przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Wyjaśnienia z dnia 27.05.2015 r.


 

Szczecin, 27.05.2015 r.
Wykonawcy
biorący udział w postępowaniu
Nr sprawy: MJOG-ZP.271.4.2015.EJ
Nr pisma: MJOG-ZP.271.4.2.2015. EJ

Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Sprawowanie kompleksowego nadzoru inwestorskiego w branży ogólnobudowlanej i konserwatorsko - restauratorskiej przy realizacji zadania pn.: „Remont elewacji zabytkowego budynku Urzędu Miasta przy Placu Armii Krajowej 1 w Szczecinie - skrzydło wschodnie i środkowe oraz budynek PINB od strony ul. Szymanowskiego wraz z wykonaniem hydroizolacji ścian piwnicznych i fundamentowych”

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.) Zamawiający przekazuje wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie 1
Dlaczego w ogłoszeniu o przetargu Zamawiający nie zamieścił załączników zawierających poszczególne opracowania dokumentacji projektowej, takich jak:
 projekt budowlano-wykonawczy
 dokumentacja projektowa uzupełniająca
 programy prac konserwatorskich
 specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót
 opinia mykologiczno- budowlana
 ekspertyza techniczna dot. stanu zawilgocenia zewnętrznych ścian budynku
 opinia geotechniczna podłoża gruntowego
 opis równoważności materiałowych
 przedmiary robót,
bez których nie można prawidłowo przygotować oferty?
Odpowiedź
Zamawiający zmodyfikował siwz poprzez dodanie ww. materiałów.
Pytanie 2
Czy Zamawiający zapewnia Nadzór Autorski projektantów w trakcie prowadzenia robót?
Odpowiedź
W przypadku zaistnienia takiej konieczności, tak.
Pytanie 3
Jeżeli Zamawiający nie przewiduje ustanowienia Nadzoru Autorskiego, to czy do obowiązków Inspektora Nadzoru będzie należało sporządzanie i uzgadnianie z służbami konserwatorskimi rozwiązań projektowych zamiennych lub uzupełniających, wynikających z prowadzenia robót?

Odpowiedź
Jak w odpowiedzi na pytanie nr 2
Pytanie 4
Czy Inspektor Nadzoru będzie ponosił odpowiedzialność za dopuszczenie materiałów
i technologii równoważnych, lub za rozwiązania zamienne w przypadku gdy nie zostanie ustanowiony Nadzór Autorski?
Odpowiedź
Inspektor Nadzoru będzie odpowiadał za dopuszczenie materiałów lub technologii równoważnych w porozumieniu z Nadzorem Autorskim. Za wprowadzenie rozwiązań zamiennych odpowiada Zamawiający, Inspektor Nadzoru je nadzoruje.
Pytanie 5
W jaki sposób Zamawiający rozwiąże sprawę wynagrodzenia dla Inspektora Nadzoru w przypadku znacznego wydłużenia terminu zakończenia robót przez Wykonawcę, co miało to miejsce przy realizacji każdego z dotychczasowych etapów, a etapy realizowane jako ostatnie przekroczyły termin umowny o ponad 100%?
Odpowiedź
W opisanym przypadku Zamawiający dopuszcza zmianę wynagrodzenia dla Inspektora Nadzoru zgodnie z zapisami § 9 ust.6 umowy (załącznik nr 6 do siwz).
Pytanie 6
Czy w przypadku wydłużenia terminu zakończenia robót Inspektor Nadzoru otrzyma dodatkowe wynagrodzenie?
Odpowiedź
Jak w odpowiedzi na pytanie nr 5.
Pytanie 7
Jeśli w sytuacji przedłużenia zakończenia robót przez Wykonawcę Zamawiający nie przewiduje dla Inspektora Nadzoru dodatkowego wynagrodzenia, to czy w związku z tym Inspektor powinien w swojej ofercie przewidzieć kwotę dodatkową, i jeśli tak - to w jakiej wysokości, lub w jaki sposób ma ją policzyć?
Odpowiedź
Jak w odpowiedzi na pytanie nr 5.
Pytanie 8
Czy Zamawiający dopuszcza nie podpisanie przez Inspektora Nadzoru aneksu terminowego w przypadku znacznie przedłużających się robót w sytuacji gdy będzie to generować znaczne i nieprzewidziane w ofercie koszty Inspektora Nadzoru, oraz wymagać będzie zaangażowania kolejnych nakładów czasowych na wykonanie pełnego zakresu usługi?
Odpowiedź
Podpisanie aneksów do umowy w zakresie zmiany terminu realizacji zamówienia stanowi uprawnienie Zamawiającego i Wykonawcy, a nie obowiązek.

Pytanie 9
Czy Zamawiający przewiduje odpowiedzialność karną Inspektora Nadzoru i nałożenie na Inspektora kary finansowej w przypadku braku jego zgody na aneks terminowy będący skutkiem wyłącznie nie ukończenia robót w terminie przez Wykonawcę robót? Jeżeli tak - to w jakiej wysokości?
Odpowiedź
Jak w odpowiedzi na pytanie nr 8. Zamawiający nie przewiduje kar umownych za brak zgody na zmianę zawartej umowy.
Pytanie 10
Ubezpieczenie OC w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie obejmuje czynności wykonywanych w ramach pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie - czy w związku z tym Zamawiający będzie żądał przedłożenia dwóch polis, w tym jednej polisy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i drugiej polisy obejmującej czynności wykonywane przez Inspektorów Nadzoru, czy też wystarczająca będzie tylko jedna polisa, obejmująca czynności nadzoru inwestorskiego wykonywane przez wszystkie osoby wskazane w umowie?
Odpowiedź
Zgodnie z § 7 umowy (załącznik nr 6 do siwz) Wykonawca, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, przed podpisaniem umowy, obowiązany jest dostarczyć Zamawiającemu polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w zakresie obejmującym sprawowanie kompleksowego nadzoru inwestorskiego przy realizacji inwestycji pn: „Remont elewacji zabytkowego budynku Urzędu Miasta przy Placu Armii Krajowej 1 w Szczecinie - skrzydło wschodnie i środkowe oraz budynek PINB od strony ul. Szymanowskiego wraz z wykonaniem hydroizolacji ścian piwnicznych i fundamentowych” wraz z odpowiedzialnością za podwykonawców, przy sumie gwarancyjnej nie mniejszej niż 1.000.000 PLN na jedno i wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia, z uwzględnieniem czystych strat finansowych w wysokości 250.000 PLN na jedno i wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Ponadto zgodnie z zapisami Rozdziału XII pkt 2 siwz wymóg zawarcia umowy ubezpieczenia będzie uważany za spełniony jeżeli Wykonawca przedłoży polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zgodnie z zakresem wynikającym z kontraktu, z okresem ubezpieczenia nie krótszym niż okres realizacji inwestycji oraz z dowodem opłacenia wymagalnych składek.

W związku z powyższym wystarczająca będzie jedna polisa obejmująca ochroną ubezpieczeniową odpowiedzialność cywilną Wykonawcy, zgodnie z zakresem wynikającym
z kontraktu i wymogami określonymi w siwz.
Pytanie 11
Czy Zamawiający wymaga odrębnej polisy przypisanej tylko i wyłącznie do umowy zawartej z Inspektorem Nadzoru, czy też dopuszcza w przypadku inspektora branży budowlanej posiadaną przez niego polisę ubezpieczenia OC grupowego zawartą w ramach przynależności do samorządu zawodowego inżynierów wraz z indywidualnie zawartą polisą OC inspektora branży konserwatorskiej?
Odpowiedź
Zamawiający wyjaśnia, że zgodnie z §7 ustęp 1 załącznika nr 6 do siwz – wzór umowy, wymaga odrębnej polisy OC, dotyczącej tylko i wyłącznie realizacji zadania na sprawowanie kompleksowego nadzoru inwestorskiego przy realizacji inwestycji pn: „Remont elewacji zabytkowego budynku Urzędu Miasta przy Placu Armii Krajowej 1 w Szczecinie - skrzydło wschodnie i środkowe oraz budynek PINB od strony ul. Szymanowskiego wraz z wykonaniem hydroizolacji ścian piwnicznych i fundamentowych”.
Pytanie 12
Czy w przypadku wydłużenia okresu wykonywania robót przez Wykonawcę robót Zamawiający będzie wymagał od Inspektora Nadzoru przedłużenia okresu ubezpieczenia oraz związanego z tym opłacenia dodatkowej składki?
Odpowiedź
Zamawiający wyjaśnia, że zgodnie z zapisami Rozdziału XII pkt 2 siwz, wymóg zawarcia umowy ubezpieczenia będzie uważany za spełniony jeżeli Wykonawca przedłoży polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zgodnie z zakresem wynikającym z kontraktu, z okresem ubezpieczenia nie krótszym niż okres realizacji inwestycji oraz z dowodem opłacenia wymagalnych składek.”. Ponadto §4 ustęp 1 załącznika nr 6 do siwz – wzór umowy, stanowi, iż termin wykonania umowy ustala się na okres od dnia przekazania Inspektorowi placu budowy do dnia końcowego rozliczenia zadania, lecz nie dłużej niż 19 miesięcy, z zastrzeżeniem, że jeżeli procedura odbiorów końcowych realizowanego zadania rozpocznie się w trakcie powyższego okresu, Inspektor zobowiązany jest świadczyć usługę do dnia podpisania protokołu odbioru końcowego robót oraz końcowego rozliczenia zadania.
W związku z powyższym w przypadku wydłużenia okresu wykonywania robót przez Wykonawcę robót, Zamawiający będzie wymagał przedłużenia okresu ubezpieczenia oraz dowodu opłacenia wymagalnych składek.


udostępnił:
Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej
wytworzono:
2015/05/27
odpowiedzialny/a:
agnieszka
wprowadził/a:
Madlena Gruszka
dnia:
2015/05/27 13:44:14
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Madlena Gruszka 2015/05/27 13:44:14 nowa pozycja