PROTOKÓŁ NR 0063-8/12/15
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 13 MAJA 2015 ROKU
Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Spotkanie z Doradcą Prezydenta Miasta ds.polityki społecznej i ochrony zdrowia - Panią dr Marią Ilnicką-Mądry |
4. | Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie |
5. | Programy zdrowotne i profilaktyczne realizowane przez Wydział Spraw Społecznych. |
6. | Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji. |
7. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokół z dnia 15.04.2015 (za-5)
Ad. pkt. 3.
Spotkanie z Doradcą Prezydenta Miasta ds.polityki społecznej i ochrony zdrowia - Panią dr Marią Ilnicką-Mądry
Przewodniczaca Komisji Magdalena Herczynska przedstawila Doradce Prezydenta Miasta ds.polityki społecznej i ochrony zdrowia - Panią dr Marią Ilnicką-Mądry.
Na początku posiedzenia o głos poprosił radny Marek Kolbowicz, w imieniu swoim przeprosił za absencję na ostatnim spotkaniu Komisji Zdrowia, wyjechał, nie mógł być obecny.
Za nieobecność przeprosiła również radna Stefania Biernat oraz radny Łukasz Tyszler, nieobecność radnego T. Grodzkiego usprawiedliwiła Przewodnicząca M. Herczyńska. T.Grodzki musiał został w szpitalu, miał pilną operację.
Następnie głos zabrała p. dr Ilnicka-Madry, która przedstawiła zakres współpracy pomiędzy Komisją Zdrowia i Prezydentem. Obiecała swoja wiedzę wykorzystać jak najlepiej, wykonać swoje zadania dot. bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców miasta. Poruszyła kwestie związane z opieką nad osobami starszymi, będzie to również zagospodarowane w ramach działań Rad Osiedlowych., jak również lokalizacji nowych „Klubów seniora” jako alternatywy do Dziennych Domów Pomocy Społecznej w naszym mieście.
Radny Ł. Tyszler odnośnie opieki nad osobami starszymi- poruszył temat konsultacji medycznych- skierowane zostało pismo do Izby Lekarskiej o pomoc w konsultacjach specjalistycznych, na które trzeba czekać najdłużej.
Przewodnicząca Komisji M. Herczyńska potwierdziła taką potrzebę, optuje za tzw. ”białymi sobotami”
Radna Jacyna-Witt poruszyła kwestie stworzenia specjalnego programu w oparciu o lekarzy różnych specjalności i konsultację medyczną geriatryczną. Radna uważa, że na dzień dzisiejszy brak lekarza ogólnego, zajmującego się osobą starszą, brak geriatrów, nie ma dokąd iść, lekarze rodzinni też nie pomagają.
Dr Ilnicka-Mądry- brak jest zintegrowanej opieki nad osobą starszą, pomimo to, że lekarze rodzinnie otrzymali wyższą stawkę kapitacyjną za opiekę nad osobami starszymi, nie ma żadnych efektów. Brak jest współpracy i przepływu informacji pomiędzy Lekarzem Rodzinnym i specjalista. Porównała identyczna sytuację poza granicami kraju, tam taka opieka wygląda zupełnie inaczej. Można się pokusić, aby taki proces integracji rozpocząć, w porozumieniu z Izbami lekarskimi, NFZ, z dobrym udziałem konsultantów wojewódzkich. Brak jest niestety lekarzy geriatrów, zawieszono nauczanie, brak takiej specjalizacji, w regionie zachodniopomorskim jest obecnie 6 takich lekarzy.
Radny Łukasz Tyszler oświadczył, że Izba Lekarska jest bardzo zaangażowana w ten temat jak polityka senioralna. Nie chodzi bowiem o to, aby osoba starsza, chora stała się pacjentem szpitala, ważna jest aktywizacja tych ludzi+ leki. Trzeba zrobić ruch w kierunku uruchomienia tych ludzi, konieczna wzmożona opieka lekarza rodzinnego i tylko konsultacje u geriatry.
Radna Jacyna –Witt zadała pytanie, czy programy profilaktyczne, realizowane przez miasto nie powinny być właśnie skierowane do osób starszych? Może należy skupić się na tym właśnie temacie.
Dr Ilnicka-Mądry- programy zdrowotne maja sens wtedy, gdy niosą za sobą przyszłość. Nie wyobraża sobie programów profilaktycznych dla ludzi starych, to nie jest profilaktyka. Ale poruszyła sprawę badań profilaktycznych dla osób w młodszym wieku zagrożonych rakiem trzustki. Taka diagnostyka trzustki byłaby bardzo potrzebna.
M. Herczyńska przypomniała o programie profilaktyki raka płuc, program prowadzony przez prof. Grodzkiego został zawieszony.
Dyr. M. Olejnik-WSS- przypomniała, że była odnośnie tego programu negatywna opinia AOTM. A poprzedni program profilaktyczny się zakończył.
Radna Jacyna- Witt zadała pytanie, kiedy będzie gotowy ośrodek dla chorych na Alzheimera?
Dyr. Małgorzata Olejnik- WSS- odp. Planuje się oddanie ośrodka w roku 2016.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
Komisja zapoznała się ze skargą na działania Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, skargę złożył mieszkaniec miasta. Stanowi ona zał. do protokołu.
Dyrektor M. Olejnik ustosunkowała się do zarzutów zawartych w skardze, jest to głos wszystkich rodziców, którzy mają dzieci z autyzmem. Nie jest to jednostkowa sprawa. Jednocześnie przypomniała wszystkim, że MOPR podjął działania związane z przekazaniem informacji osobom oczekującym w kolejce na umieszczenie w dps-ach dla osób przewlekle psychicznie chorych o funkcjonowaniu DPSu na ul. Lubomirskiego.
MOPR ma przygotowane porozumienie z DPSem, ale umieszczenie w tym DPSie nie nastepuje automatycznie, są określone procedury, wydanie decyzji do w/w także wymaga przeprowadzenia postępowania administracyjnego oraz uzyskania zgody osoby na umieszczenie w tej konkretnie placówce.
Głos zabrała równiez dyr. MOPR M. Giezek- potwierdziła wypowiedź, może sie wydawać, że MOPR działa w sposób ospały, ale ustawa reguluje bardzo konkretnie wszelkie zapisy, niestety postępowanie administracyjne wydłuża okres oczekiwania na miejsce. Duży problem występuje z alimentacją podopiecznego, bo nie można wydać opinii i decyzji bez wywiadu alimentacyjnego. Od 04 marca umieszczono w DPSie 14 osób, na dzień dzisiejszy na umieszczenie w dps czeka 79 osób chorych psychicznie. Osoby ze szpitala w Zdrojach załatwiane są na bieżąco i umieszczane zgodnie z procedurą w DPSie na Lubomirskiego.
Mecenas Joanna Martyniuk stwierdziła, że skarga trafiła do Wojewody za jego pośrednictwem do Rady Miasta, która może się ograniczyć tylko i wyłącznie do oceny działań dyrektora MOPR. W chwili obecnej skargę można wycofać, procedować dalej, można ją uznać za niezasadną i można ją oddalić.
Przewodnicząca Komisji Magdalena Herczyńska zaproponowała, aby do końca czerwca "zawiesić" skargę, wówczas MOPR będzie już mógł podać, jak wygląda kwestia osób oczekujacych na DPS.
Radna Stefania Biernat poruszyła kwestie osób chorych psychicznie, gdy osoba chora chce zostać pensjonariuszem DPSu a rodzina sie nie zgadza? lub odwrotnie, rodzina chce umieścic chorego i nie ma jego zgody. Co wówczas?
M. Giezek- jeżeli osoba zainteresowana, nie jest ubezwłasnowolniona, to musi być jej zgoda. Inaczej pozostaje droga sądowa.
Przewodnicząca Komisji M. Herczyńska poddała pod głosowanie wniosek o odroczenie procedowania skargi o której mowa:
głosowanie wniosku|: za- 5, wstrz-2.
W wyniku powyższego głosowania, Komisja przedłużyła okres procedowania nad skargą do dnia 30 czerwca br.
Ad. pkt. 5.
Programy zdrowotne i profilaktyczne realizowane przez Wydział Spraw Społecznych.
Komisja zapoznała się materiałem przedstawionym przez Wydział Spraw Społecznych dotyczący podjętych działań w roku 2014 z zakresu promocji i profilaktyki zdrowia na rzecz mieszkańców Szczecina oraz planowanych działań w roku 2015 w tym, zakresie do realizacji przez Gminę Miasto Szczecin. Materiał pisemny stanowi zał. nr 6 do protokołu.
Powołany Zarządzeniem nr 151/09 Prezydenta Miasta w dniu 15 kwietnia 2009r. Zespoł ds Programów Profilaktyki Zdrowia pod przewodnictwem prof. Wenancjusza Domagały ustala załóżenia i wyznacza kierunki powstawania programów zdrowotnych i merytorycznie opiniuje zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.
Projekty przedstawiła i omówił pani dr Ilnicka-Mądry, omówiła poszczególne działania zdrowotne.
Radni poruszyli kwestie opieki stomatologicznej u dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych.Należałoby wrócić do tego, co było dobre. Radny Łukasz Tyszler poruszył problem próchnicy u dzieci- jest to dziś sytuacja epidemiologiczna, problemem jest to, że rodzice nie prowadzą dzieci do stomatologa. Ten temat należy rozpracować od strony formalno-prawnej, Ministerstwo zna temat i ma się tym zająć. Należy oprócz rodziców uświadamiać również lekarzy i pedagogów. Powinien być obowiązek przeglądów stomatologicznych w szkołach, do bilansu dziecka powinno dopisać się w drodze rozporządzenia - przegląd stomatologiczny.
Komisja zapoznała się z materiałem przedstawionym przez Wydział Spraw Społecznych, bez zajmowania stanowiska w tej sprawie.
Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji.
W tym punkcie porządku obrad Komisja zapoznała się z pismem (odpowiedź Wydziału Spraw Społecznych) dot. ogłoszenia konkursu ofert na zabezpieczenie miejsc w żłobkach. Pismo stanowi zał. nr 4 do protokołu.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt uznała tę odpowiedź za skandaliczną, poinformowała zebranych, że złożyła wniosek do Prezydenta o zmianę sposobu myślenia nt.żłobków, i dostępu do usługi oraz finansowaniu. Nalezy zdaniem radnej stworzyć prywatne żłobki współfinansowane przez Gmine Miasto Szczecin. Zamiast budować i utrzymywać nowe placówki- łatwiej i taniej jest dofinansować miejsce w żłobku.
Przewodnicząca Komisji poinfomrowała, że odbędzie się posiedzenie komisji w sprawie żłobków, do tego tematu komisja powróci niebawem.
Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Maria Magdalena Herczyńska |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2015/04/17
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2015/07/01 09:19:56
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2015/07/01 09:19:56 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2015/05/11 08:23:43 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/05/06 14:55:16 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/05/05 14:45:00 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2015/04/17 12:11:07 | Nowa pozycja |