PROTOKÓŁ NR 0063-5/21/15
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI
I KOMISJI DS. SPORTU
Z DNIA 24 CZERWCA 2015 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji ds. Edukacji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Dyskusja nt. sieci obiektów sportowych Szczecina. |
4. | Dyskusja nt. utworzenia rezerwy finansowej na wsparcie szkolnych zespołów sportowych reprezentujących Szczecin na rozgrywkach wojewódzkich i krajowych. |
5. | Dyskusja nt. zmiany obwodu oraz przyznania dodatkowego oddziału Gimnazjum Nr 29 (ok. godz.11.15). |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji Edukacji w dn. 03.06.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt. sieci obiektów sportowych Szczecina.
M. Balbuza - Z-ca Dyrektora Wydziału Sportu - przedstawił materiał stanowiący załącznik nr 3 do protokołu. Podkreślił, że jest to materiał roboczy, prace nad nim będą trwały jeszcze kilka tygodni. Największym problemem jest ustalenie własności działek w przypadku obiektów komercyjnych. Na tej podstawie opracowany zostanie system Map-info, który obejmie także informacje dot. stanu technicznego obiektów.
M. Kolbowicz - zaproponował, by umieścić w nim także, aktualizowane na bieżąco, informacje nt. dostępności tych obiektów, możliwości wynajęcia na zasadach komercyjnych.
M. Balbuza - zobowiązał się przekazać tą sugestię Wydziałowi Informatyki, odpowiedzialnemu za opracowanie systemu.
R. Łażewska - zapytała o obiekt na ul. Stołczyńskiej oraz o nabrzeże na przystani żeglarskiej na Skolwinie.
M. Balbuza - ad. obiekt na ul. Stołczyńskiej wyjaśnił, że wykonano tam oświetlenie na boisku bocznym i wyremontowano szatnie. Zobowiązał się także przekazać informację nt. planów Wydziału w stosunku do nabrzeża.
T. Hinc - po raz kolejny wnioskuje o stworzenie harmonogramu wynajmu obiektów sportowych. 4 lata temu poprosił o to pierwszy raz. Tak długi brak reakcji jest jego zdaniem kompromitacją dla urzędu.
M. Jacyna - Witt - zapytała o termin remontu kortów tenisowych w kontekście turnieju PeKaO Open.
M. Balbuza - wyjaśnił, że Wydział jest na etapie wyboru wykonawcy. Prace zakończą się wiosną 2016 roku, finansowanie jest zabezpieczone w 100%, organizacja turnieju nie jest zagrożona.
M. Jacyna - Witt -poprosiła o dostarczenie, na najbliższe posiedzenie Komisji Sportu, koncepcji modernizacji kortów. Zwróciła też uwagę na niekorzystny termin realizacji tej inwestycji: rozpoczęcie prac ziemnych jesienią a zakończenie wiosną to najgorszy z możliwych wyborów.
H. Jerzyk - zauważył, że wiele obiektów zostało w tym zestawieniu pominiętych. Dotyczy to gł. obrzeży miasta, gdzie niekiedy sami mieszkańcy nie wiedzą czym dysponuje rada osiedla czy szkoła.
M. Kolbowicz - zaproponował, by tworzony system dawał możliwość zgłaszania przez mieszkańców czy radnych takich obiektów.
M. Liktoras - zgłosiła, że w zestawieniu brak jest nowego boiska Rady Osiedla Osów.
M. Balbuza - przypomniał, że przedstawiony materiał jest wersją roboczą, na etapie uaktualniania.
M. Liktoras - poinformowała, że na ww. obiekcie nie ma kontenera, zaplecza sanitarnego oraz osoby, która może wydać sprzęt. Potrzebne jest konkretne rozwiązanie dla wszystkich tego typu boisk: powinno być ustalone, co ma powstać przy takich obiektach, w jakim terminie i z jakich środków ma być finansowane. W tym konkretnym przypadku Rada Osiedla potrzebuje ok. 50 tys. zł, bez tego nie będzie można ruszyć z nowym obiektem.
P. Bartnik - uznał, że jeśli Rada Osiedla składa wniosek o budowę boiska to od razu powinien on obejmować budowę kontenera socjalnego. Temat utrzymania takiego boiska pojawia się od lat - Rady Osiedla nie mają środków na ten cel, a nie zawsze jest osoba, która zajmie się tym nieodpłatnie. Trzeba to rozwiązać systemowo - albo dać środki Radom albo przekazać zadanie do MOSRiR i tam zwiększyć budżet. Radny przypomniał też o proponowanym już kilkakrotnie rozwiązaniu: dla szkól w centrum miasta, leżących w niewielkiej odległości od siebie, możnaby postawić halę sportową, spełniającą wszelkie wymogi, do wspólnego użytku.
G. Zielińska - zgłosiła brak sali gimnastycznej w Gimnazjum Nr 10.
J. Balicka - zapytała, czy aplikacja o której mowa , będzie dostępna dla mieszkańców?
M. Balbuza - poinformował, że jest tu problem z wejściem do tej bazy danych z poziomu miejskiego. Sama baza została oparta o wykaz zasobów geodezyjnych, do których ma dostęp jedynie niewielka grupa urzędników z odpowiednimi uprawnieniami.
M. Kolbowicz - uznał, że ta baza danych koniecznie ma być dostępna dla mieszkańców.
M. Jacyna - Witt - zaproponowała przejrzysty i otwarty dla wszystkich sposób zarządzania miastem - system SMARTCITY działający na zasadzie chmury.
J. Posłuszny - zapytał, czy planuje się wypełnienie pustek na okazanej mapie? Czy nowe osiedla takie jak Warszewo doczekają się nowych obiektów sportowych? Stadion Stali Stocznia to dramat, warszewo jest dziś sportowa pustynią.
M. Balbuza - poinformował, że Wieloletni Program Inwestycyjny przewiduje budowę dwóch dodatkowych boisk na ul. Bandurskiego.
P. Spunda - Wydział Oświaty - przypomniał, że przekazany radnym materiał zawiera obiekty sportowe będące w gestii zarówno Wydziału Sportu jak i Wydziału Oświaty. Celem uzupełnienia poinformował, że szczecińska oświata dysponuje orlikami, Osiedlowymi Centrami Sportu i Magnoliami. Program "animator sportu" to budżet 1,3 mln zł rocznie i te koszty ponosi gmina w całości. Boiska przyszkolne są ogólnodostępne. Na Orlikach są animatorzy, którzy wchodzą po godz. 16.00 oraz w razie potrzeby - w weekendy. Mamy 90 nowoczesnych boisk przy 50 placówkach. ^0 trenerów - animatorów zatrudnionych na 28,5 etatu. Na Orlikach nie ma żadnej odpłatności i nie będzie jej przez 10 lat od chwili zakończenia inwestycji.
Ad. pkt. 4.
Dyskusja nt. utworzenia rezerwy finansowej na wsparcie szkolnych zespołów sportowych reprezentujących Szczecin na rozgrywkach wojewódzkich i krajowych.
M. Kolbowicz - wyjaśnił, że radni chcieliby zabezpieczyć środki finansowe na zabezpieczenie tych zawodników czy drużyn, którzy reprezentują Miasto Szczecin na rozgrywkach ogólnopolskich. Poprosił o utworzenie takiej rezerwy. Stwierdził, że rolą miasta jest wesprzeć tych młodych ludzi.
U. Pańka - uznała, że wsparcie należy przeznaczyć także na wyjazdy organizowane w innych dziedzinach takich jak edukacja (konkursy, olimpiady) czy kultura. Powinniśmy stworzyć fundusz dla dzieci uzdolnionych nie tylko w dziedzinie sportu.
M. Liktoras - zaproponowała, by przemyśleć także zorganizowanie takiego finału w Szczecinie. Na to też muszą być środki w budżecie.
Radni przez aklamację przyjęli wniosek o stworzenie rezerwy finansowej jw.
Ad. pkt. 5.
Dyskusja nt. zmiany obwodu oraz przyznania dodatkowego oddziału Gimnazjum Nr 29 (ok. godz.11.15).
W tej części posiedzenia brali udział jedynie radni Komisji Edukacji.
S. Biernat - przekazała radnym petycję nauczycieli Gimnazjum Nr 29 (GM 29) oraz rodziców dzieci zamieszkałych przy ul. Akwarelowej (załączniki nr 4 i 5 do protokołu) o zmianę obwodu gimnazjum i o utworzenie dodatkowego, 5-go oddziału w szkole.
Radni zapoznali się także z prezentacją rodziców (załącznik nr 6 do protokołu) ilustrującą drogę dzieci do GM 7: większa odległość jak do GM29, brak sygnalizacji świetlnej, brak chodników, konieczność wielokrotnego przekraczania ulicy, ruchliwe rondo, niestrzeżony przejazd kolejowy. Zaapelowali o zmianę rejonu dla GM29 i włączeniu do niego ulic należących do osiedla Chojnówka oraz osiedla Nad Rudzianką.
Z. Wołoszyn - nauczycielka GM29 - poinformowała, że stopniowo ogranicza się liczbę oddziałów w GM 29: z 6 zredukowano ją do 4. Pojawiają się poważne problemy z zatrudnieniem nauczycieli: 20 z nich na 38 nie ma pełnych etatów. Tymczasem szkoła ma jedne z najlepszych wyników w mieście, egzamin gimnazjalny był zdany na wyższym poziomie niż średnia w Szczecinie. Rodzice są bardzo zainteresowani posyłaniem swoich dzieci do GM29: w poprzednim naborze były podania na 5. oddział, jednak ponad 30 dzieci odrzucono. W tym roku także ilość chętnych, którzy nie zostali przyjęci, wystarcza do utworzenia pełnego oddziału.
A. Grabowska - Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty - ad. modyfikacja sieci szkól , przypomniała, że przed wrześniem nie uda się przeprowadzić tego z powodów proceduralnych. Wyjaśniła, że przyczyną zmian o jakich mowa, jest sytuacja w Szkole Podstawowej Nr 74 (SP74), która mieści się w jednym budynku z GM29. Podstawówka w tej chwili pęka w szwach. Ze względu na zmiany ustawowe mamy do czynienia z większa ilością dzieci. W tym roku jest to o 4 oddziały więcej plus wynikająca z tego dodatkowa opieka w świetlicy i konieczność adaptacji na ten cel kolejnych pomieszczeń. Także sala gimnastyczna jest maksymalnie obłożona: zajęcia odbywają się od godz. 8.00 do 17.30. Sytuacja jest bardzo poważna. System oświaty to system naczyń połączonych. Rozwiązanie zaproponowane przez Woś jest rozwiązaniem optymalnym.
U. Pańka - zapytała czy w zamiarach Prezydenta jest likwidacja GM29 oraz dlaczego w ub roku nie utworzono 5-go oddziału?
S. Biernat - zaproponowała przyjęcie stanowiska o treści:
"Komisja Edukacji Rady Miasta, mając na uwadze dobro dzieci, wnioskuje do Pana Prezydenta o uruchomienie dodatkowego oddziału w Gimnazjum Nr 29 w roku szkolnym 2015/2016 oraz o podjęcie prac nad zmianą obwodu GM 29 polegającą na objęciu obwodem ulic należących do osiedla Chojnówka oraz osiedla Nad Rudzianką".
M. Kolbowicz - poprosił o przeprowadzenie rozdzielnego głosowania: odrębnie za zmianą obwodu i utworzeniem dodatkowego oddziału.Zapytał też, czy te dodatkowe oddziały nie zakłócą pracy szkoły?
A. Grabowska - poinformowała, że w szkole nie ma już czytelni, zajęcia na sali gimnastycznej będą się kończyć w późnych godzinach wieczornych (dzieci młodsze maja 3 godz. zajęć tygodniowo, starsze - 4 godziny), Nowe oddziały z pewnością utrudnią pracę szkoły.
P. Bartnik - zwrócił uwagę na fakt, że przy podejmowaniu decyzji trzeba także pamiętać o GM7, o ludziach którzy tam pracują. Trzeba sobie zadać pytanie, co się stanie jeśli 30 dzieci z tamtej szkoły przejdzie do GM29.
S. Biernat - poddała pod głosowanie wniosek, którego treść stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
Cześć wniosku dotyczącą zmiany obwodu radni zaopiniowali pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Cześć dotyczącą utworzenia dodatkowego oddziału radni zaopiniowali pozytywnie w głosowaniu: za- 8, przeciw - 0, wstrzym. - 3.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM |
|
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2015/06/19
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Rafał Miszczuk
- dnia:
- 2015/09/29 15:27:13
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Rafał Miszczuk | 2015/09/29 15:27:13 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/06/19 09:07:42 | Nowa pozycja |