przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/60/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 23 MAJA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Analiza Sprawozdania z wykonania budżetu Miasta za rok 2015 - Wydział Inwestycji Miejskich, Wydział Spraw Społecznych.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 16.05.2016 przyjęto w głosowaniu za-6 (jednogłośnie).


Ad. pkt. 3.
Analiza Sprawozdania z wykonania budżetu Miasta za rok 2015 - Wydział Inwestycji Miejskich, Wydział Spraw Społecznych.


Michał Przepiera Zastępca Prezydenta Miasta omówił wykonanie budżetu Wydziału Inwestycji Miejskich (materiały stanowią załącznik nr 3 do protokołu). Powiedział, że wysoki wskaźnik wykonania planu budżetu jest efektem starań, żeby zakończyć inwestycje w perspektywie unijnej.
(Budowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej  i Żeglarskiej, budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, przebudowa ulic Potulicka, Narutowicza). Przesunięcia, które występowały w trakcie roku nie stanowiły zagrożenia dla realizacji inwestycji.

Urszula Pańka powiedziała, że martwi się o inwestycje w obszarze oświaty, szczególnie o modernizację Szkoły Podstawowej nr 59. Boleje też nad tym, że nasze Miasto postrzegane jest jako takie, w którym inwestycje bardzo się przeciągają.


Jolanta Balicka zapytała o budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Sportowych przy ul. Małopolskiej.


Michał Przepiera powiedział, że sfera oświatowa jest szczególnie wrażliwa. Dołożone zostaną wszelkie starania, aby na prace remontowe wykorzystać maksymalnie okres letni, żeby nie utrudniać pracy jednostkom oświatowym.


Katarzyna Falbogowska p.o. Dyrektora Wydziału  Spraw Społecznych przedstawiła wykonanie budżetu Wydziału (załącznik nr 4 do protokołu).

 

Marcin Matias zapytał o bon opiekuńczo-wychowawczy - ile dzieci potencjalnie mogłoby zostać objęte świadczeniem pieniężnym w formie bonu opiekuńczo-wychowawczego i ile dzieci faktycznie korzysta. Rodzice skarżą się na skomplikowane procedury uzyskania świadczenia,
czy nie mogłyby zostać uproszczone.

 

Katarzyna Falbogowska powiedziała, że zadanie realizowane jest od stycznia 2016 r., zgodnie z uchwałą Rady Miasta XI/207/15. Głównym założeniem programu jest wsparcie rodziców w zapewnieniu opieki dzieciom w wieku 1-3 poprzez dofinansowanie do pobytu w niepublicznym żłobku lub legalnego zatrudnienia niani, co w założeniu ma umożliwiać im podjęcie pracy. Dokumenty wymagane do uzyskania świadczenia określone są uchwałą, należy spełnić pewne warunki. Około 500 dzieci objętych jest obecnie programem.

 

Jolanta Balicka zapytała o zadanie "dodatki energetyczne", które nie zostało w pełni wykonane. Czy związane jest to z mniejszą ilością wniosków?
 

Katarzyna Falbogowska powiedziała, że zdarza się, że wpływają wnioski niekompletne i wtedy wydawana jest odmowna decyzja.

 

Jolanta Balicka zapytała o zadanie "Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii" - wdrożone zostały 4 programy profilaktyczne dla osób zagrożonych narkomanią, zamiast planowanych 8. Czym jest to spowodowane?


Katarzyna Falbogowska powiedziała, że organizacje prowadzące programy wyłaniane były w konkursie. Część złożonych wniosków została odrzucona przez komisję konkursową.

 

Urszula Pańka zapytała opiekę nad osobami starszymi w domach pomocy społecznej, czy zachowane są odpowiednie standardy i zapewniona właściwa opieka? W mediach pojawiają się programy o skandalicznym traktowaniu seniorów w takich placówkach. Uważa, że powinna być prowadzona stała, niezapowiedziana kontrola.

 

Katarzyna Falbogowska poinformowała, że prowadzony jest stały nadzór przez służby zewnętrzne - Urząd Wojewódzki, Sanepid. Oprócz tego bieżący nadzór sprawuje Wydział Spraw Społecznych UM. Nadzór merytoryczny nad domami pomocy społecznej i placówkami opiekuńczo-wychowawczymi sprawuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Przeprowadzane są kontrole planowane i doraźne. Niezależnie od tego Wydział Spraw Społecznych również podejmuje takie kontrole, oprócz tego sprawdza realizację zadań nałożonych na domy pomocy społecznej. Inspektorzy WSS sprawdzają również zasadność wpływających skarg.

 

Urszula Pańka powiedziała, że miała na myśli krótkie kontrole, prowadzone na zasadzie obserwacji. Martwi się, żeby nie przeoczyć, jakby działo się coś złego.

 

Tomasz Hinc powiedział, że jako Wiceprzewodniczący Rady Miasta ma częsty kontakt ze skargami. W DPS są sytuacje trudne, ale do załatwienia na poziomie jednostki. Poruszył kwestię żywienia w DPS, podczas wizyty u jednej z podopiecznych DPS miał okazję zobaczyć posiłek i nie ocenia go jako wartościowy. W rozmowie z dyrektorem DPS zwrócił uwagę, że przed przystąpieniem do przetargu na żywienie podopiecznych, na etapie formułowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia należy starannie sprecyzować jakość produktów używanych do przygotowywania posiłków. Poza tym uważa, że przetargi powinny być przeprowadzane na okres krótszy niż rok, np. kwartał, a umowy zawierane z możliwością szybkiego wypowiedzenia w razie stwierdzenia nieprawidłowości. Oczekiwałby, żeby pracownicy WSS poszli i sprawdzili jakość posiłków.
Dodał, że powinny być również sprawdzane wszelkie sygnały od pensjonariuszy o złym traktowaniu przez opiekunki. Nie może być tak, ze Dyrektor DPS nie reaguje na takie skargi.

 

Urszula Pańka zwróciła uwagę, że może należałoby się zastanowić nad podniesieniem wynagrodzeń pracowników DPS.

 

Marcin Matias zapytał o wysokość wynagrodzenia w sferze socjalnej, czy z uwagi na ograniczone możliwości budżetowe nie ma problemów ze znalezieniem pracowników?

 

Adam Ciemniak Główny Specjalista WSS odpowiedział, że podjęto decyzję o corocznej regulacji płac dla pracowników DPS. Obecnie nie ma wakatów.

 

Urszula Pańka zauważyła, że Miasto nie utrzymuje żadnego szpitala, więc więcej pieniędzy powinno być przeznaczane na inne zadania w sferze pomocy społecznej. Jest to kwestia przesunięcia środków budżetowych.

 

Jolanta Balicka zaproponowała, że na następnym posiedzeniu Komisji poprosi Skarbnika Miasta o opinię w tej sprawie i jeżeli Komisja podtrzyma swoje stanowisko, podjęty zostanie stosowny wniosek lub dezyderat.

 

Jolanta Balicka zapytała o zadanie "wspieranie rodziny" - ile rodzin objętych jest programem?

 

Katarzyna Falbogowska poinformowała, że około 700 rodzin skorzystało z pomocy w formie grup wsparcia i pobytu dzieci w placówkach typu dziennego (świetlica środowiskowa), 300 rodzin - z pomocy asystenta rodziny.

 

Marcin Matias zapytał o zadanie "modernizacja żłobków miejskich" - przystosowanie budynku Żłobka nr 6 do wymagań sanitarnych i przeciwpożarowych. Czy inne żłobki w pełni spełniają te wymagania?

 

Katarzyna Falbogowska poinformowała, że taka specyficzna sytuacja wystąpiła tylko w tym konkretnym żłobku. Wcześniej nie prowadzono prac, ponieważ działka przeznaczona była potencjalnie na sprzedaż.

 

Urszula Pańka zapytała, czy zwiększyła się liczba miejsc w żłobkach miejskich.

 

Katarzyna Falbogowska powiedziała, że na skutek rozbudowy budynku Żłobka Miejskiego nr 8 przy ul. Niedziałkowskiego liczba miejsc zwiększyła się o 90. Planowana jest budowa żłobka na Os. Kormoranów, zgodnie z założeniami powinien powstać do 2019 r. Ponadto, na skutek zmiany przepisów, pojawiła się możliwość wnioskowania w ramach RPO WZ o dofinansowanie tworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego w ramach posiadanej infrastruktury. Złożono wniosek o 70 miejsc.
 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Świtłyk
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/05/12
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2016/06/01 14:52:29
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2016/06/01 14:52:29 Nowa pozycja
Katarzyna Niburska 2016/05/27 15:34:02 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/05/12 08:42:31 Nowa pozycja