przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/69/16
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 31 SIERPNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Wizja lokalna Szkoły Podstawowej Nr 61 (ul. 3 Maja 4/7).
4. Wizja lokalna Szkoły Podstawowej Nr 55 (ul. Orawska 1).
5. Opiniowanie projektów uchwał:
Nr 187/16 w spr. zatwierdzenia diagnoz zapotrzebowania szkół i placówek oświatowych w Gminie Miasto Szczecin na wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 – Oś Priorytetowa VIII EDUKACJA do projektów w ramach naboru konkursowego RPZP.08.03.00-IP.02-32-K04/16 i RPZP.08.07.00-IP.02-32-K05/16,
Nr 188/16 w spr. wyrażenia zgody na przystąpienia do realizacji projektu partnerskiego pn.: „Akademia Kompetencji na obszarze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego” oraz zawarcia umowy o partnerstwie.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Ww. pkt. został przeniesiony na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Wizja lokalna Szkoły Podstawowej Nr 61 (ul. 3 Maja 4/7).


Przewodnicząca Komisji Stefania Biernat przywitała zebranych na wyjazdowym posiedzeniu Komisji. Poprosiła Dyrektora SP 61 o omówienie funkcjonowania placówki, ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów klas 0 i 1.

Bogdan Chęć Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 61 powiedział, że na bieżący rok szkolny przeprowadzono nabór i utworzono 2 oddziały klasy „0”, po 25 osób w każdej klasie oraz 2 klasy „1”, po 19 osób. Dodał, że przestrzenie są bardzo przyjazne dla małych dzieci. Jest boisko z placem zabaw i ogrodem, biblioteka urządzona na kolorowo, kanapy, gdzie można poczytać lub odpocząć. Do tego jest świetlica, która została podzielona na dwie przestrzenie. Wprowadziliśmy innowacje artystyczne. Wyodrębniliśmy miejsce, które stało się typową pracownią, przestrzenią uwielbianą przez dzieci. Rozwijają tam swoje umiejętności manualne, te zajęcia uczą również kreatywności oraz tego, że rozpoczęty projekt należy zakończyć. Dodał, że ściśle współpracują z Liceum Plastycznym. Wspomniał również, że na terenie szkoły prowadzone są praktyki studenckie studentów z Akademii Sztuki.

Radna Renata Łażewska powiedziała, że prowadzona w tej szkole edukacja artystyczna jest doskonałym punktem odniesienia dla innych szkół. Wiemy jednak, że finansowanie na ten cel topniało, jak sobie Pan poradził z finansowaniem klas 4-6.

Małgorzata Łabuń Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty powiedziała w ramach rozliczeń pracy ze zdolnym uczniem.

Radny Bazyli Baran zapytał jak układa się współpraca z Akademią Sztuki. Zapytał również ilu uczniów klas 0 i 1 pozostało w tej samej klasie kolejny raz.

Bogdan Chęć odpowiedział, że liczyli na lepszą współpracę z AS. Powiedział też, że dwoje dzieci pozostało kolejny raz w tej samej klasie. Dodał, że była to decyzja uzgodniona z rodzicami, ze względu na przede wszystkim niedojrzałość emocjonalną dzieci.

Następnie Radni odbyli wizję lokalną szkoły.


Ad. pkt. 4.
Wizja lokalna Szkoły Podstawowej Nr 55 (ul. Orawska 1).


Przewodnicząca Komisji Stefania Biernat poprosiła Dyrektora SP 55 o omówienie funkcjonowania placówki, ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów klas 0 i 1.

Grzegorz Szymkowiak Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3 powiedział, że ZSO liczy 50 oddziałów, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa Nr 55 oraz X Liceum Ogólnokształcące. Dodał, że bardzo dobrze funkcjonuje taki układ, ponieważ uczniowie z liceum opiekują się młodszymi kolegami z podstawówki. Powiedział również, że prężnie działa Rada Rodziców, z której środków wymieniono drzwi do klas, za kwotę ok. 80 tys. zł. wszystkie klasy są bardzo dobrze wyposażone w sprzęt audiowizualny: rzutniki, komputery oraz inne pomoce naukowe. Szkoła posiada 4 sale gimnastyczne, halę sportową, basen oraz zewnętrzne obiekty. W roku szkolnym 2016/2017 utworzono 4 oddziały klas „0”, 4 oddziały klas „1”. W każdej klasie jest po 23-24 uczniów. Klasy „0” i „1” mają swoje sale, która pełni również funkcję klubiku, po zajęciach szkolnych. Na śniadania dzieci będą udawały się do stołówki. Odbywać to się będzie w czasie lekcji, nie na przerwie. Powiedział, że w klasach „1” są dwa oddziały klasy sportowej. Dodał, że oferta programowa jest bardzo szeroka. Szkołę obsługuje 150 pracowników. Zaproponowano dzieciom wszystkie możliwe zajęcia, aby nie musiały korzystać z zajęć pozalekcyjnych.

Stefania Biernat zapytała czy inne szkoły korzystają z basenu.

Grzegorz Szymkowiak odpowiedział, że Szkoła wynajmuje komercyjnie basen, ale najpierw zaspokaja potrzeby uczniów jego szkoły. Dodał, że poza szkołami mieszkańcy ościennych osiedli mogą korzystać z basenu. Można kupić bilet jednorazowy lub karnet wstępu.

Radny Bazyli Baran zapytał czy do tych pierwszych klas sportowych dobieracie sami uczniów. Zapytał również ilu uczniów klas 0 i 1 pozostało w tej samej klasie kolejny raz.

Grzegorz Szymkowiak na pierwsze pytanie odpowiedział, że jedna klasa jest mieszana. Dla dziewcząt jest to gimnastyka artystyczna a dla chłopców gimnastyka sportowa, głównie pływacka plus tzw. ogólnorozwojowa. Na drugie pytanie odpowiedział, że w klasach „1” pozostało 9 osób i 2 w klasach „0”. Dodał, że zawsze jest to wspólna decyzja z rodzicami.

Następnie Radni odbyli wizję lokalną szkoły.


Ad. pkt. 5.
Opiniowanie projektów uchwał:


  • Nr 187/16 w spr. zatwierdzenia diagnoz zapotrzebowania szkół i placówek oświatowych w Gminie Miasto Szczecin na wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 – Oś Priorytetowa VIII EDUKACJA do projektów w ramach naboru konkursowego RPZP.08.03.00-IP.02-32-K04/16 i RPZP.08.07.00-IP.02-32-K05/16,

Wprowadzenia dokonała Małgorzata Łabuń Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.

Komisja przez aklamację pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.

  • Nr 188/16 w spr. wyrażenia zgody na przystąpienia do realizacji projektu partnerskiego pn.: „Akademia Kompetencji na obszarze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego” oraz zawarcia umowy o partnerstwie.

Wprowadzenia dokonała Małgorzata Łabuń Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty. Omówiła projekt uchwały zgodnie z uzasadnieniem.

Komisja przez aklamację pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/08/25
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2016/09/23 09:04:11
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2016/09/23 09:04:11 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2016/09/02 13:19:52 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/08/25 13:15:07 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/08/25 13:10:49 Nowa pozycja