przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.9.80.2018
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 8 STYCZNIA 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Witold Dąbrowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Rozpatrzenie wniosku Pazim w sprawie nadania nazwy skweru/placu - wizja lokalna.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Rozpatrzenie wniosku Pazim w sprawie nadania nazwy skweru/placu - wizja lokalna.


Radni odbyli wizję lokalną i zapoznali się z materiałami stanowiącymi załącznik nr 3 do protokołu (wniosek Spółki „Pazim” o nadanie imienia E. Kwiatkowskiego placowi zlokalizowanemu pomiędzy Centrum Handlowym „Galaxy” a kompleksem „Pazim”).

W. Dąbrowski – z uwagi na kontrowersje, jakie budzi proponowana lokalizacja (teren nad dwukondygnacyjnym garażem) poprosił przedstawicieli Miasta o zajęcie stanowiska w ww. sprawie.

W. Wnuk – Geodeta Miasta – poinformował, że działka i miejsce w poziomie podziemnym zabudowana jest budynkiem dwukondygnacyjnym. Ma mapach Miasta nie zostały te kondygnacje ujawnione, ponieważ nie było takiego obowiązku. Właścicielem przedmiotowej działki jest Pazim sp. z o.o.

A. Nawacka – Górzeńska – Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta – poinformowała, że obowiązujący Plan zagospodarowania przestrzennego ustala warunki zabudowy do 100 metrów, co nie wyklucza aktualnego zagospodarowania i pozostawienia istniejącego placu, który jest de facto zadaszeniem części garażowej budynku.

J. Martyniuk – radca prawny – zobowiązała się przygotować opinię prawną w tej sprawie, po dokładnej analizie dokumentów.

M. Duklanowski – podkreślił, że jest to dach budynku i nadanie mu nazwy leży poza kompetencjami Rady Miasta. Poprosił, by w opinii prawnej znalazło się także odniesienie do pl. Solidarności, który znajduje się nad Muzeum Przełomów.

H. Jerzyk – stwierdził, że nie jest to miejsce ogólnodostępne. Aby wjechać na ten teren Komisja musiała przekroczyć szlaban. Radny obawia się, że właściciele podobnych działek (tj. parkingów) także będą występować do Rady Miasta o podobne decyzje. Powiedział, że nie widzi uzasadnienia dla nadania nazwy tej działce.

B. M. Iwaniura – Wiceprezes Zarządu Pazim – wyjaśniła, że szlaban jest jedynie dla komunikacji samochodowej. Dla pieszych teren jest dostępny i otwarty bez żadnych ograniczeń.

W. Dąbrowski – uznał, że omawiany teren należy potraktować jako skarpę. Podkreślił, że po podjęciu decyzji o nadaniu nazwy przez Radę Miasta, będzie ona funkcjonowała w przestrzeni publicznej. Bez uchwały nie będzie to możliwe. Nie zgodził się z argumentami radnego M. Duklanowskiego. Przypomniał, że Rada Miasta nadawała nazwy mostom i estakadom. Opowiedział się za pozytywnym zaopiniowanie wniosku Pazimu. Zaproponował, by nadać działce nazwę, zgodnie z wnioskiem i zaczekać na decyzję Wojewody i Nadzoru Budowlanego.

J. Stopyra – przypomniał, że inżynier Kwiatkowski to wyjątkowa postać w historii Szczecina i powinien zostać uhonorowany w godny sposób. Jest wiele pięknych miejsc w Szczecinie, które mogą zostać nazwane tym imieniem. Powiedział, że będzie głosował przeciwko temu wnioskowi.

M. Duklanowski – przytoczył art. 18 ustawy o samorządzie gminnym, który jasno mówi o procedurze nadawania nazw. Uznał, że Rada Miasta nie ma prawa podjąć takiej decyzji. Mosty i estakady są drogami i z tego powodu można nadawać im nazwy. Dyskutowany dziś teren to dach garażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by został w przyszłości zamknięty. Nie ma on waloru placu. Radny przypomniał też, że imieniem inż. Kwiatkowskiego nazwano jedną z ulic miasta, przy Starej Cukrowni.

W. Dąbrowski – wobec wyczerpania głosów w dyskusji powiedział, że kolejne posiedzenie Komisji w tej sprawie odbędzie się za 2 tygodnie, po uzyskaniu opinii prawnej.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Witold Dąbrowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/12/28
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2018/01/22 12:06:35
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2018/01/22 12:06:35 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2018/01/22 12:05:36 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2018/01/16 15:01:52 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2018/01/16 15:01:23 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/12/28 14:10:17 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/12/28 14:04:43 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/12/28 14:01:49 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/12/28 13:58:44 Nowa pozycja