Zasłużeni obywatele
Ks. prałat Jan Marcin Mazur
Data przyznania: 2018/06/18Kadencja: VII
Wnioskodawca: Fundacja Wspierania Kultury Noc Poetów
Ks. prałat Jan Marcin Mazur pochodzi z Zamojszczyzny. W 1971 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne u Paradyżu i przyjął świecenia kapłańskie. W 1977 r. ks. Jan M Mazur ukończył Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie studiował do 1982 r. teologie moralną na Katolickim Uniwersytecie w Louvain (Belgia) uzyskując stopień naukowy doktora nauk teologicznych. W l 982 r. wrócił do Szczecina, gdzie został proboszczem parafii Chrystusa Króla na Skolwinie, a niebawem także duszpasterzem inteligencji i środowisk twórczych diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pełnił te obowiązki dopóty, dopóki pozwalało zdrowie.
Po 13 XII 1981 uczestnik uroczystości nadania tytułu doktora h.c. prof. Jackowi Woźniakowskiemu w Belgii, uczestnik spotkania z Romanem Glazerem -- przedwojennym ambasadorem w Królestwie Belgii i środowiskiem opozycji PSL w Belgii, po powrocie do kraju pośrednik w pozyskiwaniu pomocy w Belgii, Francji dla punktu pomocy charytatywnej przy parafii św. Krzyża (późniejszego Biskupiego Komitetu Charytatywnego). Kolporter wydawnictw niezależnych (np. "Kultury Paryskiej") w środowisku prowadzonego przez siebie Duszpasterstwa Akademickiego, prelegent w spotkaniach duszpasterskich z robotnikami (organizowanych przez Janinę Trojanowską) w parafii św. Stanisława Kostki. Od 1982 współpracownik Szczecińskiego Klubu Katolików, współorganizator i gospodarz wykładów Andrzeja Kijowskiego. Stanisława Stommy, Stanisławy Grabskiej i od 1986 kapelan SKK. Do 1989 organizator kółek samokształceniowych dla studentów z uczestnictwem działaczy opozycji i aktorów (np. Mirosławem Gruszczyńskim, Bolesław a Fafińską, Jolantą Kozak czytającymi klasyków), współorganizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej (w tym tych słynnych, np. z 1985), Do 1989 gospodarz wielu spotkań, w tym Joanny i Jana Kulmów z Marianem Jurczykiem. Stanisławem Wądołowskim, Andrzejem Milczanowskim. 1982-1989 poddawany licznym naciskom i ostrzeżeniom przez SB.
Przez ponad dwadzieścia lat ks. Jan Marcin Mazur był profesorem Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, gdzie wykładał teologię moralną. Na Pomorskiej Akademii Medycznej (dziś PUM) wykładał etykę i pracował w Komisji Bioetycznej. Blisko współpracował z Duszpasterstwem Akademickim, zwłaszcza w czasie stanu wojennego, latami prowadził katechezy dla maturzystów i studentów. Pracował w Prezydenckiej Radzie Kultury w Szczecinie, włączał się w inicjatywy upamiętniające książąt z dynastii Gryfitów oraz szczecińskich i zachodniopomorskich męczenników, m.in. bł. ks. Carla Lamperta, o. Carla Lorenza i ks. Herberta Simoleita.
Publikował w wydawnictwach archiwistów, uczestniczył w spotkaniach i konferencjach historyków i archiwistów, zainicjował listopadowe Msze św. za artystów oraz lutowe spotkania w dniu ich patrona, błog. Fra Angelico. Włączał się w przedsięwzięcia ekumeniczne. Jest honorowym kanonikiem kapituły katedralnej.
Jest autorem esejów o swoich nauczycielach i mistrzach, sanktuariach, cmentarzach, teatrze, kulturze ludowej. etycznym wymiarze stosunku człowieka do przyrody, języku kazań, relacjach państwo - Kościół, stosunku lekarza do pacjenta, o moralności. Kościele na Pomorzu Zachodnim, dziejach katedry kamieńskiej i o Pomorzu.
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2019/09/04
- odpowiedzialny/a:
- Marta Klimek
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2019/09/04 14:53:53
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2019/09/04 14:53:53 | nowy wpis |
Marta Klimek | 2019/09/04 14:53:30 | nowy wpis |