przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Zasłużeni obywatele

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk

Data przyznania: 2017/05/16
Kadencja: VII
Wnioskodawca: grupa radnych (Tomasz Hinc, Marek Duklanowski, Rafał Niburski, Janusz Jagielski, Marcin Matias)

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk - urodził się 12 sierpnia 1968 roku w Pełczycach. Edukację na poziomie szkoły średniej rozpoczął w technikum rolniczym w pobliskim Choszcznie. Została ona przerwana sprawą sądową w trybie przyspieszonym stanu wojennego za malowanie antyustrojowych haseł. Mimo kurateli Służb Bezpieczeństwa ukończył edukację w miejscowości Kamień Mały zdaniem matury z bardzo dobrymi wynikami.

Po zdanej maturze wyprowadził się do Szczecina, aby rozpocząć studia na Akademii Rolniczej. Jednak bardzo szybko zdał sobie sprawę, że przypadkowy wybór kierunku studiów nie może stać się wyborem życiowym. Po kilku miesiącach opuścił mury uczelni. Bardzo szybko po porzuceniu edukacji upomniała się o niego Wojskowa Komisja Uzupełnień. W 1989 r. znalazł się w Wałczu w jednostce łączności specjalnej. W tak zaskakujących okolicznościach zaczęło rodzić się powołanie do kapłaństwa:

"Rok pobytu w wojsku był dla mnie bardzo trudny, ale przez to i bardzo ważny. Liczne warty z różańcem w ręku, niezliczone przeczytane książki i zmaganie się o zachowanie godności w „falowym" otoczeniu kształtowało moje postawy i wybory."

Po zakończeniu służby wojskowej podejmował liczne prace zlecone w papierni, stoczni i handlu. Wszystko się zmieniło, gdy doświadczył nieodpartego przeświadczenia, że właśnie w stanie duchownym będzie szczęśliwy. Doprowadziło go to w 1993 r. do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Na drodze do kapłaństwa spotkał wspólnotę Wiara i Światło. W sposób definitywny zaważyło to na jego życiowej postawie i późniejszym zaangażowaniu w obronę życia:

"To w gronie osób z niepełnosprawnością intelektualną kształtowała się moja postawa względem wartości życia ludzkiego niezależnej od wieku i stanu zdrowia. Nie bez znaczenia było i to, że w swojej pierwszej parafii do której trafiłem w 1999 roku, był dom opieki społecznej dla osób z niepełnosprawnością, którego byłem codziennym gościem."

Po przeniesieniu do nowej parafii w Szczecinie został asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, które od 2001 r. organizuje Szczeciński Marsz dla Życia:

"Zostając asystentem kościelnym tego stowarzyszenia w sposób naturalny stałem się również współorganizującym to wydarzenie. Poświęciłem temu wiele czasu i energii, jednak przyniosło to bardzo konkretne owoce - szczeciński Marsz dla Życia urósł do rangi największego w naszym kraju."

Z racji, że coraz częściej do organizatorów Marszu dla Życia były kierowane prośby o pomoc w ratowaniu nienarodzonych dzieci zagrożonych aborcją, a także tym narodzonym będącym w trudnych warunkach materialnych, w 2012 r. została powołana do życia fundacja nazwie Fundacja Małych Stopek. Ksiądz Tomasz został jej prezesem. W tę inicjatywę angażuje wielu młodych ludzi, z którymi na podobne marsze obrony życia poczętego wyrusza m.in. do Pragi, Rzymu czy Berlina. Dzięki Fundacji Małych Stopek do ubiegłego roku na świat przyszło ok. 40 dzieci. Pomocą zostało obdarowanych jednak znacznie więcej osób. Swoistym wyznacznikiem dla ks. Tomasza są pieluchy. Wyliczył, że przez jego ręce w 2015 r. przeszło ich ponad 120 tyś., a jednemu maluchowi przekazują na ogół od tysiąca do tysiąca pięciuset pieluch.

Ks. Kancelarczyk podkreśla, że każde życie jest cenne, ale zwraca uwagę, że czterdzieści uratowanych istnień ludzkich to bardzo niewiele w skali zagrożenia życia nienarodzonych dzieci. „Jest wiele ludzkich istnień, które naprawdę możemy uratować. One będą radością dla rodziców, ale także dla całego społeczeństwa" - zauważa ks. Tomasz i zachęca, żeby także i inni podejmowali podobne działania, l nie chodzi mu tu o fundacje czy stowarzyszenia. Wg kapłana organizacje pozarządowe mają tylko dawać przykład; mogą wyręczać tylko wtedy, gdy skądinąd nie ma pomocy. Pierwszymi osobami, które powinny udzielić pomocy są ojciec (stąd hasło tegorocznego szczecińskiego Marszu dla Życia -„Mężczyzna -waleczne serce"), rodzina, grono przyjaciół, znajomych, sąsiadów.

W styczniu 2016 r. ks. Tomasz Kancelarczyk został 20. laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny.


udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2017/06/30
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2018/03/06 10:13:19
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2018/03/06 10:13:19 nowy wpis
Marta Klimek 2017/06/30 13:34:42 nowy wpis

Uchwała Rady Miasta Szczecin nr XLI/1142/22 w sprawie zasad przyznawania Medalu za Zasługi dla Miasta Szczecina

Wniosek o przyznanie medalu (.doc, 12,1 KB)