PROTOKÓŁ NR 0063-8/34/15
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 9 GRUDNIA 2015 ROKU
Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia |
3. | Zaopiniowanie projektu budżetu na rok 2016 w części dot. "Pomoc społeczna" i "Ochrona zdrowia" |
4. | Zaopiniowanie projektów uchwał o nr:
312/15- zmieniająca uchwałę w spr.przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015" 313/15- przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2016" 314/15- przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016" 315/15- ustalenia kwoty dotacji przypadającej na jedna osobę będącą uczestnikiem lub pracownikiem Centrum Integracji Społecznej w Szczecinie w 2016r. |
5. | Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji. |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 18.11.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednogłośnie.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 17.11.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Zaopiniowanie projektu budżetu na rok 2016 w części dot. "Pomoc społeczna" i "Ochrona zdrowia"
M. Olejnik – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych - omówiła materiał stanowiący załącznik nr 3 do protokołu w części, której dysponentem jest WSS.
M. Jacyna - Witt - ad. Ośrodek Dziennego Pobytu dla Osób z Chorobą Alzheimera - zapytała, dlaczego od roku 2017 następuje spadek kwot w tej pozycji?
M. Olejnik – zobowiązała się przekazać wyjaśnienia na ten temat w późniejszym terminie.
M. Jacyna - Witt – zapytała o Pomoc dla cudzoziemców?
M. Olejnik – przypomniała, że jest to zadanie rządowe. Środki na ten cel są przekazywane od Wojewody w momencie, kiedy mamy wytypowaną grupę osób do zamieszkania w Szczecinie. Działanie jest realizowane. Biuro Obsługi Interesantów prowadzi w tej chwili działania w celu m.in. ustalenia lokalizacji i kosztów remontu mieszkań itp.
M. Olejnik – odpowiadając na pytania radnych wyjaśniła co następuje: ad. Programy zdrowotne na rzecz mieszkańców – środki ulegają zwiększeniu, realizowany będzie m.in. program mający na celu zapobieganie otyłości wśród dzieci. Konkurs został ogłoszony, zgłosiło się 1 stowarzyszenie i 1 osoba fizyczna, obie spoza Szczecina. W ramach projektu będzie realizowany program Polskiego Towarzystwa Programów Profilaktycznych, który został przygotowany w porozumieniu z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Szczecińskim.
M. Ilncka - Mądry - Doradca Prezydenta ds. Społecznych – wyjaśniła, że zasadą pracy Towarzystwa jest współpraca z lokalnymi uczelniami. Ważnym elementem tego systemu jest Agencja Oceny Technologii Medycznych i przygotowanie dla niej pełniej dokumentacji, która wykonywana jest przez Towarzystwo. Zapewniła, że praca na rzecz dzieci zostanie wykonana przez lokalne instytucje.
M. Jacyna - Witt - poprosiła o wyjaśnienie nt. zmniejszenia kwoty na fundusz alimentacyjny oraz na MOPR. Przypomniała, że radni wielokrotnie powtarzali, że pracowników jest tam zbyt mało w stosunku do ogromu nałożonych na nich zadań. To poważny problem. Radna obawia się, że będzie się on w ten sposób pogłębiać. Ad. zakup usług w DPS-ach zapytała, gdzie w budżecie 2016 roku zapisano środki na ten cel?
M. Herczyńska – przypomniała, że podczas uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Prezydent mówił o zwiększeniu środkowi na wynagrodzenia i to znacznym. Radna ma nadzieję, że ta obietnica zostanie dotrzymana.
M. Olejnik – wyjaśniła, że czeka na decyzję Prezydenta, środki w budżecie są na ten cel zabezpieczone. Prezydent jest po negocjacjach ze Związkami Zawodowymi, zawarto porozumienie, jest propozycja podwyżki w jednostkach budżetowych miasta o kwotę 120 zł brutto/pracownika. Na wniosek Związków Zawodowych w przypadku pracowników MOPR i jednostek pomocy społecznej negocjacje w sprawie ich sytuacji finansowej będą kontynuowane. Jeśli do tego porozumienia dojdzie, dodatkowe środki będą pojawiały się w budżecie. Zmniejszenie w MOPR nie wynika ze zmniejszenia ilości etatów ani zarobków. MOPR poszukuje ciągle oszczędności np. na zaopatrzeniu w materiały biurowe. Także zasiedlenie budynku przy ul. Jagiellońskiej i związany z tym mniejszy koszt utrzymania spowoduje ograniczenie wydatków tej jednostki. Ad. fundusz alimentacyjny – wyjaśniła, ze zmiany które nastąpiły w przepisach prawa być może przyniosą większą efektywność. Dotychczas prowadzono tu egzekucję administracyjną, w tej chwili będzie to egzekucja sądowa. Ad. pytanie dot. zakupu usług w DPS-ach wyjaśniła, że środki te są zapisane w pozycji "Całodobowe ośrodki pomocy społecznej".
Po wyczerpaniu głosów w dyskusji Przewodnicząca Komisji zarządziła głosowanie nad projektem budżetu Miasta na rok 2016 w części "Pomoc społeczna i ochrona zdrowia".
Komisja zaopiniowała tą cześć projektu budżetu pozytywnie w głosowaniu: za – 5. 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu.
Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie projektów uchwał o nr:
312/15- zmieniająca uchwałę w spr.przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015"
313/15- przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2016"
314/15- przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016"
315/15- ustalenia kwoty dotacji przypadającej na jedna osobę będącą uczestnikiem lub pracownikiem Centrum Integracji Społecznej w Szczecinie w 2016r.
Projekt uchwały Nr 312/15 zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 rok
zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 313/15 w spr. przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 rok"
zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 314/15 w spr. przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok",
zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 315/15 w spr. ustalenia kwoty dotacji przypadającej na jedną osobę będącą uczestnikiem lub pracownikiem Centrum Integracji Społecznej w Szczecinie w 2016 r.,
zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Projekt uchwały Nr 327/15 w spr. zwiększenia wysokości środków finansowych na utrzymanie dziecka w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego na terenie Miasta Szczecin,
zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednogłośnie.
Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji.
Nie wpłynęła.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
M. Herczyńska – w związku z informacją o wygaszeniu przez rząd programu invitro, zaproponowała temat wprowadzenia w życie naszego gminnego programu, przyjętego 2 lata temu. Przypomniała, że mamy na ten cel zabezpieczone środki w budżecie: 213 tys. zł.
Ł. Tyszler – przypomniał, że część osób zakwalifikowanych do programu, jest już w trakcie leczenia. Jest też grupa ok. 100 osób pełna obaw, że nie zdążą z niego skorzystać do czerwca. "Dwa lata temu podjęliśmy niełatwą uchwałę. Jest to kwestia pomocy i dania możliwości mieszkańcom pozostania rodzicami. Metoda jest stosowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Program przyjęty przez Radę Miasta 2 lata temu został zawieszony, ponieważ pojawiło się dofinansowanie z budżetu centralnego. Jest teraz moment, by do tego tematu wrócić. W przyjętym programie wpisaliśmy konkretne kwoty i daty. Niezbędna byłaby jego modyfikacja. Pytanie jest takie, czy jesteśmy gotowi do zmierzenia się z tym tematem raz jeszcze. Możemy być po prostu ludźmi i pomóc finansowo tym, których na taką metodę nie stać. To jedyna uchwała, którą podjęliśmy, i która nie została zrealizowana. Komisja Zdrowia jest dobrym punktem wyjścia do tej rozmowy."
M. Herczyńska – przypomniała, że projektodawczynią uchwały była radna J. Bródka.
J. Bródka – uznała, że rząd wycofując się z finansowania tej metody zdejmuje z siebie odpowiedzialność a problem pozostaje aktualny. Metoda jest skuteczna, w ramach programu rządowego na świat przyszło ponad 3 tys. dzieci. "Powinniśmy wrócić do naszego projektu, uaktualnić jego zapisy, zweryfikować daty i kwoty. Możemy dziś skorzystać z doświadczeń rządowych, pojawiła się ustawa regulująca te sprawy". Radna zaapelowała, by wrócić do tematu w najbliższym czasie.
M. Herczyńska – "Powinniśmy się nad tym pochylić. Z tego programu w ciągu 1,5 roku tylko w naszym województwie pojawiło się 500 dzieci. Kolejka oczekujących par rośnie".
M. Kolbowicz , D. Krystek – poparli zdanie Przewodniczącej. Uznali, że skoro nie ma podwójnego finansowania, nie ma też powodu do "zawieszenia" realizacji uchwały Rady Miasta.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Maria Magdalena Herczyńska |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2015/12/02
- odpowiedzialny/a:
- Anna Myślińska
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2016/08/03 09:35:14
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2016/08/03 09:35:14 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/12/17 13:12:14 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2015/12/02 09:06:15 | Nowa pozycja |