przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/39/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 16 LISTOPADA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Informacja p. dyr. D. Tyszkiewicz - Janik nt. działalności Powiatowego Urzędu Pracy.
3. Opiniowanie projektów uchwał Nr 288/15 i 289/15.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Przewodnicząca Komisji  J. Balicka  zaproponowała  zdjęcie  pkt. 4 porządku obrad na wniosek Skarbnika Miasta. W dniu dzisiejszym jest przedstawiany budżet przez Prezydenta Miasta, w związku z  tym wnosi o przesunięcie omawiania zagadnienia.

Komisja w wyniku głosowania : za- 2,  przeciw- 2  głosem Przewodniczącej Komisji przyjęła ww. poprawkę /1 osoba nie brała udziału  w głosowaniu/


Ad. pkt. 2.
Informacja p. dyr. D. Tyszkiewicz - Janik nt. działalności Powiatowego Urzędu Pracy.


Następnie głos zabrała    D. Tyszkiewicz- Janik Dyrektor PUP, która przedstawiła prezentację w zakresie sytuacji na rynku pracy  w Polsce i województwie zachodniopomorskim, główne przyczyny bezrobocia w Polsce, wyzwania dla Polskiego Rynku Pracy, modele współpracy (partnerstwo publiczno – prywatne), kierunki zmian dla PSZ – załącznik nr 3 do protokołu.

Radny M.Kolbowicz- jaka jest realna stopa bezrobocia z pominięciem tzw. szarej strefy?

D.Tyszkiewicz- Janik- wg. jej szacunków ok. 4% bezrobocia.

Radna J. Balicka-  czy  urząd pracy  prowadzi  kursy polegające na  zmianie kwalifikacji?

D.Tyszkiewicz-Janik-   tylko takie kursy,  które kończą się np. certyfikatem, jednak zaobserwowali iż osoby kończące kurs podejmują nielegalną  pracę za granicą, będąc zarejestrowanym w PUP-ie.

Radny M. Kolbowicz- czy urząd nie weryfikuje takich zachowań?

D. Tyszkiewicz- Janik-  zachowują się  prospołecznie,  osoby takie otrzymują dwa awiza celem stawiennictwa się w PUP-ie i zawsze przyjadą , proceder trudny do udowodnienia.

Radny H. Jerzyk-  czy nie obserwują zwiększonego  zjawiska  rejestrowania  absolwentów wyższych uczelni.

D. Tyszkiewicz- Janik- w Szczecinie nie ma  takiego zjawiska. Jednak pozostawanie absolwentów wyższych  uczelni bez pracy wynika z kierunków i jakości kształcenia szczecińskich uczelni .

Radny M. Duklanowski–poziom usług szczecińskiego urzędu pracy jest niski, przez urząd pracy nie ma możliwości  powrotu na rynek pracy ( ewentualnie w  pewnych branżach). Prezentacja jest profesjonalna, ale prawda jest zgoła inna,  nie ma pomocy dla osób bezrobotnych, wykształconych, kompetentnych. PUP  sprowadza się  do wypłaty zasiłków.   Pracownicy nie mają umiejętności interpersonalnych, system nie daje możliwości  powrotu na rynek pracy, brak szkoleń dostosowujących potrzeby rynku.  Jest trudno zatrudnić kadrę menadżerską po utracie pracy.  

D. Tyszkiewicz- Janik-  urząd pracy nie tworzy miejsc  pracy, jakość miejsc pracy  stanowią pracodawcy i tego nie zmienimy.  Centrale przenoszą się do innych miast. Jednym z rozwiązań jest aktywizacja osób bezbronnych, jako UM dostali wyróżnienie za aktywizację osób bezrobotnych i efektywność. Urząd Pracy jest alternatywną formą poszukiwania zatrudnienia.

 Na tym zakończono dyskusję. Przewodnicząca  Komisji podziękowała za prezentację.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał Nr 288/15 i 289/15.


projekt uchwały 288 / 15   w sprawie stypendiów sportowych Gminy Miasto Szczecin oraz Szczecińskiego Programu  Olimpijskiego

P. Dykiert Dyrektor Wydziału Sportu - przedstawiony projekt  wprowadza uproszczenie zasad przyznawania stypendiów dla zawodników. Ujednolicono zasady przyznawania stypendiów dla olimpijczyków, paraolimpijczyków i osób głuchych. W stypendiach zwykłych pominięto dolną granicę wieku a górna została utrzymana na 25 roku życia pod warunkiem osiągnięcia wysokich wyników sportowych w kategoriach junior, młodzieżowiec lub senior. Dostosowano kwestionariusz osobowy zawodników do obowiązujących zasad. Wsparcie finansowe Gminy Miasto Szczecin rozszerzono o promocję zawodników objętych „Szczecińskim Programem Olimpijskim”. Wprowadzono dodatkowy zapis uwzględniający w roku olimpijskim jednorazowe nagrody dla zawodników przyznawane przez Prezydenta Miasta Szczecina za udział w Igrzyskach. Zmiany w Uchwale wprowadzono na wniosek Rady Sportu Gminy Miasto Szczecin i środowiska sportowego zgodnie z zapisami obowiązującej ustawy o sporcie.

Radny M. Duklanowski- odniósł się do zapisów par. 12 pkt. 2 – podziału środków dla paraolimpijczyków, nie podobają mu się dysproporcje między zawodnikami sprawnymi  i niepełnosprawnymi. Często zawodnicy niepełnosprawni ulegli wypadkowi,  osoby te próbują się pozbierać  po traumie a  sport jest drogą rehabilitacji zarówno psychologicznej jak i społecznej. Rozmawiali z Prezydentem  o tym, musimy  dzielić te środki adekwatne do tych  osiągnięć i porównywalne do zawodników pełnosprawnych.  Wyrównajmy jeśli nie w roku 2016 to 2017.

P. Dykiert-  zapisy  procentowe podziału stypendiów były konsultowane z Klubem paraolimpijskim, zapis proponowany jest jedyny w Polsce. Sportowcy paraolimpijscy reprezentujący Szczecin  to nie tylko mieszkańcy naszego miasta, np. zawodnik z Rzeszowa. Klub Paraolimpijski otrzyma jako jedyny 25% kwoty, pozostałe 75 % wpływa na pozostałe kluby jest ich ok. 6-7. Nie chcą doprowadzić do sytuacji, aby klub Start miał większe środki niż klub przygotowujący  zawodników olimpijskich.

 Radny M. Duklanowski- kto otrzymuje środki, w uchwale mówi się że zawodnik a nie Klub.

P. Dykiert- jeżeli klub START ma jednego zawodnika to otrzyma całą kwotę, ale dajmy to zawodnikom szczecińskim a nie tym spoza naszego miasta.

Radny M. Duklanowski – prosi o protokół z negocjacji z radą sportu i środowisk paraolimpijskich.

 P. Dykiert- przed sesją jest Komisja Sportu, poprosimy na tą komisję przedstawiciela Klubu Start.

 M. Duklanowski- prosi o zaproszenie również ww. na sesję Rady Miasta.

Radny M. Kolbowicz- współpracował  ze sportowcami niepełnosprawnymi. Są miasta gdzie nie ma dofinansowania dla osób niepełnosprawnych, ta kwota jest relatywna do dofinansowania dla innych klubów.

P. Dykiert- 333 tysięcy dostał Start, wspieramy sport niepełnosprawnych. Nie chcemy, żeby przyjeżdżały  osoby niepełnosprawne z innych miast.

Radny M. Matias- nawiązał do tabeli, która otrzymała komisja BiF -  stypendia sportowe olimpijskie a stypendia zwykle to taka sama wielkość dofinansowania.

P. Dykiert- kwota przedstawiona w tabelach to są nagrody ujęte w uchwale nr  289/ 15  w sprawie zasad i trybu ustanowienia nagród i wyróżnień przez Prezydenta Miasta Szczecin dla zawodników i trenerów. Zmiana programu polega na wypromowaniu zawodników olimpijskich, chcą zrobić loże olimpijskie  w hali Azoty Arena, chcą ich ubrać w jednolite stroje promujące miasto.

 Radny M. Matias- jaką kwotę globalnie stanowią stypendia?

 P. Dykiert - ok. 0,5 mln. zł. ; wysokość stypendium nie może przekroczyć 50% średniego wynagrodzenia.

 Radny  M. Matis- nie określamy górnej granicy. Uważa, iż w uchwale winna ona być sprecyzowana. Do jakiego poziomu ta kwota może być określona?

 P. Dykiert- rozważy tą sugestię, być może po opinii prawnika uściślą zapis „do„ , przedstawią przed sesją.

 Radny M. Duklanowski- par. 2 uchwały  odnosi się do stypendium  zwykłego i olimpijskiego – prosi o zdefiniowanie par 11 ust. 2.

 P.Dykiert- przygotuje autopoprawkę do uchwały, określając wysokość stypendium zwykłego, zaproponuje maksymalna kwotę stypendium olimpijskiego

 Komisja w wyniku głosowania: za- 2, p- 3 wstrzym.- 1 zaopiniowała negatywnie projekt uchwały.

Projekt uchwały  289/ 15  w sprawie zasad i trybu ustanowienia nagród i wyróżnień przez Prezydenta Miasta Szczecin dla zawodników i trenerów

P. Dykier Dyrektor Wydziału Sportu  - projekt uchwały wprowadza uproszczone zasady przyznawania nagród zawodnikom i trenerom. Nagrody przyznawane są jedynie za osiągnięcie najwyższych wyników sportowych (miejsca 1-8) na arenie międzynarodowej w kategorii seniora. Pozwoli to na podniesienie ich wysokości i należyte uhonorowanie zawodników i trenerów. Nagroda będzie czymś wyjątkowym wyróżniającym najwybitniejszych sportowców w mieście. Pozostali zawodnicy osiągający mniejsze sukcesy zarówno w Polsce, jaki i poza jej granicami będą mogli liczyć na wyróżnienie. Wyróżnienia przyznawane będą na bieżąco w ciągu roku za sukcesy osiągnięte także w kategorii juniora, młodzieżowca i masters.

 Komisja w wyniku głosowania : za- 3, przeciw- 0, wstrzym.- 3  zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/11/09
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2015/12/08 11:24:21
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2015/12/08 11:24:21 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/11/23 13:22:22 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/11/09 14:03:21 Nowa pozycja