przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.6.95.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 12 KWIETNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Rafał Niburski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Omówienie wyników konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Aktywności Lokalnej w Podjuchach.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 15.03.17 przyjęto w głosowaniu: 10 – za, 0 – przeciw, 3 – wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 05.04.17 przyjęto w głosowaniu: 10 – za, 0 – przeciw, 3 – wstrzym.
 


Ad. pkt. 3.
Omówienie wyników konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Aktywności Lokalnej w Podjuchach.


J. Kimber – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury – poinformowała, że wszystkie etapy zadania realizowane są zgodnie z harmonogramem. W grudniu inwestorem zastępczym został TBS Prawobrzeże, 7. kwietnia został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Aktywności Lokalnej.

J. Lenart – Przewodniczący Komisji Konkursowej – poinformował, że do konkursu przystąpiło 70 chętnych, którzy zgłosili 26 prac. Komisja spośród nich wybrała 4, które uzyskały nagrody i wyróżnienie. Następnie przedstawił prezentację stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu.

M. Jacyna - Witt – zapytała, dlaczego obiekt będzie budować TBS a nie Wydział Inwestycji Miejskich. Uznała, że zwycięski projekt to jest szczyt megalomanii. Radna uważa, że obiekt jest zbyt duży jak na ta dzielnice i zbyt kosztowny w utrzymaniu.

J. Lenart – powiedział, że praca, która wygrała, ściśle dostosowała się do zadanej wielkości programowej. W jego przekonaniu jest rozwiązana b. elastycznie i będzie b. dobrze funkcjonować. Czy obiekt jest za duży, nie jemu sądzić. Faktem jest, że brak tego rodzaju miejsc jest b. dużą bolączką. Mieszkańcy tak rozległego miasta jak Szczecin nie mają żadnych punktów krystalizacji siebie, jako obywateli tego miejsca. O wyborze jury zdecydowały kwestie funkcjonalne i kwestie przyszłych kosztów.

U. Pańka – powiedziała, że od razu powinno być wykonane także i kosztorysowanie w kwestii kosztów utrzymania. Niezależnie od tego jest szczęśliwa, że taki obiekt w Podjuchach powstanie. Przypomniała, że od 2006 roku rozmawia się o tym domu kultury. Radna ma nadzieje, że w końcu ten obiekt się zmaterializuje. Radna zwróciła uwagę na fakt, ze w komisji konkursowej nie było czynnika społecznego w postaci radnego Rady Miasta. Był jedynie przewodniczący Rady Osiedla Podjuchy.

P. Bartnik – powiedział, że domy kultury są niezbędne do tworzenia tkanki społecznej w mieście. Uznał, że zwycięskie budynki są zapewne funkcjonalne, a 1100 metrów powierzchni to niedużo jak na dom kultury. Radny uważa, że Podjuchy powinny być początkiem drogi w dobrym kierunku. Powinniśmy tworzyć kolejne takie placówki. Niekoniecznie przy jednostkach czy spółkach miejskich. Być może powinniśmy dać szansę NGO-som.

U. Pańka – zapytała, czy wiadomo jak będzie kosztowny w eksploatacji ten projekt?

P. Sikorski – Prezes TBS Prawobrzeże – powiedział, że w tej chwili rozpocznie się proces projektowania. Zapewnił, że będą zwracać uwagę na to, by materiały były oszczędne, a sam budynek niezbyt kosztowny w eksploatacji.

J. Lenart – powiedział, że nie ma w tej chwili wypracowanego dobrego, metodologicznego warsztatu do liczenia kosztów eksploatacji. Trudno jest prognozować, jak dany obiekt będzie się zachowywał.

J. Kimber – poinformowała, że będzie przeprowadzony kolejny konkurs: na zarządzanie tym obiektem i najprawdopodobniej będzie to NGO-s.

P. Bartnik – złożył wniosek formalny o to, by wystąpić do Prezydenta z prośbą, aby przy tworzeniu komisji w sprawie kolejnych projektów dot. inwestycji kulturalnych w mieście, w składzie komisji konkursowej uwzględniani byli także przedstawiciele typowani przez Komisję Kultury.

Ww. wniosek został przyjęty w glosowaniu: za – jednogłośnie. 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu.

M. Jacyna – Witt – złożyła wniosek formalny, by Komisja zwróciła się do Prezydenta z pytaniem, dlaczego inwestycję w Podjuchach będzie realizować TBS-Prawobrzeże a nie Wydział Inwestycji Miejskich.

Ww. wniosek został przyjęty w głosowaniu: 8 - za, 1 - przeciw, 5 – wstrzym.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


R. Niburski – Przewodniczący Komisji Kultury - przedstawił radnym pismo p. Lecha Karwowskiego, Dyrektora Muzeum Narodowego O/Szczecin, w spr. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu „Międzyodrze – Wyspa Grodzka – Łasztownia” – załącznik nr 4 do protokołu. Zaproponował, by przyjąć je do wiadomości, pozostawiając decyzję Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Rafał Niburski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/04/06
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2017/04/20 13:22:48
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2017/04/20 13:22:48 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/04/07 14:35:54 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/04/06 10:42:27 Nowa pozycja