przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.76.2018
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 12 LUTEGO 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 14:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.
3. Problemy mieszkańców Osiedla Małe Błonia
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.


Komisja w wyniku głosowania, przyjęła protokoły z dnia:

15.01.2018r- za- 6

22.01.2018-  za- 6

Protokoły przyjęto  bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Problemy mieszkańców Osiedla Małe Błonia


Przewodniczący  Komisji Bazyli Baran przywitał  wszystkich przybyłych gości, przypomniał historię dot. tego terenu i działań radnych z komisji Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej oraz Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska  w tej kwestii. Odbyła się jedna wizja lokalna obu Komisji , dwukrotnie spotkała sie Komisja Rozwoju w tej sprawie z Radą Osiedla Żelechowa i mieszkańcami osiedla.  

Wynikiem tych spotkań Komisji były dwa stanowiska, wysłane do Prezydenta Miasta. Przewodniczący dodał, że problemy komunikacyjne  są nadal i że aktualne są wnioski , aby miasto porozumiało się z developerem w sprawie budowy parkingu dla mieszkańców.

Dziś poruszane zostaną  dwa problemy: braku miejsc parkingowych raz oczko wodne przy ul. Rudzika.

Na ostatnim posiedzeniu ustalono, aby BPPM oraz Inwestor spotkali się i uzgodnili wspólne stanowisko odnośnie wskazania miejsc postojowych na osiedlu.

Głos zabrał Prezydent Daniel Wacinkiewicz, poinformowała, ze spotkał się z inwestorem odnośnie oczka wodnego, dziś na posiedzeniu jest obecna Prezes Spółki Amber p. Urszula Bielawska. Odnośnie kwestii braku miejsc i parkowani- Prezydent poinformowała, że odbędzie się spotkanie z Biurem Planowania Przestrzennego Miasta i dopiero potem zapadną  jakieś ustalenia. Nie chciałby dziś poruszać  kwestii komunikacyjnych na osiedlu.

 

Odnośnie kwestii parkowania: Dyr. P. Adamczyk- WGKIOŚ przypomniał, że na sygnały mieszkańców osiedla zareagowała Straż Miejska, która w porozumieniu z WGKIOŚ p. Charęzą, opracowali projekt, jak doraźnie rozwiązać problem ciasnoty na ulicy i dodatkowych miejsc do zaparkowania. Wiąże się to z wprowadzenie  na pewnym odcinku ruchu jednokierunkowego.

 

P. Charęza z WGKIOŚ przedstawił radnym pomysł, są to  sugestie części mieszkańców, co do proponowanych zmian w organizacji ruchu ul. Małe Błonia w Szczecinie – Marzec Robert – SM O/Północ

  1. Małe Błonia – odcinek od ul. Łącznej do ul. Kanarka (przy posesji nr 11) – pozostawić ruch dwukierunkowy,
    1. co pozwoli na wyjazd mieszkańców (domki jednorodzinne) z strefy zamkniętej ulic Kanarka Zimorodka z możliwością wyjazdu w dół do ul. Łącznej lub wzdłuż ul. Małe Błonia do wyjazdów poprzez ulicę Świergotki lub Przepiórki
    2. umożliwienie wyjazdu z dwóch parkingów podziemnych zlokalizowanych pod posesjami nr 1-7 oraz 9-11-13 do drogi głównej lub w drugim kierunku wzdłuż Małych Błoni
    3. ul. Motylkowa – wyjazd mieszkańców w dwóch kierunkach
  2. Małe Błonia – odcinek od ul. Kanarka do ul. Rudzika – droga jednokierunkowa
    1. na wskazanym odcinku możliwość parkowania na jednym z pasów ruchu, pas drugi jako pas przeznaczony do jazdy wraz z wprowadzenie zakazu zatrzymywania się i postoju B-36 po stronie przeznaczonej do poruszania się pojazdów
  3. Na ul. Małe Błonia obowiązuje oznakowanie w postaci strefy ograniczonej prędkości do 30 km/h, co daje możliwości ograniczenia przejść dla pieszych, a co może przyczynić się do zwiększenia miejsc przeznaczonych do parkowania pojazdów.

Uzasadnienie:

  • Możliwość usystematyzowania parkowania pojazdów
  • Możliwość zwiększenia bezpieczeństwa na osiedlu

Powyższa propozycja została przedstawiona w dniu 6.02.2018 w Zespole ds. organizacji ruchu WGKiOŚ.

 

Przewodniczący Baran dodał, że trwają  prace planistów od.parkingu, i jest to próba tymczasowego rozwiązania problemu.

 

Głos zabrał również p. R. Marzec- Straż Miejska-  ograniczenie prędkości do 30km/h , co daje możliwości ograniczenia przejść dla pieszych, zwiększenie do kilku  miejsc przeznaczonych do parkowania pojazdów, 4 bezpieczne przejścia  dla pieszych.

Głos zabierali mieszkańcy osiedla, niektórym ten pomysł się spodobał, niektórzy z nich nie chcą „prowizorycznych” rozwiązań, bowiem prowizorki zostają zwykle na lata. Są za tym, aby rozwiązań problem parkingu, a nie szukać  doraźnych rozwiązań.

 

B. Baran przypomniał wszystkim, że jest  to tylko chwilowe rozwiązanie.

 

Radny Jan Posłuszny dodał, że jest to propozycja tymczasowa, ale trzeba ją wziąć pod uwagę, to są trudne decyzje i nie wszyscy będę zadowoleni. Trzeba dobrego rozwiązania i myśli, że zarówno Wydział jak i Prezydent idą  w dobrym kierunku.

 

Przewodniczący B. Baran podsumowując tę część spotkania- zapytał Prezydenta Wacinkiewicza kiedy planiści będą gotowi co do zmian na osiedlu?

 

Prezydent D. Wacinkiewicz odpowiedział, że potrzebują jeszcze około miesiąca, liczy, że do końca marca powinni być gotowi.

Następnie Przewodniczący przeszedł do omawiania drugiego punktu- oczko wodne przy ul. Rudzika.

 

Głos zabrała p. Prezes Spółki Amber U. Bielawska, poinformowała, że o problemie dotyczącym „oczka wodnego”  dowiedziała się z artykułów prasowych i ubolewa, że nikt z mieszkańców do niej się z tym nie zgłosił.

Przyznała również, że samowolnie naruszono linię brzegową i po interwencji była decyzja o wstrzymaniu działań. (zasypywanie oczka wodnego).

 

Głos zabrała pani Pezowicz- mieszkanka osiedla przy ul. Rudzika, przypomniała wszystkim, że gdy kupowała działkę pod budowę domu, niewątpliwym atrybutem tego miejsca było „oczko wodne” niedaleko jej posesji, tylko dlatego zdecydowali się na te lokalizację, developer zachęcił ich tym pięknym miejscem. Dziś słyszą, że plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę w tym miejscy 12 metrowego bloku. Pani Pezowicz przypomniała, że właścicielem zbiornika jest  firma Amber. Jest to teren, który miał przyciągnąć potencjalnych nabywców atrakcyjnością tego miejsca (ścieżki spacerowe, Spa, miejsce dla spacerów, odpoczynku, enklawa zieleni). Na  stronach developera takie reklamy figurują do dnia dzisiejszego. Właściciel poczekał aż wszyscy wokół się wybudują i podzielił  działkę nad samym zbiornikiem na 3 mniejsze, gdzie granica podziału przebiega  w centrum zbiornika wodnego. Zostali jako mieszkańcy tego osiedla oszukani.

 

Pani Prezes Bielawska dodała,  że jako sprzedający teren, nie mają wpływu na to, co zrobi inwestor na swojej nieruchomości. Nie może zagwarantować, że gdy tam przyjdzie inwestor to nie zrobi czegoś zgodnie zobowiązującym planem zagospodarowania.

 

B. Baran zadał pytanie, kto ustali tam linię  brzegową?

 

Prezes Amber wystąpi do Wydziału Urbanistyki o ustalenie linii brzegowej tego akwenu. Od grudnia na zlecenie Ochrony Środowiska.  Czekaja na badania, dopiero po okresie wiosennym będzie wiadomo cokolwiek. Nastąpi inwentaryzacja przyrodnicza tego miejsca. Przepisy o ustawie ochrony przyrody obowiązują wszystkich, właściciel, który sprzedał teren nie odpowiada za to, co dalej będzie się z nim działo. Może się okazać po badaniach, że  jest to teren chroniony ale trzeba dokonać  waloryzacji przyrodniczej.

 

Głos zabrała p. Ewa Wędzińska, Pracownia Ochrony Środowiska Paweł Molenda- przyznała, że mają zlecenia na inwentaryzację oczka wodnego przy  ul. Rudzika. Ze swej strony może tylko  obiecać, że inwentaryzacja wykonana zostanie profesjonalnie i bardzo rzetelnie.

 

Przewodniczący Bazyli Baran podsumował, Pani Prezes AMBER ma się zająć ustaleniem  i regulacją  linii brzegowej a ochrona środowiska ma dokonać   inwentaryzacji oczka wodnego. Cieszy się, że małymi krokami zmierza to w dobrym kierunku.

 

Prezydent Daniel Wacinkiewicz dodał  również, że odnośnie  terenu przy dworku (zabytkowym pałacyku) razem z Biurem Planowanie Przestrzennego Miasta oraz Konserwatorem zabytków umówili się na wizję lokalną od. rewaloryzacji terenu przy dworku. W lutym jeszcze będzie wizja lokalna. Prezydent dodał, że również się cieszy,  iż dotychczasowe spotkania są  owocne, zapadły pewne deklaracje, zlecono prace Pracowni p. Molendy i dzieje się coś dobrego. Deklaruje ze swojej strony, że gdy tylko pojawią się jakieś wnioski i wyniki badań- na bieżąco będą monitorować sytuację  i poinformują komisję o wynikach prac.

Przewodniczący Baran podziękował wszystkim za przybycie, i dobra współpracę na rzecz mieszkańców osiedla. Widzi, że jest dobra wola z każdej ze stron.

 

 

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2018/02/01
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2018/02/20 09:00:51
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2018/02/20 09:00:51 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/02/01 12:27:55 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2018/02/01 12:16:16 Nowa pozycja