przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/16/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 23 KWIETNIA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.
3. Rozpatrzenie sprawy punktacji za mieszkanie.
4. Rozpatrzenie sprawy przydziału mieszkania.
5. Rozpatrzenie sprawy przekwalifikowania lokalu tymczasowego na lokal socjalny.
6. Rozpatrzenie sprawy zadłużenia mieszkania.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.


W wyniku głosowania: za- 8, przeciw-0, wstrzym-0 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 16 kwietnia 2015 r.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie sprawy punktacji za mieszkanie.


Wiceprzewodniczący Komisji Jan Posłuszny powiedział, że dzisiejsza Komisja poświęcona jest sprawom mieszkaniowym. Omówione zostaną sprawy osób, które zgłosiły się do radnych z prośbą o interwencję.  Polityka mieszkaniowa jest obarczona źle przyjętą punktacją, którą należy poprawić. Omawiane na dzisiejszym posiedzeniu sprawy chce traktować jako casusy wadliwego działania systemu przyznawania i oddłużania mieszkań.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że zadłużenie mieszkańców wobec Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych wynosi obecnie 170 milionów. Chce, aby przewodniczący jasno mówić mieszkańcom, że na tym ani innym posiedzeniu Komisji nie załatwimy ich spraw. Załatwić może je tylko prezydent miasta.

Renata Matusiak z Wydziału Gospodarki Nieruchomości powiedziała, że Urząd widzi problemy z punktacją przy przyznawaniu mieszkań i będzie chciał ją zmienić.

Wiceprzewodniczący Komisji Jan Posłuszny powiedział, że zgłosili się do niego Państwo Piotr i Agnieszka K. w sprawie w sprawie punktacji za mieszkanie.

Agnieszka K. powiedziała, że odjęto jej punkty w kolejce mieszkaniowej ponieważ jest zalęgłość na obecnym mieszkaniu, którą zrobiła jej matka nic im nie mówiąc. Teraz wszyscy są solidarnie obciążeni długiem i nie mają szans na lepsze mieszkanie. To w którym mieszkają jest ruiną zagrzybioną. Ma do spłaty 750 zł raty zaległości i 340 zł czynszu miesięcznie. Dzieci przewlekle chorują (pismo stanowi zał. nr 3 do protokołu).

Wiceprzewodniczący Komisji Jan Posłuszny powiedział, że zna te sprawę. Dług zrobił główny najemca a teraz wszyscy są solidarnie obciążani łącznie z dziećmi, nie mogą dostać lepszego mieszkania ponieważ mają ujemne punkty za zadłużenie powstałe nie z ich winy.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt zapytała, czy w tej sprawie i czy w ogóle ZBiLK informuje o możliwości starania się o umorzenie zaległości.

Iwona Jasionowska-Marchut  z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych powiedziała, że informują za każdym razem o takiej możliwości.

Radny Marcin Matias zapytał, jak dzieli się takie zadłużenie na poszczególnych lokatorów.

Beata Forkasiewicz z  Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych powiedziała, że na każdego solidarnie z tym, że na dzieci dopiero od momentu uzyskania pełnoletniości.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie sprawy przydziału mieszkania.


Wiceprzewodniczący Komisji Jan Posłuszny powiedział, że do Komisji wpłynęło pismo Pani Natalii S. w sprawie złych warunków mieszkaniowych (zał. nr 4 do protokołu). Była ona na spotkaniu u Zastępcy Prezydenta Miasta   Mariusza Kądziołki ale nic nie uzyskała.

Radni zapoznali się z pismem Pani Natali S.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie sprawy przekwalifikowania lokalu tymczasowego na lokal socjalny.


Wiceprzewodniczący Komisji Jan Posłuszny powiedział, że do Komisji wpłynęło pismo Państwa Elżbiety i Macieja F. w sprawie przekwalifikowania lokalu tymczasowego na lokal socjalny (zał. nr 5 do protokołu).

Radny Arkadiusz Marchewka poprosił o informację ile w ciągu dwóch lat było wniosków o umorzenie i ile pozytywnie rozpatrzono.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie sprawy zadłużenia mieszkania.


Wiceprzewodniczący Komisji Jan Posłuszny powiedział, że do Komisji wpłynęła sprawa Pani Beaty K. w sprawie zadłużenia lokalu.  Sprawa wraz ze stanowiskiem Urzędu stanowi zał. nr 6  do niniejszego protokołu.

Renata Matusiak powiedział, że Zainteresowana była dwa razy w tej sprawie u Zastępcy Prezydenta Miasta Mariusza Kądziołki. Nie zostało jej zasądzone mieszkanie socjalne.

Wiceprzewodniczący Komisji Jan Posłuszny powiedział, że narastające zadłużenie które zrobił główny najemca przechodzi także na nieświadomych współlokatorów którzy są tym samym wypychani na margines.

Radny Marek Duklanowski poprosił o przedstawienie informacji w tej sprawie wraz z propozycjami rozwiązania.

Radna Jolanta Balicka powiedziała, że na przykładzie omawianych dzisiaj spraw widać, że każda jest inna i wyjątkowa. Jedni mają po 4000 netto na rodzinę i chcą mieszkania komunalnego inni ledwo wiążą koniec z końcem.

Iwona Jasionowska-Marchut  powiedziała, że są trzy typy ludzi z którymi mają do czynienia. Pierwszy to typ osób, które traktują ZBiLK jako wroga i w ogóle nie chcą płacić. Drugi to taki, który w miarę możliwości może płacić a trzeci to taki, który sam proponuje rozłożenie na dogodne raty i wszystko spłaca.

Renata Matusiak powiedziała, że jeżeli dłużnicy przychodzą i spłacają należność główną to Miasto umarza odsetki idąc ludziom na rękę.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że musi być systemowe rozwiązanie w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Chce wystąpić do prezydenta z projektem uchwały oddłużeniowej. Potrzebne jest ogólne umorzenie zaległości. Byłaby to zagrywka pokerowa do mieszkańców i najemców.  Przydzielanie mieszkań raz na dwa lata nie zdaje egzaminu, ponieważ jest grupa ludzi, którym trzeba pomóc natychmiastowo bez czekania na kolejny nabór.

Radny Marcin Matias powiedział, że oddłużenie ma sens ale wg przyjętych kryteriów. Oddłużanie ślepo wszystkim nie ma sensu i jest demoralizujące.

Iwona Jasionowska-Marchut powiedziała, że za Prezydenta Mariana Jurczyka w latach 2005-2006 byłą uchwała oddłużeniowa i były wyznaczone kryteria. Wtedy jak uczciwie i solidnie była połowa spłacana w ratach to drugą połowę umarzano. Nie było wielkiego zainteresowania tym. 1109 przypadków przeanalizowali  i wybrali 930 rodzin. 500 z nich podpisało umowę a tylko 290 płaciło

Wiceprzewodniczący Komisji Jan Posłuszny powiedział, że dzisiejsze posiedzenie poświęcone zapoznaniu się z  kilkoma przypadkami było poglądowe. Pomóc im może tylko kompleksowe podejście i przyjęcie jednolitej systemowej procedury wychodzenia z zadłużenia. Na kolejnych posiedzeniach Komisja zajmie się szczegółowo propozycjami umarzania zaległości.


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radna Jolanta Balicka poprosiła, aby na jednym z kolejnych posiedzeń zająć się sprawą przedogródków.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołował Przewodniczący Komisji
 
Rafał Miszczuk
Podinspektor BRM
 Władysław Dzikowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/04/16
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Rafał Miszczuk
dnia:
2015/06/10 11:54:50
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2015/06/10 11:54:50 Nowa pozycja
Rafał Miszczuk 2015/04/16 13:49:08 Nowa pozycja