przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Zasłużeni obywatele

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Data przyznania: 2013/06/03
Kadencja: VI
Wnioskodawca: Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, której zalążkiem stała się Orkiestra Robotniczego Towarzystwa Muzycznego, rozpoczęła działalność koncertową w 1948 roku. Funkcję pierwszego dyrektora i dyrygenta objął Felicjan Lasota. W 1958 r. Filharmonia przyjęła za patrona imię Mieczysława Karłowicza. W latach 1955-1971 dyrektorem i kierownikiem artystycznym był Józef Wiłkomirski, a od 1971 do 1990 Filharmonią kierował Stefan Marczyk; obaj mieli znaczący wpływ na jej rozwój i poziom artystyczny. Niezmiernie istotnym dla orkiestry -- i całego środowiska muzycznego Szczecina - okazał się angaż znakomitego dyrygenta Waleriana Pawłowskiego (w 1954), który związany był z Filharmonia aż do przejścia na emeryturę w roku 1986. W latach 1990-94 dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii Szczecińskiej był Jarosław Lipke. Od 1994 do 2006 roku funkcję dyrektora naczelnego pełniła Jadwiga Igiel-Sak, powierzając funkcję dyrektora artystycznego cenionemu dyrygentowi i pedagogowi Józefowi Radwanowi. Sezon 1996/97 Filharmonia rozpoczęła pod dyrekcją artystyczną jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów Jerzego Salwarowskiego, który to stanowisko piastował do 2003 roku. Przez następne sześć lat, do 2009 roku, dyrektorem artystycznym Filharmonii był Zygmunt Rychert. W latach 2006 - 2012 dyrektorem naczelnym Filharmonii był Andrzej Oryl, zaś od 2009 do 2012 roku dyrekcję artystyczną pełnił ceniony dyrygent - Mykola Diadiura. l września 2012 roku stanowisko dyrektora szczecińskiej Filharmonii objęła Dorota Serwa, która w sezonie 2012-2013 do współpracy jako pierwszego dyrygenta zaprosiła Michała Dworzyńskiego. W sezonie artystycznym 2013-2014 kierownictwo muzyczne w Filharmonii objęła Ewa Strusińska, pełniąc funkcję pierwszego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej.

Zgodnie ze statutem podstawowym celem Filharmonii jest współtworzenie i upowszechnianie kultury muzycznej. Zakres działalności statutowej Filharmonii dotyczy organizacji i realizacji koncertów symfonicznych, kameralnych, instrumentalnych, wokalnych, oratoryjnych oraz recitali, festiwali i innych przedsięwzięć muzycznych, w oparciu o stały, zawodowy zespół muzyczny. Średnio w ciągu roku Filharmonia wykonuje ok. 35 koncertów symfonicznych, których uzupełnieniem jest kilkanaście koncertów plenerowych, kameralnych, familijnych, szkolnych oraz recitali.

Poza atrakcyjną, ujmowaną w różnorodne cykle tematyczne, działalnością koncertową, na uwagę zasługuje niezwykle rozbudowana oferta edukacyjna Filharmonii, skierowana do różnych grup odbiorców, w tym zwłaszcza do dzieci i młodzieży.

W strukturze instytucji poza orkiestra symfoniczną funkcjonuje kilka zespołów kameralnych, których działalność artystyczna stanowi uzupełnienie oferty Filharmonii, a jednocześnie umożliwia muzykom stały rozwój i poszukiwanie własnych dróg ekspresji. Do tych zespołów należą:

  • kwartet smyczkowy "VIGOROSO" to zespół, który stworzyły szczecińskie kameralistki grające od lat w wielu różnych formacjach muzycznych, począwszy od duetu po orkiestrę kameralną. Kwartet ma ambicje pozostania zespołem wszechstronnym, jednak wykonującym głównie kompozycje wielkich mistrzów napisane na kwartet smyczkowy, począwszy od klasycyzmu, aż do muzyki współczesnej. Zespół szczególnym zainteresowaniem darzy twórczość kompozytorów polskich. Repertuar kwartetu smyczkowego "YIGOROSO" obejmuje kompozycje J. Haydna, W.A. Mozarta, L. van Beethovena, S. Moniuszki, J. Brahmsa, A. Borodina, H.M. Góreckiego i jest stale poszerzany o nowe arcydzieła kameralistyki.
  • High Five Brass to kwintet instrumentów dętych blaszanych, pierwszy - i jak dotąd jedyny - tego typu zespół w Szczecinie. Istnieje od jesieni 2008 roku, biorąc udział w licznych koncertach, festiwalach oraz audycjach radiowych i edukacyjnych. Wyzwaniem dla muzyków zespołu jest stworzenie charakterystycznej i rozpoznawalnej barwy oraz oryginalnych interpretacji. Repertuar obejmuje całą historię muzyki: od wczesnych tanecznych form renesansowych poprzez muzykę baroku, romantyzmu, francuskiego impresjonizmu aż do muzyki współczesnej. Kwintet sięga także chętnie do wielu gatunków szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej.
  • FeelHarmony Quintet to zespół, który tworzą muzycy - soliści Orkiestry Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Wszyscy są absolwentami akademii muzycznych z różnych miast Polski (z Poznania, Katowic, Łodzi, Gdańska oraz Wrocławia). Od wielu lat aktywnie działają w środowisku muzycznym Szczecina, występując w różnych formacjach muzycznych, począwszy od macierzystej Orkiestry poprzez orkiestry i zespoły kameralne po występy solistyczne. Cześć z członków zespołu to także pedagodzy szczecińskich szkól muzycznych. W repertuarze Zespołu znajduje się muzyka klasyczna, muzyka XX wieku oraz współczesne aranżacje muzyki popularnej. Zespół wykonuje również kompozycje pisane specjalnie z myślą o nich.

Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej od pierwszego koncertu dążyła do osiągnięcia jak najwyższego poziomu artystycznego, a jej występy były doceniane zarówno w kraju, jak i w Europie. Filharmonia koncertowała m.in. w Belgii, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii, b. Czechosłowacji, we Włoszech, w Holandii i we Francji. Wśród solistów, którzy występowali ze szczecińskimi symfonikami znalazły się takie sławy, jak Krystian Zimerman, Rafał Blechacz, Emmanuel Ax, Halina Czerny-Stefańska, Lidia Grychtołówna, Witold Małcużyński, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Adam Makowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Kaja Danczowska, Bartłomiej Nizioł, Stefania Toczyska, Ewa Podleś, Urszula Kryger, Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Edward Auer, Zahar Bron, Eugene Indjic, Kevin Kenner, Natalia Gutman, Maurizio Pollini czy Ivan Monighetti. Za pulpitem dyrygenckim stawali gościnnie m.in. Witold Rowicki, Genadij Rożdżestwienski, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Tomasz Bugaj, Jerzy Katlewicz, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała, Jose Maria Florencio, Karol Teutsch, Andrzej Markowski, Kazimierz Kord i Jerzy Maksymiuk.

Filharmonia im. M. Karłowicza, jedna z najstarszych i największych instytucji artystycznych Szczecina i Pomorza Zachodniego, a zarazem od 20 lat funkcjonująca jako komunalna instytucja kultury, dzięki swojemu wyrównanemu, wysokiemu poziomowi artystycznemu stanowi kulturalną wizytówkę naszego miasta. O jej renomie, a zarazem klasie muzyków świadczy nie tylko imponująca lista światowej sławy dyrygentów i solistów, występujących wspólnie z orkiestrą, czy powszechne uznanie recenzentów i fachowej krytyki muzycznej, ale przede wszystkim liczna, niezwykle wymagająca publiczność, która co tydzień zapełnia salę koncertową Filharmonii.


udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2016/06/03
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2016/06/03 08:53:08
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/03 08:53:08 nowy wpis

Uchwała Rady Miasta Szczecin nr XLI/1142/22 w sprawie zasad przyznawania Medalu za Zasługi dla Miasta Szczecina

Wniosek o przyznanie medalu (.doc, 12,1 KB)