PROTOKÓŁ NR 0012.2.52.2017
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 3 KWIETNIA 2017 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Uchwała Krajobrazowa Miasta Szczecin 2017. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły z dnia :
13.03.2017- (za-5, wstrz-1)
20.03.2017- (za-7)
Ad. pkt. 3.
Uchwała Krajobrazowa Miasta Szczecin 2017.
Projekt uchwały krajobrazowej tj. uchwały w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Miasto Szczecin obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, stanowi zał. pisemny do protokołu.
Projekt uchwały omówił i wprowadził do tematu p. Sebastian Frisch-ZDiTM- określając dokument najprościej- jest to uchwała regulująca wygląd krajobrazu tj.reklamy, mała architektura na terenie gminy. Ustawa wprowadza prawo w wstecz i dot.praw już nabytych (dotyczy tych, którzy zgodnie z obowiązującym prawem nabyli prawo do reklam). Umożliwia gminie ustalenie w formie uchwały zasad i warunków lokalizacji reklam. Obecnie na terenie gminy trwa inwentaryzacja reklam, z informacji na dzień dzisiejszy wynika, że tylko 19% podmiotów jest wykonanych zgodnie z prawem budowlanym. Zapisy uchwały mają na celu podniesienie estetyki przestrzeni publicznej przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości stanu prawnego oraz poszanowaniu interesu mieszkańców miasta.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran stwierdził, że w chwili obecnej nie ma uporządkowanej przestrzeni publicznej, można określić to słowem "chaos", radny jest zdania, że należy to uporządkować jak najszybciej.
Pan Frisch przypomniał, że to ustawodawca tym projektem nałożył na gminy odpowiedzialność za wszystko, jeżeli konstytucyjność ustawy zostanie podważona, to i tak w konsekwencji gminy będą ponosić odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy. W obecnej sytuacji ustawa i uchwała w tej sprawie da gminom możliwość eliminacji reklam , które są niezgodne z prawem budowlanym. Szczegółowe zapisy odnośnie w.w przedstawione są w uchwale, która stanowi załącznik pisemny do protokołu. Poinformował również zebranych, że w kwestiach opłat reklamowych- nie będzie taryfikatora, ale za reklamy umieszczane niezgodnie z prawem- będą pobierane wysokie kary.
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran cieszy się, że taki projekt powstał, ma przed sobą wydrukowany załącznik do projektu, jest to bardzo szczegółowy i obszerny materiał liczący 1187 stron.
Głos zabrał radny Marek Duklanowski, który jest zdania, że materiał tak obszerny nie zostanie przez nikogo przeczytany. Uważa, że jest to absurdalny pomysł.
Następnie p. Frisch z ZDITM przedstawił radnym prezentację multimedialną. Stanowi ona zał. pisemny do protokołu.
Radna Magdalena Herczyńska jest zdania, że projekt jest dobry, jeżeli nie będzie znosił praw już nabytych przed przedsiębiorców – to jest ok. Takie uporządkowanie reklam jest w mieście potrzebne.
Radny Posłuszny Jan poruszył kilka kwestii: wiaty przystankowe- pyta, dlaczego tylko 30% powierzchni ścian wiaty może być przeznaczone na reklamę? Przecież można potraktować to jako słup reklamowy?
Radny pyta również o kupców handlujących na rynkach, wnosili oni swoje uwagi na sesji. Czy wzięto to pod uwagę?
p. Frisch- ZDITM- ad.wiat przystankowych- kierowano się przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa, wszystkie wiaty muszą być zgodne i spełniać wymogi SIM, a miastu zależy na tym, aby czekać na tramwaj w komfortowych warunkach. Jest pomysł, aby zwiększyć powierzchnie reklamy do 35%. Odnośnie rynków – ustalono, że nie będzie można umieszczać reklam na ogrodzeniach obiektu. Wnętrze handlowiska- wyłączone z ustawy, ale reklama może być widoczna wyłącznie z samego obiektu rynku.
Radny Wojciech Dorżynkiewicz przypomniał, że w lutym prowadzone były konsultacje społeczne i chciałby wiedzieć ile i jakie uwagi wpłynęły od mieszkańców miasta?
p. Frisch- uwagi nadal wpływają i po ostatecznym ich zebraniu- będą one dostępne i upublicznione na stronach uchwały.
Radny Marek Duklanowski- ustawa krajobrazowa mówiła o narzędziach regulujących krajobraz i przestrzeń publiczną. Krajobraz miał być chroniony a nie zaśmiecany. W chwili obecnej reklamy są wszędzie, wiele z nich stoi nielegalnie, i jako radny sam podejmował wielokrotnie temat ich usunięcia. Szacuje, że reklam niezgodnych z prawem budowlanych jest obecnie ok. 90%. Przez ostanie 5 lat nie zrobiono z tym nic. Podał przykłady niewłaściwie umieszczonych i niezgodnych z prawem reklam w mieście. Przypomniał też wszystkim, że gdy odbywały się wybory do Rady Miasta , to ZDITM bardzo skutecznie działał, wymierzając kary za niewłaściwie umieszczoną reklamę wyborczą od radnych np. z PISu. Radny przy okazji przypomniał, ze narzędzie były i są ale nie są skutecznie wykorzystywane. Zdaniem radnego ustawa jest źle przygotowana, pozwala dużym koncernom funkcjonować na rynku, miasto Szczecin jest źle postrzegane przez innych i wręcz wyśmiewane. Radny podał przykłady innych miast (Łódź, Ciechanów) gdzie już zaproponowano rozwiązania, to czas pokaże, jak będzie to wyglądać w realizacji. Jego propozycja- to podanie ręki inwestorom szczecińskim.
Radny Robert Stankiewicz uważa, że prawo w Szczecinie jest zbyt liberalne, jest za tym, aby surowo karać tych, którzy nie przestrzegają jego zapisów. Radny oczekuje również, że gdy w mieście odbędą się wybory- to ZDITM surowo będzie podchodzić do wszystkich. Rzetelnie i sprawiedliwie.
p. Sebastian Frisch przypomniał, że jeżeli chodzi o wybory- to nie obowiązuje tylko kwestia regulująca reklamy, ale przede wszystkim Kodeks Wyborczy, który reguluje te przepisy.
Następnie głos zabrali przedstawiciele firm reklamowych, p. Adam Zarzeczny- STROER Polska Sp.z.o.o. poruszył kwestie związane z budową dużych nośników reklamowych. Od ponad 20 lat proszą o nowe, klarowne przepisy odnośnie reklam. Jego zdaniem ustawa krajobrazowa odnośnie ochrony krajobrazu- została ustalona na poziomie reklam i banerów. Przypomniał, że kwestie regulacji istniejącego prawa potrzebują czasu, inne gminy jak np. Łódź dała 5 letni urlop na wprowadzenie przepisów. Tylko 3 miasta wprowadziły już te przepisy, reszta gmin się nie śpieszy z podejmowaniem decyzji. Odnośnie opłat reklamowych – jest to 3 kolejny podatek, który trzeba będzie zapłacić i oni scedują to na klienta. Nie obawiają się tych opłat, bo nie oni w ostateczności poniosą tego koszty, najbardziej ucierpi mały przedsiębiorca. Poinformował również, że jako firma reklamowa umieścili swoje uwagi do tego projektu uchwały. Jego zdaniem – nowa uchwała powinna ograniczyć się wyłącznie do nielegalnych nośników reklam.
Inni przedstawiciele firm reklamowych dodali, że w innych miastach dano dużo czasu na te regulacje, bo aż 5 lat. Za dwa-trzy lata odbędzie się tam audyt zrobiony przez Urząd Marszałkowski. Poddano w wątpliwość, że ktokolwiek przeczyta tak obszerny dokument, jakim jest załącznik do uchwały krajobrazowej, który liczy blisko 1200 stron.
Pan Paweł Matysiak- AMS SA- dodał, że uchwała dla potocznego Kowalskiego liczy 5 stron oraz włącza się zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Dla przedsiębiorstw i firm- to jest 5 stron uchwały plus załącznik liczący 1200 stron – w zakresie kogo i czego dotyczy. Zwrócił uwagę na trudność w czytaniu takiego dokumentu.
Radny W. Dorżynkiewicz- przypomniał, że temat ustawy i uchwały krajobrazowej na komisjach stałych przerobiony został kilka razy, trzeba się zastanowić i podać ile czasu trzeba na wprowadzenie tych przepisów w życie. Wiąże się to oczywiście z przeprowadzeniem inwentaryzacji nośników reklamowych umieszczonych niezgodnie z prawem. Pracowników ZDiTM czeka duża praca, którą wykonać trzeba. Przepisy musza być ujednolicone i klarowne.
Radny Marek Duklanowski zapoznał komisję z pismem dot. konkretnej reklamy. (Dyskusja ?)
Przewodniczący Komisji Bazyli Baran podziękował gościom za przybycie i zaprezentowanie projektu, dobrze, że jest dyskusja i coś się w tym zakresie dzieje. Cieszy się, że jest uchwała, trzeba ja oczywiście dopracować, bo w mieście panuje chaos reklamowy i bałagan w przestrzeni publicznej i należy to uporządkować.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Bazyli Baran |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2017/03/27
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2017/04/12 10:43:24
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2017/04/12 10:43:24 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2017/04/04 08:46:02 | Nowa pozycja |
Rafał Miszczuk | 2017/03/27 14:08:10 | Nowa pozycja |
Anna Myślińska | 2017/03/27 12:42:24 | Nowa pozycja |