przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/8/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 2 LUTEGO 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:30
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Dyskusja nt. wniosku Rady Osiedla Podjuchy w spr. budowy chodnika w ciągu ul. Olkuskiej.
4. Prezentacja Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina 2015-2019 z perspektywą do roku 2023.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 13.01.15 przyjęto w głosowaniu: 5 – za, 1 - wstrzym, przeciw -0.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt. wniosku Rady Osiedla Podjuchy w spr. budowy chodnika w ciągu ul. Olkuskiej.


K. Szostak – w imieniu mieszkańców Podjuch przedstawił wniosek o budowę chodnika w ciągu ul. Olkuskiej (załącznik nr 3 do protokołu). Poinformował, że zadanie to zostało zgłoszone do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2014 roku, było także przedmiotem obrad Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności, gdzie zyskało jednogłośne pparcie radnych. Także na konsultacjach społecznych z udziałem Prezydenta poproszono o wykonanie tej inwestycji w najbliższym czasie. 

M. Duklanowski - zapytał, czy jest projekt tego chodnika? Jeśli droga jest drogą publiczną, miejsce na chodnik z pewnością by się znalazło. Materiał można pozyskać (przekazany z depozytu),  zadanie nie powinno być zbyt kosztowne. Chodnik zdaniem radnego jest potrzebny. Zapytał, jakie byłyby orientacyjne koszty tego zadania? Radny oczekuje od Rady Osiedla, że weźmie to na swoje barki.

H. Jerzyk – nie ma wątpliwości, że ten chodnik trzeba zbudować. To zadanie trzeba wpisać do najbliższej poprawki budżetowej. Inwestycja jest ważna dla wszystkich użytkowników tej drogi. Radny wnioskuje o poparcie tej inicjatywy i pozytywne zaopiniowanie wniosku.

J. Balicka – ad. Budżet RO Podjuchy wyjaśniła, że osiedlowcy oszczędzają bardzo, potrzeby mają ogromne, nie mają środków by we własnym zakresie wykonać to zadanie.

M. Duklanowski – uznał, że przy materiale przekazanym z depozytu, Rada Osiedla może znaleźć wykonawcę i angażując własne środki wykonać chodnik.

H. Jerzyk - poinformował, że ta rada 3 lata z rzędu buduje chodnik przy ul. Metalowej i parking przy centrum handlowym. Maja już zadania inwestycyjne, które realizuje.

M. Matjas – zauważył, że pieniądze przekazywane Radom Osiedli są coraz większe. Propozycja radnego Duklanowskiego jest rozsądna i warta rozpatrzenia. Radny zapytał o realny ruch pieszych, jaki odbywa się po tej ulicy?

K. Szostak – podkreślił, że inwestycja jest zasadna: Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności podczas wizji lokalnej jednomyślnie uznała, że droga jest niebezpieczna i chodnik w tym miejscu jest konieczny. Ad. finansowanie tej inwestycji – nie można zwlekać z tą decyzją i czekać, kiedy Rada Osiedla wykona to zadanie. Droga jest niebezpieczna i zagraża każdemu pieszemu, który z niej korzysta.

A. Grabiec – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - poinformował, że Wydział nie kwestionuje konieczności budowy chodnika na tym odcinku. Orientacyjne koszty, uwzględniające konieczność zabezpieczenia skarpy to 150-200 tys. zł,  z uwzględnieniem materiałów pozyskanych z depozytu. Nie wszystkie zadania może wykonać Rada Osiedla. Faktycznie wykonała chodnik w ul. Metalowej. Na ten rok Rada zgłosiła inne potrzeby. Na dziś nie można nic powiedzieć o ew. oszczędnościach na innych zadaniach, z których możnaby sfinansować to zadanie. W tej chwili w grę wchodzi jedynie przesunięcie środków i rezygnacja z innego zadania.

K. Szostak – wskazał, że wniosek mieszkańców dopuszcza budowę chodnika tylko po jednej stronie drogi, co nie wymaga wzmacniania terenu pod skarpą i znacznie obniży koszty zadania.

J. Balicka – w imieniu radnych poprosiła dyr. Grabca o przekazanie do dnia 7.02.15 informacji o szacunkowym koszt budowy chodnika z uwzględnieniem proponowanych na posiedzeniu rozwiązań wariantowych. Po uzyskaniu tych informacji Komisja podejmie ostateczną decyzję.


Ad. pkt. 4.
Prezentacja Wieloletniego Programu Rozwoju Szczecina 2015-2019 z perspektywą do roku 2023.


M. Przepiera – Dyrektor Biura Strategii - przedstawił i omówił prezentację stanowiącą załącznik nr 4 do protokołu.

Radni zgłosili następujące uwagi do Programu:

M. Matjas – ma wątpliwości, czy jest konieczność budowy i estakady i ronda przy zadaniu „Węzeł Granitowa”. Jego zdaniem rezygnacja z ronda pozwoli na znaczne obniżenie kosztów inwestycji.

M. Przepiera – wyjaśnił, że Wydział Inwestycji Miejskich jest na etapie aktualizacji dokumentacji. Przy tej okazji dyrektor zaprosi radnego na spotkanie z projektantem w celu rozstrzygnięcia wątpliwości.

M. Duklanowski – ad. "Trasa Północna etap III” – uznał, że budowa drogi poprzez pole, ułatwiającej wyprowadzkę mieszkańców poza miasto, powinna być ponownie przemyślana. Mamy zaniedbane Śródmieście, a ta inwestycja pociągnie za sobą kolejne wydatki: uzbrojenie kolejnych terenów, budowę kolejnej szkoły itp. Tworzenie centrum miasta na Warszewie nie ma żadnego sensu. Ad. "Przebudowa ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej" – zgłosił wniosek, by na wysokości kąpieliska Arkonka zabezpieczyć miejsca do parkowania równoległego dla samochodów. Ad. "Przebudowa pl. Zwycięstwa" – zaproponował, by zaplanować przystanek tramwajowy na ul. Krzywoustego – w tej chwili odległości pomiędzy istniejącymi przystankami wynoszą 900 metrów.

R. Niburski – ad. "Inwestycje w obiekty sportowe" - zapytał, jaka jest ostateczna kwota, za którą będzie można zmodernizować stadion Pogoni Szczecin?

M. Przepiera – wyjaśnił, że kwota będzie znana pod koniec roku, po otrzymaniu projektu i kosztorysu. Ostateczna cena będzie znana w momencie rozstrzygnięcia przetargu.

M. Duklanowski – ad. "Budowa aquaparku" – zaproponował, by iść w stronę rozbudowania obiektu przy SDS (na wzór Warszawianki). Teren jest. Zamiast "wchodzić" w inwestycję, która wymaga ogromnych nakładów organizacyjnych i inwestycyjnych należy odstąpić od tej koncepcji. "Nie twórzmy kolejnego mitu. Miejsce po Gontynce jest idealne ale pod zabudowę jednorodzinną a nie – na funkcje handlowe i rekreacyjne."

R. Niburski – popiera zdanie jw. Budynek sąsiadujący z SDS-em, a także hotel nie dają najlepszej wizytówki miastu. Jest tu za to teren, który można wykorzystać na budowę aquaparku.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/01/26
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2015/02/10 11:36:04
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2015/02/10 11:36:04 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/01/26 12:11:49 Nowa pozycja