przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/50/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 26 STYCZNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 13:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Opiniowanie projektu uchwały Nr 10/16 i 11/16.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Opiniowanie projektu uchwały Nr 10/16 i 11/16.



Projekt uchwały Nr 11/16 w sprawie ustalenia zasad i kryteriów rekrutacji do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin

Projekt uchwały Nr 10/16 w spr. określenia kryteriów wraz z liczbą punktów branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów

L. Rogaś – Dyrektor Wydziału Oświaty – omówiła ww. projekty uchwał. Ad. projekt uchwały Nr 11/16 poinformowała, że ustawa o systemie oświaty wprowadziła nowe zasady rekrutacji, które pozwalają na przyjmowanie do klasy pierwszej kandydatów zamieszkałych poza obwodem publicznej szkoły podstawowej bądź gimnazjum. Warunkiem są tu wolne miejsca w placówce po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. W uchwale zaproponowano kryteria, liczbę punktów i dokumenty niezbędne do przeprowadzenia naboru. Ad. projekt uchwały Nr 10/16 wyjaśniła, że wprowadza on kryteria dla drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, pod warunkiem że w placówce są nadal wolne miejsca. Poinformowała też o autopoprawce złożonej do tego projektu uchwały.

U. Pańka – ad. projekt uchwały Nr 10/16 zapytała o liczbę zadeklarowanych godzin w karcie zgłoszenia. Zwróciła uwagę na fakt, że rodziców majętnych będzie stać na opłacenie tych godzin, osoby słabo sytuowane być może nie będą mogły sobie pozwolić na wykupienie dodatkowych godzin co z automatu wyeliminuje je z postępowania rekrutacyjnego.

L. Rogaś – podkreśliła, że Wydziałowi zależy na tym, by z oferty ponad 8 godzin przedszkola korzystali ci, którzy pracują i nie mają możliwości zapewnienia w inny sposób opieki dla dziecka. Dla pozostałych rodziców jest oferta punktów przedszkolnych , Przedszkola Pałacowego itp.

U. Pańka – zapytała, czy matka, której nie stać na opłatę za ponadwymiarowe godziny, może mieć pewność, że jej dziecko z pewnością dostanie się do punktu przedszkolnego?

L. Rogaś – oświadczyła, ze nie może w tej chwili udzielić odpowiedzi wiążącej na to pytanie, musi to sprawdzić.

G. Zielińska – zapytała, czy w postępowaniu rekrutacyjnym będzie brany pod uwagę meldunek?

L. Rogaś – przypomniała, że jest sporo przypadków, kiedy rodzice np. wynajmują mieszkania i oświadczają, że mieszkają w Szczecinie. Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej ma prawo zażądać poświadczenia tego faktu np. poprzez okazanie umowy najmu mieszkania. Także dyrektor przedszkola może zweryfikować fakt zamieszkania w Szczecinie poprzez Biuro Obsługi Interesantów. Faktem potwierdzającym mieszkanie w Szczecinie może być też zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o płaconych tu podatkach.

M. Liktoras – uznała, ze punkty za nadgodziny są wirtualne. Deklaracja złożona w marcu nie jest wiążąca i może być zmieniona „ w dół” w każdym momencie. Jej zdaniem punkty za to kryterium powinny być mniejsze.

L. Rogaś – poinformowała, że analiza naboru ubiegłorocznego pokazuje, że nie ma tu drastycznych zmian. Nie ma nadużywania tego mechanizmu. Dodatkowo – w tej chwili każda ze zmienianych umów będzie przechodziła przez WOś i będzie akceptowana przez dyrektora wydziału.

M. Duklanowski – podziękował za autopoprawkę, o którą zwracał się klub PiS. Zauważył jednak, że dotyczy ona trzeciego etapu postępowania rekrutacyjnego a nie – drugiego, Jego zdaniem jest to rozwiązanie niezgodne z ustawą.

L. Rogaś – wyjaśniła, że ten punkt nie dotyczy osób, które nie mieszkają w Szczecinie. Dotyczy wyłącznie tych, którzy mieszkają i płaca podatki w Szczecinie.

M. Duklanowski – zapytał, co będzie w przypadku kiedy pojawi się osoba deklarująca 1 godzinę, bez starszego rodzeństwa, niemieszkająca w pobliżu przedszkola i osoba np. z Mierzyna?

L. Rogaś – przypomniała, że w ustawie określono, że osoba z Mierzyna nie bierze udziału w rekrutacji w ogóle. Te osoby są brane pod uwagę po zakończeniu 3-go etapu postępowania rekrutacyjnego. Raz jeszcze podkreśliła, że wszystkie wnioski rodziców będą weryfikowane w BOI. Ci, którzy nie mają meldunku w Szczecinie zostaną zweryfikowani w Urzędzie Skarbowym w celu sprawdzenia, gdzie płaca podatki.

Po zakończeniu dyskusji Wiceprzewodniczący Komisji B. Baran poddał pod głosowanie omawiane projekty uchwał.

Projekt uchwały Nr 10/16 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za– 10, przeciw –0, wstrzym. –4.

Projekt uchwały Nr 11/16 zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za– 10, przeciw –0, wstrzym. –4. 


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/01/28
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2016/02/11 09:43:23
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2016/02/11 09:43:23 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/01/28 13:17:47 Nowa pozycja