przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-7/26/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. SPORTU
Z DNIA 27 STYCZNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Kolbowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Wizja lokalna budowy hali gimnastycznej w Zespole Szkół Sportowych (ul. Małopolska 22).
3. Wizja lokalna boiska w Liceum Ogólnokształcącym Nr 4 (ul. Św. Kingi 2).
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Wizja lokalna budowy hali gimnastycznej w Zespole Szkół Sportowych (ul. Małopolska 22).


M. Kolbowicz - przywitał obecnych na spotkaniu i przypomniał, że biorą w nim udział także radni Komisji ds. Edukacji.

J. Duda – Dyrektor ZSS – omówił założenia inwestycyjne hali. Podkreślił, że budowany jest obiekt specjalistyczny, treningowy, dla gimnastyki sportowej. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu w wysokości 42% a sam obiekt został uznany za strategiczny dla Polskiego Związku Gimnastycznego. Obiekt będzie służyć uczniom ZSS (głównie sekcji gimnastyki sportowej) oraz zawodnikom i członkom kadry narodowej. Część wyposażenia, z certyfikatami, szkoła posiada i użytkuje w hali na ul. Narutowicza, pozostałe wyposażenie zostało wliczone w tą inwestycję. Pierwszy termin oddania hali do użytkowania to był 16. listopad 2015 r. Aktualny to 31. marzec 2016. Łączny koszt inwestycji to 7 mln zł, wraz z projektem i wyposażeniem.

P. Bartnik – zapytał, komu będzie służyć hala?

J. Duda – wyjaśnił, że korzystać z niej będą zawodnicy ze Szczecina i z kraju. Odbywać się tu będą obozy dla Szkół Mistrzostwa Sportowego, zgrupowania sportowe itp. Pierwsze zgrupowanie zostało zaplanowane na lipiec br. Obiekt będzie funkcjonował cały rok. W projekcie jest łącznik z budynkiem szkolnym oraz zaplecze fizjoterapeutyczne. Kadra treningowa przeniesie się tu z obiektu na ul. Narutowicza.

J. Posłuszny – zapytał o przyczyny opóźnienia?

A. Kozłowska – Główny Inżynier Kontraktu – wyjaśniła, że powodem były niezinwentaryzowane obiekty podziemne, które zostały odkryte po rozpoczęciu prac. Poinformowała także, że zmiany wprowadzone w ostatnim czasie do projektu z inicjatywy inwestora, najprawdopodobniej przesuną termin oddania obiektu do użytkowania.

Następnie radni odbyli wizję lokalną hali.


Ad. pkt. 3.
Wizja lokalna boiska w Liceum Ogólnokształcącym Nr 4 (ul. Św. Kingi 2).


Radni wizytowali boisko sportowe, teren zarezerwowany pod budowę kolejnego boiska i salę gimnastyczną.

Podczas dyskusji radna U. Pańka zwróciła uwagę na fakt, że szkoła zawsze miała wielu chętnych do nauki, jednak organ prowadzący nie pozwalał na stworzenie większej liczby oddziałów. Zapytała, ilu było chętnych w tym roku szkolnym?

J. Olczak – Dyrektor LO4 – poinformował, że chętnych było na 4 oddziały na każdym poziomie. Ponieważ zgodę otrzymał na utworzenie tylko trzech – czwarty oddział jest „ukryty” w klasach, które liczą po 33-37 osób. Przypomniał, że ze względów lokalizacyjnych szkoła cieszy się dużym zainteresowaniem, także uczniów z gmin ościennych.

U. Pańka – zaapelowała, by wesprzeć p. dyrektora i sprawić, by stworzono tu min. 11 oddziałów, co pozwoli na utworzenie funkcji wicedyrektora.

M. Kolbowicz – przypomniał, że druga strona medalu to niż demograficzny i niebezpieczeństwo wygaszania pewnych szkół z powodu braku chętnych w wystarczającej liczbie.

J. Olczak – przyznał, że to trudne decyzje, przed którymi się jednak nie ucieknie. Trzeba będzie w najbliższym czasie ułożyć na nowo mapę szkół. Podkreślił też, że bez wicedyrektora i z ograniczoną administracją jest b. trudno pracować, na dłuższą metę nie da rady utrzymać w takich warunkach poziomu nauczania.

J. Balicka – porównała LO4 i LO6: każdego roku w obu placówkach jest ryzyko, że w miejsce 4 oddziałów zostaną utworzone 3. Od 3 lat LO4 „przegrywa” tę konkurencję i dostaje 3 oddziały.

W. Dorżynkiewicz – zaproponował, by oprócz tematu naboru do szkół, powrócić też do dyskusji nt. zapisów uchwały regulującej zatrudnianie pracowników niepedagogicznych w oparciu o liczbę nauczycieli w danej szkole. Istniejące zapisy uznał za wysoce niesprawiedliwe.

J. Olczak – poinformował, że każdego roku przyjmuje do klas więcej jak 30 uczniów. Tworzy tak liczne klasy, ponieważ w arkuszu organizacyjnym godziny dyrektorskie są naliczane właśnie w oparciu o te ponadnormatywne liczby uczniów. Z tego zatrudnia nauczycieli fizyki, geografii i chemii, którzy prowadzą zajęcia w podziałach na grupy. Efektem tego są coraz lepsze wyniki matur rozszerzonych z tych przedmiotów.

P. Bartnik – zapytał, czy jest w Szczecinie jakaś szkoła średnia, która nie ma wicedyrektora? Standard jest sprawiedliwy do pewnego momentu, ale może być też bardzo krzywdzący. Szkoła, która ma dyrektora z 8 godzinami dydaktycznymi ma go tak naprawdę na pół etatu. Jeśli do tego dochodzi brak wicedyrektora – placówka jest b. trudna do zarządzania. To jest problem, nad którym trzeba się pochylić. Zgodził się też z dyr. Olczakiem, że szkoła jest w centrum zainteresowania uczniów z Dobrej, Mierzyna i okolicy.

B. Baran – zapytał, ilu uczniów jest spoza Szczecina?

J. Olczak – ok. 40% z czego część (10 osób) mieszka w szczecińskich internatach.

M. Kolbowicz – poprosił, by Wydział Oświaty przedstawił informację nt. ilości oddziałów w poszczególnych szkołach ponadgimnazjalnych Szczecina za ostatnie 5 lat. Radny poprosił też o wskazanie placówek (jeśli takie są), które w tym czasie nie miały ograniczonej liczby oddziałów i takich, w których ta liczba corocznie była zmniejszana. Radny zapytał także dyr. Olczaka o potrzeby inwestycyjne szkoły.

J. Olczak – stwierdził, że istniejące boisko jest ogromnym kompromisem. Obok niego jest duży plac, który idealnie nadaje się do budowy kolejnego obiektu sportowego. Warto też pomyśleć o rozbudowie sali gimnastycznej i ew. rozbudowie budynku o jedno skrzydło z myślą o przedszkolu czy kilku oddziałach szkoły podstawowej. Do wyremontowania jest też plac przed szkołą i elewacja budynku.

J. Stala – Wydział Oświaty – ad. budowa kolejnego boiska i rozbudowa sali gimnastycznej zgodził się p. dyrektorem, że jest taka potrzeba. Poinformował jednocześnie, że jedyną przeszkodą w realizacji tych inwestycji jest brak środków w budżecie Wydziału Oświaty. Ad. budowa nowego skrzydła szkoły przypomniał, że w pobliżu (na ul. Krzywej) jest duże i dobrze zarządzane przedszkole) a sami radni podczas dzisiejszego spotkania stwierdzili, że trzeba podjąć decyzje co do nowej siatki szkół w mieście. Podejmowanie decyzji o tworzeniu tu nowych oddziałów szkoły podstawowej jest zdaniem p. Stali przedwczesne.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Marek Kolbowicz

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/01/25
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Czapiewska
dnia:
2016/03/11 10:04:07
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2016/03/11 10:04:07 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2016/02/26 12:28:02 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/01/29 13:06:06 Nowa pozycja
Rafał Miszczuk 2016/01/29 07:46:41 Nowa pozycja
Rafał Miszczuk 2016/01/29 07:44:40 Nowa pozycja
Rafał Miszczuk 2016/01/25 09:23:02 Nowa pozycja