przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/5/15
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 11 LUTEGO 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Informacja Prezydenta Krzysztofa Soski odnośnie negocjacji prowadzonych pomiędzy MOPR i DPS (dawny szpital miejski) dot. wykupu miejsc dla osób psychicznie chorych.
4. Zaopiniowanie projektu uchwały nr 14/15 zmieniający uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta Szczecin.
5. Informacja o realizacji Programu "Szczecin Przyjazny Rodzinie". Omówienie planowanych zmian i propozycji. Funkcjonowanie Szczecińskiej Karty Rodzinnej i Szczecińskiej Karty Seniora.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Przewodnicząca Komisji zaproponowała, aby z uwagi na brak prelegenta (spotkanie ze Związkami Zawodowymi) punkt 3.p.o. przenieść  na koniec obrad i rozpatrywać jako nr 5.

Komisja głosowała za przyjęciem zmienionego porządku obrad: (za-6)


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania   (za-6) przyjęła protokół z dnia 04.02.2015r.


Ad. pkt. 3.
Informacja Prezydenta Krzysztofa Soski odnośnie negocjacji prowadzonych pomiędzy MOPR i DPS (dawny szpital miejski) dot. wykupu miejsc dla osób psychicznie chorych.


 Przewodnicząca Komisji udzieliła głosu Zastępcy Prezydenta K. Sosce. Poprosiła o informację odnośnie negocjacji toczących się pomiędzy MOPR i DPS (dawny szpital miejski) dot. wykupu miejsc dla osób psychicznie chorych. Przedstawiła również Komisji materiał przekazany przez dyr.  DPS na ul.Lubomirskiego, który stanowi zał.pisemny nr 4 do protokołu. Pani dyrektor Tyszecka  nie  wzięła  udziału w posiedzeniu.

Zastępca Prezydenta  K.  Soska- poinformował, że miasto jest gotowe podpisać umowę w każdej chwili, choćby jutro. Nie wiadomo tylko dlaczego  jest taki opór w podpisaniu umowy przez DPS. Prosi Panią dyr. MOPR Martę Giezek o przedstawienie szczegółów negocjacji.

Dyr. MOPR M.Giezek- przedstawiła sytuację  odnośnie w.w Na dzień dzisiejszy złożono 10 wniosków na miejsce w DPS plus postanowienia sądowe w ilości 14 sztuk. 24 miejsc na dzień dzisiejszy można zakontraktować z DPSem. Przedstawiła dane chronologicznie dot. trwających rozmów z DPS na Lubomirskiego:

05-01-2015 r. – Uroczyste otwarcie dps dla osób przewlekle psychicznie chorych przy ul Lubomirskiego

15-01-2015 r. do Sekretariatu Prezydenta Miasta Szczecin wpływa pismo Arcybiskupa informujące, iż dps jest na 100 osób, koszt pobytu to 3 500 zł od osoby miesięcznie i jest gotowy na przyjęcie podopiecznych

19-01-2015 r. pocztą elektroniczną zostaje przesłany do Dyrektora MOPR skan pisma Dyrektora dps. Jest to zaproszenie na dzień 21-01 2015 celem pokazania jednostki i omówienia zasad współpracy

20-01-2015 r. odpowiedź Dyrektora MOPR zmieniająca termin spotkania na dzień 23-01-2015 z uwagi na wcześniej umówione ważne spotkania (na dzień 21-01-2015)

23-01-2015 r. spotkanie Dyrektora MOPR i Dyrektora dps, obejrzenie jednostki, ustalenia:

- zostanie przygotowany wzór porozumienia ramowego na kwotę 2 971 (średnia woj.)

- zostanie przygotowany wzór umowy indywidualnej

- oba dokumenty zostaną przesłane do zapoznania się i akceptacji przed podpisaniem

- dps zostanie poproszony o przedłożenie kalkulacji kosztów, jeśli podtrzymana zostanie kwota 3 500/os/m-c

 29-01-2015 r. Przesłanie omówionej wcześniej korespondencji do dps

03-02-2051 r. Odpowiedź dps: -  potwierdzenie stawki 3 500, - brak zgody na zapis o kontroli MOPR kierowanych osób

06-02-2015 r. Pismo MOPR podtrzymujące prośbę przedstawienia kalkulacji i zasadność kontroli MOPR.

Pani dyrektor dodała, że DPS prowadzony przez Instytut nie podlega ustawie o pomocy społecznej. Do szacunkowych kwot przy ustalaniu kalkulacji dla DPS brane były koszty utrzymania wszystkich dpsów.

Przewodnicząca M. Herczyńska stwierdziła,że opieka nad chorym psychicznie jest bardzo trudna, więc choćby dlatego utrzymanie musi być wyższe. Powołała się na koszty utrzymania podopiecznego w DPSie na ul. Broniewskiego, tam koszt ten wynosi 3.600 zł.

Zastępca Prezydenta K. Soska stwierdził, że dziś nie ma dyskusji nt. wysokości stawki . Dziś Miasto prosi DPS o kalkulację, wyliczony koszt z czego wynika wysokość zaproponowanej stawki. Nie jest to warunek nie do spełnienia.  Miasto występuje tu w charakterze rzecznika pacjenta. Trzeba też pamiętać, że Miasto wchodzi  z pieniędzmi publicznymi, z których musi się rozliczyć.

Zdaniem Prezydenta stawka ta powinna być niższa niż zaproponowana, ale nie kwestionują jej, prosi tylko o kalkulację kosztów. Odnośnie kontroli i nadzoru- wiadomo jest  że kontrola będzie prowadzona przez Wojewodę, ale skargi będą składane do miasta-MOPR, jako instytucji kierującej do placówki. Będą to kontrole w zakresie indywidualnych skarg kierowanych przez podopiecznych.

Radna Jacyna Witt poruszyła kwestię wysokości stawki, uważa, że cenę należy negocjować. Ale problem polega na tym, że w budżecie Miasta nie ma zabezpieczonych środków finansowych na to zadanie. W mediach pojawiają się przekłamane informacje odnośnie średniej stawki utrzymania. Odnośnie kosztów utrzymania-wiadomo, że miasto będzie partycypować w utrzymaniu podopiecznego, bo pacjentów nie będzie na to stać. Uważa również, że miasto musi szybko podpisać umowę z DPSem, chętni na te miejsca czekają, nie widzi sensu przeciągania tego procesu.

Prezydent Krzysztof  Soska ponownie potwierdził, że miasto jest gotowe do podpisania umowy, ale te dwa warunki muszą być spełnione. Gdyby w grę wchodziła miejska placówka, miejski DPS-musiałby przedstawić   kalkulację kosztów utrzymania. Mowa jest o pieniądzach publicznych.

Radna Jacyna-Witt poruszyła kwestię kontroli w  prywatnym  DPSie, przypomina, że placówka prowadzona przez Instytut nie podlega ustawie o pomocy społecznej. Trzeba znać przepisy.  Jeżeli ma być kontrola- trzeba zakreślić jej zasięg. Należy podpisać porozumienie w tej sprawie.

M.Giezek- dyr. MOPR- DPS prowadzony przez Instytut nie podlega ustawie, ale MOPR oraz  gmina tak. Należy to brać  pod uwagę. Warunkiem dobrej współpracy jest wzajemne zaufanie. Nikomu nie zależy na permanentnych kontrolach, ale bywają skargi zasadne i to już trzeba załatwić.

Radna M. Herczyńska uważa, że DPS jest powołany po to, aby pomóc chorym i potrzebującym, trzeba szybko podpisać umowę i zakontraktować usługi w tej placówce.

Radny Marek Kolbowicz stwierdził, że  Komisja dziś jest świadkiem negocjacji. Uważa,  ze umowa powinna być sprecyzowana, jak również jej warunki. Należy określić, za co konkretnie miasto ma zapłacić. Jeżeli ktoś prowadzi DPS, to zna koszty utrzymania, nie rozumie tego oporu ze strony DPSu.  Uważa, że  zapis odnośnie kontroli też powinien znaleźć się w umowie.

Radny Bazyli Baran  przypomniał, że jest to placówka niepubliczna.  Miasto wykupuje tam tylko i wyłącznie usługę. Usługodawca nie ma żadnego obowiązku przedstawiać  kalkulacji . Stwierdził również, że ma informację, że miejscami w DPS przy ul. Lubomierskiego zainteresowani są  wójtowie i burmistrzowie innych gmin w Polsce.


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie projektu uchwały nr 14/15 zmieniający uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta Szczecin.


Komisja zapoznała się  projektem uchwały  nr 14/15 zmieniający uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta Szczecin. Wprowadzenia do tematu oraz uzasadnienie do projektu uchwały omówiła pani Anna Budnik- WSS. Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu.

Projekt uchwały ma charakter porządkujący, został pozytywnie zaopiniowany przez Zachodniopomorską Okręgową Izbę Aptekarską. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym oraz ustawy Prawo farmaceutyczne, do właściwości Rady Miasta należy ustalenie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta Szczecin.

Radny Tomasz Grodzki zwrócił uwagę na fakt, że w bardzo dużej częsci miasta, na całym proawobrzeżu brak  jest  chociaż jednej apteki z całodobowym dyżurem. na 100 tysięcznym osiedlu potrzebna jest taka apteka. Pyta, czy mozna to zmienić.

Radna Jacyna-Witt chciałaby znać rozmieszczenie punktów aptecznych na mapie miasta, z podziałem na dzielnice.  Pyta, na jakiej zasadzie wyłania się  takie apteki całodobowe?

Anna Budnik poinformowała, że wpływ na prywatne apteki  ma tylko ZOIA.

Komisja postanowiła zwrócić  się   do Prezydenta o wystąpienie do ZOIA z wnioskiem o uruchomienie na terenie prawobrzeża jednej  apteki z całodobowym dyżurem.

Głosowanie wniosku (za-4,  wstrz-2

Do momentu otrzymania informacji w tej sprawie, Komisja wstrzymała się od opiniowania projektu uchwały.

 

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Informacja o realizacji Programu "Szczecin Przyjazny Rodzinie". Omówienie planowanych zmian i propozycji. Funkcjonowanie Szczecińskiej Karty Rodzinnej i Szczecińskiej Karty Seniora.


Program  "Szczecin Przyjazny Rodzinie"-  planowane zmiany  i propozycje od. Funkcjonowania  Szczecińskiej Karty Rodzinnej i Szczecińskiej Karty Seniora przedstawiła radnym pani Anna Budnik-WSS. Projekt stanowi załącznik pisemny nr 5 do protokołu.

Komisja po prezentacji multimedialnej, postanowiła zwrócić się  do Prezydenta Miasta z  wnioskiem  o lepsze rozpropagowanie Karty Rodzinnej i Karty Seniora. Zdaniem Komisji informacje, broszury, ulotki odnośnie funkcjonowania tych  Kart powinny być  kolportowane  w szczecińskich przychodniach medycyny rodzinnej oraz w aptekach.

Głosowanie wniosku : za-5- jednogłosnie.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad radna Stefania Biernat odnośnie artykułu, który ukazał  się w  Kurierze Szczecińskim, dot.bezdomnosci. W mediach podano, że niemal

3 tysiące osób bezdomnych, w tym 173 dzieci, zliczono na terenie naszego województwa. W akcji liczenia  bezdomnych  udział brali  policjanci, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, placówek noclegowych i organizacji pozarządowych. Spis były przeprowadzany w ogrzewalniach, noclegowniach, schroniskach, domach dla bezdomnych, hostelach, szpitalach,  zakładach opiekuńczo-leczniczych,  aresztach śledczych, izbach wytrzeźwień, pogotowiach socjalnych, miejscach niemieszkalnych, domkach oraz altankach działkowych. 

"Z informacji przekazanych do Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na terenie Pomorza Zachodniego w terminie przeprowadzania badania przebywało łącznie 2 931 osób bezdomnych. W tym 2530 mężczyzn, 408 kobiet i 173 dzieci. Najwięcej bezdomnych znajduje się w Szczecinie i Świnoujściu. W stolicy województwa zliczono 1176 osób, w tym 80 dzieci".

Radna  S. Biernat pyta o bezdomne dzieci, jest ich dużo, bardzo ja to martwi, prosi o wyjaśnienia.

M.Giezek - dyr. MOPR poinformowała, że są to dzieci bezdomnych rodzin, mieszkają ze swoimi opiekunami i rodzinami.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Maria Magdalena Herczyńska

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/01/29
odpowiedzialny/a:
Anna Myślińska
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2015/03/24 09:55:29
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2015/03/24 09:55:29 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/02/25 10:50:34 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/02/18 13:42:29 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/02/05 09:58:13 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/02/05 09:36:32 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2015/01/29 10:36:59 Nowa pozycja