przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-12/27/15
Z POSIEDZENIA 
MIEJSKIEJ KOMISJI WYBORCZEJ
Z DNIA 1 GRUDNIA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 10:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Urszula Pańka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Rozpoczęcie pracy nad zmianą Uchwały Nr V/133/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 23.02.2007 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania wyborów do rad osiedli w Gminie Miasto Szczecin (Ordynacja wyborcza).
4. Wnioski Rad Osiedli w sprawie zmian do ordynacji wyborczej.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Protokół z dnia 27 października 2015 r. został przyjęty w wyniku głosowania 4 - za /jednogłośnie/.


Ad. pkt. 3.
Rozpoczęcie pracy nad zmianą Uchwały Nr V/133/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 23.02.2007 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania wyborów do rad osiedli w Gminie Miasto Szczecin (Ordynacja wyborcza).


Pani Urszula Pańka Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej przywitała zebranych gości na posiedzeniu Komisji. Zaproponowała dyskusję nt. propozycji zmian do ordynacji wyborczej w wyborach do Rad Osiedli. Dotała też, że wszystkie propozycje zostaną przegłosowane na następnym posiedzeniu Komisji.

Pan Andrzej Grodecki Radny Rady Osiedla Pomorzany przedstawił swoje uwagi dotyczące ordynacji wyborczej. Powiedział m.in. o tym, iż powinno się ograniczyć bierne prawo wyborcze członkom partii politycznych, urzędnikom UM, pracownikom podległych spółek oraz ich rodzinom, zwiększyć liczbę punktów wyborczych od 1 do 3 w większych osiedlach, np. na Pomorzanach, powinno określić się limit wydatków na kampanię wyborczą, wprowadzić dwudniowe wybory, wprowadzić zapis o możliwości odwoływania poszczególnych radnych przez Radę Osiedla, a nie całej Rady. Ponadto powinno się inaczej określić progi w przypadku chęci odwołania rady, połączyć wybory do RO z głosowaniem nad Szczecińskim Budżetem Obywatelskim oraz przeprowadzeniem tzw. konsultacji referendalnej. (pismo stanowi zał. nr 3).

Radny Piotr Jania przypomniał jakie są aktualnie zasady wyborów do RO. Stwierdził, że aktualna ordynacja jest dobrym dokumentem. Powiedział, że propozycje dwudniowych wyborów i większa liczba komisji w danym osiedlu, zwiększyłyby znacząco koszty wyborów. Dodał, że można zastanowić się nad przywróceniem ciszy wyborczej oraz nad głosowaniem internetowym.

Radny Rafał Niburski powiedział, że ordynacja wymaga poprawek, jednakże dwudniowe głosowanie podniesie znacznie koszty wyborów. Dodał, że jest przeciwnikiem głosowania internetowego, ponieważ nie ufa zabezpieczeniom dla danych osobowych, które mogą zostać ujawnione, co nie gwarantowałoby tajności głosowania. Stwierdził, iż cisza wyborcza powinna być w dniu głosowania. Poddał pod wątpliwość stwierdzenie, że wydłużenie czasu pracy lokali wyborczych zwiększy frekwencję wyborczą. Odniósł się również do propozycji ograniczenia biernego prawa wyborczego członkom partii politycznych, urzędnikom, pracownikom podległych jednostek Miasta oraz ich rodzinom. Powiedział, że w tych przypadkach nie można ograniczyć biernego prawa wyborczego. Zaproponował, aby dodać zapis o tym, że budżet poszczególnych rad osiedli uzależniony będzie od frekwencji wyborczej. Im większa frekwencja tym większy budżet dla RO. Zasugerował, aby dodać zapis o wprowadzeniu 5% progu wyborczego.

Pani Maria Myśliwiec Przewodnicząca Rady Osiedla Arkońskie - Niemierzyn powiedziała, żeby zwiększyć frekwencję wyborczą trzeba wyjść do mieszkańców, być widocznym i być dla mieszkańców. Stwierdziła, że na to trzeba pracować całą kadencję, a nie tylko po zarządzeniu wyborów. Dodała, że w RO Arkońskie - Niemierzyn frekwencja z kadencji na kadencję rosła, a w ostatnich wyborach wzrosła o 100% do wyborów w 2011 r. Odniosła się do propozycji Pana Grodeckiego w kwestii możliwości odwoływania poszczególnych radnych przez Radę, a nie całej Rady. Powiedziała, że Radni wybierani są przez mieszkańców na kadencję, w wyborach demokratycznych i że jeśli ktoś nie bierze czynnego udziały w pracach Rady to jest tryb jego odwołania. Zaproponowała, aby wydłużyć czas pracy lokali wyborczych w ciągu jednego dnia. Dodała, że w każdej radzie powinien być jeden lokal wyborczy. Powiedziała też, że otrzymała duże wsparcie z Urzędu przy tych wyborach do RO w postaci plakatów i ulotek.

Pani Urszula Pańka Przewodnicząca MKW zaproponowała zmianę zapisu § 34 ust. 1 ordynacji, że wyborca może oddać jeden głos na jednego kandydata.

Radny Piotr Jania dodał, że kilku Radnych Rady Miasta jest członkami Rad i pełnią funkcję przewodniczących. Zapytał czy nie można wprowadzić zapisu o braku możliwości łączenia mandatu radnego gminnego z mandatem radnego osiedlowego.

Przewodnicząca Urszula Pańka powiedziała, że tę kwestię reguluje art. 25b Ustawy z dnia 8 marca 1190 r. o samorządzie gminnym, a Rada Miasta nie ma uprawnień do zmiany jej zapisów. Dodała, że Miejska Komisja Wyborcza wystąpi do Parlamentarzystów Województwa Zachodniopomorskiego z propozycją zmiany tego artykułu o dopisanie ustępu, iż mandatu radnego gminy nie można łączyć z mandatem radnego osiedla.

Pani Joanna Martyniuk Radca Prawny powiedziała, że należy poddać szczegółowej analizie niektóre propozycje, szczególnie te dotyczące głosowania internetowego. Powiedziała, że w kwestiach organizacyjno - technicznych możliwe jest wydłużenie czasu pracy osiedlowych komisji wyborczych, oraz że odwołanie członka rady przez radę sprzeczne jest z zapisami Statutu i ideą demokratycznych wyborów.

Pan Arkadiusz Lisiński Radny Rady Osiedla Żelechowa zgodził się z pomysłem ograniczenia ciszy wyborczej do dnia głosowania. Dodał, że jeśli niemożna byłoby wprowadzić głosowania internetowego to wystarczającym udogodnieniem byłoby głosowanie korespondencyjne. Zaproponował również, aby ochroną objąć obwieszczenia wyborcze.

Mecenas Joanna Martyniuk powiedziała, że wybory do Rad Osiedli nie są objęte Kodeksem Wyborczym, więc nie ma uregulowań prawnych dotyczących ochrony obwieszczeń.

Pan Zbigniew Frątczak Radny Rady Osiedla Kijewo powiedział, aby zmniejszyć liczbę osób na którą można oddać głos. Dodał też żeby zmienić zapis dotyczący trybu odwołania rady, żeby taka sama liczba głosów oddanych na daną radę była wymagana do jej odwołania.


Ad. pkt. 4.
Wnioski Rad Osiedli w sprawie zmian do ordynacji wyborczej.


Przewodnicząca Pani Urszula Pańka przeczytała wnioski Rad Osiedli dotyczące propozycji zmian do ordynacji wyborczej:

  • RO Centrum - przywrócenie ciszy wyborczej (zał. 4)
  • RO Łękno - nie widzi konieczności zmian (zał. 5)
  • RO Majowe - kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem zarządzenia wyborów, uruchamia się informacyjny portal internetowy nt. niezbędnych informacji o wyborach, poradach i sylwetkach kandydatów, przeprowadzenie akcji promocyjno – informacyjnej związanej z wyborami ze szczególnym uwzględnienie wykorzystania własnych zasobów tj. komunikacja miejska, słupy ogłoszeniowe (zał. 6)
  • RO Skolwin - nie widzi konieczności zmian (zał. 7)
  • RO Nowe Miasto - konieczność rozpropagowania wyborów, aby zwiększyć frewkwencję wyborczą (zał. 8)
  • RO Żelechowa - przywrócenie ciszy wyborczej, wprowadzenie głosowania internetowego (zał. 9)
  • RO Arkońskie - Niemierzyn - proponuje wydłużyć czas pracy Osiedlowych Komisji Wyborczych (zał. 10)


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła rezygnację p. Sylwestra Chruszcza z pracy w RO Głębokie Pilchowo (zał. nr 11 do niniejszego protokołu). W związku z powyższym Komisja podjęła Uchwałę Nr 19 (zał. nr 12) w wyniku głosowania 4 - za /jednogłośnie/ oraz wystosowała pismo powołujące p. Iwonę Trzaska (zał. nr 13) w skład rady.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Urszula Pańka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/11/24
odpowiedzialny/a:
Marta Czapiewska
wprowadził/a:
Marta Czapiewska
dnia:
2016/01/20 11:28:26
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2016/01/20 11:28:26 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2015/12/01 11:53:00 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2015/11/24 14:22:15 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2015/11/24 13:30:20 Nowa pozycja