przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-10/38/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 12 STYCZNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Joanna Bródka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Promocja Budżetu Obywatelskiego przez Rady Osiedla
4. Projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Miasta dot. opracowania Regulaminu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoł z dnia  08.12.2015r (za-7)


Ad. pkt. 3.
Promocja Budżetu Obywatelskiego przez Rady Osiedla


Przewodnicząca Komisji Joaana Bródka przedstawiła problem zgłoszony przez p. Dorotę Korczyńską na piśmie. Pismo  stanowi zał. do protokołu. Dotyczy ono  finansowania ze środków publicznych promocji zadań BO przez Rady Osiedla.

Dorota Korczyńska- wnioskodawca- przedstawiła problem, w trakcie prac nad tegorocznym budżetem obywatelskim zgłaszali się do niej  mieszkańcy - projektodawcy SBO, którzy zwrócili uwagę, iż nastąpiła istotna nierówność wobec prawa w przypadku akcji promowania projektów. Pojawiły się bowiem informacje, że członkowie Rad Osiedli płacili ze środków Gminy Miasta Szczecin za materiały promocyjne projektów zgłaszanych przez siebie w ramach SBO. Mieszkańcy niezrzeszeni w RO, będący autorami projektów, takiego wsparcia finansowego ze środków publicznych nie mieli szansy uzyskać. Analizując wyniki tegorocznego SBO można wysnuć wniosek, że zwycięskie projekty to głównie te, które faktycznie z takiego współfinansowania ze środków GM Szczecin za pośrednictwem RO korzystały. 

Z uwagi na kontrowersje związane z tą kwestią zwróciła się do Komisji Inicjatyw Społecznych z tym problemem.  W jej osądzie, i środki publiczne otrzymywane przez RO nie powinny promować wybranych projektów, a jedynie samą ideę SBO. Drugim rozwiązaniem byłoby przekazanie pewnej puli środków dla wszystkich autorów projektów w równej wysokości, by wyrównać szanse, ale w tym roku takie rozwiązanie z przyczyn oczywistych nie było zastosowane.

Decyzji  radnych  Komisji pozostawia  sprawę uznania wydatków RO za kwalifikowalne w świetle zasadności i celowości, a także gospodarności, ale odnosi wrażenie, że  nastąpiło w tej sprawie pewne nadużycie formalne i niesprawiedliwe potraktowanie mieszkańców. SBO jest budżetem wszystkich mieszkańców, a nie wyłącznie Rad Osiedli.

Przewodnicząca Komisji zadała pytanie p. Irenie Błachowiak, która Rada Osiedla i za jakie kwoty promowała wnioski do BO.

Irena Błachowiak- WGKIOŚ- w promocję  BO zaangażowało się 7 Rad Osiedli, wydatkując na druki ulotek informacyjnych i zamieszczenie informacji w gazetkach RO kwotę ok. 3547,-zł. Przedstawiła wykaz RO, stanowi on zał. Nr 4 do protokołu.

Głos zabrał radny W. Dorżynkiewicz- jest zdania, że jeżeli radny osiedlowy na promocje  zadań z BO wkłada i inwestuje własne pieniądze- to ok. Ale zgadza się z p. Dorotą Korczyńska, że  za miejskie pieniądze robić  tego nie można.

Radny Henryk Jerzyk poruszył sprawę promowania zadań, uważa, że nie jest to nic złego, że rady dbają  o swoje osiedla, ale popiera wypowiedź poprzedników- nie za miejskie pieniądze.

Głos ten poparł   również p. Przemysław Kabata- RO Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo. Stwierdził również, że można podjąć   decyzje o finansowaniu tych zadań ze  środków publicznych, ale niech promują się wtedy wszystkie projekty, które zostały zgłoszone, będzie to wówczas sprawiedliwe.

Radny Michał Wilkocki tez jest zdania, że powinno promować się wszystkie projekty na danym osiedlu. Nie z budżetu KIS lub RO. Swoje projekty można promować  ze  środków własnych.

Radny Marek Duklanowski uważa, że plakaty promujące projekty do Budżetu Obywatelskiego były zunifikowane. Proponuje równe szanse dla każdej dzielnicy. 4 plakaty na każdą dzielnicę po jednym. Proponuje więcej obywatelskości do BO.

Głos zabrał radny osiedlowy,  Przewodniczący Rady Osiedla Podjuchy- p. Szyszko. Odniósł się do wypowiedzi radnych i do faktu, że był jedną z 7  RO, które promowały  ze środków własnych projekty do BO. Gdyby nie zaangażowanie RO nie byłoby żadnych projektów  w BO w tej edycji. Żałuje, że kwotę 289,-zł wydatkowano na ten cel,  bo dziś musi się z tego wytłumaczyć. Podziela opinie radnego Jerzyka w tej kwestii. Jeżeli nie można promować zadań ze środków własnych to nie będzie tego robił, ale pragnie zaznaczyć, że nikt nie dał takiego zakazu i nie powiedział wyraźnie, ze jest to niedozwolone.

Radna M. Herczyńska- zaznaczyła, że Rady Osiedlowe pracują nieodpłatnie. Noszenie ulotek jest dobre, ale chce dodać, że jest w urzędzie Biuro promocji Miasta i posiada ono środki na promocję miasta. Radna jest zdania, ze można to będzie pogodzić, pomysł z plakatami, który podsunął M. Duklanowski jest bardzo dobry.  Promować  wszystkie zadania, wtedy miasto może wspomóc finansowo.

Radna Urszula Pańka- przypomniała, że kieruje Miejską Komisją  Wyborczą. Do wieli Rad Osiedli w tym roku weszły zupełnie nowe osoby, pracując nieodpłatnie. Trzeba to docenić. Nie promuje się przecież określonych osób tylko zadania w BO.  Przypomniała też,  że MKW pracuje nad zmianą ordynacji wyborczej do RO. Jest za tym aby zunifikować plakaty, ujednolicić informację i wprowadzić jednoznaczność.  Jasny i równy katalog dla każdego.

Radny Jan  Stopyra zauważył, że radni osiedlowi to są  ludzie dojrzali i odpowiedzialni oraz doświadczeni w tym co robią. Radny postuluje o więcej wiary w tych ludzi. Wydają publiczne pieniądze, którymi dysponują, i wydają je na dobry cel. Radny uważa, że Rada Miasta nie powinna się w to wtrącać.

Radny Jagielski zadał pytanie, jaka jest skala problemu?

Przewodnicząca Komisji odczytała, które RO skorzystały z miejskich pieniędzy na promocje  i ile pieniędzy wydano na ten cel.

Radny  Michał Wilkocki zaznaczył, że nie jest ważne  ile pieniędzy poszło na ten cel, ważne jest to,  że nie wszyscy mogą z tych pieniędzy skorzystać, bo po prostu ich nie mają. Podał  przykład osiedla Majowe.

O głos poprosiła p. Dorota Korczyńska, popiera radnego Duklanowskiego i Wilkockiego, tu nie chodzi o pieniądze ale o zasady. Środki publiczne powinny być równe i dostępne dla wszystkich.

Joanna Bródka- Podziękowała wszystkim za  wypowiedzi  i stanowiska w tej sprawie. Zgadza się , że powinno się wyeliminować nierówności, dobrze by też się stało, aby wyposażyć RO w plakaty promujące zadania. Proponuje aby Komisja podjęła dezyderat w tej sprawie o treści:

Komisja Inicjatyw Społecznych RM wnioskuje o zapewnienie w kolejnych edycjach  Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego ujednoliconych  materiałów poligraficznych dla Rad Osiedli z informacją o wszystkich projektach zgłoszonych  do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego osobno dla każdego z osiedli.

Głosowanie: za- 5, wstrz-1, przeciw-1

Następnie Przewodnicząca poddała  pod głosowanie kolejny projekt dezyderatu komisji  dotyczący finansowania zadań  Budżetu Obywatelskiego z pieniędzy publicznych:

Komisja Inicjatyw Społecznych na posiedzeniu w dniu 12 stycznia zdecydowała, aby promocja projektów  zgłaszanych  w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego nie była finansowana ze środków publicznych.  W ocenie Komisji wydatkowanie środków z budżetu miasta na promocję np. zadań zgłoszonych przez członków Rad Osiedli może prowadzić  do niesprawiedliwego potraktowania mieszkańców miasta, zgłaszających projekty do SBO a niezrzeszonych w Radach Osiedli i tym samym nieposiadających dostępu do środków publicznych na promocję swoich projektów.

Głosowanie :za – 7- jednogłośnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Miasta dot. opracowania Regulaminu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego


Przewodnicząca Komisji Joanna Bródka przypomniała, że jest przygotowany projekt uchwały Komisji Inicjatyw Społecznych dot. opracowania Regulaminu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, trzeba opracować konkretne zasady, kluczowe zadania oraz zapewnić szerokie konsultacje społeczne. Projekt uchwały o którym mowa stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Podała przykłady niezgodności z prawem niektórych zwycięskich projektów (jak np. Aleja Kwiatowa). Niech to przesądzi Zespół ds Budżetu Obywatelskiego, w oparciu o zapisy opracowanego regulaminu.

Paweł Szczyrski - BOP- decyzja odnosnie opracowania regulaminu zapadła, dokument ten powinien regulować różne kwestie. Dzis to posiedzenie jest bardzo potrzebne, do ostatecznego zatwierdzenia uchwały.

Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie stanowiska Rady Miasta dotyczącego opracowania Regulaminu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Głosowanie: za- 6, przeciw- 1.

Komisja przekaże  inicjatywę   uchwałodawczą do Przewodniczącego Rady Miasta  z wnioskiem o skierowanie go pod obrady najbliższej sesji.

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Joanna Bródka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/01/05
odpowiedzialny/a:
Anna Myślińska
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2016/08/03 12:04:57
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2016/08/03 12:04:57 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2016/01/05 12:24:29 Nowa pozycja