przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Zasłużeni obywatele

Morski Klub Sportowy Pogoń Szczecin

Data przyznania: 2018/04/17
Kadencja: VII
Wnioskodawca: grupa radnych (Stefania Biernat, Witold Dąbrowski, Marek Duklanowski, Maciej Kopeć, Rafał Niburski)

Morski Klub Sportowy Pogoń Szczecin to dwukrotny wicemistrz Polski i trzykrotny finalista Pucharu Polski. W br. obchodzi jubileusz 70. rocznicy powstania.

Najpopularniejszy klub w Szczecinie został założony 21 kwietnia 1948 r., pod nazwą Klub Sportowy Sztorm. Pierwszymi sekcjami były sekcje piłki nożnej i boksu. Drużynę piłkarzy zgłoszono do rozgrywek C-klasy, organizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Sztorm był objęty patronatem szczecińskich transportowców.

W marcu 1949 r. kluby związkowe w Szczecinie (KS Sztorm, KS Cukrownik, KS Drukarz, Pocztowy KS) zostały połączone w jeden, który nazwano Klub Sportowy Związkowiec. W 1949 r. Związkowiec przystąpił do rozgrywek A-klasy, w miejsce Pocztowego KS. W 1950 r. rozwiązano Związkowca, a jego miejsce w lidze zajął powstały przy porcie klub o nazwie Klub Sportowy Kolejarz Szczecin. W 1950 i 1951 r. zespół brał udział w ogólnopolskim Pucharze Polski, dochodząc do 1/16 finału,

W 1955 r. Kolejarz zmienił nazwę na Klub Sportowy Pogoń. Nazwa i barwy nawiązują do tradycji jednego z największych klubów Polski lat 1918-1939, Pogoni Lwów. W 1957 r. pod wodzą Floriana Krygiera po raz pierwszy w historii Pogoń awansowała na zaplecze ekstraklasy, by w 1958 r. dostać się do l ligi. Podczas zmagań o awans do ekstraklasy, szczeciński zespół ustanowił rekord - nie przegrał żadnego ze spotkań- Wyczyn ten pozostaje niepobity do dziś.

Pierwsze sezony w ekstraklasie nie były udane, nastąpił nawet spadek do II ligi, po którym w 1962 r. Pogoń powróciła do l ligi, gdzie zagościła na trzy sezony. Później jeden sezon spędziła na zapleczu pierwszego frontu, aby znowu awansować, tym razem na długo (13 sezonów). Był to najdłuższy nieprzerwany okres gry Pogoni w l lidze.

Czas największych sukcesów klubu, to lata 80 XX w. Wówczas zachodniopomorska jedenastka dwa razy walczyła w finale Pucharu Polski, w 1981 i 1982 r.

W 1984 r. Pogoń, po raz pierwszy w swej historii zajęła miejsce na podium. Trzecie miejsce było przepustką do występów w europejskich pucharach (Puchar UEFA). Przygoda z pucharami zakończyła się niestety na pierwszej rundzie.

W 1987 r. szczeciński klub osiągnął swój największy w dotychczasowej historii sukces: Portowcy zostali wicemistrzami Polski. Zespół grał ofensywnie i strzelał dużo bramek. Królem strzelców ligi został Marek Leśniak (24 bramki). Dwa lata później Pogoń zanotowała spadek do drugiej ligi, w której grała przez 3 sezony.

Lata 90. XX w. byty naznaczone zmaganiami klubu o przetrwanie i ciągłą walką drużyny o ekstraklasowy byt, ale najtrudniejszy okres w historii Pogoni rozpoczął się na przełomie tysiącleci. Po wycofaniu się Zarządu Portów Szczecin-Świnoujście z finansowania i zarządzania klubem, rozpoczęto poszukiwania innych źródeł jego utrzymania.

W 1999 r. powołano do życia Sportową Spółkę Akcyjną Morski Klub Sportowy Pogoń Szczecin. Polityka właściciela klubu Sabri Bekdasa, polegająca na zatrudnianiu w Pogoni piłkarskich gwiazd, początkowo przyniosła efekty w 2001 r. Duma Pomorza zdobyła drugie w swych dziejach wicemistrzostwo Polski.

Ta passa nie trwała zbyt długo. W wyniku kolejnych perturbacji finansowo-organizacyjnych w pierwszej dekadzie XXI w. Pogoń musiała wystartować w IV lidze i znów piąć się przez kolejne szczeble rozgrywek. Od 2012 roku znowu gra w ekstraklasie.

W historii klubu 21. zawodników otrzymywało powołania do gry w reprezentacji Polski. Największą liczbą występów pochwalić się mogą: Zenon Kasztelan, Henryk Wawrowski, Adam Kensy, Krzysztof Urbanowicz, Marek Ostrowski, Marek Leśniak, Dariusz Adamczuk, Waldemar Jaskulski, Dariusz Szubert, Maciej Stolarczyk, Przemysław Każmierczak i Marcin Robak.

Na stadionie przy ulicy Twardowskiego zasiadało nieraz nawet 20 tysięcy widzów. Tak było w 1987 roku, kiedy Pogoń osiągnęła drugie miejsce w l lidze. Mimo wielu trudnych momentów w historii klubu i kryzysów, które go spotykały, portowa drużyna wciąż jest dla wielu szczecinian ważna, identyfikują się z nią i chcą jej kibicować, a oficjalny fan page Pogoni na portalu społecznościowym Facebook „lubi" ponad 154 tyś. osób.

 

Wręczenia wyróżnienia dokonała Przewodnicząca Rady Miasta Stefania Biernat w dn. 28 kwietnia 2018 r. podczas meczu Pogoni z Sandecją Nowy Sącz na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygera.


udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2018/05/21
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2018/05/21 12:52:08
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2018/05/21 12:52:08 nowy wpis
Marta Klimek 2018/05/21 12:33:26 nowy wpis
Marta Klimek 2018/05/21 12:31:56 nowy wpis
Marta Klimek 2018/05/21 12:31:43 nowy wpis

Uchwała Rady Miasta Szczecin nr XLI/1142/22 w sprawie zasad przyznawania Medalu za Zasługi dla Miasta Szczecina

Wniosek o przyznanie medalu (.doc, 12,1 KB)