PROTOKÓŁ NR 0063-4/21/15
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 18 CZERWCA 2015 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń. |
3. | Rozpatrzenie wniosku o wyrażenie zgody na oddanie w dzierżawę części nieruchomości gruntowej niezabudowanej na działalność sportową. |
4. | Opiniowanie zbycia gruntu w trybie bezprzetargowym na rzecz wspólnoty 5 Lipca 21. |
5. | Prezentacja wstępnego projektu mpzp "Gumieńce - Słowieńsko 2". |
6. | Rozpatrzenie korespondencji bieżącej. |
7. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.
W wyniku głosowania: za 8, przeciw-o, wstrzym.-0 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 14 maja 2015 r.
aW wyniku głosowania: za 8, przeciw-o, wstrzym.-0 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 21 maja 2015 r.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wniosku o wyrażenie zgody na oddanie w dzierżawę części nieruchomości gruntowej niezabudowanej na działalność sportową.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynął wniosek Zastępcy Prezydenta Miasta Mariusza Kądziołki w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę części nieruchomości gruntowej nie zabudowanej na której prowadzona jest działalność sportowa – narty wodne na kąpielisku Głębokie (znak: WGKiOŚ.XIII.7021.152.2015.BG, zał. nr 3). Powiedział, że sprawą tą w minionej kadencji zajmowała się Komisja ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa oraz Komisja ds.Sportu. Obie pozytywnie zaopiniowały rozszerzenia działalności . Zapytał skąd ponowny wniosek.
Krzysztof Dobracki, wnioskodawca, powiedział, że mimo uzyskania pozytywnych stanowisk nie mógł się porozumieć z Zakładem Usług Komunalnych i nie zdążył podpisać umowy przed sezonem. Teraz zwrócił się ponownie z wnioskiem, gdyż chciałby trochę więcej terenu pod obsługę nart wodnych aby wypoczynek ten spełniał światowe standardy. W trakcie procedowania tego wniosku dowiedział się, że można się ubiegać o możliwość ubiegania się o dzierżawę na czas oznaczony 10 lat. To by było dla niego korzystniejsze przy inwestycji w drugi wyciąg. Nie jest to działalność dochodowa więc umowa na dłuższy okres byłaby korzystniejsza, szczególnie, że trzeba będzie poczynić znaczne inwestycje.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski postawił wniosek o wyrażenie zgody na bezprzetargowe oddanie w dzierżawę na 10 lat części nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Szczecinie, działka nr 93/7 z obr. 2001 o powierzchni 1400 m2 na której prowadzona jest działalność sportowa - narty wodne na kąpielisku Głębokie.
W wyniku głosowania: za- 8, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. stanowisko.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie zbycia gruntu w trybie bezprzetargowym na rzecz wspólnoty 5 Lipca 21.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynęło pismo Zastępcy Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Grzegorza Jankowskiego w sprawie projektu uchwały w sprawie udzielenia bonifikaty od ceny netto sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. 5 Lipca (zał. nr 4).
Przemysław Taraciński z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedział, że sprawa dotyczy wspólnot mieszkaniowych 5 Lipca 22-22a i 5 Lipca 23-23b. Sprawa była omawiana na posiedzeniu Komisji 10 lutego 2014 r. Wtedy przedstawiciele wspólnot opowiedzieli się za ustanowieniem służebności co poparła Komisja i takie działania zostały podjęte. Zaproponowano wspólnotom ustanowienie służebności za wynagrodzeniem przed zbyciem gruntu – działki nr 12/105. Po dokonaniu wycen wspólnoty wycofały się z możliwości ustanowienia służebności odpłatnej, przed zbyciem gruntu z uwagi na zbyt wysokie ceny. Zaproponowano inne rozwiązania jednak wspólnoty nie były tym zainteresowane stojąc na stanowisku, że to Gmina powinna zabezpieczyć służebności nieodpłatnie. Rozmowy z zarządcom nie przyniosły skutku posuwającego do przodu tę sprawę. Natomiast jedna ze wspólnot jest nadal zainteresowana kupnem gruntu a Gmina nie może odmówić zbycia. Przygotowana do sprzedaży nieruchomość jest już obciążona służebnościami gruntowymi przechodu i przejazdu na rzecz innych nieruchomości. W umowie sprzedaży zostanie zawarty zapis, iż część nieruchomości objęta drogą służebną musi być udostępniona uprawnionym do korzystania z prawa służebności. W związku z tym prosi Komisję o akceptację tej procedury, którą szczegółowo opisuje we wniosku.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski zapytał, czego Wydział konkretnie oczekuje od Komisji.
Przemysław Taraciński powiedział, że Komisja rekomendowała procedowanie w zakresie ustalenia służebności ale ta droga upadła ze względu na brak zainteresowania jednej ze wspólnot. Wydział chce teraz procedować sprzedaż i prosi o akceptacje tej procedury.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt poprosiła, żeby do składanej w przyszłości uchwały o sprzedaży przygotować wszystkie warunki .
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że skoro jedna ze stron nie jest zainteresowana służebnością to jedynym i naturalnym wyjściem jest sprzedaż i nie widzi konieczności podejmowania stanowiska w tej sprawie. Komisja czeka na projekt uchwały w tej sprawie.
Ad. pkt. 5.
Prezentacja wstępnego projektu mpzp "Gumieńce - Słowieńsko 2".
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że Biuro Planowania Przestrzennego poprosiło o możliwość przedstawienia projektu mpzp „Gumieńce – Słowieńsko 2”.
Piotr Doroszkiewicz z Biura Planowania Przestrzennego Miasta przedstawił prezentacje dotycząca projektu mpzp (zał. nr 5).
Radna Małgorzata Jacyna-Witt zapytała czy plan dopuszcza zasypanie dołu na przy terenie warsztatu samochodowego.
Piotr Doroszkiewicz odpowiedział, że rzędna terenu może być podniesiona tylko do rzędnej bezwzględnej.
Radny Marek Duklanowski zapytał czy to znaczy, że inwestor będzie mógł dorównać rzędną do rzędnej z ulicy Mieszka I.
Mecenas Marek Mikołajczyk reprezentujący inwestora na terenie elementarnym Z.G.4020.UP i Z.G.1031.UP odpowiedział, że tak.
Piotr Doroszkiewicz powiedział, że projekt planu przewiduje pas zieleni pomiędzy tą inwestycją a domami.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski zapytał jak będzie wyglądała komunikacja drugiej części zabudowy warsztatowej.
Piotr Doroszkiewicz powiedział, że poprzez działkę przylegającą do ulicy.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt zapytała o różnicę rzędnych zabudowań a dołu na zapleczu warsztatu samochodowego.
Piotr Doroszkiewicz odpowiedział, że to około 4 metrów.
Mecenas Marek Mikołajczyk powiedział, że zapisy projektu planu są tak wyważone aby pogodzić interesy wszystkich nim zainteresowanych. Teren jego pełnomocnika leży w ciągu zabudowań industrialnych, ciągu salonów samochodowych. Warsztat serwisowy jest naturalnym uzupełnieniem salonu sprzedaży. Nie chcą jednak robić tych zmian w atmosferze konfliktów z mieszkańcami. Zabudowania, które są planowane nie będą wyższe od sąsiednich domów. Kanion rzeki Bukowa nie będzie zasypany, nie ma takiej potrzeby. Powstanie natomiast 5 metrowy pas zieleni wysokiej buforowej. Są to rozsądne rzeczy chroniące interesy sąsiadów.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski zapytał kiedy projekt zostanie przekazany do uzgodnień i wyłożony.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt poprosiła o informację z kim projekt jest uzgadniany.
Anna Nawacka-Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta odpowiedziała, że w zależności od harmonogramu. Plan uzgadnia się z podmiotami wymienionymi w Ustawie o planowaniu przestrzennym.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, ze jak wpłynie projekt uchwały do przyjęcia to będziemy zajmowali się tym szczegółowo. Podziękował za prezentację.
Andrzej Kamrowski z Rady Osiedla Gumieńce poprosił, aby ten projekt został wysłany do Rady Osiedla Gumieńce celem zapoznania się z nim.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że skarpa ta i teren przeznaczony pod inwestycję to naturalna zlewania wód do rzeki. Jak się w zacznie tam ingerować w cieki wodne to zaburzy się gospodarkę wodną.
Anna Nawacka-Górzeńska powiedziała, że nie można odprowadzać wody na nie swoją nieruchomość. Poza tym nie ma zagrożenia wylewania rzeki.
Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że nie chodzi jej o wodę użytkową ale o wody deszczowe.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski podziękowała a prezentacje i powiedział, że do projektu wrócimy po formalnym jego przedłożeniu Radzie.
Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie korespondencji bieżącej.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji napisała Pani Zofia Romaniuk w sprawie odmowy przyspieszenia prywatyzacji mieszkania przez Zastępcę Prezydenta Miasta Mariusza Kądziołkę. (zał. nr 6).
Proponuje zwrócenie się bezpośrednio do Prezydenta Piotra Krzystka z prośbą o interwencje w tej sprawie.
Komisja zaopiniowała ww. propozycję przez aklamację.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski powiedział, że do Komisji wpłynęły także pisma:
- Hieronima Łangowskiego w sprawie zmiany mpzp "Warszewo 3" (zał. nr 7),
- Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej w sprawie propozycji współpracy (zał. nr 8),
- Władysława Symczyka w sprawie fragmentu ulicy Jurajskiej (zał. nr 9).
Komisja zapoznałą się z ww. pismami nie zajmując stanowiska.
Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołował | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Rafał Miszczuk Podinspektor BRM | Władysław Dzikowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2015/06/15
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Rafał Miszczuk
- dnia:
- 2015/07/09 14:48:45
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Rafał Miszczuk | 2015/07/09 14:48:45 | Nowa pozycja |
Rafał Miszczuk | 2015/06/15 14:46:59 | Nowa pozycja |