Zasłużeni obywatele
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie
Data przyznania: 2017/10/10Kadencja: VII
Wnioskodawca: grupa radnych (Tomasz Hinc, Marek Duklanowski, Rafał Niburski, Janusz Jagielski, Marcin Matias)
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie
Kiedy w ramach realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej programu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956" przystąpiono do prac nad utworzeniem we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu nie przypuszczano, że tworzący ją zespól będzie w stanie w taki sposób pomóc odradzaniu się pamięci o bohaterach niepodległej Polski.
Dokładnie przed czterema laty, 28 września 2012 r., na mocy porozumienia między IPN a PUM w Szczecinie utworzono Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmu w Szczecinie. Na krótko przed utworzeniem Bazy Pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego dr hab. Krzysztof Szwagrzyk mówił: "Powstanie bazy stanowi wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Dzięki niej narodzi się nieistniejąca wcześniej możliwość zgromadzenia w jednym miejscu danych genetycznych tysięcy bliskich ofiar komunizmu, pozwalających no identyfikację ofiar w chwili obecnej, jak i za kilkadziesiąt lat."
Dziś, widząc efekty prac szczecińskich naukowców, zidentyfikowane szczątki prawie 70 ofiar komunistycznego terroru, możemy śmiało stwierdzić, że powyższe słowa spełniły się z nawiązką. Wśród zidentyfikowanych ofiar komunizmu są m.in. mjr Hieronim Dekutowski „Zapora", por. Stanisław Kasznica, ppor. Bolesław Kontrym, Danuta Siedzikówna „Inka" czy Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko".
Dzięki determinacji i ciężkiej pracy zespołu pod kierownictwem dr n. med. Andrzeja Ossowskiego (prywatnie wnuka Danuty Szyksznian - Ossowskiej „Sarenki", legendarnej łączniczki Okręgu Wilno) przywracana jest pamięć o ofiarach komunizmu - tak ważna dla nas potomnych, ale przede wszystkim niezmiernie istotna dla ich rodzin.
Polska Baza Profili Genetycznych Ofiar Totalitaryzmu w Szczecinie to pierwsza tego typu, tak kompleksowa, baza w Europie. Plany stworzenia podobnej istnieją w Federacji Rosyjskiej, a w mniejszym stopniu zaangażowania, także w Niemczech. To także unikatowe działania w skali świata. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia prowadzą podobne bazy, ale w zakresie kryminalistyki.
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2017/11/27
- odpowiedzialny/a:
- Marta Klimek
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2017/11/27 11:52:44
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2017/11/27 11:52:44 | nowy wpis |