przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

pytania i odpowiedzi


Szczecin 2013-03-18

Wykonawcy

 

Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Szczecin”

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 t. j), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

Pytanie 1
dot. załącznika nr 7 do siwz rozdział V pkt 2 ppkt1)
Czy Zamawiający wymaga, by warunkiem udziału w postępowaniu (w rozumieniu art.22 PZP) było posiadanie przez Wykonawcę wpisu do rejestru działalności regulowanej, o czym mowa w art.9c Ustawy z dnia 13 września 1996r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?
Odp.
Zgodnie z zapisem pkt V ppkt 1. załącznika 7 do siwz wykonawca zobowiązany jest posiadania wpisu do rejestru działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Miasto Szczecin, o którym mowa w art. 9b i następnych ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. poz. 391, poz. 951, z 2013 r. poz.21, poz. 228). Na etapie złożenie oferty wykonawca nie jest zobowiązany do przedłożenia zaświadczenia potwierdzającego dokonanie wpisu.

Pytanie 2
dot. SIWZ Rozdział V pkt 2 ppkt2) lit.a)
Wykonawca powinien wykazać się wykonaniem usługi lub usług odbioru i zagospodarowania odpadów o łącznej masie minimum 10 000 Mg w okresie 12 miesięcy, przy czym dopuszcza się podanie ilości w m3 przy zastosowaniu wskaźnika 0,133 Mg/m3. Na podstawie doświadczenia Wykonawcy wskaźnik gęstości odpadów w pojemnikach ustawionych na nieruchomościach zamieszkałych w Szczecinie w ostatnich trzech latach wynosił średnio 0,092 Mg/m3. Zwracamy się z wnioskiem o modyfikację tego zapisu SIWZ, z uwagi na zawyżenie wskaźnika.

Odp.
Zamawiający nie dokonuje modyfikacji w zakresie wartości wskaźnika. Wielkość 0,133 Mg/m3 została wskazana na podstawie danych z badań morfologicznych (ilościowych i jakościowych) odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie Szczecina. Natomiast zamawiający dokonał modyfikacji w części dotyczącej wykazania usługi lub usług, która to usługa lub usługi obejmowały odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych o łącznej masie minimum poprzez zmianę z 10000 Mg na 20000 Mg w okresie 12 miesięcy.
Pytanie 3
dot. SIWZ Rozdział V pkt 2 ppkt 2) lit.a) i lit.b)
Co Zamawiający rozumie pod pojęciem "usługa zagospodarowania" odpadów komunalnych? Czy może być tą usługą przekazanie odpadów do instalacji, w tym takiej, której operatorem nie jest Wykonawca?

Odp.
Usługa zagospodarowania odpadów obejmuje postępowanie z odebranymi odpadami komunalnymi w sposób określony obowiązującymi przepisami prawa. Może być taką usługą przekazanie odpadów do instalacji, również takiej której operatorem nie jest Wykonawca, jeżeli odbywa się w sposób zgodny z prawem.

Pytanie 4
dot. SIWZ Rozdział V pkt 2 ppkt 2)
Jakie dokumenty uzna Zamawiający za wystarczające dla potwierdzenia, że usługi (prace podobne) zostały wykonane należycie?

Odp.
Wykonawca zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 3) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30.12.2009r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane oraz zgodnie z Rozdziałem V pkt 3 ppkt 3) SIWZ ma złożyć dokumenty, z których będzie wynikać, że usługi wskazane w wykazie zostały wykonane lub są wykonywane w sposób należyty.

Pytanie 5
dot. SIWZ Rozdział V pkt 2 ppkt 3) lit.b)
Jakie warunki powinny spełniać pojazdy, aby były uznane za przystosowane do odbierania selektywnie zebranych odpadów komunalnych?

Odp.

Pojazdy muszą umożliwić odbiór odpadów gromadzonych na terenie nieruchomości zamieszkałych
w sposób selektywny w pojemnikach spełniających wymagania określone w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin lub w workach przeznaczonych do gromadzenia tych odpadów w zabudowie jednorodzinnej.

Pytanie 6
dot. SIWZ Rozdział V pkt 2 ppkt 3) lit.a), lit.b), lit.c)
Warunki udziału w postępowaniu służą, zgodnie z art.22 ust.5 PZP, zweryfikowaniu zdolności Wykonawcy do należytego wykonania zamówienia. Zgodnie z "Opisem przedmiotu zamówienia" (Załącznik 7 do SIWZ), pojazdy wykorzystywane do wykonywania zamówienia muszą w zakresie emisji spalin spełniać wymagania nie niższe niż Euro 4. Czy Zamawiający wobec tego wymaga, by pojazdy o których mowa w rozdz.V SIWZ, a więc posiadane przez Wykonawcę na dzień złożenia oferty również spełniały ten wymóg (Euro4)? Pytanie podyktowane jest wnioskiem, że w przeciwnym wypadku Zamawiający wymagałby od Wykonawcy wykazania się posiadaniem pojazdów nieprzydatnych do wykonania zamówienia. Tym samym wymóg nie służyłby faktycznej weryfikacji zdolności, do wykonania zamówienia i byłby nie związany z tym zamówieniem.

Odp.
Zamawiający nie będzie weryfikował oferty wykonawcy pod kątem wskazanym w art. 22 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych, gdyż postępowanie zostało wszczęte w dniu 19.02.2013r., a więc przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy, która wprowadziła przedmiotowy ustęp 5 art. 22. Wykonawca na dzień zawarcia umowy będzie składał oświadczenie dotyczące środków transportu, którymi będzie dysponował na dzień zawarcia umowy a wykaz stanowić będzie załącznik do Umowy.
Pytanie 7
dot. SIWZ Rozdział V pkt 2 ppkt 3)
Warunki udziału w postępowaniu służą, zgodnie z art.22 ust.5 PZP, zweryfikowaniu zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia. Zgodnie z "Opisem przedmiotu zamówienia" (Załącznik 7 do SIWZ), Wykonawca, który składa oferty na kilka części zamówienia, powinien posiadać pojazdy w ilości będącej iloczynem ilości wymienionych w Zał.7,rozdz.V ust.3 p.p.1),2),3) i liczby części zamówienia, na które składa ofertę. Czy wobec tego Zamawiający wymóg ten traktuje jako obowiązujący w rozumieniu art.22 PZP, tzn. jako warunek udziału w postępowaniu na dzień złożenia oferty? Pytanie podyktowane jest wnioskiem, że w przeciwnym wypadku o udzielenie zamówienia na kilka (np. czterech ) części zamówienia, mogliby ubiegać się wykonawcy, którzy z dużym prawdopodobieństwem nie zdołają nabyć wymaganych pojazdów do czasu przewidzianego rozpoczęcia wykonywania zamówienia. Przykładowo do wykonania czterech części zamówienia Zamawiający przewidział co najmniej 40 pojazdów specjalistycznych, dla których czas od zamówienia u producenta do dostawy wynosi nie mniej niż 4 miesiące. Jednocześnie, biorąc pod uwagę wymóg spełniania normy emisji co najmniej Euro 4 oraz fakt koincydencji rozpoczęcia usług na podstawie nowego systemu w całej Polsce, za mało prawdopodobną uznać należy odpowiednią podaż na rynku wtórnym stosownej ilości pojazdów używanych nadających się do wykonania tego zamówienia. Zwrócić tu należy uwagę na fakt, że znaczny odsetek pojazdów specjalistycznych użytkowanych obecnie w Polsce do odbioru odpadów nie spełnia wymagań Euro 4 i nawet jeśli w wyniku spowodowanych przetargami zmian na rynku odbioru odpadów, pojazdy te trafią na rynek wtórny pojazdów, nie będą się nadawały do wykonania tego zamówienia.
Odp.
Odpowiedź jak na pytanie nr 6.

Pytanie 8
dot. SIWZ Rozdział V pkt 2 ppkt 3)
Warunki udziału w postępowaniu służą, zgodnie z art.22 ust.5 PZP, zweryfikowaniu zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia. Zgodnie z "Opisem przedmiotu zamówienia" (Załącznik 7 do SIWZ) "Wykonawca zobowiązany jest dysponować pojemnikami w ilości odpowiadającej zgłoszonemu przez Zamawiającego Wykonawcy zapotrzebowaniu, niezbędnej do zapewnienia wszystkim właścicielom nieruchomości w sektorze objętym ofertą, wyposażenia w pojemniki...". Czy wymóg ten Zamawiający traktuje jako obowiązujący w rozumieniu art.22 PZP, tzn. jako warunek udziału w postępowaniu na dzień złożenia oferty? Jeżeli tak, to jakie ilości pojemników i o jakich pojemnościach musi posiadać Wykonawca, by spełnić warunek udziału w postępowaniu?

Odp.
Odpowiedź jak na pytanie nr 6.

Pytanie 9
dot. Załącznik 7 do SIWZ rozdz.I w związku z rozdz.VII
W tabeli na stronie 12 Załącznika 7 do SIWZ wskazano ilości odpadów pogrupowane w czterech wierszach:1 - 20 03 01, 2 - odpady grupy 15, 3 - 20 03 07, 4 - pozostałe grupy 20.
Odpady wykazane w wierszu 4 -pozostałe grupy 20 Zamawiający wskazał w rozdz.I ust.3 jako nie objęte zamówieniem. Umieszczenie ich zatem w tabeli, będącej częścią opisu zamówienia narusza przepis art.29 ust.1 PZP, powodując, że opis przedmiotu zamówienia staje się niejednoznaczny i może wykonawców wprowadzać w błąd.
Odp.
Dane ujęte tabelarycznie w pkt VII ppkt 1, 2 i 3 załącznika nr 7 do siwz zostały przygotowane na podstawie analizy rynku zagospodarowania odpadów oraz bazy danych będącej w posiadaniu zamawiającego i są przedstawione dla potrzeb określenia wartości oferty. Zamawiający przedstawia informacje wg stanu istniejącego, w tym o rodzajach odpadów komunalnych odbieranych na terenie miasta. Przedmiot zamówienia obejmuje odbiór i zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych wytworzonych na terenie miasta na nieruchomościach zamieszkałych.

Pytanie 10
dot. Załącznik 7 do SIWZ, rozdz.V pkt. 1, ppkt 2) oraz Projekt umowy- § 3 ust.1 lit. c)
Rozdz. I załącznika nr 7 do SIWZ, pkt 3 mówi, że „zamówienie nie obejmuje odbioru i zagospodarowania powstających na nieruchomościach zamieszkałych odpadów pochodzących z robót budowlanych i remontowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opon i pozostałych frakcji odpadów nie wymienionych w pkt.2”. W pkt.2 nie wymieniono odpadów niebezpiecznych. Po co wobec tego rozdz. V załącznika nr 7 do SIWZ, ust. 1, p. 2), oraz Projekt umowy, § 3 ust.1 lit. c), żądają od Wykonawcy posiadania „zezwolenia na transport towarów niebezpiecznych (ADR)”?. Zgodnie z PZP Zamawiający nie może wymagać od wykonawców uprawnień, które nie są potrzebne do wykonania zamówienia.

Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez wykreślenie w załączniku nr 6 (wzór umowy ) do siwz zapisu w § ust. 1 lit. c) oraz wykreślenie w załączniku nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz zapisu w rozdziale V pkt. 1 ppkt. 2).

Pytanie 11
dot. Projekt umowy w związku z Załącznikiem 7 do SIWZ:
Rozdz. I załącznika nr 7 do SIWZ, pkt 2, ppkt 1) mówi, że zakres przedmiotu zamówienia obejmuje odbiór i zagospodarowanie zmieszanych niesegregowanych odpadów komunalnych zgromadzonych w pojemnikach, natomiast § 4 lit. p) projektu umowy mówi: „… wszystkie wskazane przez Zamawiającego nieruchomości będą wyposażone w należące do Wykonawcy pojemniki i worki do składowania odpadów komunalnych zmieszanych i segregowanych w liczbie i o rodzaju wskazanym przez Zamawiającego”. Czy należy przez to rozumieć, że umowa przewiduje wyposażenie nieruchomości w worki do zmieszanych odpadów komunalnych, mimo, że nie wskazano tego w opisie zamówienia? Czy użycie terminu "składowania odpadów" oznaczającego proces unieszkodliwiania D1 jest w tym miejscu pomyłką i powinno być zastąpione słowem "gromadzenia odpadów"? Prosimy o podanie prawidłowego brzmienia punktu p), jeżeli Zamawiający uzna, że opublikowana treść jest błędna.

Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji zapisu w § 4 lit. p) poprzez zmianę jego zapisu i nadanie mu następującej treści
p) zobowiązuje się, że w dniu rozpoczęcia świadczenia usług tj. 01 lipca 2013 roku wszystkie wskazane przez Zamawiającego nieruchomości będą wyposażone w należące do Wykonawcy pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych zmieszanych oraz pojemniki i worki do gromadzenia odpadów segregowanych, w liczbie i o rodzaju wskazanym przez Zamawiającego.

Pytanie 12
dot. Rozdz. I załącznika nr 7 do SIWZ, pkt 6
Zgodnie z opisem zamówienia Wykonawca „zapewnia utrzymanie pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym”. Prosimy o wyjaśnienie zgodne z art.29 PZP, co Zamawiający uważa za odpowiedni stan sanitarny i odpowiedni stan porządkowy. Jakie obowiązki w zakresie dbania o stan sanitarny i jakie w zakresie dbania o stan porządkowy będą spoczywały na Wykonawcy a jakie na właścicielach nieruchomości?

Odp.
Wykonawca zobowiązany jest do utrzymywania pojemników do gromadzenia w należytym stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, co oznacza przeprowadzanie czynności mycia i dezynfekcji według potrzeb oraz dbanie o ich stan techniczny oznaczający np. sprawność otwierania i zamykania. Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania pojemników do gromadzenia odpadów zostały określone w rozdziale III Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin wprowadzonych Uchwała Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r.

Pytanie 13
dot. Rozdz. III załącznika nr 7 do SIWZ , pkt 1, ppkt 4
Opis zamówienia mówi, że będzie obejmowało odbiór w terminach uzgodnionych z właścicielami nieruchomości mebli i innych odpadów wielkogabarytowych. Prosimy o zgodne z art.29 ust.1 i ust.2 oraz art.30 PZP zdefiniowanie, co Zamawiający uważa za „inne odpady wielkogabarytowe”.

Odp.
Inne odpady wielkogabarytowe to odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych nie będące meblami oraz zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, które nie mieszczą się w pojemnikach do gromadzenia odpadów zmieszanych oraz wymagają czynności demontażowych pozwalających na wydzielenie z nich części przydatnych do recyklingu oraz usunięcie elementów niebezpiecznych i z tego powodu gromadzone w sposób selektywny.
Pytanie 14
dot.: Rozdz. III załącznika nr 7 do SIWZ, pkt 1, ppkt 8
Opis zamówienia określa sposób dostarczania worków do selektywnego gromadzenia odpadów: „worki będą dostarczane w ilości odpowiadającej dokonywanym odbiorom odpadów selektywnie gromadzonych z danej nieruchomości; przy pierwszym dostarczeniu Wykonawca dostarcza po 3 worki dla każdej z 3 frakcji”. Czy należy rozumieć, że kolejne worki mają być dostarczane sukcesywnie podczas odbierania worków zapełnionych odpadami? W takim przypadku, z uwagi na grożące kary umowne, Wykonawca będzie zmuszony każdorazowo uzyskiwać potwierdzenie odbioru worków od właściciela nieruchomości, co będzie czasochłonne i kosztotwórcze dla Wykonawcy a kłopotliwe dla właścicieli nieruchomości. Czy Wykonawca może dostarczyć zapas worków na dłuższy okres, np. na rok?

Odp.
Zamawiający stoi na stanowisku, iż dostarczanie właścicielom nieruchomości worków do gromadzenia odpadów selektywnych winno być dokonywane w sposób sukcesywny. Odbiór worka winien każdorazowo inicjować proces przekazania nowego worka, z zastrzeżeniem sytuacji przekazania właścicielom nieruchomości zestawu worków przy rozpoczęciu świadczenia przez Wykonawcę usług.

Pytanie 15
dot.: Rozdz. III załącznika nr 7 do SIWZ, pkt 1, ppkt 10), 11), 12)
Wykonawca ma dokumentować i przekazywać Zamawiającemu informacje, zdjęcia, potwierdzające stwierdzone nieprawidłowości w realizacji zbierania odpadów przez właścicieli nieruchomości. Czy brak wystawionego w dniu odbioru worka z odpadami stanowi taką nieprawidłowość i powinien zostać zaewidencjonowany, udokumentowany zdjęciem i zgłoszony do Zamawiającego? Z naszego doświadczenia wynika, że często właściciele nieruchomości nie wystawiają worków w dniu odbioru, bo np. nie zapełnili jeszcze worka danym rodzajem odpadów, albo wyjechali na dłużej. Nierzadko powodem niewystawienia jest fakt zapomnienia o terminie odbioru. W związku z uchwaloną w regulaminie utrzymania czystości i porządku częstotliwością odbioru odpadów segregowanych w workach dwa razy większą niż obecnie stosowana przez przedsiębiorców, należy się spodziewać znacznej ilości takich przypadków. Zdarza się też, że worki z makulaturą giną sprzed posesji przed odbiorem - są zabierane przez osoby trzecie .
Jeżeli Zamawiający nie widzi konieczności dokumentowania braku worka, to na jakiej podstawie będą naliczane kary umowne za nieodebranie worka?
Odp.
Nałożenie kary umownej na Wykonawcę będzie uzasadnione tylko w sytuacji, gdy pomimo tego,
iż worek na gromadzenie odpadów był wystawiony to nie został odebrany. Wykonawca nie będzie ponosić odpowiedzialności za to, iż właściciel nieruchomości nie wystawił worka w czasie właściwym, bądź worek ten został zabrany przez osoby trzecie, bez zgody i wiedzy właściciela nieruchomości lub Wykonawcy.

Pytania dot.
Rozdz. V Załącznika 7 do SIWZ, pkt 6
„Zamawiający zachowuje prawo do wykorzystania powierzchni bocznych komór zbiorczych pojazdów (…) jako nośników informacji wykorzystywanych dla celów działań edukacyjnych i informacyjnych związanych z obowiązującym na terenie Gminy Szczecin systemem gospodarowania odpadami”.

Pytanie 16
Na czyj koszt będą wykonywane i montowane na pojazdach ww. nośniki i umieszczane na nich wydruki?
Odp.
Koszty związane z przygotowaniem do wykorzystania powierzchni bocznych komór zbiorczych pojazdów jako nośników informacji ponosić będzie Zamawiający.

Pytanie 17
Czy w okresach, gdy Zamawiający nie będzie wykorzystywał tych powierzchni jako nośników informacji, Wykonawca może używać ich do promowania swojej marki, wizerunku, lub prowadzić własne kampanie reklamowe i edukacyjne kierowane do mieszkańców, przedsiębiorców, instytucji? Czy może też w tych okresach wynajmować je do celów reklamowych osobom trzecim ?
Odp.
Tak, w okresie niewykorzystywania powierzchni jako nośników informacji, wykonawca decyduje o ich przeznaczeniu.

Pytanie 18
Z jakim wyprzedzeniem Zamawiający każdorazowo poinformuje Wykonawcę o zamiarze i terminie wykorzystania powierzchni? Czy możliwe będzie przedstawienie przez Zamawiającego terminarza wykorzystania powierzchni w roku następnym do końca listopada roku poprzedniego, a w roku rozpoczęcia świadczenia usługi do końca czerwca.
Odp.
Zamawiający każdorazowo poinformuje Wykonawcę o zamiarze i terminie wykorzystania powierzchni z 30 –dniowym wyprzedzeniem. Zamawiający nie zobowiązuje się do przedstawienia terminarza wykorzystania powierzchni w roku następnym do końca listopada roku poprzedniego, a w roku rozpoczęcia świadczenia usługi do końca czerwca.

Pytanie 19
Prosimy o określenie zgodne z art.30 PZP sposobu mocowania nośników na pojazdach.
Odp.
Forma będzie uzgodniona przez Zamawiającego z Wykonawcą na podstawie weryfikacji możliwości technicznych w zakresie dostępnych rozwiązań dla nośników informacji określonych dla poszczególnych pojazdów.
Pytanie 20
Czy Zamawiający zawrze umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez nośnik, który oderwie się od pojazdu?
Odp.
Weryfikacja możliwości technicznych w zakresie dostępnych rozwiązań dla nośników informacji określonych dla poszczególnych pojazdów będzie miała za zadanie określić sposób montażu eliminujący ryzyko oderwania się od pojazdu i z tego powodu Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez nośnik, który oderwie się od pojazdu .

Pytanie 21
Czy Zamawiający przyjmie odpowiedzialność za uszkodzenia powłok antykorozyjnych pojazdu i ewentualną utratę gwarancji antykorozyjnej w następstwie nieprawidłowego zamontowania nośników?
Odp.
Weryfikacja możliwości technicznych w zakresie dostępnych rozwiązań dla nośników informacji określonych dla poszczególnych pojazdów będzie miała za zadanie określić sposób montażu eliminujący ryzyko uszkodzenia powłok antykorozyjnych pojazdu i utraty gwarancji antykorozyjnej
w następstwie nieprawidłowego zamontowania nośników.

Pytanie 22
Czy Wykonawca będzie ponosił odpowiedzialność za uszkodzenie nośnika lub umieszczonych treści w wyniku zdarzeń związanych z ruchem pojazdu, w wyniku mycia pojazdu aktywnymi środkami chemicznymi lub w trakcie prowadzonych czynności naprawczych i konserwacyjnych pojazdu?
Odp.
Wykonawca nie będzie ponosił odpowiedzialności za uszkodzenie nośnika lub umieszczonych treści w wyniku zdarzeń związanych z normalną eksploatacją pojazdu.

Pytanie 23
W jakim terminie Zamawiający usunie nośnik lub treść na nim umieszczoną, w przypadku, gdy Wykonawca zmuszony będzie przekazać pojazd do innego oddziału grupy kapitałowej, skieruje go do eksploatacji na terenie innej gminy, lub sprzeda? Kto w takim przypadku poniesie koszt usunięcia nośnika i treści oraz ewentualnego umieszczenia ich na pojeździe, który zastąpi dotychczas eksploatowany pojazd?
Odp.
W przypadku, gdy podejmując decyzję o umieszczeniu nośnika na konkretnym pojeździe Zamawiający nie będzie posiadał wiedzy o zamiarach Wykonawcy dotyczących przekazania pojazdu do innego oddziału grupy kapitałowej, skierowania do eksploatacji na terenie innej gminy lub sprzedaży, Wykonawca poniesie koszt usunięcia nośnika i treści oraz ewentualnego umieszczenia ich na pojeździe, który zastąpi dotychczas eksploatowany pojazd. W innych przypadkach koszty poniesie Zamawiający.

Pytanie 24
dot. Rozdz. V Załącznika 7 do SIWZ, pkt 7, ppkt 2)
Opis wymaga, by pojazdy umożliwiały " odbiór odpadów z terenów trudnodostępnych”. Prosimy o zgodne z art.29 ust.1, 2, lub art.30 PZP sprecyzowanie, co Zamawiający uważa za teren trudnodostępny lub jakie cechy techniczne powinien posiadać taki pojazd.

Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez wykreślenie w załączniku nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz zapisu w rozdziale V pkt 7 ppkt. 2).

Pytanie 25
dot. § 4 lit. d) Projektu umowy
Wykonawca ma wyznaczyć po jednym koordynatorze umowy dla każdego z objętych umową sektorów. Czy z uwagi na wymaganie Zamawiającego, aby kontakt z koordynatorem był możliwy przez dziewięć godzin dziennie, Wykonawca może wyznaczyć po dwóch koordynatorów na sektor?

Odp.
Tak, wraz z określeniem uprawnień i obowiązków dla wyznaczonych dwóch na sektor koordynatorów.
Pytania dot.
§ 4 lit. m) Projektu umowy
Wykonawca zobowiązany jest do „zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej ze wskazanych przez Zamawiającego miejsc oraz odbioru odpadów ze zmienionych miejsc ich gromadzenia bez prawa do zmiany wysokości należnego Wykonawcy wynagrodzenia”.

Pytanie 26
Czy postanowienie oznacza, że nie zmieni się stawka jednostkowa, natomiast Wykonawca otrzyma wynagrodzenie za dodatkowo odebrane w następstwie wzrostu częstotliwości odpady ?
Odp.
Z tytułu zmiany częstotliwości odbioru odpadów Wykonawcy nie będzie przysługiwało roszczenie o zwiększenie wysokości należnego wynagrodzenia. Wysokość otrzymanego wynagrodzenia uzależniona jest wyłącznie od ilości odebranych odpadów. Stawka ceny jednostkowej za tonę odpadów zmieszanych i segregowanych ustalona w umowie jest również stała.
Postanowienie oznacza, że nie zmieni się stawka jednostkowa, a Wykonawca nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia za odebrane w następstwie wzrostu częstotliwości odpady. Rozliczenie odbioru wszystkich odpadów odebranych z nieruchomości następuje w sposób opisany w siwz i załącznikach nr 6 i 7 do SIWZ.

Pytanie 27
Jaką skalę zmian częstotliwości wyrażoną w % lub w inny zgodny z art.29 lub art.30 PZP przewiduje Zamawiający w stosunku do częstotliwości określonych w Załączniku nr 3 do umowy dla danego miejsca odbioru, oraz jaką skalę zmian miejsc wyrażoną w % lub w inny zgodny z art.29 lub art.30 PZP sposób w stosunku do liczby wszystkich miejsc określonych w ostatnim wierszu tabeli na s.12 Załącznika nr 7 do SIWZ przewiduje Zamawiający?
Odp.
Zamawiający na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi nie określa skali zmian częstotliwości odbioru oraz skali zmian miejsc wyrażonej w % określonych w ostatnim wierszu tabeli na s.12 Załącznika nr 7 do SIWZ.
Przyjęty przez Zamawiającego sposób rozliczania wynagrodzenia za realizację usługi oraz wykorzystana przez Wykonawcę na etapie kalkulacji ceny jego wiedza i doświadczenie w ocenie Zamawiającego są wystarczające dla realizowania usługi w całym okresie zlecenia.
Zmiana częstotliwości odbioru odpadów z zabudowy wielorodzinnej będzie wynikać ze zgłoszonych przez właścicieli nieruchomości lub Wykonawcę potrzeb, stwierdzonych i zakomunikowanych Zamawiającemu w trakcie realizacji postanowień Umowy. Obecnie podanie przez Zamawiającego % lub innego wskaźnika wzrostu częstotliwości odbioru odpadów jest niemożliwe.

Pytanie 28
dot. Załącznika 7 do SIWZ rozdz. I ust.4 p.1) w związku art.3c ust.1 Ustawy z dn.13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Przedmiotem zamówienia jest m.in. zagospodarowanie odpadów. Zamawiający zobowiązuje Wykonawcę do przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów zielonych do RIPOK lub instalacji zastępczych wskazanych prawem miejscowym. Nie wszystkie wskazane instalacje zapewniają redukcję masy odpadów biodegradowalnych kierowanych do składowania, oraz nie wszystkie zapewniające tę redukcję osiągną jednakowy jej poziom. Ustawa nakłada art.3c na Zamawiającego obowiązek ograniczenia masy takich odpadów przekazywanych do składowania. Ustawa art.9ze ust.3 pozwala umorzyć sankcję za niewykonanie obowiązku przez Zamawiającego, pod warunkiem usunięcia przyczyny nałożenia sankcji (kary pieniężnej) przewidzianej Ustawą. Zamawiający zawierając umowę wg Projektu załączonego do SIWZ stworzy nieusuwalną dla okresu obowiązywania umowy przyczynę niewykonania obowiązku, a więc nałożenia sankcji. Czy wobec tego Zamawiający przewiduje zmianę Projektu umowy lub wprowadzenie w opisie zamówienia innych mechanizmów, które spowodują, że wykonawca kierował będzie odpady do RIPOK lub instalacji zastępczych zapewniających poziom redukcji najbardziej zbliżony do wymaganego przepisami ? Dla zapewnienia wykonania analogicznego obowiązku określonego w art.3b ust.1 p.1) Ustawy, Zamawiający przewidział mechanizm kar umownych. Czy brak mechanizmu dla redukcji odpadów biodegradowalnych jest wynikiem przeoczenia, czy celowego działania Zamawiającego, w związku z brakiem zamiaru wykonania nałożonego w tym zakresie obowiązku ustawowego?

Odp.
Zamawiający nie przewiduje kar umownych z tytułu nieosiągnięcia poziomów redukcji wskazanych w art. 3c ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Pytanie 29
Czy Wykonawca zobowiązany jest do odbioru odpadów z nieruchomości, do których z przyczyn obiektywnych, takich jak zamknięcie drogi dojazdowej, jest okresowo niemożliwy?
Odp.
Zgodnie z §9 ust. 5 lit. g) w zw. z ust. 7 Załącznika nr 6 do SIWZ Wykonawca w przypadku braku możliwości odbioru odpadów z przyczyn obiektywnych, po wykonaniu czynności opisanych w ust. 6,
nie jest zobowiązany do dokonania odbioru i zagospodarowania tych odpadów.
Pytanie 30
dot. Załącznika 1 do SIWZ w związku z Załącznikiem 7 do SIWZ
Tabele służące do wyliczenia ceny dla poszczególnych części zamówienia zawierają po dwa wiersze, z których pierwszy odnosi się do "Zmieszanych niesegregowanych odpadów komunalnych" a drugi do "Odpadów gromadzonych na nieruchomości w sposób selektywny". W tabeli zamieszczonej na stronie 12 Załącznika 7 do SIWZ wskazano cztery grupy odpadów, z których dwie (odpady grupy 15 01 xx oraz odpady 20 03 07) będą gromadzone selektywnie. Czy Zamawiający potwierdza, że masę ich należy zsumować, przemnożyć przez 2,5 i umieścić w kolumnie 3 w wierszu 2 tabeli odpowiedniej dla danego sektora i zastosować wspólna cenę za ich odbiór i zagospodarowanie?
Czy Zamawiający potwierdza, że w kolumnie 3 w wierszu 1 tabeli odpowiedniej dla danego sektora należy wpisać tylko masę odpadów grupy 20 03 01?
Czy w związku z Pytaniem 9 Zamawiający potwierdza, że wymienione w tabeli na stronie 12 "Masy pozostałych odpadów " nie mają znaczenia dla ceny oferty, bo nie są objęte zamówieniem?
Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez zmianę załącznika nr 1 do siwz – oferta cenowa. Dla poszczególnych części zamówienia, w tabelach w kolumnie 3 zostały wpisane wartości „szacunkowej ilości odpadów”. Wskazane wielkości są zgodne z danymi ujętymi w rozdziale V pkt. 1 załącznika nr 7 do siwz, przy uwzględnieniu wszystkich odbieranych rodzajów odpadów komunalnych oraz okresu realizacji umowy.

Pytanie 31
Jakim należy dysponować potencjałem technicznym, w zakresie wyposażenia umożliwiającego odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości…..
Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez zamianę zapisu w siwz w rozdziale V pkt 2 ppkt. 3). nadając mu brzmienie
Warunek zostanie uznany za spełniony, jeżeli wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponował wyposażeniem umożliwiającym odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w ilości co najmniej:
a) sześciu pojazdów specjalistycznych przystosowanych do odbioru zmieszanych odpadów komunalnych wyposażonych w system zbierający odcieki oraz
b) trzech pojazdów, przystosowanych do odbierania selektywnie zebranych odpadów komunalnych oraz
c) jednego pojazdu przystosowanego do odbierania odpadów bez funkcji kom paktującej oraz
d) jednej bazy magazynowo – transportowej

Pytanie 32
W jaki sposób wykonawca może wykazać, że będzie dysponował wyposażeniem umożliwiającym odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości?
Odp.
Wykonawca w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu ma obowiązek złożyć oświadczenia i dokumenty, w tym jak wskazano w rozdziale V pkt 3 ppkt 4) wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi zasobami, według wzoru, stanowiącego załącznik nr 5 do siwz.

Pytanie 33
Czy wykonawca zobowiązany jest do posiadania zarówno
- decyzji administracyjnej – zezwolenia na transport odpadów …..
jak i
- zezwolenia na transport towarów niebezpiecznych…..

Odp.
Wykonawca zobowiązany jest do posiadania zezwolenia na transport odpadów, o którym mowa w art. 28 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 z późn. zm.) w związku z art. 233 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U z 2013 r., poz. 21) w zakresie wskazanym w rozdziale V pkt 2 lit. a) siwz. Zgodnie z zapisem w rozdziale V pkt. 3 ppkt 2), w celu wykazania spełnienia warunku, wykonawca zobowiązany jest do złożenia dokumentu – decyzji administracyjnej zezwolenia na transport odpadów. W zakresie posiadania zezwolenia na transport towarów niebezpiecznych zgodnie z ustawa z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych oraz Umowy Europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych (ADR), zamawiający dokonał modyfikacji poprzez wykreślenie w załączniku nr 6 (wzór umowy) do siwz zapisu w § 3 ust. 1 lit. c) oraz wykreślenie w załączniku nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz zapisu w rozdziale V pkt. 1 ppkt 2).

Pytanie 34
Czy w związku z zapisem § 4 pkt l załącznika nr 6 – Wzoru umowy – do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, zobowiązującym wykonawcę do utrzymania pojemników na odpady zmieszane i segregowane w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym planowane jest określenie harmonogramu i częstotliwości mycia oraz dezynfekowania ww. pojemników
Odp.
Nie jest planowane określenie harmonogramu i częstotliwości mycia oraz dezynfekcji pojemników przeznaczonych do gromadzenia odpadów zmieszanych i segregowanych. Wykonawca zobowiązany jest do utrzymywania ich w należytym stanie poprzez dokonywanie czynności sanitarnych według potrzeb.

Pytanie 35
Jakich odpadów komunalnych dotyczy cena jednostkowa netto i brutto za odbiór i zagospodarowanie 1 Mg odpadów gromadzonych na nieruchomości w sposób selektywny, czy określając ww. ceną należy uwzględnić tylko odpady określone w pkt I ppkt 2.2.a,b,c,d,e załącznika nr 7 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia
Odp.
Cena jednostkowa netto i brutto za odbiór i zagospodarowanie 1 Mg odpadów gromadzonych na nieruchomości w sposób selektywny uwzględnia odpady określone w pkt. I ppkt 2.2) lit a,b,c,d i e oraz określone w ppkt 2.3) i 2.4) załącznika nr 7 do siwz.

Pytanie 36
W jaki sposób wykonawca ma ustalić cenę jednostkową netto i brutto za odbiór i zagospodarowanie odpadów określonych w pkt. I ppkt 2.3 i 4 załącznika nr 7 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia
Odp.
Cena jednostkowa za odbiór i zagospodarowanie odpadów określonych w pkt I ppkt 2.3) (odpady wielkogabarytowe) i ppkt 2.4) (naturalne choinki) powinna być uwzględniona w cenie jednostkowej netto i brutto za odbiór i zagospodarowanie 1 Mg odpadów gromadzonych na nieruchomości w sposób selektywny.

Pytanie 37
W załączniku nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) w § 6 litera f) Zamawiający zobowiązuje się do dostarczenia „ ostatecznego wykazu nieruchomości „ w terminie 14 dni przed dniem rozpoczęcia wykonywania przedmiotu umowy.
Ze względu na rozbudowane wymagania Zamawiającego termin 14 dni na przygotowanie się oferenta do wykonania zamówienia jest nierealnie krótki.
Pytanie:
Czy Zamawiający przewiduje wcześniej dostarczenie „ wykazów nieostatecznych „ jeżeli tak, to w jakim terminie będą dostarczone jeżeli nie, czy Zamawiający dopuszcza zmianę terminu na 30 dni ?
Odp.
Zamawiający nie dopuszcza zmiany terminu wskazanego w § 6 lit. f ). Wykaz nieruchomości objętych obowiązkiem odbierania odpadów oraz miejsc lokalizacji punktów wywozowych nie później niż w terminie 14 dni przed dniem rozpoczęcia wykonywania przedmiotu umowy.
Zgodnie z zapisami umowy Zamawiający przewiduje możliwość dostarczenia wyłącznie takiego wykazu nieruchomości, który będzie miał charakter finalny z punktu widzenia pozyskanej przez Zamawiającego na przestrzeni kilku miesięcy czasu wiedzy, a który będzie najpełniej odzwierciedlał potrzeby właścicieli nieruchomości odnoszące się do punktów odbiorów odpadów. Stąd też wyrażenie „ostateczny wykaz”. Zamawiający nie zamierza i nie przewiduje możliwości przekazania Wykonawcom uzyskanych wcześniej danych cząstkowych bądź ostatecznie przez Zamawiającego nie potwierdzonych

Pytanie 38
W załączniku nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) w § 8 ust. 5 lit. c) i d) Zamawiający wymaga, aby przedstawiać mu w formie pisemnej ewidencję wszystkich pojedynczych odbiorów odpadów. Ewidencje te będą zawierały dziesiątki tysięcy pozycji, co będzie wymagało zużycia i gromadzenia wielu kilogramów papieru.

Pytanie:

Czy Zamawiający dopuszcza aby pisemne ewidencje były przedstawiane tylko na jego wezwanie i to w zakresie określonego czasu i określonego miejsca ?

Odp.
Zamawiający dokonał zmiany zapisów Załącznika nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) w § 8 ust. 5 lit. c) i d) w ten sposób, że dotychczasowa treść ust. 5 i 6 zastąpiona została następującym brzmieniem:
5. Podstawą rozliczenia usług wykonanych przez Wykonawcę w danym miesiącu i roku kalendarzowym oraz za okres realizacji postanowień niniejszej Umowy będą sporządzone i przedstawione Zamawiającemu przez Wykonawcę w formie:
a) pisemnej i elektronicznej:
 sprawozdania miesięczne, o którym mowa w §9 ust.1,
 zbiorcze zestawienia ważeń odpadów sporządzone dla potrzeb dokumentowania przekazania i zagospodarowania odpadów,
 ewidencje przypadków, w których odbiór odpadów zmieszanych lub selektywnych nie został dokonany ze wskazaniem przyczyn nie dokonania ich odbioru,
b) elektronicznej, a na żądanie Zamawiającego również w formie pisemnej:
 ewidencje realizacji wszystkich pojedynczych odbiorów odpadów komunalnych zmieszanych,
 ewidencje realizacji wszystkich pojedynczych odbiorów odpadów gromadzonych selektywnie.

Dokumentację opisaną w ust. 5 lit. a) tiret pierwszy i drugi, z zastrzeżeniem § 2 ust. 2 i 9 ust. 3 in fine, Wykonawca doręczać będzie Zamawiającemu co miesiąc, w terminie 7 dni od zakończenia miesiąca kalendarzowego, którego przedmiotowa dokumentacja dotyczy.
Pytanie 39

W załączniku nr 7 do SIWZ ( opis przedmiotu zamówienia ) Część I pkt.2 ppkt.2) Zamawiający dopuszcza zbieranie odpadów wymienionych w tym punkcie w ppkt. c , d i e łącznie. Natomiast w § 9 ust. 2 lit.a tiret 4,5 i 6 Załącznika nr 6 ( wzór umowy ) Zamawiający wymaga podania zebranego tonażu tych odpadów każdego osobno.

Pytanie:

Czy Zamawiający dopuszcza podawania w sprawozdaniach łącznego zebranego tonażu tych odpadów?

Odp.
Zamawiający dokonał zmiany zapisów Załącznika nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) poprzez dopisanie
w § 9 w ust. 2 lit. d) w następującym brzmieniu:
„d) informację o ilości odebranych i zagospodarowanych odpadów z tworzyw sztucznych, metalu i opakowań wielomateriałowych Wykonawca może przedstawić w sprawozdaniu, o którym mowa w ust. 1, w ujęciu sumarycznym.”

Pytanie 40

W załączniku nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) w § 13 ust.9 Zamawiający wymaga aby wykonawca w przypadku niewyrażenia sprzeciwu przez Zamawiającego „ zobowiązany „ był do zawarcia z podwykonawcą umowy. W czasie upływu terminu do wyrażenia przez Zamawiającego sprzeciwu może zaistnieć sytuacja że oferent będzie chciał, albo będzie zmuszony do zmiany podwykonawcy.
Pytanie:
Czy Zamawiający dopuszcza zmianę sformułowania „ wykonawca zobowiązany jest” na „wykonawca może” z koniecznością powtórzenia procedury akceptacji.

Odp.
Zamawiający dokonał zmiany zapisów Załącznika nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) poprzez zmiany zapisu § 13 ust. 6 i 7 umowy w ten sposób, że otrzymały one następujące brzmienie:
6. Wykonawca zobowiązany jest do przedłożenia Zamawiającemu zawartej z podwykonawcą warunkowej umowy w terminie 3 dni od daty jej zawarcia, jednakże nie później niż w dniu rozpoczęcia świadczenia przez Wykonawcę usług w związku z realizacją przedmiotu niniejszej Umowy.
W przypadku, gdy w trakcie realizacji postanowień niniejszej Umowy umowa Wykonawcy z podwykonawcą wygaśnie albo ulegnie rozwiązaniu albo Wykonawca bądź podwykonawca odstąpi od zawartej umowy o świadczenie przez podwykonawcę usług, Wykonawca, który zamierza w dalszym ciągu realizować przedmiot Umowy przy pomocy podwykonawcy zobowiązany jest do przedłożenia Zamawiającemu nowej umowy z podwykonawcą w terminie 3 dni od daty jej zawarcia.

7. Wykonawca zobowiązany jest poinformować Zamawiającego w terminach wskazanych w ust. 6 jaki zakres czynności przedmiotu Umowy będzie wykonywany przez podwykonawcę.

Pytanie 41
W załączniku nr 7 ( opis przedmiotu zamówienia ) część V ust.10 pkt.3) ii. Zamawiający posługuje się nieobjaśnionym skrótem PGO.

Pytanie:

Co oznacza skrót PGO ?

Odp.
Skrót „PGO” oznacza „punkt gromadzenia odpadów”

Pytanie 42
W załączniku nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) w § 14 ust.3 lit. b Zamawiający posługuje się sformułowaniem „ Zamawiający dopuszcza możliwość zwiększenia lub zmniejszenia wynagrodzenia”.

Pytanie:

Czy sformułowanie to należy rozumieć, że w przypadku wzrostu lub spadku stawki podatku VAT strony umowy obligatoryjnie odpowiednio zwiększą lub zmniejszą wynagrodzenie wykonawcy o powstałą różnicę ?

Odp.
Zaistnienie przesłanki opisanej w §14 ust. 3 lit. b), zgodnie z jej literalnym brzmieniem, nie obliguje Zamawiającego do wyrażenia zgody na zmianę wysokości wynagrodzenia, a w konsekwencji zmianę postanowień umowy w tym zakresie, nawet w sytuacji gdy w skutek określonych zdarzeń w oparciu o sformułowane zapisy zmiana taka byłaby możliwa.
Pytanie 43
W załączniku nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) w § 14 ust.5 Zamawiający stwierdza, że nie stanowi podstawy do zmiany Umowy oraz należnego Wykonawcy wynagrodzenia zmiana stawek opłat za przyjęcie odpadów w instalacji przetwarzającej dostarczanej do niej odpady komunalne.
Pytanie:
W uwagi na to, że umowa będzie obowiązywała strony przez okres 2,5 roku, oraz to, że instalacje nie wiedzą jakie stawki opłat będą proponowały w roku 2014 i 2015, czy Zamawiający dopuszcza możliwość waloryzacji wynagrodzenia za Mg o kwotę stanowiącą różnicę między nową stawką opłat a obowiązującą poprzednio ?

Odp.
Zamawiający nie dopuszcza możliwości waloryzacji wynagrodzenia za Mg o kwotę stanowiąca różnicę stawek opłat za przyjęcie odpadów w instalacji przetwarzania odpadów.
Zgodnie z literalnym brzmieniem zapisów umowy Zamawiający ani nie przewiduje możliwości zmiany wysokości należnego Wykonawcy wynagrodzenia ani dokonania w tym zakresie odpowiedniej zmiany zapisów Umowy. Ryzyko zwiększenia wysokości opłat za przyjęcie odpadów w instalacji przetwarzającej odpady obciąża Wykonawcę i winno być – biorąc pod uwagę doświadczenie Wykonawcy i jego profesjonalny charakter – uwzględnione w kalkulacji cenowej, tak jak ryzyko potencjalnego zmniejszenia tych opłat obciąża Zamawiającego.
Pytanie 44
W załączniku nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) w § 8 ust. 9 Zamawiający określa termin wystawienia faktury VAT przekraczający 7 dni po zakończeniu miesiąca, wymagany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur … § 9 ust.1

Pytanie:

Czy zamawiający dopuszcza zmianę terminu wystawienia faktur VAT na „do 7 dni po zakończeniu miesiąca kalendarzowego” ?

Odp.
Zamawiający dokonał zmiany zapisów Załącznika nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) poprzez zmiany zapisu treść § 8 po ust. 7 i nadanie mu następującego brzmienia
8. Rozliczenie za wykonanie przedmiotu Umowy następować będzie co miesiąc, na podstawie faktur VAT, prawidłowo wystawionych przez Wykonawcę w terminie 7 dni od dnia zakończenia danego miesiąca kalendarzowego.
9. W przypadku, gdy:
a) Wykonawca nie przedstawi Zamawiającemu dokumentów, o których mowa w ust. 5 lub
b) Wykonawca nie przedstawi Zamawiającemu dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów, o których mowa w ust. 7, lub
c) Zamawiający po dokonaniu weryfikacji danych zawartych w dokumentacji stanowiącej podstawę do wystawienia faktury VAT nie potwierdzi zasadności wysokości wskazanego w fakturze VAT wynagrodzenia Wykonawcy,
Zamawiający poinformuje Wykonawcę o wysokości należnego Wykonawcy wynagrodzenia
wraz z uzasadnieniem sposobu jego wyliczenia, a Wykonawca zobowiązany jest do dokonania korekty faktury VAT. W takim przypadku termin zapłaty należnego Wykonawcy wynagrodzenia rozpoczyna swój bieg od daty otrzymania przez Zamawiającego prawidłowo wystawionej korekty faktury VAT, a Zamawiający zobowiązany jest do zapłaty Wykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w sposób wyżej określony.
10. Zamawiający zobowiązuje się do zapłaty należnego Wykonawcy wynagrodzenia przelewem na rachunek bankowy, w terminie 30 dni od daty otrzymania wystawionej zgodnie z przepisami prawa faktury VAT lub korekty faktury VAT.
11. Strony zgodnie postanawiają, iż za termin zapłaty uznają dzień obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego.
12. Zamawiający uprawniony jest do potrącenia z wynagrodzenia Wykonawcy wszelkich należnych jemu na podstawie niniejszej Umowy kwot, w szczególności z tytułu kar umownych.

Pytanie 45.

PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA, KODY ODPADÓW
Istnieje rozbieżność jeżeli chodzi o wskazanie rodzaju odpadów do odbioru w SIWZ w porównaniu z tabelą zawierającą ilości odpadów:
SIWZ str. 6 Zał. 7 do SIWZ str. 12
15 01 01 15 01 01
15 01 02 15 01 02
15 01 04 15 01 04
15 01 05 15 01 05
15 01 06 15 01 06
15 01 07 15 01 07
19 12 12 X
20 01 01 X
20 01 02 X
20 01 39 X
20 01 40 X
20 03 01 20 03 01
20 03 07 20 03 07
20 03 99 20 03 99
x 15 01 03
x 20 01 08
x 20 01 21*
x 20 01 23*
x 20 01 35*
x 20 01 36
x 20 01 38
x 20 02 01
x 20 03 02
x 20 03 03
x 20 03 99

W opisie przedmiotu zamówienia – Załącznik nr 7 do SIWZ str. 1, pkt I ust. 2 jest wskazany następujący zakres do realizacji:
1) Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne – odpowiadający kod odpadu to 20 03 01
2) Odpady gromadzone w sposób selektywny:
a. Szkło - odpowiadający kod odpadu to 15 01 07/20 01 02
b. Papier - odpowiadający kod odpadu to 15 01 01/20 01 01
c. Opakowania z tworzyw sztucznych - odpowiadający kod odpadu to 15 01 02/20 01 39
d. Metal odpowiadający kod odpadu to 15 01 04/20 01 40
e. Opakowania wielomateriałowe odpowiadający kod odpadu to 15 01 05
Przy założeniu, że tworzywa, metale i opakowania wielomateriałowe mogą być gromadzona i transportowane razem - odpowiadający kod odpadu to 15 01 06
W opisie przedmiotu zamówienia – Załącznik nr 7 do SIWZ str. 1, pkt I ust. 3 wskazane jest czego zamówienie nie obejmuje:
- odpadów pochodzących z robót budowlanych i remontowych (czyli grupa 17)
- zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (czyli kody 20 01 21*, 20 01 23*, 20 01 35* i 20 01 36),
- opon
- i innych nie wymienionych w pkt 2 zakresu.
PYTANIA BRZMIĄ:
1. W jakim celu Zamawiający wskazał kody 19 12 12 oraz 20 03 99 jako obowiązkowe w decyzji na zbieranie i transport odpadów, którą to decyzją ma się wykazać Wykonawca?
2. Dlaczego w pkt. 4 ust. 2 opisu przedmiotu zamówienia (Załącznik nr 7 str. 1) widnieje zapis, że odpady powstałe z sortowania odpadów czyli odpady o kodzie 19 12 12, które są przeznaczone do składowania muszą zostać przekazane do RIPOK? Wytwórcą tych odpadów nie jest mieszkaniec, lecz instalacja – wymóg ten nie dotyczy więc przedmiotu zamówienia i należałoby wykreślić zapis o tym mówiący.
Dlaczego Zamawiający Załączniku nr 7 pkt „VII. Dane ilościowe pozwalające ocenić wartość oferty” pokazuje ilości dla odpadów nieobjętych zamówieniem? Chodzi o kody 20 01 08, 20 01 21*, 20 01 23*, 20 01 35*, 20 01 36, 20 01 38, 20 02 01, 20 03 02, 20 03 03, 20 03 99 (ten ostatni kod ujęty w pytaniu nr 1). Jeśli odpady te nie dotyczą przedmiotu zamówienia nie należy brać pod uwagę podanych dla nich ilości do kalkulacji.
3. Pod jakim kodem Zamawiający sklasyfikował choinki? Jaka jest szacunkowa ilość przewidziana do odbioru i zagospodarowania?

Odp.
1. Zamawiający wskazał rodzaje odpadów, jakie winny być wymienione w decyzji – zezwoleniu na transport odpadów, jako minimum, w tym odpady o kodzie 19 12 12 (pozostałości z sortowania) oraz 20 03 99 (odpady komunalne niewymienione w innych podgrupach). Zdaniem zamawiającego wymieniony rodzaje odpadów wykonawca będzie transportował realizując usługę odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zgodnie z zapisem w rozdziale V pkt. 3 ppkt 2) siwz, w celu wykazania spełnienia warunku, wykonawca zobowiązany jest do złożenia dokumentu – decyzji administracyjnej – zezwolenia na transport odpadów.
2. Zobowiązanie ujęte w pkt. I ppkt. 4 ppk. 2) załącznika nr 7 do siwz dotyczące przekazania odpadów o kodzie 19 12 12 czyli pozostałości z sortowania do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych lub instalacji zastępczych, jest zgodne z zapisami art. 9 e ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. poz. 391, poz. 951, z 2013 r. poz.21, poz. 228). Dane ujęte tabelarycznie w pkt VII ppkt 1, 2 i 3 załącznika nr 7 do siwz zostały przygotowane na podstawie analizy rynku zagospodarowania odpadów oraz bazy danych będącej w posiadaniu zamawiającego. Zamawiający przedstawia informacje wg stanu istniejącego, w tym o rodzajach odpadów komunalnych odbieranych na terenie miasta.
3. Naturalne choinki zalicza się do odpadów ulegających biodegradacji – kod 20 02 01. Zamawiający szacuje do odbioru i zagospodarowania naturalnych choinek w ilości ok. 60 Mg w jednym sektorze.

Pytanie 46

WYMAGANE DECYZJE

W SIWZ Zamawiający w rozdziale V ust. 2 pkt 1 a wskazał konieczność posiadania decyzji na transport odpadów wymieniając zakres wg konkretnych kodów. Nie ma wśród nich odpadów niebezpiecznych. Natomiast w Załączniku nr 7 pkt V ust 1 pkt 2 wskazane jest posiadanie zezwolenia na transport towarów niebezpiecznych.
PYTANIE BRZMI:
Dlaczego zamawiający wymaga pozwolenia na transport odpadów niebezpiecznych (ADR) skoro odpady niebezpieczne nie są przedmiotem zamówienia?

Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez wykreślenie w załączniku nr 6 (wzór umowy ) do siwz zapisu w § ust. 1 lit. c) oraz wykreślenie w załączniku nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz zapisu w rozdziale V pkt. 1 ppkt. 2).

Pytanie 47
POJAZDY
Zamawiający w SIWZ Rodz. V ust. 2 pkt 3 (str. 7) wymaga aby Wykonawca dysponował co najmniej:
a) sześcioma pojazdami specjalistycznymi, przystosowanymi do zmieszanych odpadów komunalnych
b) czterema pojazdami do odpadów selektywnych
c) jednym pojazdem bez funkcji kompaktującej
Natomiast w Załączniku nr 7 str. 8 jest zapis, że Wykonawca musi dysponować co najmniej:
a) sześcioma pojazdami specjalistycznymi, przystosowanymi do zmieszanych odpadów komunalnych
b) trzema pojazdami do odpadów selektywnych
c) jednym pojazdem bez funkcji kom paktującej

PYTANIA BRZMIĄ:
1. Jakim wyposażeniem ostatecznie powinien dysponować Wykonawca aby spełnić wymagania udziału w postępowaniu przetargowym?
2. Czy minima ilościowe określone dla pojazdów odnoszą się do każdego sektora osobno? W każdym sektorze jest inna ilość odpadów.

Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez zamianę zapisu w siwz w rozdziale V pkt 2 ppkt. 3). nadając mu brzmienie:

1. Warunek zostanie uznany za spełniony, jeżeli wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponował wyposażeniem umożliwiającym odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w ilości co najmniej:

a) sześciu pojazdów specjalistycznych przystosowanych do odbioru zmieszanych odpadów komunalnych wyposażonych w system zbierający odcieki oraz
b) trzech pojazdów, przystosowanych do odbierania selektywnie zebranych odpadów komunalnych oraz
c) jednego pojazdu przystosowanego do odbierania odpadów bez funkcji kom paktującej oraz
d) jednej bazy magazynowo – transportowej

2. Wykonawca zobowiązany jest przez cały okres obowiązywania umowy dysponować środkami transportu, bazą magazynowo – transportową i potencjałem osobowym gwarantującym stałe, ciągłe i bezawaryjne świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów. Zobowiązanie to dotyczy każdego sektora.
W rozdziale V pkt 2 ppkt 3 wskazano warunek udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Wykonawca w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu ma obowiązek złożyć oświadczenia i dokumenty, w tym jak wskazano w rozdziale V pkt 3 ppkt 4) wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług w celu realizacji zamówienia wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi zasobami, według wzoru, stanowiącego załącznik nr 5 do siwz.

Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez zmianę zapisu Załącznika nr 7 rozdział V pkt 4 poprzez nadanie mu brzmienia:

4. Wykonawca realizujący usługę w więcej niż jednej części zamówienia (sektorze) zobowiązany jest dysponować minimalną liczbą pojazdów, o których mowa w pkt 3, w ilości stanowiącej iloczyn liczb określonych w pkt. 3 ppkt1)- 3) oraz liczby części zamówienia, w których realizuje usługi.

Pytanie 48
W załączniku nr 7 do SIWZ pkt V ust. 6 (str. 8-9) widnieje zapis, że Zamawiający zachowuje prawo do wykorzystania powierzchni bocznych komór zbiorczych pojazdów jako nośników informacji wykorzystywanych dla celów edukacyjnych i informacyjnych związanych z obowiązującym na terenie Gminy Szczecin systemem gospodarowania odpadami.

PYTANIA BRZMIĄ:
1. Czy Zamawiający przewidział konkretną formę reklamy np. tablica, wyklejanie?
2. Kto będzie ponosił koszty związane z powyższym? (przygotowanie reklamy, jej wykonanie, czas pracy Wykonawcy związany z montażem reklamy, wymiarowaniem i ewentualnie dojazdem do miejsca montażu itp.)

Odp.
1. Forma będzie uzgodniona przez Zamawiającego z Wykonawcą na podstawie weryfikacji możliwości technicznych w zakresie dostępnych rozwiązań dla nośników informacji określonych dla poszczególnych pojazdów..
2. Koszty związane z przygotowaniem do wykorzystania powierzchni bocznych komór zbiorczych pojazdów jako nośników informacji ponosić będzie Zamawiający.


Pytanie 49
W załączniku nr 7 część V ust. 10 pkt 3) ii Zamawiający użył skrótu „PGO”


PYTANIE BRZMI:
1. Co oznacza skrót PGO?

Odp.
1. Skrót „PGO” oznacza „punkt gromadzenia odpadów”

Pytanie 50
POJEMNIKI I WORKI
1. Zamawiający w Załączniku nr 7 ust. VII ust. 3 w tabeli pokazującej szacunkową liczbę pojemników na odpady gromadzone w sposób selektywny z podziałem na rodzaje pojemników (wg pojemności).
W celu sporządzenia rzetelnej kalkulacji ceny ofertowej niezbędne jest jak przedstawia się podział wskazanych rodzajów pojemników dodatkowo w podziale na frakcje odpadów selektywnych np. ile pojemników 1,1 m3 jest przeznaczonych dla odpadów opakowaniowych ze szkła, ile pojemników 1,1m3 jest przeznaczonych dla odpadów z papieru itd.
Podobnie jest z workami 60l. – na jakie odpady są przeznaczone? Itp.
Prosimy o doprecyzowanie wykazu.

Odp.
Ilość pojemników na odpady gromadzone w sposób selektywny została oszacowana na podstawie stanu istniejącego na terenie miasta. Zamawiający nie przewiduje wprowadzenia dodatkowego podziału na rodzaje pojemnika w zależności od rodzaju odpadów opakowaniowych. Worki 120 l z założenia są przeznaczone do gromadzenia odpadów wymienionych w załączniku nr 7 do siwz w pkt. I ppkt 2. ppkt 2) b,c,d, i e, worki 60 l do gromadzenia odpadów wymienionych w ppkt 2) a tj. szkła opakowaniowego z wyłączeniem opakowań po środkach ochrony roślin, środkach medycznych i truciznach.

2. Przy pierwszej dystrybucji należy dostarczyć po 3 szt. worków z każdego rodzaju (Załącznik nr 7 ust. III pkt 1 ppkt 8 str. 3)

PYTANIE BRZMI:
Jak wygląda komplet worków? Po trzy worki 120l.? Po trzy worki 60l.? Czy inna kombinacja?

Odp.
Przy pierwszym dostarczeniu wykonawca dostarcza po 3 worki dla każdej z 3 frakcji. Należy przyjąć 6 szt o pojemności 120 l oraz 3 szt o pojemności 60 l

3. Wykonawca wyposaża nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych i selektywnych wg bazy adresowej przekazanej przez Zamawiającego. Wykonawca ponosi koszty związane z rozstawianiem, wymianą, utrzymaniem pojemników w czystości itp.

PYTANIE BRZMI:
Kto ponosi koszty ewentualnych dzierżaw z tytułu lokalizacji pojemników w przypadku roszczeń właściciela terenu?

Odp.
Za lokalizację pojemników do gromadzenia odpadów odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości. Koszty ewentualnych dzierżaw z tytułu lokalizacji pojemników na terenie innej nieruchomości są kosztami właściciela nieruchomości.

Pytanie 51
BAZA ADRESOWA

Zamawiający w Załączniku nr 7 ust. III pkt 3 (str. 4), informuje, że szczegółowy wykaz punktów wywozowych, które powinny zostać wyposażone w pojemniki i worki, ich rodzaj oraz ilość Zamawiający dostarczy Wykonawcy przed zawarciem umowy.
Aby móc skalkulować koszty związane z całością przedmiotu zamówienia - baza adresowa wraz z przyporządkowanymi do danej nieruchomości pojemnikami (ilość i rodzaj) – jest kluczowym elementem kalkulacji cenowej.
Ponadto Zamawiający w Załączniku nr 7 pkt VIII ust. 1 zastrzega, że „Wykonawca zobowiązany jest do zapoznania się z przedmiotem zamówienia objętym niniejszym postępowaniem.”
Prosimy o udostępnienie bazy punktów wywozowych.
Odp.
Zamawiający nie udostępnia bazy punktów wywozowych. Dla potrzeb złożenia oferty, zamawiający wskazał oszacowaną ilość punktów wywozowych, ilość budynków wielo i jednorodzinnych
w poszczególnych sektorach – pkt VII ppkt 1 załącznika nr 7 do siwz. Ponadto charakterystyki poszczególnych sektorów zawarte są w uchwale Rady Miasta Szczecin przywołanej w pkt II ppkt 1 załącznika nr 7 do siwz Wykaz nieruchomości objętych obowiązkiem odbierania odpadów oraz miejsc lokalizacji punktów wywozowych, zamawiający przekaże wykonawcy przed podpisaniem umowy. Zgodnie z zapisami umowy Zamawiający przewiduje możliwość dostarczenia wyłącznie takiego wykazu nieruchomości, który będzie miał charakter finalny z punktu widzenia pozyskanej przez Zamawiającego na przestrzeni kilku miesięcy czasu wiedzy, a który będzie najpełniej odzwierciedlał potrzeby właścicieli nieruchomości odnoszące się do punktów odbiorów odpadów. Stąd też wyrażenie „ostateczny wykaz”. Zamawiający nie zamierza i nie przewiduje możliwości przekazania Wykonawcom uzyskanych wcześniej danych cząstkowych bądź ostatecznie przez Zamawiającego nie potwierdzonych.

Pytanie 52
MIESIĘCZNE SPRAWOZDANIE

Część II miesięcznego sprawozdania brzmi:
„MASA POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW ODEBRANYCH ODPADÓW KOMUNALNYCH W TYM ZMIESZANYCH ODPADÓW KOMUNALNYCH, ODPADÓW ZIELONYCH I POZOSTAŁOŚCI Z SORTOWANIA ORAZ SPOSOBIE ICH ZAGOSPODAROWANIA”
Zapis ten powinien dotyczyć tylko odpadów komunalnych, czyli 20 03 01 i 20 03 07 – zgodnie z przedmiotem zamówienia.
Część III miesięcznego sprawozdania
„MASA ODPADÓW ULEGAJĄCYCH BIODEGRADACJI”
Kierując się zakresem zamówienia, Wykonawca będzie tu zamieszczał informację o masie odebranych choinek naturalnych. Zgodnie z zapisami Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, odpady biodegradowalne (zielone) nie mogą zostać przekazane do składowania. Stąd należałoby wykreślić pkt a w III części sprawozdania.
Część VI miesięcznego sprawozdania
„WSKAZANIE PUNKTÓW WYWOZOWYCH I NIERUCHOMOŚCI, Z KTÓRYCH WŁAŚCICIELE ZBIERAJĄ ODPADY KOMUNALNE W SPOSÓB NIEZGODNY Z REGULAMINEM UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE SEKTORA”
Nie ma odrębnych regulaminów dla sektorów – jest jeden dla Gminy Szczecin.

Odp.
Zamawiający nie wprowadza zmian do Załącznika nr 8 do SIWZ.
Zamawiający potwierdza, że nie ma odrębnych Regulaminów utrzymania czystości i porządku dla poszczególnych sektorów. Opis w części VI sprawozdania dotyczy wskazania punktów wywozowych i nieruchomości na terenie sektora objętego zleceniem, których właściciele zbierają odpady komunalne w sposób niezgodny z Regulaminem utrzymania czystości i porządku.

Pytanie 53
GWARANCJE BANKOWE
PYTANIE BRZMI:
Proszę o informację, czy gdyby Wykonawca zdecydował się na wniesienie wadium w formie gwarancji bankowej, to do oferty należy załączyć jedną gwarancję obejmującą wszystkie cztery części zamówienia, czy na każdą część zamówienia powinna być osobna gwarancja bankowa?

Odp.
Wykonawca może złożyć jeden dokument gwarancji, jednakże z treści tego dokumentu musi wynikać jakie części, na które wykonawca złożył oferty, są zabezpieczone tą gwarancją. Wykonawca musi jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli oferty złożone na więcej niż jedna część, będą zabezpieczone jednym dokumentem gwarancji, wtedy zamawiający zgodnie z art. 46 ust. 1a ustawy Prawo zamówień publicznych zwróci dokument gwarancji dopiero po zawarciu umowy w danej części.
Pytanie 54
Rozdz. V pkt. 2.4. oraz 3.5
W jaki sposób wykonawca ma przedstawić przychody za rok 2012, biorąc pod uwagę, że na dzień złożenia oferty nie ma jeszcze obowiązku posiadania gotowego sprawozdania finansowego za w/w rok. Czy wobec tego wystarczy, że wykonawca przedłoży sprawozdanie finansowe za 3 ostatnie zamknięte lata obrotowe tj. 2009, 2010 i 2011 ?

Odp.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, dalej u.o.r, sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień na dzień kończący rok obrotowy nie później niż w ciągu 3 miesięcy od tego dnia.
W związku z powyższym, jeżeli na dzień złożenia oferty wykonawca ma sporządzone sprawozdanie finansowe za rok 2012 to winien wykazać osiągnięcie przychodów netto z tytułu sprzedaży w wysokości 10.000 tys. zł netto rocznie za lata 2010, 2011 i 2012. Jeżeli zaś nie sporządził na dzień złożenia oferty sprawozdania finansowego za rok 2012 wówczas dla oceny spełnienia warunku opisanego w Rozdz. V ust. 2. Pkt 4) winien przedstawić sprawozdania za lata 2009, 2010 i 2011.

Pytanie 55
Rozdz. V pkt. 2.3
Czy opis sposobu spełniania warunku w zakresie potencjału technicznego, wskazujący na konieczność dysponowania odpowiednimi pojazdami dotyczy oferty składanej obsługę jednego sektora (zadania), czy też wszystkich zadań przetargowych ? Czy nie należałoby uzupełnić (ujednolicić treść) zapis w/w punktu o zapis umieszczony w pkt. V ppkt.4 załącznika nr 7 do SIWZ ?

Odp.
Zawarty w Rozdz. V ust 2. ppkt 3) zapis opisuje warunek konieczny do przystąpienia do przetargu i pod kątem dopuszczenia oferty do przetargu nie jest uzależniony od tego na ile części zamówienia oferta będzie złożona. Natomiast zapis w pkt. V ppkt.4 załącznika nr 7 do SIWZ określa iloma pojazdami w trakcie realizacji umowy musi być realizowane zamówienie.
W związku z powyższym Zamawiający nie przewiduje uzupełnienia zapisu w Rozdz. V ust 2. ppkt 3) SIWZ.

Pytanie 56

Rozdz. V pkt. 2.4 a, b, c
Czy opis sposobu spełniania warunku w zakresie sytuacji ekonomicznej i finansowej, wskazujący na konieczność dysponowania odpowiednimi: przychodami netto, środkami finansowymi, zdolnością kredytową oraz wysokością Polisy ubezpieczeniowej - dotyczy oferty składanej obsługę jednego sektora (zadania), czy też wszystkich zadań przetargowych ?

Odp.
Opis dotyczy zarówno oferty składanej na całość zamówienia, jak i oferty składanej na poszczególne jego części.

Pytanie 57
Rozdz. V pkt. 3
Czy Zamawiający nie wymaga na etapie złożenia ofert potwierdzenia wpisu do rejestru działalności regulowanej ?

Odp.
Zgodnie z zapisem pkt V ppkt 1. załącznika 7 do siwz wykonawca zobowiązany jest posiadania wpisu do rejestru działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Miasto Szczecin, o którym mowa w art. 9b i następnych ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. poz. 391, poz. 951, z 2013 r. poz.21, poz. 228). Na etapie złożenie oferty wykonawca nie jest zobowiązany do przedłożenia zaświadczenia potwierdzającego dokonanie wpisu.

Pytanie 58
Rozdz. V pkt. 3
Dlaczego Zamawiający nie wskazuje w tym miejscu SIWZ, że będzie domagał się zezwolenia na transport odpadów niebezpiecznych? Czy żądanie takiego zezwolenia ma uzasadnienie, biorąc pod uwagę przedmiot umowy tj. odpady inne niż niebezpieczne ?

Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez wykreślenie w załączniku nr 6 (wzór umowy ) do siwz zapisu w § ust. 1 lit. c) oraz wykreślenie w załączniku nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz zapisu w rozdziale V pkt. 1 ppkt. 2).

Pytanie 59
Rozdz. V pkt. 3.7
Dlaczego Zamawiający nie wskazuje w tym miejscu w SIWZ wysokość wymaganej kwoty z polisy OC (tj. takiej jak we wzorze umowy) ?

Odp.
W rozdziale V pkt. 3.7 siwz wymieniono dokument (opłaconą polisę) jaki wykonawca ma obowiązek złożyć w celu wykazania spełnienia warunku udziału w postępowaniu określonego w rozdziale V pkt. 2. 4) lit. c) – minimalnej kwoty ubezpieczenia. W załączniku nr 6 do siwz – wzór umowy w § 4 lit. h) wymieniono zobowiązanie do posiadania ważnej przez cały okres realizacji polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej na kwotę nie niższą niż 2.000.000 złotych.
Pytanie 60
Rozdz. VII pkt. 1
Dlaczego informacja o terminie wykonania zamówienia w SIWZ i ogłoszeniu są różne tj. w SIWZ podano: od dnia podpisania umowy do 31 grudnia 2015 r., natomiast w ogłoszeniu: od 01.07.2013 do 31.12.2015 roku . Który termin jest właściwy ?

Odp.
Wykonanie przedmiotu umowy następować będzie w okresie od dnia zawarcia do dnia 31 grudnia 2015 roku, z zastrzeżeniem , że odbiór odpadów z nieruchomości i ich zagospodarowanie Wykonawca będzie realizował począwszy od 1 lipca 2013 r. Natomiast przed 1 lipca 2013 r. Wykonawca zobowiązany będzie wyposażyć nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów.

Pytanie 61

Rozdz. VIII pkt. 2 ppkt. 1 i 2
Dlaczego Zamawiający dopuszcza (preferuje) wyłącznie dwie formy wniesienia wadium tj. w pieniądzu oraz poręczenie bankowe (lub SKOK) ? Czy wykonawca może wnieść wadium też w innej formie dopuszczonej w art. 45 ust. 6 pkt. 1 – 5 Ustawą Prawo zamówień publicznych ?

Odp.
Zgodnie z Rozdziałem VIII pkt 2 SIWZ Zamawiający przewidział wszystkie formy wnoszenia wadium jakie przewiduje w tej kwestii ustawa Prawo zamówień publicznych.

Pytanie 62

Rozdz. VIII
W jaki sposób, gdzie i w jakiej formie wykonawca powinien złożyć wadium niepieniężne (dowód jego wniesienia), zgodnie z wymaganiami Zamawiającego, tak aby nie zostać wykluczonym z postępowania o udzielenie przedmiotowego zamówienia ?

Odp.
Sposób wniesienia wadium w formie niepieniężnej zamawiający przewidział w Rozdziale VIII
pkt 2 ppkt 2) SIWZ.

Pytanie 63

Rozdz. XIII - pkt. 2 ppkt 3
Dlaczego Zamawiający dopuszcza (preferuje) wyłącznie dwie formy wniesienia zabezpieczenia tj. w pieniądzu oraz poręczeniu bankowym (lub SKOK) ? Czy wykonawca może wnieść zabezpieczenie w innej formie dopuszczonej w art. 148 ust. 1 pkt. 1 – 5 Ustawą Prawo zamówień publicznych ?

Odp.
Zgodnie z Rozdziałem XIII pkt 2 ppkt 3) SIWZ zamawiający przewidział wszystkie formy wnoszenia zabezpieczenie należytego wykonania jakie przewiduje w tej kwestii ustawa Prawo zamówień publicznych.

Pytanie 64
Rozdz. XV – pkt. 1
Czy zamówienie nie powinno obejmować także swoim przedmiotem n/w kodów CPV: 90512000-9, 90513100-7, 90513100-8, 90511000-2

Odp.
Zamawiający nie przewiduje wprowadzania dodatkowych kodów CPV.

Pytanie 65
Załącznik nr 1 do SIWZ pkt. 1
Jakie dane i skąd konkretnie powinny zostać naniesione w kolumnie nr 3 (pn. „Szacunkowa ilość odpadów” ) ? Czy chodzi o dane z załącznika nr 7 do SIWZ?

Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez zmianę załącznika nr 1 do siwz – oferta cenowa. Dla poszczególnych części zamówienia, w tabelach zostały wpisane wartości „szacunkowej ilości odpadów”. Wskazane wielkości są zgodne z danymi ujętymi w rozdziale V pkt. 1 załącznika nr 7 do siwz, przy uwzględnieniu okresu realizacji umowy.
Pytanie 66
Załącznik nr 1 do SIWZ pkt. 1
Na który z zapisów SIWZ powołuje się przedmiotowy zapis załącznika nr 1 do SIWZ? W którym miejscu SIWZ wskazany jest okres rękojmi za wady?

Odp.

Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez zmianę załącznika nr 1 do siwz – oferta cenowa. Punkt 5 został wykreślony.

Pytanie 67
Załącznik nr 6 do SIWZ – § 4 pkt. k)
Przedmiotowy zapis – w zakresie obowiązku używania przez wykonawcę „umytych i dezynfekowanych oraz sprawnych technicznie pojemników” jest niezgodny z obowiązującymi przepisami oraz niezgodne z przedmiotem zamówienia, ponieważ za utrzymanie pojemników odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości. Proponujemy dokonać zmiany przedmiotowego zapisu, poprzez wykreślenie w/w/ frazy.

Odp.

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (wg stanu z dnia 06 marca 2013r.) Gmina uprawniona jest do przejęcia obowiązku wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz ich utrzymywania w czystości. W konsekwencji powyższego uprawniona jest również do przeniesienia tych obowiązków na wykonawcę, realizującego w jej imieniu przejęte na gruncie ww. ustawy obowiązki.

Pytanie 68
Załącznik nr 6 do SIWZ – § 4 pkt. l
Przedmiotowy zapis – w zakresie obowiązku „utrzymania pojemników na odpady zmieszane i segregowane w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym” - jest niezgodny z obowiązującymi przepisami oraz niezgodne z przedmiotem zamówienia, ponieważ za utrzymanie pojemników odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości. Proponujemy dokonać zmiany przedmiotowego zapisu, poprzez wykreślenie w/w frazy.

Odp.

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (wg stanu z dnia 06 marca 2013r.) Gmina uprawniona jest do przejęcia obowiązku wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz ich utrzymywania w czystości. W konsekwencji powyższego uprawniona jest również do przeniesienia tych obowiązków na wykonawcę, realizującego w jej imieniu przejęte na gruncie ww. ustawy obowiązki.

Pytanie 69

Załącznik nr 6 do SIWZ § 12
Proponujemy ujednolicenie (poprawienie numeracji wg właściwego porządku numerycznego) po ust. 1 niniejszego paragrafu.

Odp.

Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez zmianę numeracji przedmiotowego paragrafu wg właściwego porządku.

Pytanie 70

Załącznik nr 6 do SIWZ – § 12 pkt.h)
proponujemy po słowach: „(…) nie działania lub niesprawności działania (…)”, dodać zapis o treści: „(…)zawinionych przez wykonawcę (…)”.

Odp.

Zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych do umów w sprawie zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy Kodeks Cywilny. Natomiast zgodnie z art. 483 § 1 w zw. z art. 3531 Kodeksu cywilnego Zamawiający uprawniony był do sformułowania katalogu zdarzeń, których zaistnienie uprawnia go do żądania zapłaty kary umownej w wysokości określonej w umowie. Podporządkowanie kary umownej podstawom odpowiedzialności kontraktowej sprawia, że zobowiązany do zapłaty tej kary może bronić się zarzutem, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności. W związku z powyższym ciężar dowodu obciążać będzie Wykonawcę, który będzie mógł w razie wykazania stosownych ku temu dowodów uwolnić się od nałożonego obowiązku zapłaty kary umownej.

Pytanie 71

Załącznik nr 6 do SIWZ § 13 ust. 5
Czy zawarcie umowy przez wykonawcę z podwykonawcą ma nastąpić w drodze umowy przedwstępnej, czy też umowy z warunkiem zawieszającym ? Na jakiej podstawie prawnej Zamawiający posiada uprawnienie do wniesienia sprzeciwu wobec treści umowy zawieranej pomiędzy wykonawca a podwykonawcą ? W jakim wypadku (jakie będą ewentualne przesłanki) Zamawiający wniesie sprzeciw wobec zawartej umowy ?

Odp.
Zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych do umów w sprawie zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy Kodeks Cywilny. Natomiast zgodnie z zasadą swobody umów wyrażoną w art. 3531 Kodeksu cywilnego Zamawiający posiada możliwość umownego zastrzeżenia wniesienia sprzeciwu co do wykonywania przedmiotu umowy przez konkretnego podwykonawcę z uwagi na nie spełnienie przesłanek określonych w § 13 ust. 4 umowy. Zamawiający nie jest zobowiązany ani uprawniony do przesądzania formy prawnej w jakiej nastąpi zawarcie umowy z podwykonawcą (umowa przedwstępna czy też umowa warunkowa) z tym zastrzeżeniem, że musi zawierać zastrzeżenie warunku opisanego w § 13 ust. 5.
Pytanie 72
Załącznik nr 6 do SIWZ § 13 ust. 13
Dlaczego wykonawca ma być zobowiązany, aby w każdym wypadku na jego koszt i ryzyko dokonywać wymiany uszkodzonego pojemnika lub worka, w tym także w wypadku uszkodzenia dokonanego przez właściciela nieruchomości lub osoby trzecie ? Proponujemy dokonać odpowiedniej modyfikacji zapisów przedmiotowego ustępu.

Odp.
Zamawiający zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych do umówi w sprawie zamówień publicznych w zw. z art. 3531 Kodeksu Cywilnego uprawniony jest do sformułowania treści postanowień umowy w sposób określony w § 13 ust. 13. Ryzyko konieczności wymiany pojemników lub worków w okolicznościach wskazanych w § 13 ust. 13 Wykonawca może skalkulować w cenie oferty, wykorzystując w tym celu posiadaną wiedzę i doświadczenie.
Pytanie 73
Załącznik nr 6 do SIWZ – § 13 ust. 14
proponujemy po słowach: „(…) wszelkich szkód (…)”, dodać zapis o treści: „(…)zawinionych przez wykonawcę (…)”.

Odp.
Zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych do umów w sprawie zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy Kodeks Cywilny. Natomiast zgodnie z art. 483 § 1 w zw. z art. 3531 Kodeksu cywilnego Zamawiający uprawniony był do sformułowania katalogu zdarzeń, których zaistnienie uprawnia go do żądania zapłaty kary umownej w wysokości określonej w umowie. Podporządkowanie kary umownej podstawom odpowiedzialności kontraktowej sprawia, że zobowiązany do zapłaty tej kary może bronić się zarzutem, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności. W związku z powyższym ciężar dowodu obciążać będzie Wykonawcę, który będzie mógł w razie wykazania stosownych ku temu dowodów uwolnić się od nałożonego obowiązku zapłaty kary umownej.

Pytanie 74

Załącznik nr 7 do SIWZ
Czy wskazane w załączniku tzw. „punkty wywozowe” są przypisane do jednej nieruchomości, czy też kilku lub więcej ?

Odp.
„Punkty wywozowe”, o których mowa w załączniku nr 7 do siwz mogą być przypisanej do jednej nieruchomości bądź kilku ( np. w zabudowie wielorodzinnej).

Pytanie 75
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. I ppkt. 6
Czy usługa wyposażenia w pojemniki nieruchomości nie powinna być usługą dodatkową dla wykonawcy, biorąc pod uwagę bezwzględne wskazanie takiego obowiązku, jako ciążącego na właścicielu nieruchomości (art. 5 ust.1 pkt. 1 Ustawy o utrzymanie w czystości (…) oraz § 6 ust. 4 Regulaminu Utrzymania Czystości (…) ?

Odp.
Usługa wyposażenia nieruchomości w pojemniki przeznaczone do gromadzenia odpadów komunalnych nie jest usługą dodatkową. Dla wskazania przedmiotu zamówienia w zakresie wyposażenia nieruchomości przez wykonawcę, znajduje zastosowanie przepis art. 1pkt. 1) ustawy z dnia 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dz. U. z 2013 poz. 228)

Pytanie 76
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. VII – ppkt. 1, 2 i 3
Na podstawie jakich danych źródłowych oraz przy zastosowaniu jakiego wzoru (algorytmu) Zamawiający oszacował dla każdego sektorów: masę odpadów oraz ilość pojemników ?

Odp.
Podstawą wskazania danych ilościowych w pkt VII ppkt 1, 2 i 3 załącznika nr 7 do siwz, jest dokonana przez zamawiającego analiza rynku zagospodarowania odpadów oraz baza danych będąca w posiadaniu Zamawiającego.

Pytanie 77
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. III pkt. 1 ppkt. 4
Dlaczego uzgodnienie odbioru odpadów wielkogabarytowych ma następować pomiędzy wykonawcą a właścicielem nieruchomości, skoro stroną umowy będą: Zamawiający i wykonawca ? Kto poniesie konsekwencje braku uzgodnień ?

Odp.
Zapis pkt II pkt 1 ppkt 4 załącznika nr 7 do siwz jest zgodny z ustaleniami § 8 ust. 2 Uchwały Nr IV/N/693/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 . w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustaleniami § 8 ust. 4 Uchwały Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na ternie Gminy Miasto Szczecin. Właściciel nieruchomości jest uprawniony do dokonania ustaleń z wykonawcą odbierającym odpady z jego nieruchomości.

Pytanie 78
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. III pkt. 2
W jaki sposób będzie wykonywana czynność mycia i dezynfekcji pojemników? Kogo będzie obciążać koszt wykonania takiej usługi ? Czy będzie to dodatkowo płatna usługa ?

Odp.
Za czynność mycia i dezynfekcji pojemników przeznaczonych do gromadzenia odpadów odpowiedzialny jest wykonawca i usługa ta nie jest dodatkowo płatną usługą.

Pytanie 79
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. III pkt. 8
Dlaczego uzgodnienie w zakresie zwiększenia częstotliwości odbioru niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych ma następować pomiędzy wykonawcą a właścicielem nieruchomości, skoro stronami umowy będą: Zamawiający i wykonawca ? Kto poniesie konsekwencje braku uzgodnień ?

Odp.

Zgodnie z zapisem Załącznika nr 8 Rozdz. III pkt 8 właściciele nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej mają prawo zgłosić Zamawiającemu zapotrzebowanie na zwiększenie częstotliwości odbioru zmieszanych niesegregowanych odpadów komunalnych, a zgłoszone zmiany zgłaszane Wykonawca zobowiązany jest wprowadzić do harmonogramu odbierania odpadów komunalnych i uzyskać akceptację dla wprowadzonych zmian od Zamawiającego. Nie ma mowy o uzgodnieniach między właścicielami nieruchomości a Wykonawcą.

Pytanie 80
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. III pkt. 15
Proponujemy dodać zapis o treści: „(…)a wynikające z winy wykonawcy(…)”.

Odp.
Zamawiający nie dokonuje zmiany zapisu Załącznik nr 7 do SIWZ rozdział III pkt. 15
Pytanie 81
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. V ppkt.6
Jak Zamawiający rozumie „działania edukacyjne i informacyjne” ? Jaki będzie ich przedmiot ? Kto poniesie koszt tych działań, a zwłaszcza projektowania i umieszczenia odpowiednich np. banerów informacyjnych na bokach pojazdów, biorąc pod uwagę, ze działanie te są wskazane w pkt. I niniejszego załącznika jako objęte przedmiotem zamówienia ?

Odp.

Przedmiotem działań edukacyjnych i informacyjnych będzie informacja dla mieszkańców Szczecina
w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Koszty związane z projektowaniem i umieszczeniem odpowiednich banerów informacyjnych na bokach pojazdów ponosić będzie Zamawiający. Ostatecznie forma będzie uzgodniona przez Zamawiającego z Wykonawcą na podstawie weryfikacji możliwości technicznych w zakresie dostępnych rozwiązań dla nośników informacji określonych dla poszczególnych pojazdów.

Pytanie 82
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. V ppkt. 7.2
Prosimy o definicję lub wskazanie zakresu przedmiotowego tzw.: „terenów trudnodostępnych”.

Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez wykreślenie w załączniku nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz zapisu w rozdziale V pkt 7 ppkt. 2).

Pytanie 83
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. VIII ppkt. 3.3.
Proponujemy dodać zapis o treści: „(…)powstałych z winy wykonawcy,”.

Odp.
Zamawiający dokonał modyfikacji poprzez wykreślenie zapisu Załącznika nr 7 do SIWZ rozdział VIII ppkt. 3).
Pytanie 84
Rozdział XV SIWZ
Dlaczego Zamawiający nie wskazuje w osobnym w załączniku do specyfikacji wykazu posesji oraz szacunkowych ilości koniecznych do rozstawienia pojemników do selektywnej zbiórki odpadów ? Ilości określone w załączniku nr 7 do SIWZ mają charakter poglądowy w celu ułatwienia Zamawiającemu oceny oferty i mogą znacząco odbiegać od ilości pojemników koniecznych do rozstawienia w poszczególnych sektorach. Podanie wykazu posesji oraz szacunkowej ilości pojemników ma wpływ na rzetelne oszacowanie kosztów świadczenia usługi.

Odp.
W załączniku nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz – rozdział VII pkt. 1, 2 i 3, dla potrzeb złożenia oferty, zamawiający scharakteryzował poszczególne sektory poprzez szacunkowe określenie ilości mieszkańców, ilości budynków wielo i jednorodzinnych, ilości wytwarzanych odpadów komunalnych przewidzianych do odbioru i zagospodarowania, ilości punktów wywozowych oraz ilości potrzebnych pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych zmieszanych i gromadzonych w sposób selektywny.
Wykaz nieruchomości objętych obowiązkiem odbierania odpadów oraz miejsc lokalizacji punktów wywozowych, Zamawiający przekaże wykonawcy przed podpisaniem umowy. Zgodnie z zapisami umowy Zamawiający przewiduje możliwość dostarczenia wyłącznie takiego wykazu nieruchomości, który będzie miał charakter finalny z punktu widzenia pozyskanej przez Zamawiającego na przestrzeni kilku miesięcy czasu wiedzy, a który będzie najpełniej odzwierciedlał potrzeby właścicieli nieruchomości odnoszące się do punktów odbiorów odpadów. Stąd też wyrażenie „ostateczny wykaz”. Zamawiający nie zamierza i nie przewiduje możliwości przekazania Wykonawcom uzyskanych wcześniej danych cząstkowych bądź ostatecznie przez Zamawiającego nie potwierdzonych.

Pytanie 85
Załącznik nr 6 do SIWZ § 8 ust. 1
Czy Zamawiający zapłaci wykonawcy na podstawie ilości zebranych odpadów za każdą dodatkową tonę, powyżej szacowanej ilości wytwarzanych odpadów w danym sektorze przez Zamawiającego, a określonych w załączniku nr 7 do SIWZ ?

Odp.
Tak. Zamówienie obejmuje odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości
zamieszkałych w okresie od 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2015 a tym samym każda ilość odpadów odebrana i zagospodarowana zgodnie z postanowieniami SIWZ i umowy będzie podstawą rozliczenia za usługę.

Pytanie 86

Załącznik nr 6 do SIWZ § 8 ust.8
Na jakiej podstawie Zamawiający rości sobie prawo do informowania Wykonawcy o należnym mu wynagrodzeniu za świadczone usługi. Jeżeli wynagrodzenie określone jest w umowie na podstawie iloczynu ceny i ilości odebranych odpadów oraz surowców (potwierdzenie ważeń) ?

Odp.
Zamawiający dokonał zmiany zapisów Załącznika nr 6 do SIWZ ( wzór umowy ) poprzez zmiany zapisu treść § 8 po ust. 7 i nadanie mu następującego brzmienia
13. Rozliczenie za wykonanie przedmiotu Umowy następować będzie co miesiąc, na podstawie faktur VAT, prawidłowo wystawionych przez Wykonawcę w terminie 7 dni od dnia zakończenia danego miesiąca kalendarzowego.
14. W przypadku, gdy:
d) Wykonawca nie przedstawi Zamawiającemu dokumentów, o których mowa w ust. 5 lub
e) Wykonawca nie przedstawi Zamawiającemu dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów, o których mowa w ust. 7, lub
f) Zamawiający po dokonaniu weryfikacji danych zawartych w dokumentacji stanowiącej podstawę do wystawienia faktury VAT nie potwierdzi zasadności wysokości wskazanego w fakturze VAT wynagrodzenia Wykonawcy,
Zamawiający poinformuje Wykonawcę o wysokości należnego Wykonawcy wynagrodzenia
wraz z uzasadnieniem sposobu jego wyliczenia, a Wykonawca zobowiązany jest do dokonania korekty faktury VAT. W takim przypadku termin zapłaty należnego Wykonawcy wynagrodzenia rozpoczyna swój bieg od daty otrzymania przez Zamawiającego prawidłowo wystawionej korekty faktury VAT, a Zamawiający zobowiązany jest do zapłaty Wykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w sposób wyżej określony.
15. Zamawiający zobowiązuje się do zapłaty należnego Wykonawcy wynagrodzenia przelewem na rachunek bankowy, w terminie 30 dni od daty otrzymania wystawionej zgodnie z przepisami prawa faktury VAT lub korekty faktury VAT.
16. Strony zgodnie postanawiają, iż za termin zapłaty uznają dzień obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego.
Zamawiający uprawniony jest do potrącenia z wynagrodzenia Wykonawcy wszelkich należnych jemu na podstawie niniejszej Umowy kwot, w szczególności z tytułu kar umownych.

Pytanie 87
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. I ppkt. 2.1
Do kogo obowiązków będzie należało wystawienie pojemnika w dniu świadczenia usług?

Odp.
Do właściciela nieruchomości zgodnie z zapisami regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin wprowadzonego Uchwałą Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r. - § 6 ust. 7.

Pytanie 88
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. I ppkt. 2.1
Czy właściciele posesji jednorodzinnych będą zobligowani do wytaczania pojemników na odpady komunalne do krawędzi jezdni w ustalonym harmonogramowym dniu świadczenia usługi? Czy stosowne zapisy regulujące tą kwestię wobec właścicieli nieruchomości jednorodzinnych pojawią się w Regulaminie GM Szczecin?

Odp.
Jak w odpowiedzi na pyt. 87.

Pytanie 89
Załącznik nr 7 do SIWZ okt. I ppkt. 2.1.
Do kogo obowiązków będzie należało otwieranie zamkniętych na klucz w dniu dzisiejszym parawanów śmietnikowych?

Odp.
Właściciel nieruchomości gwarantuje dostęp do pojemników dla pracowników przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne – zapis § 6 ust. 7 regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin wprowadzonego Uchwałą Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r.
Pytanie 90
Załącznik nr 7 do SIWZ okt. I ppkt. 2.1.
Czy pracownicy wykonawcy zostaną zobowiązani do każdorazowego otwierania i zamykania ww. parawanów na klucz. Czy też staną się one pomieszczeniami otwartymi, ogólnodostępnymi w ramach systemu zbiórki odpadów komunalnych w Szczecinie ?

Odp.
Nie, ewentualnych uzgodnień w tym zakresie można dokonać pomiędzy właścicielem nieruchomości a pracownikami przedsiębiorcy odbierającego odpady.

Pytanie 91

Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. VII ppkt. 3
Aktualnie na terenie Szczecina w poszczególnych sektorach rozstawione są pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów należące do kilku podmiotów. Czy po rozstrzygnięciu przetargu, pojemniki należące do podmiotów trzecich, nie wyłonionych do obsługi danego rejonu zostaną wycofane i w jakim terminie ?

Odp.
Do 30 czerwca 2013 r. obowiązują umowy zawarte pomiędzy właścicielami nieruchomości a przedsiębiorcami świadczącymi usługi odbierania odpadów komunalnych, w ramach których występuje ustawienie i opróżnianie pojemników do selektywnej zbiórki. Pojemniki na nieruchomościach zamieszkałych do 1 lipca 2013 r. muszą być usunięte. Od tego terminu, zgodnie ze wskazaniem w rozdziale I pkt 6 załącznika nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz, wykonawca w ramach realizacji zamówienia wyposaża nieruchomości zamieszkałe w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych zmieszanych oraz pojemniki do zbiórki selektywnej.

Pytanie 92

Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. I ppkt. 6
W jakim terminie Zamawiający wskaże miejsca rozstawienia pojemników do selektywnej zbiórki odpadów oraz czy ilości koniecznych do rozstawienia pojemników będą inne niż określone w Regulaminie oraz załączniku nr 7 do SIWZ?

Odp.
Zgodnie z zapisem § 6 lit. f) zamawiający zobowiązuje się do przekazania wykonawcy wykazu nieruchomości objętych obowiązkiem odbierania odpadów oraz miejsc lokalizacji punktów wywozowych nie później niż w terminie 14 dniu przed rozpoczęciem wykonywania usługi .

Pytanie 93

Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. V ppkt. 6
Prosimy o załączenie do SIWZ wykazu posesji objętych świadczeniem usług odbioru odpadów komunalnych w poszczególnych sektorach. Ilości pojemników, miejsca gromadzenia określone w załączniku nr 7 mają charakter poglądowy w celu ułatwienia Zamawiającemu oceny oferty i mogą znacząco odbiegać od ilości pojemników koniecznych do rozstawienia na poszczególnych posesjach.

Odp.
Odpowiedź ujęta na pyt. 84 i 92.

Pytanie 94
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. I
Czy Zamawiający dopuszcza możliwość zamiany kilku mniejszy pojemników do odbierania odpadów komunalnych na pojemniki o większej objętości w ramach tych samych posesji czy też graniczących ze sobą kwartałów ?

Odp.
Tak, przy uwzględnieniu potrzeb właściciela nieruchomości i z zachowaniem ustaleń regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin wprowadzonego Uchwałą Nr IV/N/692/12 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2012 r.
Pytanie 95
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. I
Czy Zamawiający dopuszcza zmianę sposobu opróżniania pojemników do selektywnej zbiórki z hakowego na grzebieniowy?

Odp.
Tak, wykonawca zobowiązany jest do świadczenia usługi w tym opróżniania pojemników i dysponowania środkami transportu i narzędziami oraz potencjałem osobowym gwarantującym ciągłe i bezawaryjne świadczenie usług. Zasób techniczny potrzebny do realizacji usług musi być dopuszczony do stosowania zgodnie przepisami prawa i dodatkowych wymagań technicznych określonych w rozdziale V załącznika nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz.
Sposób opróżniania jest uzależniony od rodzaju pojemników i to Wykonawca zobowiązany będzie do określenia pojazdów przystosowanych do odbioru odpadów gromadzonych w sposób selektywny.
Pytanie 96
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. I
Czy pojemniki muszą być dokładnie takie jakie Zamawiający określił w załączniku nr 7 do SIWZ ?

Odp.

Wykonawca w ramach realizacji zamówienia wyposaża nieruchomości zamieszkałe w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych zmieszanych oraz pojemniki do zbiórki selektywnej, odpowiadającym wymaganiom określonymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin. Ilość pojemników będzie odpowiadała zapotrzebowaniu zgłoszonemu zamawiającemu przez właścicieli nieruchomości. W rozdziale VII pkt. 2 i 3 załącznika nr 7 (opis przedmiotu zamówienia) do siwz oszacowano liczbę i rodzaj pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych na podstawie stanu istniejącego i dla potrzeb określenia oferty przez wykonawcę.

Pytanie 97
Załącznik nr 7 do SIWZ pkt. V ppkt. 5
Czy osiągnięcie poziomów odzysku poszczególnych surowców określone zostanie na podstawie DPR, czy muszą one być wystawione na Zamawiającego czy też pozostaną w dyspozycji Wykonawcy ?

Odp.

DPR pozostaje w dyspozycji wykonawcy. Natomiast zgodnie z zapisem § 5 ust. 1 lit. b) załącznika nr 6 (wzór umowy) do siwz, uprawnieniem zamawiającego jest żądanie od wykonawcy przedstawienia dokumentów i informacji dotyczących lub związanych z wykonywaniem przedmiotu zamówienia. Ponadto dane dotyczące poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia, wykonawca zobowiązany jest przedstawiania w miesięcznych sprawozdaniach wg wzoru stanowiącego załącznik
nr 8 do siwz.


 


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2013/03/18
odpowiedzialny/a:
Bartłomiej Miluch
wprowadził/a:
Marek Chrzanowski
dnia:
2013/03/18 14:42:00
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marek Chrzanowski 2013/03/18 14:42:00 Odpowiedzi na pytania