przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.9.73.2017
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 18 WRZEŚNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 10:15
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Witold Dąbrowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Wizyta w areszcie Śledczym przy ul. Kaszubskiej 28 w Szczecinie- bezpieczeństwo mieszkańców Szczecina i funkcjonariuszy.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Wizyta w areszcie Śledczym przy ul. Kaszubskiej 28 w Szczecinie- bezpieczeństwo mieszkańców Szczecina i funkcjonariuszy.


Komisja odbyła spotkanie na terenie Aresztu Śledczego w Szczecinie  z kierownictwem szczecińskiej Służby Więziennej.  Ze strony służby w spotkaniu wzięli udział, R.Chruściel Dyrektor Okręgowy Inspektoratu Służby Więziennej  i Dyrektor AŚ Szczecin ppłk Bogumiła Skorna oraz S. Matuszczak OISW Szczecin. Spotkanie było okazją do przedstawienia zadań realizowanych przez polską Służbę Więzienną, ze szczególnym uwzględnieniem roli szczecińskiego aresztu. Istotne było również podkreślenie roli, jaką pełni areszt w zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa w środowisku lokalnym Szczecina. Spotkanie zostało zwieńczone wizytacją na terenie jednostki. Radni  mieli okazję przyjrzeć się z bliska warunkom pracy funkcjonariuszy, a także w jakich  warunkach wykonywana jest kara pozbawienia wolności.  Personel informował radnych, iż każdą celę obserwują obiektywy dwóch lub trzech kamer.

Podpułkownik Bogumiła Skorna – wyjaśniła, iż  w areszcie powstanie nowy mur. Ten, który otacza areszt, jest w złym stanie technicznym. Ma ponad 70 lat i zaczął pękać, a teraz udało się zdobyć pieniądze na jego remont.

Przewodniczący Komisji W. Dąbrowski - podkreślił, iż celem wizyty jest zapoznanie się ze specyfiką pracy strażników więziennych i ocena bezpieczeństwa. Informacje, które przekazała pani dyrektor aresztu, że przez kilkanaście, pewnie około 20 lat, nie było żadnych zdarzeń polegających na ucieczkach z aresztu, to są dane pozytywne.

R. Chruściel Dyrektor Okręgowy Inspektoratu Służby Więziennej– w swej wypowiedzi podkreślił, iż zostało podpisane  porozumienie w siedzibie Wydziału Humanistycznego USZ, który  zakłada wzajemną współpracę min. w obszarze wdrażania wspólnych projektów wychowawczo-naukowych, wsparcia funkcjonariuszy. Należy zaznaczyć, iż współpraca między obiema instytucjami trwa już od kilku lat. W ramach wzajemnych kontaktów studenci kierunków pedagogicznych i resocjalizacyjnych uczestniczyli w organizacji i prowadzeniu zajęć kulturalno-oświatowych oraz spotkań rodzin ze skazanymi, a także mieli możliwość odbycia  wizyt studyjnych w jednostce. Został wdrożony w roku 2016 program „Praca dla Więźniów”realizowany przez Służbę Więzienną, który  polega na  wspieraniu szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej. Podpisano również z Urzędem Wojewódzkim porozumienie, które zakłada, iż w przypadku  zagrożenia klęskami żywiołowymi osadzeni będą aktywnie uczestniczyć w skutkach jego usuwania. Dodała, iż osadzeni aktywnie uczestniczą w procesie edukacyjnym, mogą ukończyć naukę na poziomie gimnazjum, liceum.

Na koniec spotkania  komisja złożyła wiązankę  kwiatów  celi śmierci, otwartej latem 2017 roku, w której w latach 1946-1955 komuniści wykonywali wyroki między innymi na żołnierzach podziemia antykomunistycznego.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Witold Dąbrowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/09/11
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2017/10/02 13:20:35
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/10/02 13:20:35 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/09/19 09:38:39 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/09/19 09:37:14 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/09/11 14:25:50 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/09/11 14:19:57 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2017/09/11 14:13:53 Nowa pozycja