przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Zestaw pytań numer 2


 

Szczecin, 01.07.2016r.

Wykonawcy uczestniczący w postępowaniu

Nasz znak: BZP-S.271.82.7.2016.KSD

Znak sprawy: BZP/57/16

Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na:Dostawę komputerów, laptopów, urządzeń wielofunkcyjnych dla potrzeb zadania inwestycyjnego pn. „Dokończenie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 59 przy ul. Dąbskiej 105 w Szczecinie wraz z elementami zagospodarowania terenu”.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 2164), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

Pytanie

W nawiązaniu do odpowiedzi udzielonej w ramach poprzednich zapytań osoba wyjaśniająca prawidłowo zauważyła, że „rozdzielczość 1200x1200 dpi jest standardem dla drukarek laserowych sprzedawanych na polskim rynku”.

STANDARD wg. Wikipedii (stan na dzień 30.06.2016):

Wspólnie ustalone kryterium, które określa powszechne, zwykle najbardziej pożądane cechy czegoś, np. wytwarzanego przedmioty (np. standardem jest, że każdy współcześnie wytwarzany telewizor wyświetla kolory) czy ludzkiego zachowania (norma kulturowa). Standard to czasem także podstawowa, najprostsza wersja produktu.

Natomiast pytania dotyczyły urządzeń wielofunkcyjnych opisanych w karcie technicznej nr 5 i 6, gdzie standardem na polskim i światowym rynku jest rozdzielczość kopiowania i drukowania wynosząca 600x600 dpi.

Najwięksi światowi producenci, faktycznie ze względu na stosowane patenty ii ograniczenia z tego wynikające, produkują urządzenia z różnymi parametrami, które zazwyczaj w praktyce nie są istotne i służą ograniczaniu konkurencji w możliwości wzięcia udziału w przetargach- tak jak w tym wypadku rozdzielczość drukowania. Narzucenie ograniczenia w postaci rozdzielczości drukowani 1 200 x 1 200 dpi uniemożliwi uczciwą konkurencję innym polskim dystrybutorom największych światowych producentów oferującym jedne z najbardziej popularnych urządzeń wielofunkcyjnych np. marki Kyocera (ze znacznie niższymi kosztami eksploatacji i bębnami ceramicznymi na 600 000 stron dla urządzenia z karty technicznej nr 6). Zarówno na świecie jak i w Polsce urządzenia marki Kyocera znajdują się w czołówce ma popularniejszych urządzeń wielofunkcyjnych do zastosowań profesjonalnych.

W naszym regionie regularnie serwisowanych i obsługiwanych przez autoryzowanych partnerów jest ok. 4 000 urządzeń m.in. w szkołach, uczelniach wyższych oraz kilkadziesiąt sztuk w Urzędzie Miasta w Szczecinie. Dotychczas żaden z tych klientów nie stwierdził, aby oferowana rozdzielczość przez te urządzenia była niewystarczająca. Zauważenie różnicy w rozdzielczości między np. 1 200 x 600 dpi a 1 200 x 1 200 dpi wymagałoby dokładnego porównania wydruków w powiększeniu np. szkłem powiększającym, czego z wydrukowanymi dokumentami raczej się na co dzień nie robi. Podawana rozdzielczość drukowania przez producentów jest rozdzielczością światła lasera padającego na bęben światłoczuły, co nie ma jednoznacznego przełożenia na wydrukowany dokument. Z tego względu różnica wydruku na kartkach okaże się niezauważalna lub skrajnie minimalna, co wynika m.in. z wielkości drobinek tonera i technologii utrwalania wydruku laserowego na kartce ( przez wysoką temperaturę, częściowe rozpuszczenie i wtopienie w kartkę drobinek tonera) o czym parametr rozdzielczości drukowani (naświetlania bębna wiązką lasera) już nie mówi.

Z tego względu prosimy o dopuszczenie parametru rozdzielczości drukowania 1 200 x 600 dpi dla urządzeń wielofunkcyjnych z kart technicznych nr 5 i 6, która i tak jest wyższa niż standard dla tej grupy urządzeń wielofunkcyjnych wynoszący w Polsce i na świecie 600x600 dpi. Zmiana taka pozwoli na zaoferowanie urządzeń innych największych światowych producentów, tym samym zwiększając konkurencyjność ofert, które Państwo otrzymacie. Ponadto pozwoli na zaoferowanie rozwiązań znacznie lepszych technologicznie niż wspomniany „standard” w innych parametrach wymienionych i niewymienionych w SIWZ, o wielokrotnie większej trwałości podzespołów (w tym ceramicznych bębnów) co przekłada się na znacznie niższe koszty eksploatacji.

Odpowiedź

 Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę minimalnych parametrów dla urządzenia wielofunkcyjnego w specyfikacji technicznej sprzętu w karcie nr 5 poprzez zmniejszenie rozdzielczości wydruku. Rozdzielczość wydruku 1200x1200 dpi posiadają urządzenia wielofunkcyjne między innymi takich firm jak: Brother, Epson, HP, Konica-Minolta, Lexmark, Oki, Ricoh, Samsung, Xerox oraz innych.

Zamawiający zmodyfikuje zapisy w Załączniku nr 7 do siwz- karta techniczna 6 (pozycja nr 6 w Tabeli kalkulacyjnej).


 

 

                                                                                                         


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2016/07/01
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Katarzyna Stachowicz
dnia:
2016/07/01 13:39:15
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Stachowicz 2016/07/01 13:39:15 nowe pytanie