przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/4/15
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 3 LUTEGO 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 09:45
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Szczeciński Park Naukowo - Technologiczny Sp. z o.o.- prezentacja firmy.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Szczeciński Park Naukowo - Technologiczny Sp. z o.o.- prezentacja firmy.


W dalszej części porządku obrad komisja zapoznała się z działalnością Technoparku Pomerania, tworzonego przez  Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny  Sp. z o.o. Głównym celem jest  stwarzanie dogodnych warunków do rozwoju innowacyjności w Szczecinie i regionie ze szczególnym ukierunkowaniem na technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT). Obok funkcjonującego od 2010 r Inkubatora Przedsiębiorczości obecnie główne działania koncentrują się powstawaniu nowoczesnej infrastruktury technicznej w postaci obiektów biurowych i serwerowni dla firm z obszaru szeroko rozumianej informatyki i telekomunikacji. Komisja zwiedziła cały obiekt, który ma być zasiedlony już w marcu br.

p. A. Feterowski Prezes Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o.- park zlokalizowany jest na obszarze 10 ha na obrzeżach ścisłego centrum Szczecina z dogodnym dojazdem staje się centrum innowacyjnego i nowoczesnego biznesu, w którym koncentrować się będą różne inicjatywy oraz projekty w wyniku przenikania przedsięwzięć gospodarczych oraz nauki, wynalazków i patentów. Blisko 30 firm informatycznych zamierza podpisać umowy najmu w powstającym w Szczecinie Technoparku Pomerania. Od marca najemcy zaczną wprowadzać się do dwóch nowych biurowców, których budowa dobiegła końca. Według założeń inwestora, którym jest miasto Szczecin, Technopark ma być ośrodkiem wspierającym innowacyjną przedsiębiorczość, wspomagającym lokalne firmy i zwiększającym atrakcyjność miasta dla zagranicznych inwestorów. Spółka otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Obecnie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe w budynkach. Swoje siedziby znajdą tam zarówno start-upy technologiczne, jak i firmy już działające na rynku. Te pierwsze dostaną preferencyjne warunki najmu. Trwa również negocjowanie umów z dużymi firmami informatycznymi, tzw. lokatorami strategicznymi, które zajmą 15 proc. nowych powierzchni biurowych. W Technoparku znajdzie się też największa w regionie serwerownia, gdzie przetwarzane będą dane firm działających na jego terenie oraz innych szczecińskich przedsiębiorstw, jednostek samorządowych i sektora medycznego.
Koszt inwestycji to 100 mln zł brutto czyli 73,700 netto ( 40% stanowi dofinansowanie UE).

Radny R.Stankiewicz- w swej wypowiedzi zapytał o plany finansowe spółki-kiedy zacznie przynosić zyski, dlaczego oferta kierowana jest do firm sektora lokalnego, czy planują jej rozszerzenie na rynek nie tylko ogólnopolski ale również europejski.

p. A. Feterowski- tak na prawdę Technopark nie istniał w świadomości biznesu, mają szerokie plany  rozpropagowania jego idei na rynku polskim i wśród firm zagranicznych. Wg. jego wyliczeń zyski zaczną pojawiać się w roku 2018. Założenie operacyjne na rok 2016 jest takie, aby nie dokładać do utrzymania obiektu

Radny M. Matias- czy spółka prowadzi kompleksowe działania w celu zapewnienia obsługi młodym przedsiębiorcom stawiającym pierwsze kroki w działalności gospodarczej?

 p.K.Witkowska Technopark- wszystkie firmy będą mogły korzystać ze wsparcia w postaci porad prawnych i biznesowych, usług z zakresu promowania ich działalności, pomocy w pozyskiwaniu finansowania czy ułatwiania kontaktów z naukowcami i samorządem oraz dużymi firmami Zapraszamy studentów z gotowymi projektami „przyjdź do nas a my poprowadzimy Cię za rękę ” oceniamy  biznes plan młodych przedsiębiorców, umawiamy  ich z inwestorami strategicznymi , służą  poradami itd.

 Przewodniczący Komisji B. Baran- w styczniu br. miasto podwyższyło kapitał zakładowy spółki o 3,7 mln zł. – na co zostały przeznaczone te środki?

 p. A. Feterowski- środki te zostaną przeznaczone m.in. na dokończenie rozbudowy Technoparku. Miasto, decydując o podniesieniu kapitału, podkreśliło, że inwestycja jest jednym z priorytetów gminy.
Dokapitalizowanie było konieczne ze względu na niezależne od spółki opóźnienia w realizacji inwestycji, wynikające z upadłości poprzedniego wykonawcy w 2013 r. oraz opóźnienia w rozliczeniach z urzędem marszałkowskim województwa - instytucją wdrażającą Regionalny Program Operacyjny, z którego Technopark jest dofinansowany.

 Radny M. Matias- czy rozważali aspekt sprzedaży udziałów Technoparku, taki ruch pozwoliłby lokalnym firmom na związanie się  na czas dłuży ze spółką.

 p. A. Feterowski – słuszna propozycja, ale najpierw muszą wypromować markę.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/01/16
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/02/17 09:52:42
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/02/17 09:52:42 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/02/05 09:42:25 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/20 11:20:39 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/16 10:03:24 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/01/16 09:44:17 Nowa pozycja