przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Wyjaśnienia nr 1 - 18 z dnia 16.07.2015 r.


Szczecin, 15.07.2015 r.
Wykonawcy
biorący udział w postępowaniu
Nr sprawy: MJOG-ZP.271.5.2015.EJ
Nr pisma: MJOG-ZP.271.5.4.2015.EJ

Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Zakup energii elektrycznej dla 518 punktów poboru Gminy Miasto Szczecin i jej jednostek organizacyjnych oraz instytucji kultury”
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.) Zamawiający przekazuje wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie nr 1
Czy Zamawiający dopuszcza podpisanie umowy drogą korespondencyjną?
Odpowiedź
Tak

Pytanie nr 2
Jaki jest okres rozliczeniowy dla poszczególnych pkt. poboru energii miesięczny, dwumiesięczny?
Odpowiedź
Punkty poboru energii znajdujące się w grupie zakupowej zamawiającego mają 1- oraz 2- miesięczne okresy rozliczeniowe.

Pytanie nr 3
Czy Zamawiający ma obecne umowy kompleksowe zawarte w akcjach promocyjnych? Jaki jest okres wypowiedzenia aktualnie obowiązujących umów? Czy są one zawarte na czas określony?
Odpowiedź
Zamawiający posiada obecnie rozdzielone umowy, zawarte w wyniku udzielenia zamówienia publicznego, na sprzedaż i dystrybucję energii, wyjątkiem są punkty poboru energii, które będą miały zmianę sprzedawcy po raz pierwszy. Jednostki, które wchodzą do grupy zakupowej dopiero od 2016 r. (oznaczone kolorem żółtym w załączniku nr 6 do SIWZ), posiadają umowy na czas określony i nieokreślony. Jednostki te są zobowiązane do wypowiedzenia/zakończenia swoich umów na dzień 31.12.2015 r. Pozostałe jednostki objęte są umową z ENERGIA DLA FIRM S.A. z dnia 05.11.2014 r., która wygasa z dniem 31.12.2015 r. Zamawiający nie zobowiązuje Wykonawcy do wypowiadania obecnie obowiązujących umów.

Pytanie nr 4
Czy będzie to pierwsza, czy kolejna zmiana sprzedawcy dla poszczególnych PPE?
Odpowiedź
Procedura zmiany sprzedawcy przeprowadzana będzie po raz pierwszy tylko dla punktów poboru energii oznaczonych w kolorze żółtym w załączniku nr 6 do SIWZ.

Pytanie nr 5
Kto jest aktualnym sprzedawcą dla poszczególnych PPE?
Odpowiedź
Obecnym sprzedawcą energii elektrycznej dla punktów poboru Zamawiającego jest ENRGIA DLA FIRM S.A

Pytanie nr 6
Czy w przypadku braku otrzymania wskazań liczników dla taryfy C1X i G1X od Operatora Systemu Dystrybucyjnego w terminie Zamawiający dopuszcza możliwość wystawienia faktur szacunkowych (korygowanych po otrzymaniu faktur rzeczywistych), w celu zapewnienia ciągłości przekazywania przez Zamawiającego środków finansowych przeznaczonych na zakup energii elektrycznej i uniknięcia skumulowania się znacznej kwoty za energię elektryczną na rzecz Sprzedawcy?
Odpowiedź
Zamawiający nie wyraża zgody na wystawianie faktur szacunkowych.

Pytanie nr 7
Czy układy pomiarowe w taryfach BXX są dostosowane do zasad TPA?
Odpowiedź
Wszystkie punkty poboru Zamawiającego rozliczane w taryfie B są dostosowane do zmiany sprzedawcy.

Pytanie nr 8
W związku z ogłoszeniem przetargu nieograniczonego na dostawy energii elektrycznej na potrzeby zaopatrzenia w energię elektryczną Gminy Miasta Szczecin oraz jednostek wchodzących w skład grupy zakupowej, w którym jedynym kryterium oceny ofert jest cena zaoferowana przez Wykonawcę, zwracamy się z prośbą i propozycją, aby mechanizm oceny ofert rozszerzyć o dodatkowe kryterium. Za kryterium to proponujemy uznać ocenę udziału energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii w całkowitej puli energii, jaką realizuje w swoich dostawach potencjalny wykonawca. Ustalenie takiego dodatkowego kryterium pozwala „wydobyć” dodatkową informację jakościową o wykonawcach zapewniających w swoich portfelach największą pulę energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Samo przedstawienie takiej informacji celem dokonania oceny nie ma też wpływu na cenę ofertową. Z punktu widzenia Państwa interesów, zastosowanie takiego dodatkowego kryterium daje możliwość uzyskania bardzo istotnej wartości dodanej.
W zakresie realizacji założeń narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (gdzie jednym z celów szczególnych jest rozwój niskoemisyjnych źródeł energii) możecie Państwo wykazać konkretne działanie własne na potrzeby Waszej jednostki samorządu terytorialnego. Przedmiotem tego działania jest zapewnienie w ramach dostaw energii elektrycznej pozyskania ściśle określonej ilości MWh energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych, co przyczynia się do policzalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Odpowiedź
Zamawiający pozostawia zapisy siwz bez zmian.

 

Pytanie nr 9
Zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji odnośnie okresu obowiązywania i trybu rozwiązania dotychczasowych umów sprzedaży energii elektrycznej lub umów kompleksowych dla punktów poboru energii elektrycznej:
- do kiedy obowiązuje przedmiotowa umowa
- okres wypowiedzenia
- czy została podpisana w ramach akcji promocyjnej
w drodze wyjaśnienia informujemy, że jest to informacja niezbędna do prawidłowego dokonania wypowiedzenia umów w imieniu Zamawiającego. Ponadto nadmieniamy, iż informacja ta jest istotna w związku z koniecznością oszacowania realnego terminu rozpoczęcia sprzedaży dla tych punktów.
Odpowiedź
Jak w odpowiedzi na pytanie nr 3.

Pytanie nr 10
Zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji czy Zamawiający posiada obecnie rozdzielone umowy na sprzedaż i dystrybucję energii?
Odpowiedź
Jak w odpowiedzi na pytanie nr 3.

Pytanie nr 11
Zwracamy się z zapytaniem czy Zamawiający przekaże niezbędne dane do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy w wersji elektronicznej Exel/World niezwłocznie po podpisaniu umowy? Wyłoniony Wykonawca będzie potrzebował następujących danych do przeprowadzenia zmiany sprzedawcy dla punktu poboru:
- nazwa i adres firmy;
- opis punktu poboru;
- adres punktu poboru;
- grupa taryfowa (obecna i nowa);
- moc umowna;
- planowane roczne zużycie energii;
- numer licznika;
- Operator Systemu Dystrybucyjnego;
- nazwa dotychczasowego Sprzedawcy;
- numer aktualnie obowiązującej umowy;
- data zawarcia oraz okres wypowiedzenia dotychczasowej umowy;
- numer ewidencyjny;
- numer PPE
oraz dokumentów
- Pełnomocnictwo,
- dokument nadania numeru NIP
- dokument nadania numeru REGON
- KRS lub inny dokument na podstawie którego działa dana jednostka
- dokument potwierdzający umocowania danej osoby do podpisania umowy sprzedaży energii elektrycznej oraz pełnomocnictwa.
Odpowiedź
Zamawiający przekaże wszystkie niezbędne dane do przeprowadzenia zmiany sprzedawcy w wersji elektronicznej Excel niezwłocznie po podpisaniu umowy.


Pytanie nr 12
Zwracamy się z prośbą o zastosowanie pełnomocnictwa uwzględniającego aktualne zapisy IRiESD OSD – Wzór Pełnomocnictwa (w załączeniu).

Odpowiedź
Zamawiający nie wyraża zgody na wprowadzenie powyższych zmian w zapisach SIWZ.

Pytanie nr 13
Zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji czy wszystkie punkty poboru Zamawiającego rozliczane w taryfie B, posiadają układy pomiarowo-rozliczeniowe dostosowane do zmiany sprzedawcy? Jeśli nie, to prosimy o określenie przedziału czasowego, w którym nastąpi ich dostosowanie. Czy Zamawiający jest świadomy tego, że musi to zrobić na własny koszt, a ewentualna procedura potrwa 2-3 miesiące? Informujemy, iż zgodnie z Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej Państwa Operatora Systemu Dystrybucyjnego Właścicielem układu pomiarowego w grupie taryfowej B jest odbiorca energii, czyli Państwo, zatem do Państwa należą wszelkie koszty związane z dostosowaniem układu do wymogów zmiany sprzedawcy energii. Fakt, czy układy pomiarowe są dostosowane do w/w wymogów ma bezpośredni wpływ na termin rozpoczęcia dostaw energii. Brak takiego dostosowania może spowodować niemożność wykonania umowy z winy Zamawiającego lub opóźnić rozpoczęcie dostaw.
Odpowiedź
Jak w odpowiedzi na pytanie nr 3.

Pytanie nr 14
Zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji czy Zamawiający dopuszcza podpisanie umowy drogą korespondencyjną?
Odpowiedź
Jak w odpowiedzi na pytanie nr 1.

Pytanie nr 15
Zwracamy się z prośbą o podanie kto jest Państwa aktualnym sprzedawcą energii elektrycznej.
Odpowiedź
Jak w odpowiedzi na pytanie nr 3.

Pytanie nr 16
Zwracamy się z prośbą o zmianę § 7 ust. 1 Umów, stanowiących Załączniki nr 5 do SIWZ na zapis o treści: „1. Wykonawca wstrzymuje sprzedaż energii elektrycznej w przypadku gdy Zamawiający zwleka z zapłatą za pobraną energię elektryczną co najmniej przez okres 30 dni po upływie terminu płatności”. W ramach wyjaśnień, informujemy iż powyższe reguluje nowelizacja Ustawy Prawo energetyczne z dnia 26 lipca 2013 r. art. 6b ust. 2.
Odpowiedź
Zamawiający pozostawia zapisy umowy bez zmian.

Pytanie nr 17
Dotyczy § 8 ust. 6 Umów, stanowiących załączniki nr 5 do SIWZ. Wykonawca zwraca się z prośbą o wyrażenie zgody modyfikację §8 ust. 6 poprzez dodanie zapisu: „… lub Wykonawca…”. Wykonawca nie widzi podstaw o wykluczenia go z możliwości rozwiązania umowy. Nie zgodzenie się na powyższe spowoduje, że zapis przedmiotowego paragrafu będzie nieproporcjonalny i naruszy zasadę równości stron w stosunku cywilnoprawnym.
Odpowiedź
Zamawiający pozostawia zapisy umowy bez zmian.

Pytanie nr 18
Zwracamy się z prośbą o wykreślenie §5 ust.3 Umów, stanowiących Załączniki nr 5 do SIWZ. W ramach wyjaśnień, informujemy iż Wykonawca może przedstawić cenę dla grupy taryfowej G, nie opierając się na obecnej taryfie. Zaproponowane ceny będą stałe przez cały okres trwania umowy/taryfa ulega zmianie/, co w konsekwencji może okazać się dla Państwa bardzo korzystne.
Odpowiedź
Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe zmiany.
 



 


Załączniki:

udostępnił:
Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej
wytworzono:
2015/07/16
odpowiedzialny/a:
Agnieszka Jerzykowska
wprowadził/a:
Madlena Gruszka
dnia:
2015/07/16 12:33:06
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Madlena Gruszka 2015/07/16 12:33:06 nowa pozycja