PROTOKÓŁ NR 0063-5/9/15
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 11 MARCA 2015 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Informacja Wydziału Oświaty nt. terminów i zasad naboru do szczecińskich szkół i przedszkoli. |
4. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 55/15, 56/15, 57/15, 58/15). |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół zostanie przyjęty w następnym posiedzeniu Komisji.
Ad. pkt. 3.
Informacja Wydziału Oświaty nt. terminów i zasad naboru do szczecińskich szkół i przedszkoli.
P. L. Rogaś z Wydziału Oświaty dokonała prezentacji w temacie Rekrutacji do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/2016 (prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu) . Przybliżyła szereg zmian, jakie zostały wprowadzone do obecnych zasad rekrutacji do przedszkoli i szkół publicznych. Przypomniała, że nabór od lat jest prowadzony w sposób elektroniczny. Istotną informacją jest fakt, że rodzic składa w formie papierowej dokumenty tylko do jednej placówki, tej na której najbardziej mu zależy. W przedszkolach istotna zmiana dot. składania przez rodziców deklaracji o chęci kontynuowania nauki w obecnym przedszkolu, gdzie nie biorą już udziału w samej rekrutacji.
Radny P. Bartnik – zapytał o dane pod kątem ilości dzieci uczęszczających do przedszkoli publicznych i niepublicznych.
P. L. Rogaś. - w tej chwili 10 tys. dzieci uczęszcza do przedszkoli publicznych i 3 tysiące jest w niepublicznych. Następnie kontynuowała prezentację w części dot. rekrutacji do szkół podstawowych. W tym roku do I klas idą wszystkie dzieci w wieku 6 lat, a wszystkie kryteria są wypełniane na podstawie oświadczeń rodziców, gdzie dyrektor szkoły ma prawo te informacje zweryfikować.
Radna M. Jacyna-Witt – poruszyła sprawę przemeldowywania dzieci przez rodziców u swoich rodzin bądź znajomych , aby dziecko dzięki temu mogło się dostać do konkretnej szkoły. Przez co następuje skomasowanie dzieci w danej szkole.
P.L. Rogaś – jeżeli dziecko jest z danego rejonu, to szkoła ma obowiązek przyjęcia takiego dziecka. Takie sytuacje ciężko zweryfikować. Kontynuowała prezentację w części naboru do gimnazjów. Omówiła nowe kryteria uwzględniające postępowanie rekrutacyjne. Dodatkowo prowadzone są tu egzaminy uzdolnień kierunkowych oraz prób sprawności fizycznej.
Radna M. Jacyna-Witt - dochodzą sygnały od dyrektorów GM, że rozmija się ilość wybranych oddziałów w konfrontacji z poprzednim rokiem oraz z obwodami. Dyrektorzy skarżą się na poucinane klasy pierwsze.
P. L. Rogaś - wyjaśniła, że absolwentów klas VI jest ich dużo mniej niż w poprzednim roku, dlatego musimy zmniejszyć na podstawie symulacji liczbę oddziałów.
Radna G. Zielińska - dlaczego jest tak mało oddziałów integracyjnych, czy jest to wystarczające i w jakich szkołach one będą ? Czy jest możliwość stworzenia dwóch oddziałów w danej szkole.
P. L. Rogaś - klasy integracyjne są przewidziane w GM nr 18, 20, 26 i 29 po jednym oddziale i wg. szacunków jest to wystarczające. Obecnie we wszystkich klasach integracyjnych mamy klasy niepełne, gdzie ustawa dopuszcza 5 uczniów w jednej klasie.
Radny P. Bartnik – zapytał o chętnych do szczecińskich GM spoza Szczecina.
P. L. Rogaś - tu rośnie liczba chętnych kandydatów i z roku na rok obserwujemy, że tych chętnych jest coraz więcej. Następnie omówiła zasady oraz terminarz rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Radny M. Kolbowicz - czy zmniejszono oddziały w I klasach w liceach? Jeśli tak, to o ile ?
Radna G. Zielińska – prosi o takie same dane dot. gimnazjów.
P. L. Rogaś - w liceach i technikach zmniejszono je proporcjonalnie. W liceach w ubiegłym roku było zaplanowane 68 oddziałów klas I, a planowane na obecny rok szkolny to 62 oddziały. W szkołach ponadgimnazjalnych decyduje już wyłącznie wybór ucznia i nie ma już rejonizacji. Jeśli chodzi o gimnazja i nabór do I klas to dostarczy takie informacje przed sesją.
Radna M. Jacyna-Witt – prosi, aby na jednym z posiedzeń Komisji poruszyć temat programu zaproponowany w programie wyborczym przez Pana Prezydenta P. Krzystka. Chce wiedzieć, jakie konkretne działania zostały podjęte przez Prezydenta w sprawie "Programu mówimy po niemiecku".
Przewodnicząca Komisji S. Biernat - zapewniła, że temat ten będzie na jednym z najbliższych posiedzeń Komisji Edukacji.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 55/15, 56/15, 57/15, 58/15).
Komisja rozpatrzyła następujące projekty uchwał:
- Nr 55/15 w sprawie zawierania porozumień pomiędzy Gminą Miastem Szczecin a innymi jednostkami samorządu terytorialnego dotyczących zasad prowadzenia oraz udziału w kosztach funkcjonowania pozaszkolnych (pozaprzedszkolnych) punktów katechetycznych,
P. A. Grabowska (WOś) – omówiła przedmiotowy projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania / 9-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
- Nr 56/15 w sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji i liczby punktów za poszczególne kryteria oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia stosowanych w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin,
P. A. Grabowska (WOś) – omówiła przedmiotowy projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania / 9-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
- Nr 57/15 w sprawie utworzenia Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Rydla 49 w Szczecinie oraz włączenia jej do Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla 49 w Szczecinie,
Radny M. Kopeć – chciałby poznać dalsze plany w stosunku do tej szkoły.
Radny P. Bartnik – prosi o więcej informacji na sesji w sprawie tego projektu uchwały.
Radny M. Kolbowicz – poruszył sprawę treningów w I klasach szkół sportowych. Jego zdaniem należy iść w kierunku, aby były to klasy usportowione ogólnorozwojowe, a nie wyłącznie skupione na liczbie godzin w basenach. Czas najwyższy, aby nowe klasy w szkołach sportowych były ukierunkowane ogólnie na sport, a nie tylko na pływanie.
Przewodnicząca Komisji S. Biernat – w tej sprawie jest zaplanowane wspólne posiedzenie Komisji Edukacji z Komisją Sportu.
Komisja w wyniku głosowania / 9-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
- Nr 58/15 w sprawie zasad udzielania stypendiów edukacyjnych uzdolnionym uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Miasto Szczecin i uczęszczającym do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,
P. A. Grabowska (WOś) – omówiła przedmiotowy projekt uchwały.
Radny M. Kopeć - jest przeciwny tej uchwale w takim kształcie. System nagród jest źle opisany.
Radny P. Bartnik – poruszył problem uczniów zamieszkujących w internatach i bursach, którzy nie są są zameldowani w Szczecinie.
Radna G. Zielińska – jej zdaniem ta uchwała wymaga doprecyzowana w pewnych kwestiach.
Komisja postanowiła szczegółowo omówić i zaopiniować projekt uchwały przed sesją Rady Miasta.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Z-ca Prezydenta Miasta K. Soska – odniósł się do ostatnich wydarzeń w SP 63. Oświadczył, że w najbliższych dniach sprawa ta zostanie rozwiązana. Zapowiedział, że Wydział Oświaty oceni pracę dyrektorki tej szkoły. Zapewnił, że Miasto obserwuje i reaguje w tej sprawie, ale bez niepotrzebnych emocji. Przyznał, że rozumie i nie dziwi się emocjonalnej reakcji matki dziecka, ale ze strony Miasta oczekiwane jest spokojne i profesjonalne działanie.
Radny M. Kopeć – dziwi się, że kurator badał od miesięcy tą sprawę i dlaczego nie zajął mocniejszego stanowiska tj. działań naprawczych. Niepokojąca jest rzecz dot. arkusza organizacyjnego w tej szkole. Rozumie, że dysponentem protokołów z kontroli jest Kurator, ale dlaczego nie podjęto tam żadnych działań. Sama procedura oceny będzie trochę trwała, może nawet kilka miesięcy. Może należy się przyjrzeć globalnie , jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w szczecińskich szkołach i przemocy wśród uczniów.
Z-ca Prezydenta Miasta K. Soska - organ prowadzący ma w tej sprawie dość ograniczone kompetencje. Główne działania muszą być podjęte przez dyrektora szkoły oraz przez Kuratora jako organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Na pierwszym miejscu jest to sprawa czysto ludzka. Musimy sprawdzić, czy reakcje były prawidłowe ze strony pedagogów i podjąć wnioski na przyszłość dla całego systemu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby ten problem został definitywnie rozwiązany.
Radny P. Jania - ze strony Kuratora jest to nieodpowiedzialne podejście, że spycha tą sprawę i swoją odpowiedzialność na Miasto.
Radny P. Bartnik – pamięta, że w tej szkole od czasu do czasu pojawiały się takie problemy. Taka szkoła jest potrzebna w mieście i musi spełniać swoje zadania, więc może trzeba tą szkołę wesprzeć ze strony Miasta.
Przewodnicząca Komisji S. Biernat – stwierdziła, że musi być dokonana ocena pracy Dyrektora tej placówki. Komisją będzie tą sprawę pilotować.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Stefania Biernat |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2015/03/05
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2015/03/27 10:31:26
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2015/03/27 10:31:26 | Nowa pozycja |
Ewa Peryt | 2015/03/16 11:04:32 | Nowa pozycja |
Ewa Peryt | 2015/03/16 11:04:16 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/03/05 11:52:11 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2015/03/05 11:48:32 | Nowa pozycja |