PROTOKÓŁ NR 0012.4.76.2017
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 9 LUTEGO 2017 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Władysław Dzikowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. |
3. | Rozpatrzenie wykazu nieruchomości nr 2/2017. |
4. | Rozpatrzenie skargi na bezczynność Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie w zakresie udzielenia odpowiedzi na pismo z dnia 27.01.2016 r. w sprawie rozliczenia kosztów wywozu śmieci i naliczania odsetek ustawowych. |
5. | Propozycje zmian mpzp Warszewo - Kredowa. Przedstawienie koncepcji budowy centrum rekreacyjno - sportowego. |
6. | Zapoznanie się z korespondencją. |
7. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Komisja w wyniku głosowania: za-6, przeciw-0, wstrzym.-0 poszerzyła porządek posiedzenia o opiniowanie wniosku o wyrażenie zgody na najem w drodze bezprzetargowej pomieszczeń biurowych w gmachu Urzędu Miasta Szczecin.
Radna Małgorzata Jacyna – Witt złożyła wniosek o poszerzenie porządku posiedzenia w pkt 6 obrad w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli Komisji Rewizyjnej RM w przedmiocie przeprowadzenia inwestycji mariny na Wyspie Grodzkiej. Komisja w wyniku głosowania:za-6, przeciw-0, wstrzym.-0 poszerzyła porządek posiedzenia o ww. wniosek.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia w dniu 2 lutego 2017 r. został przyjęty w wyniku głosowania: za-6, przeciw-0, wstrzym.-0.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie wniosku o wyrażenie zgody na najem w drodze bezprzetargowej pomieszczeń biurowych w gmachu Urzędu Miasta Szczecin.
Wprowadzenia dokonała Magdalena Gierczak – Korytkowska Główny Specjalista w Biurze Nadzoru Właścicielskiego. Wniosek stanowi zał. 3 do protokołu. Powiedziała, że BNW zwraca się do Komisji o wyrażenie zgody na najem w drodze bezprzetargowej pomieszczeń biurowych położonych w gmachu Urzędu Miasta Szczecin na rzecz podmiotu, który świadczyć będzie usługę bieżącej obsługi prawnej Gminy Miasto Szczecin, przez okres 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dodała, że zgodnie z dotychczasową praktyką obsługa prawna świadczona przez zewnętrzne kancelarie prawne na rzecz Gminy realizowana jest w gmachu urzędu.
Radna Małgorzata Jacyna – Witt odniosła się do kwestii przygotowywanych dokumentów przez niezależne kancelarie świadczące usługi na rzecz Gminy Miasto Szczecin. Powiedziała, że coraz więcej uchwał zostaje zaskarżonych do Wojewody. I Wojewoda uchyla część zapisów rozstrzygnięciami nadzorczymi. Wobec czego stwierdziła, iż nie ma zasadności wyrażania zgody na najem w drodze bezprzetargowej pomieszczeń.
Wobec powyższego Komisja w wyniku głosowania: za-7, przeciw-1, wstrzym.-0 pozytywnie zaopiniowała ww. wniosek.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie wykazu nieruchomości nr 2/2017.
Wprowadzenia dokonała Maria Latkowska Dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami. Wykaz nieruchomości stanowi zał. 4 do protokołu. Powiedziała, że nieruchomość sąsiednia o adresie Bluszczowa 17c została zbyta w drodze przetargu w 2013 r. i że rzeczoznawca majątkowy ustalił jej wartość na poziomie 117 zł/m2.
Radny Witold Dąbrowski powiedział, że w pobliżu zbywanej nieruchomości działki zostają wystawione do sprzedaży za 300-400 zł/m2. Wobec czego złożył wniosek o odstąpienie od opiniowania wykazu nieruchomości nr 2/2017.
Radna Małgorzata Jacyna – Witt powiedziała, że jest to właściwe działanie, gdyż nieruchomość ma zostać sprzedana w drodze przetargu nieograniczonego, a rynek zdecyduje jaka cena zostanie uzyskana z tej nieruchomości.
Radny Witold Dąbrowski nie zgodził się z przedmówczynią.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski poddał pod głosowanie wniosek Radnego Dąbrowskiego o odstąpienie od opiniowania wykazu nieruchomości nr 2/2017. W wyniku głosowania: za-1, przeciw-2, wstrzym.-5 Komisja odrzuciła ww. wniosek.
Komisja w wyniku głosowania: za-8, przeciw-1, wstrzym.-0 pozytywnie zaopiniowała wykaz nieruchomości nr 2/17 (znak: WZiON-I.6840.259.2015.ASz, UNP: 80861/WZiON/-XIII/15).
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski dodał, że procedura zbywania nieruchomości opisana jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami. W tej sytuacji zaproponował, aby przedkładać Komisji na 7 dni przed wywieszeniem wykazu informacji dotyczącej wartości nieruchomości oszacowanej przez biegłego oraz „projektu” takiego wykazu.
Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie skargi na bezczynność Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie w zakresie udzielenia odpowiedzi na pismo z dnia 27.01.2016 r. w sprawie rozliczenia kosztów wywozu śmieci i naliczania odsetek ustawowych.
Postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Ad. pkt. 6.
Propozycje zmian mpzp Warszewo - Kredowa. Przedstawienie koncepcji budowy centrum rekreacyjno - sportowego.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski poprosił o przedstawienie koncepcji budowy centrum rekreacyjno – sportowego oraz propozycji zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Warszewo – Kredowa.
Adrian Pobłocki Rafa Koralowa Krysińscy spółka jawna powiedział, że wniosek o zmianę mpzp Warszewo – Kredowa został złożony w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta w dniu 1 września 2016 r. (zał. 7 do protokołu). Dodał, że jako spółka jest w posiadaniu nieruchomości na terenie Warszewa, na których zrealizowano kilka mniejszych inwestycji mieszkaniowych. Dodał, że właściciele nieruchomości planują zainwestować w przedmiotowy teren obiektem użyteczności publicznej o funkcji rekreacyjno - sportowej. Przed przystąpieniem do inwestycji przeprowadzono analizę rynku, która szczegółowo zbadała i potwierdziła zasadność lokalizacji takich usług. Analiza wykazała również potrzebę rozszerzenia zakresu oferowanych usług w planowanym obiekcie o usługi oświaty. Wobec intensywnego rozwoju zabudowy mieszkaniowej w rejonie Warszewa istnieje wysokie zapotrzebowanie na lokalizację żłobków i przedszkoli. Dodał, że analiza uwzględniła również planowane miejskie inwestycje w zakresie oświaty. Powiedział, że sporządzono również koncepcję architektoniczną, która wykazała, że aby zaprojektować obiekt w pełni funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie istnieje potrzeba zmiany niektórych parametrów zapisanych w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przedstawił koncepcję budowy centrum rekreacyjno – sportowego, która stanowi załącznik nr 8 do protokołu. Powiedział również, że niezbędne potrzeby do realizacji inwestycji to zgoda na zmiany zapisów mpzp proponowane we wniosku, informacja nt. planowanych terminów budowy drogi Kredowej oraz udział miasta w wybudowaniu odcinka drogi dojazdowej na ul. Rafy Koralowej. Jest to ok. 100 m drogi.
Tomasz Sitka Rafa Koralowa Krysińscy spółka jawna dopowiedział, że proponowane zmiany na terenie elementarnym P.W.3026.U,M,MZ to: w ustaleniach funkcjonalnych przeznaczenie terenu dodać usługi oświaty; dopuszczalny zakres usług to biura, obsługa firm i klientów, usługi zdrowia, w tym gabinety lekarskie, żłobek, przedszkole, przesunięcie w kierunku zbiornika wodnego „Staw na Pustkowiu” nieprzekraczalnej linii zabudowy, podwyższenie o 1 m do 14 m maksymalnej wysokości budynku, powiększenie do 35% powierzchni zabudowy działki budowlanej. Powiedział, że w związku z budową centrum rekreacyjno – sportowego istnieje konieczność zabezpieczenia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Dodał, że ważne jest też dopuszczenie lokalizacji jednokondygnacyjnego budynku usługowego w obszarze zbiornika wodnego w granicach nieprzekraczalnej linii zabudowy.
Anna Nawacka – Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego odniosła się do propozycji spółki. Powiedziała, że w aktualnym planie maksymalna wysokość budynków to 11 m, nie więcej niż 3 kondygnacje naziemne. Państwo proponują zabudowę, która stanowiłaby znacznie dominujący obiekt, półtora razy wyższy niż to co jest aktualnie. Ponadto stawek jest terenem chronionym. Dodała, że ostrożnie wchodziłaby w zabudowę stawu.
Tomasz Sitka powiedział, że dla spółki ważne jest zachowanie stawu. Aktualnie również jako właściciele dbają o ten teren.
Wiceprzewodniczący Komisji Jan Posłuszny powiedział, że to wstępny etap prac nad ewentualną zmianą planu. Dodał, że należy zastanowić się nad zakresem zmian, być może nie trzeba wprowadzać tak dalekich zmian. Dodał, że należałoby przeprowadzić wizję tego terenu.
Radny Witold Dąbrowski powiedział, że podoba mu się cała koncepcja. Zwrócił się do BPPM o przeanalizowanie zapisów, aby były bardzo precyzyjnie określone.
Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Bagiński zapytał czy przesunięcie linii zabudowy związane jest z umiejscowieniem obiektu pływającego czy zasypania stawku.
Tomasz Sitka powtórzył, że przesunięcie nieprzekraczalnej linii zabudowy potrzebne będzie do wybudowania pływającego obiektu.
Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Bagiński zwrócił się do dyrektor Nawackiej – Górzeńskiej z zapytaniem czy istnieje możliwość sformułowania tak zapisów w mpzp, aby obiekt pływający na stawku mógł powstać.
Radna Małgorzata Jacyna – Witt powiedziała, że to jest bardzo ciekawy projekt na tworzenie miejskiej przestrzeni publicznej, a zarazem prywatnej.
Przewodniczący Komisji Władysław Dzikowski podsumował dyskusję. Powiedział, że spółka potrzebuje do realizacji przedsięwzięcia, aby miasto wybudowało 100 m drogi, podwyższenie do 14 m maksymalnej wysokości budynku, przesunięcia nieprzekraczalnej linii zabudowy oraz dopisania usługi oświaty w ustaleniach funkcjonalnych. Dodał, że po ustosunkowaniu się BPPM w terminie do 2 marca 2017 r. do propozycji złożonych we wniosku, zorganizujemy wizję lokalną.
Ad. pkt. 7.
Zapoznanie się z korespondencją.
Komisja zapoznała się z korespondencją w następujących sprawach:
- Zał. 9 – informacja WUiAB nt. wpływających wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2 z dnia 30.01.2017 r.
- Zał. 10 – informacja WUiAB nt. stacji bazowych z dnia 30.01.2017 r.
- Zał.11 – pismo mieszkańców ul. Chłodnej w sprawie cofnięcia Uchwały Nr 2018/16 w sprawie uchylenia nazwy ulicy „Chłodna” i nadaniu nazwy „Upalna” – przekazano do Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności RM zgodnie z kompetencjami Komisji.
Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Radna Małgorzata Jacyna – Witt złożyła wniosek w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli Komisji Rewizyjnej w przedmiocie przeprowadzenia inwestycji mariny na Wyspie Grodzkiej. Wniosek stanowi zał. 12 do protokołu.
W wyniku głosowania: za-7, przeciw-0, wstrzym.-0 Komisja pozytywnie zaopiniowała ww. wniosek.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Czapiewska Główny Specjalista BRM | Władysław Dzikowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2017/02/03
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Czapiewska
- dnia:
- 2017/02/28 09:31:30
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Czapiewska | 2017/02/28 09:31:30 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2017/02/14 12:42:16 | Nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2017/02/03 09:39:30 | Nowa pozycja |