przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

pytania 02


 

 

Urząd Miasta Szczecin
Biuro ds. Zamówień Publicznych
pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin
tel. +4891 42 45 102, fax +4891 42 45 104
bzp@um.szczecin.euwww.szczecin.eu

 

Szczecin 2014-10-27

                                                                            Wykonawcy uczestniczący

                                                                            w postępowaniu

                                                                           

Nasz znak: BZP-S.271.216.5.2014.MW

Oznaczenie sprawy: BZP/103/14

 

Dotyczy:

przetargu nieograniczonego na „Wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania „Modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza” wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego

 

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęło pytanie, dotyczące treści siwz.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2013r. poz. 907 ze zm.), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytania wraz z odpowiedzią:

 

Pytanie:

W § 9 pkt.1.1. wzoru umowy jest napisane, że wykonanie dokumentacji projektowej to 24 miesiące od podpisania umowy + jeden miesiąc, czyli przypada to na koniec stycznia 2017 r. W dalszej części umowy jest napisane, że okres realizacji robót budowlanych jest przewidziany na okres 2018 – 2020 (czyli 36 miesięcy).

Co w takim razie z okresem luty 2017 – grudzień 2017, czy ten okres także wchodzi w okres realizacji umowy oraz czy w tym okresie (ok. 11 miesięcy) ma trwać procedura przetargowa na wykonawstwo robót?

Ponadto przy okazji ww. nieścisłości pojawia się także problem przy ew. ciągłości polis OC. Wg § 15 wymagane są trzy ubezpieczenia w różnych zakresach i z różnymi sumami gwarancyjnymi, jeśli trzymać się ściśle zapisu tego paragrafu, to wymaga się trzy następujące okresy: 4 miesiące, 20 miesięcy i 36 miesięcy (łącznie 60 miesięcy). W związku z powyższym, co z tzw. międzyokresami: po pierwszych 4 miesiącach występuje 1 miesiąc na decyzję zamawiającego – czy polisa ma obowiązywać, jeśli tak to jaka?, po 20 miesiącach jest najprawdopodobniej 11 miesięcy na procedury przetargowe – czy w tym wypadku polisa również ma obowiązywać i jeśli tak to jaka?

 

Odpowiedź:

Zamawiający wprowadzi modyfikację do treści umowy:

Rozdział XI Ubezpieczenie § 15 otrzyma brzmienie:

 

„XI. Ubezpieczenie

§ 15

  1. Projektant zobowiązany jest przedstawić, najpóźniej w dniu podpisania Umowy, polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej projektanta w zakresie obejmującym wykonanie koncepcji projektowych, wizualizacji projektowanego układu komunikacyjnego oraz opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza”, wraz z odpowiedzialnością za podwykonawców i wszystkich dalszych podwykonawców, przy sumie gwarancyjnej 5.000.000,00 PLN na jedno i wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia, z okresem ubezpieczenia na pełny okres wykonania koncepcji projektowych, wizualizacji projektowanego układu komunikacyjnego oraz wykonania dokumentacji projektowej i projektów wykonawczych, z uwzględnieniem czystych strat finansowych w wysokości 3.000.000,00 PLN na jedno i wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia.
  2. Projektant zobowiązany jest przedstawić, najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem realizacji robót budowlanych, polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w zakresie obejmującym sprawowanie nadzoru autorskiego dla zadania pn. „Modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza”, wraz z odpowiedzialnością za podwykonawców, przy sumie gwarancyjnej 10.000.000,00 PLN na jedno i wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia, na pełny okres realizacji inwestycji, z uwzględnieniem czystych strat finansowych w wysokości 5.000.000,00 PLN na jedno i wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Warunkiem podpisania umowy jest przedłożenie przez Projektanta oświadczenia zobowiązującego do zawarcia przedmiotowej umowy ubezpieczenia. W przypadku nie dostarczenia polisy w terminie wskazanym w zdaniu pierwszym Zamawiający jest uprawniony do odstąpienia od umowy i naliczenia kary umownej zgodnie z § 16 ust. 1 pkt.1.
  3. Wymóg zawarcia ubezpieczenia będzie uważany za spełniony, jeśli Projektant przedłoży:
    1. dedykowaną dla danego kontraktu polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na pełny okres wykonania koncepcji projektowych, wizualizacji projektowanego układu komunikacyjnego oraz wykonania dokumentacji projektowej i projektów wykonawczych, wraz z potwierdzeniem opłaty składki w pełnej wysokości;
    2. dedykowaną dla danego kontraktu polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na pełny okres sprawowania nadzoru autorskiego, z okresem ubezpieczenia nie krótszym niż okres realizacji inwestycji wraz z potwierdzeniem opłaty składki w pełnej wysokości.
  4. Wykonawca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kwot nieuznanych przez Zakład Ubezpieczeń, udziałów własnych i franszyz do pełnej kwoty roszczenia poszkodowanego lub likwidacji zaistniałej szkody.
  5. W przypadku zamiaru przedłużenia terminu wykonania przedmiotu umowy, skutkującego tym, że okres obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z polisy, o której mowa w ust.1 byłby krótszy, aniżeli przedłużony okres wykonania przedmiotu umowy przed dokonaniem z Zamawiającym takiej zmiany umowy, Projektant zobowiązany jest do przedłożenia Zamawiającemu polisy obowiązującej na okres wykonania przedmiotu umowy, zgodnie z uzgodnionym terminem jej zakończenia.

 

 

            Jednocześnie Zamawiający informuje, iż nie ma możliwości wskazania konkretnych, jednoznacznych okresów obowiązywania polis poprzez wskazanie konkretnych dat (od … do …).

Okresy doprecyzowane mogą zostać dopiero w momencie rozstrzygnięcia postępowania na wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie po rozstrzygnięciu postępowania na wyłonienie wykonawcy robót.

Termin wykonania umowy wskazany w § 9 wzoru umowy określa nam okres obowiązywania polis:

„1. Termin wykonania przedmiotu umowy

1) Wykonanie dokumentacji projektowej – 24 miesiące od podpisania umowy, w tym opracowanie, uzyskanie wymaganych opinii oraz prezentacja 3 koncepcji architektoniczno konstrukcyjnych mostu Kłodnego w terminie 4 miesięcy od podpisania umowy;

2) Termin przywołany w § 3 ust 1 pkt 6) należy wliczyć do terminu wykonania umowy.

3) Sprawowanie nadzoru autorskiego – od dnia rozpoczęcia procedury przetargowej do dnia odbioru końcowego robót budowlanych. Planowany okres realizacji robót budowlanych lata 2018-2020.

2. Za datę wykonania dokumentacji projektowej w terminie uznaje się dostarczenie do siedziby Zamawiającego 1 kpl. dokumentacji wraz z oświadczeniem o jej kompletności.”

 

Zamawiający wymaga, aby czasowy zakres wskazanych polis obejmował odpowiedzialność cywilną w triggerze „act commited”, tj. za działanie i zaniechanie, czyli popełnienie błędu w okresie ubezpieczenia.”, co oznacza, iż nie mają znaczenia dla Zamawiającego okresy pomiędzy obowiązywaniem polis, bowiem ochrona ubezpieczeniowa winna obejmować szkody, których przyczyny (działanie lub zaniechanie) wystąpiły w okresach ubezpieczenia zawartych polis.


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2014/10/27
odpowiedzialny/a:
Bartłomiej Miluch
wprowadził/a:
Mirella Wołłejszo
dnia:
2014/10/27 12:33:00
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Mirella Wołłejszo 2014/10/27 12:33:00 nowe pytanie i odpowiedź