przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.9.75.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 16 PAŹDZIERNIKA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 10:30
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Witold Dąbrowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego komisji.
3. Omówienie założeń do budżetu miasta Szczecina w roku 2018 w dziale merytorycznym komisji.
4. Zaopiniowanie projektu uchwały 301/17 w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą "Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień" w Szczecinie,
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego komisji.


Komisja w wyniku głosowania :

  •  za- 6 jednogłośnie przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 10 października br.,


Ad. pkt. 3.
Omówienie założeń do budżetu miasta Szczecina w roku 2018 w dziale merytorycznym komisji.


Wprowadzenia do tematu dokonał W. Daniłkiewicz Dyrektor WZKiOL- wydział złożył swoje poprawki do budżetu miasta na rok 2018 na następujące zadania  

  1. Ochotnicza Straż Pożarna w Szczecinie - 25.000,-  naprawa pieca
  2. Policja 600.000,- (100.000,- zabezpieczenie środków na dodatkowe patrole, 500.000,- dofinansowanie zakupu radiowozów)
  3. Straż Graniczna - 8.000,- zakup paliwa,
  4. Straż Pożarna -  1.240.000 mln. zł. - poprawa warunków socjalnych i teleinformatycznych,
  5. Straż Pożarna– 250.000 -  dofinansowanie zakupu samochodu ( jako wkład własny - samochód gaśniczy o wartości 1 mln. zł.).  

Radny W. Dzikowski-popiera wniosek w zakresie pomocy dla Straży Pożarnej, na przestrzeni ostatnich lat była to służba niedofinansowana w takim zakresie jak Policja. W pierwszej kolejności  dofinansujmy Straż Pożarną byliśmy dwa razy na komisji i warunki  są bardzo złe.

Szczepan Stempiński Doradca Prezydenta- rozumie głosy polemiczne, ale miasto poddało analizie wszystkie wnioski komendantów służb miejskich Prezydent m. Szczecina realizuje zadania związane z ochroną porządku i bezpieczeństwa publicznego, które  ustawodawca zaliczył do podstawowych zadań jednostek samorządu terytorialnego  zaś  dofinansowanie tej służby jest centralne. Wnosi o uwzględnienie wniosków zarówno Policji jak i Straży Pożarnej jak również Straży Granicznej.

Radny W. Dzikowski-  prosi Dyrektora WZKiOL o zestawienie  środków finansowych , które zostały przeznaczone przez miasto dla Policji na przestrzeni ostatnich 8-miu  lat.

Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski- zapytał o środki przeznaczone dla policji na zwiększenie patroli a co ze zwiększeniem wydatków na zwiększenie  kadry ?

W. Daniłkiewicz- są to środki na fundusz pozwalający na „ ściągnięcie „ nowych funkcjonariuszy do Szczecina  na okres tzw. adaptacyjny.

Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski – w związku z tym, iż komisji na ostatnim posiedzenia przyjęła wnioski dot. zwiększenia budżetu dla Straży Pożarnej poddał pod głosowanie nw. wnisoki:

  1. Ochotnicza Straż Pożarna w Szczecinie - 25.000,-  naprawa pieca –  

za-6  (jednogłośnie) wniosek przeszedł

  1. Policja 600.000,-
    • 100.000,- zabezpieczenie środków na dodatkowe patrole, 

      za-6  (jednogłośnie) wniosek przeszedł

  • 500.000,- dofinansowanie zakupu radiowozów

za-5, wstrzym.- 1 wniosek przeszedł

  1. Straż Graniczna - 8.000,- zakup paliwa

za-5, wstrzym.- 1 wniosek przeszedł


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie projektu uchwały 301/17 w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą "Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień" w Szczecinie,


Wprowadzenia do tematu dokonała B. Bugajska Dyrektor WSS - utworzenie Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień ma na celu wprowadzenie kompleksowego, spójnego i skoordynowanego systemu wsparcia, profilaktyki i terapii dla osób uzależnionych oraz ich rodzin, a co za tym idzie realizację Strategii rozwiązywania problemów społecznych dla gminy miasto Szczecin na lata 2015-2020. Skonsolidowanie w jednym miejscu różnych form pomocy(m.in.Miejska Izba Wytrzeźwień, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, punkt konsultacyjny, telefon zaufania ) zwiększy dostępność w zakresie informacji i wsparcia dla osób uzależnionych oraz ich rodzin oraz zwiększy motywację do utrwalania abstynencji i trzeźwości. Uczestnicy kwalifikowani będą w stowarzyszeniach i fundacjach realizujących pomoc osobom uzależnionym, współuzależnionym, członków rodzin w których istnieje Problem z uzależnieniami, ofiary przemocy rodzinnej, rodzice nieletnich uzależnionych oraz Dzieci Dorosłych Alkoholików. Personel z Izby Wytrzeźwien przechodzi do centrum 1:1 , jak również majątek.

Radny W. Dzikowski-   prosi o przybliżenie zagadnienia funkcjonowania GKRPA.  Odniósł się do współpracy miedzy  służbami:  policji i pogotowia, często dochodzi do nieporozumień kto ma zabrać pacjenta będącego  pod wpływem alkoholu i okazującego oznaki uszkodzenia ciała. Posiadanie przez gminę  Miejskiej Izby Wytrzeźwień nie jest wymagane zgodnie z  ustawą, prosi o podanie statystyki mieszkańców miasta korzystających z izby.

 B. Bugajska GRPA - zgodnie z ustawą GKRPA jest powoływana przez Prezydenta,  z ramienia  RM są radne  R. Łażewska i S. Biernat oraz przedstawiciel  Komendy Miejskiej Policji, przedstawiciel MOPR-u; przedstawiciel Organizacji Pozarządowej oraz Straży Miejskiej. Komisja inicjuje i monitoruje działania związane z edukacją i profilaktyką rozwiązywania problemów alkoholowych. Celem działań jest ograniczanie dostępności alkoholu, zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej osobom uzależnionym, podejmowanie działań w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie oraz zwiększanie zdolności osób do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi.  Członkowie za udział w posiedzeniu otrzymują diety.

A. Brzeźniak Misiuro MIW-  do izby może przywieść pacjenta tylko Policja lub SM, jak pogotowie na miejscu stwierdzi że pacjentowi nie potrzebna jest pomoc,  wtedy wzywają policję. Lekarz przyjmuje pacjenta i zwalnia pacjenta z izby. Około  tysiąca osób rocznie jest przyjmowanych do izby,  w większości to mieszkańcy Szczecin.

Radny W. Dąbrowski- gdzie urzęduje GKRPA, czy centrum obejmie pomocą bezdomnych i uzależnionych.

B. Bugajska-  GKRPA urzęduje przy WSS UM,  na rozmowy motywacyjne osoby są zapraszane przy salach „starej” filharmonii. MOPR otwiera się na pomoc osobom uzależnionym od alkoholu, nie tworzymy instytucji, działania centrum będą głównie w terenie.

Przedstawiciel NSZZ Solidarność  80  w MIW– związek opiniuje pozytywnie powstanie centrum, prosi o podjęcie uchwały przez Radę Miasta.

Komisja  w wyniku głosowania: za – 6 (jednogłośnie) pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Witold Dąbrowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/10/10
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/11/16 13:56:22
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/11/16 13:56:22 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/18 10:51:31 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/10 14:04:04 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/10 09:44:26 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/10 08:17:02 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/10/10 08:13:34 Nowa pozycja