przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/26/15
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 15 LIPCA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 11:15
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Maciej Kopeć - Członek Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Członek zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Wizja lokalna Filii Nr 42 (ul. Potulickiej 29).
3. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji - godz. 12.00 w sali 161 Urzędu Miejskiego.
4. Dyskusja nad projektem restrukturyzacji sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej. Opiniowanie projektu uchwały Nr 158/15.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Wizja lokalna Filii Nr 42 (ul. Potulickiej 29).


K. Marcinowski - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - po oprowadzeniu radnych po filii MBP, przedstawił dane dot. czytelnictwa w tym miejscu: czytelników jest mało, ich liczba ciągle spada (240 osób). Średnia odwiedzin to 9 osób dziennie, ilość wypożyczeń w 2014 roku wyniosła 3000. Lokal jest wynajmowany od spółdzielni, koszt wynajmu to 14 zł/ m2 co daje 673 zł miesięcznie. Jeśli zostanie podjęta decyzja o likwidacji tej filii, czytelnicy będą mieli do dyspozycji bibliotekę przy ul. Mieszka I (duży lokal, po remoncie) oraz (także wyremontowaną) bibliotekę przy ul. Narutowicza.

J. Kimber - Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury - przypomniała, że radni Komisji Kultury w ubiegłej kadencji pozytywnie zaopiniowali propozycję likwidacji Filii Nr 42.


Ad. pkt. 3.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji - godz. 12.00 w sali 161 Urzędu Miejskiego.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 27.05.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 03.06.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 17.06.15 przyjęto w głosowaniu: za - 9, przeciw - 0, wstrzym. - 2.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 24.06.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 08.07.15 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.


Ad. pkt. 4.
Dyskusja nad projektem restrukturyzacji sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej. Opiniowanie projektu uchwały Nr 158/15.


K. Marcinowski – przedstawił relację z delegacji do Gdańska, gdzie wizytował bibliotekę "Manhattan", zorganizowaną w dużym centrum handlowym. Przeznaczono tam 860 m2 na nowoczesną bibliotekę i to uratowało centrum handlowe: b. dużo osób zaczęło do niej przychodzić. Obiekt jest ciekawy, biblioteka nie jest nastawiona wyłącznie na młodzież, jest wielopokoleniowa. Zapisało się do niej 30 tys. osób, dziennie odwiedza ją 400 osób. Organizuje się tam wiele przedsięwzięć wykraczających poza wyłącznie wypożyczanie książek. Dyrektor Marcinowski uznał, że to najlepsza ilustracja kierunku, w jakim zmierza współczesne bibliotekarstwo. "Musimy patrzeć na proponowane zmiany w sieci MBP jak na projekt przyszłościowy, funkcjonujący przez wiele lat. Projekt miejski a nie osiedlowy. Działalność nowej biblioteki, jej oddziaływanie na całe Prawobrzeże a może i cześć Lewobrzeża, warta jest spojrzenia na nią jak na duży projekt miejski. Dla czytelników ważna jest też nie tylko książka ale i przestrzeń." Dyrektor przedstawił dane dot. czytelnictwa w filiach objętych planem restrukturyzacji (załączniki nr 3-6)

J. Kimber – przypomniała, że dyr. Marcinowski opracował strategię rozwoju MBP, wystąpił z pomysłem, który Wydział Kultury uznaje za b. ciekawy i godny tego aby się nad nim pochylić. "Od nowoczesności nie uciekniemy, tylko takie biblioteki będą miały szansę. Wiemy już, że wszelkie łączenia i zmiany wpływają na wzrost czytelnictwa (dane z Ministerstwa Kultury). Mamy też opinie rad osiedli, którym nie można odmówić racji. To państwo radni będziecie podejmować ostateczne decyzje."

M. Kopeć – zapoznał radych z opinią RO Bukowe-Kleskowo (załącznik nr 7 do protokołu).

B. Roszkowska - Przewodnicząca Rady Osiedla Bukowe – Klęskowo – podkreśliła, że mieszkańcy osiedla nie są przeciwni otwarciu nowoczesnej filii. "Szczecin jest jednak miastem b. rozległym, my leżymy praktycznie przy granicy miasta. Dojechanie gdziekolwiek to prawdziwa wyprawa. Bardzo podoba nam się propozycja stworzenia nowoczesnego obiektu z miejscem do nauki dla dzieci. Jednak proponowana lokalizacja jest trudno dostępna komunikacyjnie. To rozwiązanie budzi nasze wątpliwości."

M. Chabior - Przewodniczący Rady Osiedla Słoneczne – podkreślił, że przy pracach nad projektem restrukturyzacji MBP nie było żadnych konsultacji społecznych. Rada Osiedla nie została o tym w ogóle poinformowana. "Podjęto przedwstępne decyzje. Państwa obowiązkiem było przeprowadzenie takich konsultacji."

Radni – przypomnieli, że Przewodniczący wziął udział w ostatnim posiedzeniu Komisji, a żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

M. Chabior – zwrócił uwagę na teren miejski przy ul. Handlowej niedaleko Netto: jego zdaniem idealnie nadaje się do tego celu. Znajduje się na granicy 3 osiedli, o których mowa. To miejsce na obiekt kulturalny dla Prawobrzeża. Koszt byłby z pewnością porównywalny do kosztów 10-letniej dzierżawy obiektu po EKKO. Po uruchomieniu Szybkiego Tramwaju to miejsce znajdzie się tuż przy pętli tramwajowej, co zapewnia idealną komunikację z Lewobrzeżem. Przypomniał, że wizja lokalna obiektu przy ul. Struga pokazała, że podczas deszczu panuje tam hałas, który uniemożliwia korzystanie z biblioteki. Miejsce nie nadaje się na bibliotekę. Zarząd Rady Osiedla jest przeciwko tej propozycji. Pierwsze reakcje mieszkańców są negatywne.

G. Korpalska - Chabior - Rada Osiedla Słoneczne - zasugerowała, by przewidzieć to że społeczeństwo jest starzejące się. Do nowej biblioteki trzeba będzie dojeżdżać, można by ją wykorzystać do sprowadzania nowych pozycji książkowych. Poszerzenie zasobu bibliotek małych spowoduje wzrost czytelnictwa.

U. Pańka – zgodziła się z opinią p. Chabiora. Miasto musiałoby włożyć dużo pieniędzy w remont nieruchomości, która nie jest jego własnością. Biorąc pod uwagę koszty najmu, propozycja wybudowania nowego obiektu na miejskim terenie wydaje się być najkorzystniejszą. Ad. społeczeństwo starzejące się – statystyki są takie, że takich czytelników wbrew pozorom nie ma zbyt wiele. Mimo to likwidacja nie powinna być przeprowadzona w sposób gwałtowny. Może rozwiązaniem byłoby stopniowe wygaszane filii tak, żeby dać tym osobom czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Radna jest za tym, by urbaniści zaproponowali konkretną lokalizację dla nowej biblioteki na prawobrzeżu. Radna pyta też o środki unijne – być może będzie można wykorzystać je na remont jakiegoś zabytkowego obiektu na Prawobrzeżu, to też jest rozwiązanie do przemyślenia.

J. Bródka – uznała, że biblioteka, taka jaką zaproponował dyr. Marcinowski, jest niezwykle potrzebna na Prawobrzeżu. Trzeba jednak pamiętać, że zupełnie inna jest funkcja tych małych filii a inna – tej planowanej, dużej filii o znaczeniu regionalnym. Zapytała, czy jest możliwość przedłużenia działalności tych małych filii i stopniowego ich wygaszania, ale już po otwarciu Mediateki, przynajmniej przez 1 rok? Ad. komunikacja – nie jest zła, to ok. 300 m do przystanku który można przecież przesunąć. Ad. inwestowanie w cudzy majątek – budowa czegoś nowego oznacza, że może zabraknąć na to pieniędzy. Nie bez znaczenia jest też czas – być może dopiero w przyszłej kadencji byłaby zrealizowana nowa siedziba biblioteki. Wynajem nie jest złym rozwiązaniem. W umowie należy zapisać bezpieczne dla Miasta paragrafy, zapisać np. prawo pierwokupu z uwzględnieniem kosztów poniesionych na adaptację tych pomieszczeń. Po zachowaniu tych warunków radna jest skłonna zagłosować za ta koncepcją.

K. Marcinowski – podkreślił, że utrzymywanie starych i nowych filii to pytanie o pieniądze. Taka decyzja wymaga konsultacji z Prezydentem i decyzji radnych o zwiększeniu budżetu MBP o kolejne środki. Przypomniał, że samo przejście do nowej biblioteki oznacza zwiększenie kosztów. Być może należy szczególnie zatroszczyć się o filię przy ul. Seledynowej, jednak nie może dziś złożyć deklaracji w tej sprawie.

M. Jacyna - Witt – nie jest przekonana to proponowanego rozwiązania. Szczecin ma b. małe zaludnienie mieszkańców do powierzchni miasta. Dostępność biblioteki dla mieszkańców poszczególnych osiedli powinna zostać zachowana. Radna jest przeciwnikiem wprowadzania punktów bibliotecznych w okolice galerii handlowych. Przypomniała, że mamy na Prawobrzeżu Willę Grueneberga, którą chcemy zaprogramować pod centrum kulturalne. Nie ma na razie konkretnych planów zagospodarowania tego budynku. Można pomyśleć o jego rozbudowie i adaptacji na Mediatekę.

R. Stankiewicz – podkreślił, że każdy z obecnych na sali ma rację. Trudno będzie znaleźć złoty środek. Mając na uwadze wypowiedź Przewodniczącej RO Bukowe radny jest za tym, by zachować ta filię na stałe.

P. Bartnik – zapytał Dyr. Marcinowskiego, ile wybudował nowych obiektów bibliotecznych przez ostatnie 20 lat?

K. Marcinowski – zero.

P. Bartnik – zapytał, ile ich powstało w Książnicy Pomorskiej czy innych placówkach?

K. Marcinowski – zero.

P. Bartnik – "Przez 40 lat nie wybudowano żadnego nowego obiektu na bibliotekę publiczną, to jest to ważna zmienna. Dyrektor chce budować taki obiekt ale do tej pory to się nigdy nie udało. Nie udało się przekonać, że jest to ważna instytucja, która na to zasługuje. Musimy na to spojrzeć w takiej perspektywie: czy będziemy w stanie przekonać naszych kolegów radnych do tego rozwiązania. Jedyną drogą jest dostosowanie już istniejącego obiektu na ten cel. Problem jest z tym, że na Prawobrzeżu takich obiektów jest niewiele". Zapytał, jak to się spina finansowo?

K. Marcinowski – wyjaśnił, że jednorazowy wydatek to ok. 900 tys. zł (remont + wyposażenie) + koszt rocznego utrzymania to dodatkowo 460 tys. zł. Nie przewiduje się wzrostu zatrudnienia, w planach jest wykorzystanie personelu z likwidowanych filii.

P. Bartnik – "Musimy spojrzeć na sieć bibliotek, wziąć pod uwagę wykresy. Przy każdej szkole są biblioteki, mają też księgozbiory, z których korzysta młodzież. To nie jedyny księgozbiór, jaki jest w mieście."

J. Balicka – zauważyła, że filia na Bukowym jest tania w utrzymaniu ( 1 tys. zł miesięcznie koszt wynajmu). Radna będzie wnioskowała o zachowanie tej placówki. Radna wie, że miasto od dłuższego czasu szuka miejsca na bibliotekę na Prawobrzeżu. Wynegocjowanie stawki są niższe, jak te które MBP płaci do ZBiLK-u.

J. Stopyra – stwierdził, że pozycja emerytów zmieniła się w ostatnich latach. To ludzie aktywni, sprawni, którzy mają możliwość dotarcia do biblioteki. Biblioteka jednak powinna być stworzona z myślą o ludziach młodych. Oni mają ogromne potrzeby, trzeba bardzo liczyć się z ta grupą. Ad. lokalizacja filii – Prawobrzeże jest bardzo rozległe, odległości są ogromne. Musimy jednak pamiętać także o mieszkańcach innych osiedli Prawobrzeża i o dostępie z np. Żydowców, Klucza, Kasztanowego, Wielgowa itp. "Nie stójmy w miejscu, idźmy do przodu". Wybudowanie czegoś nowego, ale jest bardzo mało prawdopodobne.

M. Liktoras – zgadza się z głosami poprzedników. Zaproponowała, by nowy obiekt pracował 7 dni w tygodniu. Podpisanie dobrej umowy z EKKO to najważniejsze zadanie Miasta. Być może okaże się, że ta biblioteka po kilku latach funkcjonowania, pomoże podjąć decyzję o budowie kolejnego obiektu. Radna będzie wnioskować o zachowanie, przynajmniej na najbliższy czas, obiektu przy ul. Seledynowej.

R. Niburski – stworzenie centrum kultury na Prawobrzeżu bardzo mu się podoba. Ad. budynek – radny obawia się, co będzie za 10 lat. Właściciel wtedy może narzucić swoje warunki najmu. Warto tak skonstruować umowę, by uniknąć takiego niebezpieczeństwa. Być może warto rozważyć prawo pierwokupu. Ad. likwidacja filii – te na ul. Rydla i Nałkowskiej to duża łatwość dojazdu. Problemem jest biblioteka na ul. Seledynowej. Jej utrzymanie to niewielkie koszty i jest jak najbardziej zasadne. Ad. projekt uchwały par. 2 – radny proponuje zmienić zapisy i w miejsce słowa "likwidacja" wpisać  „w ramach konsolidacji przeniesienie”.

K. Marcinowski – ad. likwidacja i przeniesienie – wyjaśnił, że ten zapis ma znaczenie wyłącznie dla księgozbioru tam, gdzie nie zachowujemy numeru filii. Ad. inne lokalizacje – przypomniał, że ich poszukiwanie trwało przez 20 lat i niestety się nie udało. Trudno jest też znaleźć naraz tak duże kwoty. Proponowane rozwiązanie nie zamyka tematu budowy nowego obiektu. Ad. doposażenie bibliotek w książki – podkreślił, że po kilku latach restrukturyzacji można przeznaczać ok. 400 tys zł rocznie na zakup nowości. "Chcemy w nowym miejscu utworzyć księgozbiór na 40 tys. książek. To będzie nowa jakość. To miejsce nie jest wyborem idealnym. Zgadzam się z tym. Ale spełnia wiele podstawowych wymagań". Ad. filia 53 – przypomniał, że oprócz filii wskazanych w uchwale, na Prawobrzeżu jest ich jeszcze kilka. Funkcjonowanie dzisiaj biblioteki w piwnicy nie jest niczym imponującym, dlatego filia 53 została włączona do projektu. Ad. pracownicy – zapewnił, że nie stracą pracy a zyskają lepsze jej warunki.

U. Pańka – zapytała, dlaczego miasto nie wykupi na własność całego poziomu? Czy były prowadzone takie rozmowy? Przypomniała, że wynajem też będzie kosztował. "Odkupmy tą powierzchnię i remontujmy swój obiekt".

M. Jacyna - Witt – zapytała, czy była rozważana koncepcja lokalizacji biblioteki w Willi Grueneberga ( na ten cel można uzyskać środki unijne)? 

K. Marcinowski - przyznał, że Willa nie była brana pod uwagę: budynek nie ma otwartej przestrzeni, jaka jest potrzebna do funkcjonowania nowoczesnego obiektu.

M. Jacyna - Witt – zapytała o koszt remontu wynajmowanych pomieszczeń.

K. Marcinowski – 480 tys. zł.

M. Jacyna - Witt – uznała, że jest to suma utopijna: to tylko 480 zł za remont m2. Jej zdaniem trzeba liczyć 1,5 – 2 tys. zł.

K. Marcinowski – wyjaśnił, że koszty remontu są podzielone pomiędzy miasto i właściciela nieruchomości (Spółka Blue Seven) stąd tak niska suma. Wycena jest robiona przez inżynierów.

P. Bartnik – zaproponował, by poprzeć projekt uchwały, wyłączyć z niego jednak Filię Nr 53 i wrócić do tego tematu po roku kalendarzowym i sprawdzić jak będzie ona funkcjonowała po otwarciu nowej placówki. Wówczas podjąć ostateczną decyzję o jej ewentualnej likwidacji.

J. Bródka – przypomniała, że Willa Grueneberga jest zarezerwowana pod obiekt kultury. Przeniesienie tam biblioteki oznacza, że na prawobrzeżu powstanie tylko jeden obiekt kultury, a utworzenie biblioteki na ul. Struga da dwa miejsca kultury.

P. Bartnik – zapytał, ile obiektów jest w zarządzie MBP?

K. Marcinowski – z 36 budynków tylko 5 jest w zarządzie MBP. Pozostałe są wynajmowane od spółdzielni, ZBiLK-u , prywatnych właścicieli itp.

M. Kopeć – poddał pod głosowanie projekt uchwały z poprawką zaproponowaną przez P. Bartnika polegającą na wyłączeniu Filii nr 53 z projektu restrukturyzacji sieci MBP.

Za wykreśleniem Filii  Nr 53 radni głosowali: jednomyślnie.

Głosowanie za projektem uchwały Nr 158/15 ww. poprawką: za - 10, przeciw - 0, wstrzym - 1.

P. Bartnik – oświadczył, że gdyby się okazało na sesji, że Prezydent wycofuje uchwałę po tej propozycji radnych, radny będzie głosował za uchwałą przedstawioną radnym w wersji pierwotnej.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Członek Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Maciej Kopeć

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/07/09
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2016/02/11 10:04:27
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2016/02/11 10:04:27 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/07/09 12:52:05 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/07/09 12:05:45 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/07/09 12:05:21 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/07/09 12:03:28 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/07/09 11:58:52 Nowa pozycja