PROTOKÓŁ NR 0063-2/27/16
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 19 STYCZNIA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta o numerze roboczym 8/16;14/16. |
4. | Kreowanie wizerunku Miasta zgodnie z obowiązującą strategią Marki Floating Garden
2050 - informacja Biura Prezydenta Miasta. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania : za - 8 (jednogłośnie ) przyjęła protokół z poprzedniego posiedzenia komisji ( 5 stycznia 2016).
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie uchwał na sesję Rady Miasta o numerze roboczym 8/16;14/16.
Projekt uchwały nr 8 /16 w sprawie określenia wysokości opłat za dzierżawę nabrzeży Gminy Miasta Szczecin oraz za korzystanie z infrastruktury portowej nabrzeży i Portu Jachtowego przy Wyspie Grodzkiej
Wprowadzenia dokonał P. Adamczyk- Dyrektor WGKiOŚ - biorąc pod uwagę przekazanie do użytkowania Portu Jachtowego, który jest niewątpliwie obiektem służącym celom rekreacyjno wypoczynkowym, zgodnie z przepisami należy w drodze uchwały określić opłaty za korzystanie z jego infrastruktury.
Radny R. Stankiewicz- czy te stawki są konkurencyjne wobec innych marin, mamy kilka marin na terenie miasta. Czy taki obiekt jak nowa MARINA jest w jakiś sposób wypromowany. Czy istnieje możliwość, aby jachty ”parkowały” przez zimę na tym terenie.
P. Adamczyk-punktem odniesieniem zaproponowanych stawek była analiza stawki na terenie m. Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. Są działania promocyjne aby została zauważona nowa marina.
P. Wachowicz Dyrektor BPM- jest przygotowywany plan promocji w dotarciu do wszystkich odbiorców.
Radny M. Matias - 3,75 za m 1 bieżący, jest to najniższa stawka na rynku – czy ta kwota w stosunku do wydatkowanych środków na wybudowanie Mariny nie jest zbyt niska. Zostawmy ją na wyższym poziomie, zobaczmy jak działa rynek i w przyszłym roku ustalimy cenę.
P. Adamczyk- umowa jest zawarta na sezon z rezydentami, jako punkt wyjścia. Odwracamy sytuację chcemy ja promować tą stawką.
Radny B.Baran- uważa za stosowne dzialanie promocyjne poprzez zaproponowaną stawkę. Czy przewiduje się budowę hangarów.
P. Adamczyk- budżet na realizacje II- giego projektu jest zabezpieczony, WIM szykuje przetarg.
Radny J. Jagielski -prosi o informację, o założenia ekonomiczne budowy mariny.
P. Adamczyk- przygotuje taką informację i poda na sesji.
Komisja w wyniku głosowania: za – 8 (jednogłośnie) pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały
Uchwała 14/16 w sprawie wystąpienia Miasta Szczecin z Union of the Baltic Cities (Związek Miast Bałtyckich).
P. Wachowicz Dyrektor BPM- uzasadniając wniosek dot. wystąpienia z przynależności do Związku Miast Bałtyckich (ang. Union of the Baltic Cities) należy wskazać na zmiany jakie zaszły w budowaniu relacji międzynarodowych przez samorządy w ostatnich latach. Polegają one m.in. na zwiększaniu udziału kontaktów bezpośrednich między miastami, a także współpracy projektowej, łączącej instytucje publiczne i pozarządowe wokół konkretnych działań, z pominięciem organizacji międzynarodowych tj. ww. Związek, co z kolei wpływa na obserwowane zmniejszenie skuteczności tych organizacji. Wystąpienie ze związku niesie ze sobą również aspekt ekonomiczny w postaci oszczędności z tytułu składki rocznej w wysokości 4 060 Euro.
Komisja w wyniku głosowania: za – 8 (jednogłośnie) pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały
Ad. pkt. 4.
Kreowanie wizerunku Miasta zgodnie z obowiązującą strategią Marki Floating Garden
2050 - informacja Biura Prezydenta Miasta.
P. Wachowicz Dyrektor BP- w roku 2007 w budżecie miasta pojawia się zapis na budowanie marki Szczecina, problem zaczyna się wtedy kiedy zaczynamy definiować zjawisko, byliśmy pierwsi Polsce, za nami poszły inne miasta np. POZNAŃ.W 2007 roku opracowany został Raport Otwarcia, który stał się punktem wyjścia dla przygotowania marki Szczecin. Na Raport Otwarcia złożyły się wyniki następujących prac badawczych i analitycznych:.W pierwszej fazie zapytaliśmy mieszkańców Szczecina, Wrocławia i Poznania o to, co oni sądzą o naszym mieście, a co najważniejsze, w jaki sposób o nim myślą (badania jakościowe), sprawdziliśmy także opinie na temat Szczecina mieszkańców innych dużych miast w Polsce (badania ilościowe w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców), rozmawialiśmy również z cudzoziemcami wracającymi z Polski, którzy podczas pobytu odwiedzili Szczecin oraz przejścia w Kołbaskowie, Lubieszynie i Świnoujściu (badania ilościowe). skonsultowaliśmy się z przedstawicielami świata nauki i kultury, dziennikarzami, Zarządem i Radą Miasta, przedstawicielami świata biznesu; spotkaliśmy się ze studentami, którzy wyjechali ze Szczecina na studia do Warszawy. Analiza wykazała, że nie ma negatywnych stereotypów o Szczecinie, nie ma więc barier do budowania jego marki. Będąc na 3. miejscu wg wielkości i na 7. pod względem liczby mieszkańców Szczecin znajduje się wśród największych miast w kraju, a jednak jest pomijany w mediach, rankingach czy raportach dotyczących dużych miast. Można powiedzieć, że Szczecin jakby utknął między pierwszą, a drugą ligą polskich miast i jest słabo obecny w świadomości Polaków. W II fazie koncepcyjnej projektu powstały założenia do strategii marki, wstępne wizualizacje i koncepty marki oraz przeprowadzane są badania tych konceptów. Faza III implementacji obejmowała opracowanie założeń strategii na kolejne lata i szczegółowej strategii komunikacji .W ramach przygotowanej strategii powstaje również „Księga identyfikacji marki”.
Radny W. Dorżynkiewicz- w tym roku mija 9 lat od wdrożenia marki, warto dokonać audytu marki, jej plusów i minus. Co udało nam się osiągnąć przez 10 lat., może warto przypomnieć szczecinianom o marce Szczecina. Wizja marki z roku 2007 mu się podoba Jednak ma wrażenie, że nie wdrażamy pełnej całości marki.
P. Wachowicz- ten projekt jest świeży i aktualny. Projekt oparty na znakach. W tym roku chce zrealizować badania postrzegania marki wśród mieszkańców oraz ewentualnych korekt .
Radny R. Stankiewicz- marka budziła wiele kontrowersji. Nie odważyłby się na cyfrę 2050 w wizji. Rozmawiał z Prezydentem Miasta na wprowadzenie nowego projektu dla turystów przebywających nad morzem do Szczecina „Jesteś nad morzem odwiedź Szczecin”. Miasto powinno konkurować z innymi miastami an terenie Polski tzw. ofertą weekendowa.
P. Wachowicz- przeniesienie budżetu do SZAA ma na celu skumulowanie działań promocyjnych miasta. Znaki związane z marką to: herb historyczny, logo magistratu, strategia odnosi się do zjawiska a nie do urzędu czy miasta. Budowanie strategii marki odnośnie produktu, w roku 2007 nie mieli produktu, dziś go mamy jest to filharmonia, miasto jest rozpoznawane przez jej pryzmat.
Radny W. Dorżynkiewicz- jaka jest ocena wprowadzenia marki przez mieszkańców naszego Miasta , czy mamy takie badania.
P. Wachowicz- może bazować na badaniach z roku 2010, samorząd dąży do zminimalizowania nakładów na cele informacyjne. Projekt był tak skonstruowany, aby nie wydawać co roku funduszy na działania promujące.
Radny W. Dorżynkiewicz- wnosi o przeprowadzenie badania efektu funkcjonowania po 10-ciu latach tożsamości strategii Marki Floating Garden.
Radny M. Matias- według niego do dnia dzisiejszego marka słabo funkcjonuje w świadomości mieszkańców. Przyczyn jest na pewno wiele. Niektóre można ustalić i wyeliminować Ma swoją niszę, niesie za sobą jakiś przekaz. Jest przeciw audytowi marki. Nie widzi sensu auditowania marki po 8 latach od wprowadzenia. Ewaluacja marki winna się odbywać na bieżąco i na bieżąco powinna być korygowana. Wydamy fundusze mieszkańców na opracowanie, które nikt nie przeczyta, z którego nic nie będzie wynikać ( chyba, że marka się świetnie rozwija ) zamiast na realne działania promocyjne miasta.
Komisja wyniku głosowania : za - 7 przeciw- 1 przyjęła ww. wniosek - załacznik nr 3 do protokołu.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Radny J.Jagielski - wnosi o skierowanie zapytania do Dyrektora BOI, z wnioskiem o przedstawienie korzyści dla miasta z tytułu prowadzenia działalności na terenach postoczniowych.
Komisja przyjęła przez aklamcję ww.wniosek- załącznik nr 4 do protokołu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Bazyli Baran |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/01/13
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2016/02/24 12:17:07
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2016/02/24 12:17:07 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/02/01 10:01:52 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/01/13 12:42:37 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/01/13 12:31:49 | Nowa pozycja |