przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

zestaw pytań nr 1


Szczecin 2011-12-13

 


Wykonawcy biorący udział w postępowaniu

 


Znak sprawy: BZP/217/11
Nasz znak: BZP/WS/271/2210/2011


Dotyczy:
Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Bieżącą obsługę prawną Gminy Miasto Szczecin”

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 ze. zm.) Publicznych, Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:


Pytanie nr 1
Czy zamawiający wymaga, aby wszystkie osoby, które muszą być obecne przy wykonywaniu obsługi prawnej Urzędu Miasta dla części II zamówienia tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.30. legitymowały się co najmniej trzyletnim doświadczeniem w świadczeniu pomocy prawnej jako radca prawny, adwokat lub prawnik zagraniczny, w obsłudze prawnej jednostek samorządu terytorialnego.
W rozdziale V SIWZ „Warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków. Wymagane dokumenty” w pkt II Warunki udziału dla składających ofertę w części II zamówienia zamawiający wymaga aby wykonawca dysponował odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia dla części II zamówienia. Przy czym warunek zostanie uznany za spełniony, jeżeli wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponować: minimum 1 osobą posiadającą uprawnienia do wykonywania zawodu radcy prawnego zgodnie z ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych lub zawodu adwokata zgodnie z ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze lub będącą prawnikiem zagranicznym wykonującym stała praktykę na podstawie ustawy z dnia 05.07.2002 roku o świadczeniu pomocy prawnej przez prawników zagranicznych w RP oraz posiadająca wpis na listę potwierdzającą wykonywanie zawodu adwokata lub radcy prawnego, prowadzona przez Okręgową Izbę Radców Prawnych lub Okręgową Izbę Adwokacka. Wyżej wskazana osoba powinna legitymować się co najmniej trzyletnim doświadczeniem w świadczeniu pomocy prawnej jako radca prawny, adwokat lub prawnik zagraniczny, w obsłudze prawnej jednostek samorządu terytorialnego;
Jednocześnie zamawiający nałożył w rozdziale V pkt 3 obowiązek, aby każdy z wykonawców w celu wykazania spełniania ww. warunków udziału w postepowaniu, złożył wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia, niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami, według wzoru stanowiącego załacznik nr 6 do siwz,
Ponadto, w §4 ust. 1 wzoru umowy na realizację II części zamówienia – stanowiącego załącznik nr 8b do SIWZ zamawiający zastrzegł, iż w celu realizacji przedmiotu Umowy Wykonawca zapewni w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin obecność minimum jednej osoby posiadającej uprawnienia do wykonywania zawodu radcy prawnego zgodnie z ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych lub zawodu adwokata zgodnie z ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze lub będącym prawnikami zagranicznymi wykonującymi stałą praktykę na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2002 roku o swiadczeniu pomocy prawnej przez prawników zagranicznych w RP oraz posiadajacym wpis na liste potwierdzajaca wykonywanie zawodu adwokata lub radcy prawnego, prowadzona przez Okregowa Izbe Radców Prawnych lub Okręgowa Izbę Adwokacką, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 00 do 15 30.
W §4 ust. 6 i 7 ww. wzoru umowy znajduje się zaś zapis, iż Wykonawca, z uwzględnieniem pozostałych obowiązków określonych w umowie, jest zobowiązany także skierować do wykonania przedmiotu umowy personel wskazany w ofercie.
W związku z powyższym nasuwa się pytanie czy zamawiający wymaga, aby wszystkie osoby, które muszą być obecne przy wykonywaniu obsługi prawnej Urzędu Miasta dla części II zamówienia tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 00 do 15 30 legitymowały się co najmniej trzyletnim doświadczeniem w świadczeniu pomocy prawnej jako radca prawny, adwokat lub prawnik zagraniczny, w obsłudze prawnej jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem pytającego konstrukcja postanowień SIWZ oraz wzoru umowy wskazuje, iż wystarczy, iż co najmniej jedna z osób, które będą uczestniczyć w realizacji przedmiotu umowy opisanego w części II zamówienia legitymować się musi ww. doświadczeniem w obsłudze jednostek samorządu terytorialnego.
Odpowiedź nr 1
Zgodnie z siwz wymagane jest, aby co najmniej jedna z osób, które będą uczestniczyć w realizacji przedmiotu umowy opisanego w części II zamówienia spełniała warunek określony w siwz. Osoba spełniająca ten warunek musi być obecna i świadczyć usługę od poniedziałku do piątku w godzinach 8 00 – 15 30. Na marginesie, Zamawiający informuje, iż dokona modyfikacji siwz w zakresie doświadczenia osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia.

Pytanie nr 2
Czy pod pojęciem „świadczenie bieżącej obsługi prawnej jednostki samorządu terytorialnego” użytego przy opisywaniu warunków udziału postępowania dla części I i II zamówienia i wymaganego doświadczenia (Rozdział V pkt 2 ppkt II 2) oraz ppkt III 2) SIWZ) należy rozumieć także świadczenie obsługi prawnej na rzecz nieposiadającej osobowości prawnej jednostki organizacyjnej samorządu terytorialnego (np. samorządowego zakładu budżetowego a dawniej zakładu budżetowego lub jednostki budżetowej)?
Pytający uważa, że zgodnie z przepisami ustrojowymi jednostek samorządu terytorialnego (np. art. 2 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym) tylko jednostki samorządu terytorialnego (dalej JST) mają osobowość prawną i wynikającą z tego zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Innymi słowy, tylko JST mają zdolność kontraktową, a więc mogą być stronami umów. Jednostki organizacyjne JST, w obrocie cywilnoprawnym, działają w ramach osobowości prawnej JST i nie posiadają zdolności prawnej.
Ubocznie należy zauważyć, iż urząd gminy, na rzecz którego ma być wykonywana bieżąca obsługa prawna, z punktu widzenia ustawy o finansach publicznych, jest również jednostką budżetową. Zanegowanie więc możliwości podpierania się doświadczeniem w świadczeniu obsługi prawnej jednostek organizacyjnych JST, w praktyce powodować będzie również brak możliwości podpierania się doświadczeniem w obsłudze urzędów gmin lub starostw – jako jednostek organizacyjnych JST.
Odpowiedź nr 2
Przez bieżącą obsługę prawną jednostki samorządu terytorialnego na potrzeby przedmiotowego postępowania rozumie się: bieżącą obsługę prawną Urzędu Gminy, Urzędu Starostwa Powiatowego, Urzędu Marszałkowskiego. Zamawiający dokona stosownej modyfikacji siwz w ww. zakresie.

Pytanie nr 3
Czy w przypadku gdy wykonawca legitymuje się doświadczeniem w obsłudze prawnej różnych nieposiadających osobowości prawnej jednostek organizacyjnych tej samej jednostki samorządu terytorialnego (np. jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych), zamawiający przy dokonywaniu oceny ofert, uzna każdą z tych usług jako oddzielną usługę?
Odpowiedź nr 3
Pytanie nr 3 jest bezprzedmiotowe z uwagi na udzieloną odpowiedz na pytanie nr 2.

Pytanie nr 4
Czy przy dokonywaniu oceny ofert zamawiający przyzna 1 punkt za każdą wykonaną należycie usługę polegającą na świadczeniu bieżącej obsługi prawnej jednostki samorządu terytorialnego, w okresie ostatnich 3 lat, bez względu na to przez jaki okres czasu była ona świadczona?
W rozdziale XII pkt 1 b SIWZ dla części II zamówienia zamawiający zastrzegł, iż komisja przetargowa przyzna punkty za każda potwierdzoną dokumentami (np.referencjami) wykonaną należycie usługę polegającą na świadczeniu bieżącej obsługi prawnej jednostki samorządu terytorialnego w ciągu ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert. Za wykazanie minimalnego poziomu prac podobnych opisanych w Rozdziale V pkt 2 II ppkt 2) lit. a) (warunek posiadania wiedzy i doświadczenia) wykonawca otrzyma 0 (zero) punktów. Punkty będą przyznawane za każdą dodatkowo wykazana prace podobna, za która wykonawca otrzyma 1 pkt.
Literalne brzmienie ww. postanowienia sugeruje, że zamawiający przyzna 1 punkt za każdą wykonaną należycie usługę polegającą na świadczeniu bieżącej obsługi prawnej jednostki samorządu terytorialnego, w okresie ostatnich 3 lat, bez względu na to przez jaki okres czasu była ona świadczona. Punkt powinien więc zostać przyznany także za wykonaną usługę trwającą zarówno 1 miesiąc jak i 1 dzień. Swój wniosek pytający wywodzi z analogicznych postanowień zawartych przy dokonywaniu ocen ofert dla części I zamówienia (rozdział XII pkt 1 b SIWZ), w których to zamawiający wyraźnie zastrzegł, ze będzie przyznawał punkt wyłącznie za usługi podobne wykonywane przez okres co najmniej 24 miesięcy, w ostatnich 3 latach. Takie ograniczenia nie ma natomiast w stosunku do części II zamówienia.
Odpowiedź nr 4
Praca podlegająca ocenie zgodnie z kryteriami oceny ofert w części II przedmiotu zamówienia będzie musiała trwać co najmniej 12 miesięcy. Zamawiający dokona stosownej modyfikacji siwz w ww. zakresie.


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2011/12/13
odpowiedzialny/a:
Iwona Miller
wprowadził/a:
Wioleta Sadowska
dnia:
2011/12/13 13:21:12
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wioleta Sadowska 2011/12/13 13:21:12 nowe pytania