przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania nr 1 - 31 z dnia 27.01.2012r.


Szczecin 2012-01-27

Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej

pl. Armii Krajowej 1

70-456 Szczecin

 

Wykonawcy biorący udział w postępowaniu

Nr sprawy: MJOG-ZP.271.4.2012.MG

Nr pisma: MJOG-ZP.271.4.3.2012.MG

Dotyczy:

Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Cz. I. Świadczenie usług telekomunikacyjnych w Gmachu Urzędu Miasta Szczecin przy pl. Armii Krajowej 1 oraz Filii Urzędu przy ul. Rydla 39/40 w zakresie obsługi połączeń: lokalnych, międzystrefowych, międzynarodowych oraz do sieci komórkowych i pozostałych za pomocą 3 łączy ISDN 30 B+D, 1 łącza ISDN 15 B+D, a także instalację i użytkowanie oraz serwis centrali telefonicznej. Cz. II. Świadczenie usługi telekomunikacyjnej w Gmachu Urzędu Miasta Szczecin przy pl. Armii Krajowej 1 – infolinia 800 300 300”

 

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 ze zm.)Zamawiający przekazuje wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

 

Pytanie nr 1:

Rozdz. XV SIWZ Opis przedmiotu zamówienia – Czy w Filii Urzędu Miasta Szczecin przy ul. Rydla 39/40 Zamawiający dopuszcza świadczenie usługi ISDN 30B+D zamiast usługi ISDN 15B+D?

Odpowiedź:

Nie. Świadczenie usługi ISDN 30B+D nie jest uzasadnione potrzebami Zamawiającego.

Pytanie nr 2:

Rozdz. XV SIWZ, punkt B. Wymagania techniczne, podpunkt 2 – Czy numeracja w Filii Urzędu Miasta Szczecin przy ul. Rydla 39/40 jest numeracją DDI na łączu ISDN 15B+D?

Odpowiedź:

Tak. Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.

Pytanie nr 3:

Rozdz. XV SIWZ, punkt B. Wymagania techniczne, podpunkt 2 – Czy Zamawiający wyraża zgodę na to, aby połączenia przychodzące były realizowane na numery opisane w ww. punkcie, natomiast połączenia wychodzące byłby realizowane bez prezentacji numeru lub z prezentacją numerem głównym zakresu DDI?

Odpowiedź:

Nie.

Pytanie nr 4:

Czy zamawiający dopuszcza przesunięcie terminu składania ofert o 7 dni tj. do dnia 03.02.2012? Termin zaproponowany przez zamawiającego nie jest terminem umożliwiającym dokonanie weryfikacji technicznej we wszystkich lokalizacjach. Zgodnie z art. 41 ust 1 Ustawy PZP "zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty". Aby złożyć rzetelną ofertę, Wykonawca, który nie brał udziału w przygotowaniu postępowania musi dokonać wizji technicznych w każdej z lokalizacji lub sprawdzić warunki techniczne poprzez systemy paszportyzacji: własne oraz innych operatorów. Musi także pozyskać ofertę na centrale telekomunikacyjne od potencjalnych dostawców. Nie jest  możliwe wykonanie wszystkich wyżej opisanych czynności w terminie wskazanym przez Zamawiającego dla wykonawców oraz podwykonawców, którzy nie brali udziału w przygotowaniu SIWZ.

Odpowiedź:

Zamawiający przedłuży termin składania ofert do dnia 07.02.2012 r.

Pytanie nr 5:

Wykonawca wnosi prośbę o możliwość przeprowadzenia wizji lokalnej, a także wskazanie osób kontaktowych wraz z numerami telefonów upoważnionych z ramienia Zamawiającego do przeprowadzenia wizji lokalnych. Bez sprawdzania warunków technicznych w danej lokalizacji oferta Wykonawcy będzie musiała uwzględniać ewentualne nieprzewidziane wydatki związane z realizacją usługi, których nie można obecnie zweryfikować, a więc nie będzie optymalizacji ceny.

Odpowiedź:

Zamawiający nie przewiduje możliwości przeprowadzenia wizji lokalnej. Wykonawca winien sporządzić ofertę w oparciu o opis przedmiotu zamówienia zawarty w rozdziale XV siwz. Ustawa pzp daje Wykonawcom możliwość wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości poprzez skierowanie do Zamawiającego wniosku o wyjaśnienie treści siwz (art. 38 ust.1 ustawy).

Pytanie nr 6:

Dot. Opisu przedmiotu zamówienia, pkt C Specyfikacja systemu łączności, podpunkt 12 - Bramki GSM - Czy zamawiający ma zamiar kierować cały ruch do sieci komórkowych przez bramki GSM a nie przez łącza operatora który wygra przetarg? Jeżeli nie to jaki ruch ma być kierowany przez bramki GSM?

Odpowiedź:

Zamawiający ma zamiar kierować ruch przez bramki GSM do sieci POLKOMTEL S.A. – operatora aktualnie świadczącego usługi na rzecz Zamawiającego do dnia 31.12.2012 r. Wybór operatora, który będzie świadczył usługi w roku kolejnym, nastąpi w trybie przetargowym.

Pytanie nr 7:

Dot. Opisu przedmiotu zamówienia, pkt  C Specyfikacja systemu łączności, podpunkt 12 - Bramki GSM - Czy wykorzystanie bramek GSM może wpłynąć na ilość ruchu jaką wg SIWZ Zamawiający zakłada, że będzie kierowana do sieci komórkowych (22 000 minut)?

Odpowiedź:

Nie

Pytanie nr 8:

Dot. Opisu przedmiotu zamówienia, pkt C Specyfikacja systemu łączności, podpunkt 12  - Bramki GSM - Czy Zamawiający jest świadom, że bramki GSM wymagają specjalnych umów i taryf przeznaczonych do tego typu urządzeń i czy takie umowy / taryfy posiada?

Odpowiedź:

Zamawiający ma obecnie podpisaną umowę na świadczenie usług telefonii komórkowej z firmą POLKOMTEL S.A.

Pytanie nr 9:

Załącznik nr 1a do SIWZ, pozycja nr 5 – Połączenia międzynarodowe – Czy Zamawiający może doprecyzować pojęcie połączeń międzynarodowych? Czy są to połączenia na telefony stacjonarne czy na telefony komórkowe? Czy są to połączenia do wszystkich krajów czy tylko do krajów Unii Europejskiej?

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga zapewnienia jednej stawki na połączenia międzynarodowe do I strefy, zarówno dla telefonii stacjonarnej jak i telefonii komórkowej.

Pytanie nr 10:

Czy Gmach Urzędu Miasta Szczecin przy pl. Armii Krajowej 1 oraz budynek Filii przy ul. Rydla 39/40 znajdują się pod nadzorem konserwatora zabytków?

Odpowiedź:

Jedynie Gmach Urzędu Miasta Szczecin przy pl. Armii Krajowej 1 znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków.

Pytanie nr 11:

Zamawiający w treści SIWZ określa termin realizacji zamówienia  jako „od dnia podpisania umowy do dnia 31.12.2013 r, ale nie wcześniej niż od dnia 01.03.2012 r.” Wykonawca zwraca uwagę, iż określenie zbyt krótkiego terminu dostarczenia usług narusza rażąco art. 7. ust. 1 Ustawy w taki sposób, że: stawia w uprzywilejowanej pozycji podmiot, który obecnie świadczy dla Zamawiającego usługi podobne bądź identyczne z tymi objętymi niniejszym postępowaniem. Zamawiający nie uwzględnia warunków pozyskiwania łączy telekomunikacyjnych od innego operatora, które w przypadku chęci wykorzystania np. hurtowego dostępu do sieci TP (WLR) zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 26 stycznia 2007 roku związane są terminem przeniesienia usługi zgodnym z terminem wypowiedzenia określonym w umowie Abonenta z dotychczasowym dostawcą usług, który zazwyczaj wynosi pełen okres rozliczeniowy. Nie uwzględnia również czasu na uzyskanie z UKE pozwoleń na użytkowania pasma częstotliwości, lub czasu na budowę własnej infrastruktury naziemnej, przez co uniemożliwia przeprowadzenie postępowania przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji. Jest to termin niemożliwy do dotrzymana dla Wykonawcy, który nie świadczył dotychczas usług w tej lokalizacji. Jedynym, więc, wykonawcą, który będzie mógł dotrzymać terminu wskazanego w SIWZ będzie dotychczasowy dostawca usług. Z dotychczasowej praktyki wynika, że rozpoczęcie świadczenia usług dla abonentów na warunkach wyżej opisanych następuje w terminie do 60 dni. Zatem przedstawienie przez Zamawiającego warunku rozpoczęcia świadczenia usług w terminie wskazanym w SIWZ powoduje, iż większość wykonawców nie będzie mogło złożyć swojej oferty, a zawężenie grona potencjalnych wykonawców odbędzie się ze szkodą dla Zamawiającego, który ograniczając konkurencję zmniejsza swoje szanse na optymalizację wykorzystania środków budżetowych na realizację przedmiotu zamówienia.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że kwestia ustalania realnych terminów wykonania zamówienia była przedmiotem wyroku Zespołu Arbitrów UZP z dnia 27.02.2006 roku (znak: UZP/ZO/0-533/06 – źródło: LEX nr 181920). Teza ww. wyroku brzmi: Określenie terminu rozpoczęcia realizacji usług powinno uwzględniać skalę przedsięwzięcia oraz uwarunkowania techniczne i organizacyjne świadczenia usługi. Zbyt krótki termin nie może stanowić bariery uniemożliwiającej złożenie oferty konkurencyjnej wobec dotychczasowego wykonawcy, ponieważ stanowiłoby to naruszenie art. 7 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych.

Okolicznością mająca szczególne znaczenie jest to, iż ww. wyrok wydany został w sprawie dotyczącej zamówienia, którego przedmiotem były usługi telekomunikacyjne. W sprawie cytowanej powyżej przeprowadzona została przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych kontrola udzielanego zamówienia. Stwierdzono wady polegające na niewłaściwym wyznaczeniu terminu realizacji zamówienia. Postępowanie obarczone wadą unieważniono. Rozpatrując odwołanie arbitrzy szczegółowo rozważali kwestię odpowiedniego terminu wykonania zamówienia, posiłkowali się również opinią Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Przeprowadzona analiza doprowadziła do konkluzji, że termin rozpoczęcia realizacji usług jest istotnym elementem postępowania, nie może być dowolny, a jak wskazuje stan faktyczny cytowanego orzeczenia, niewłaściwe określenie tegoż terminu może prowadzić do unieważnienia postępowania.

W związku z powyższym czy Zamawiający wyraża zgodę na określenie realnego terminu rozpoczęcia świadczenia usług dla Cz. I. zamówienia na 60 dni od dnia zawarcia umowy?

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji odpowiednich zapisów siwz.

Pytanie nr 12:

Czy Zamawiający może umieścić na stronie internetowej Załączniki do SIWZ w plikach edytowalnych Word lub Excel? Wypełnienie Załączników w formie elektronicznej zapewni rzetelne i czytelne dla Zamawiającego złożenie ofert przetargowej.

Odpowiedź:

Tak

Pytanie nr 13:

Czy system łączności PABX obecnie użytkowany przez Zamawiającego spełnia wymagania opisane w SIWZ ?

Odpowiedź:

Nie

Pytanie nr 14:

W treści SIWZ Zamawiający nie zamieścił informacji na temat ewentualnych zmian stawek podatku VAT. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na umieszczenie zapisu:” Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany umowy w zakresie zmiany wynagrodzenia Wykonawcy (ceny) za realizację przedmiotu zamówienia o kwotę wynikającą ze zmienionych stawek podatku od towarów i usług VAT obowiązujących w dacie powstania obowiązku podatkowego w czasie trwania umowy”?

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody na umieszczenie powyższego zapisu.

Pytanie nr 15:

Proszę o podanie aktualnego i macierzystego operatora Zamawiającego.

Odpowiedź:

Telekomunikacja Polska S.A.

Pytanie nr 16:

Czy łącza ISDN BRA 2B+D spięte są w wielodostępy?

Odpowiedź:

Jedynie dla bramek GSM utworzona jest wiązka PABX.

Pytanie nr 17:

Czy w chwili obecnej z powyższych łączy utworzone są styki S0?

Odpowiedź:

Tak.

Pytanie nr 18:

W jakim celu Zamawiający wymaga utworzenia czterech styków S0?

Odpowiedź:

W celu zabezpieczenia ewentualnych, przyszłych potrzeb Zamawiającego.

Pytanie nr 19:

Proszę o podanie informacji czy do łączy ISDN BRA 2B+D dołączone są MSN-y czy DDI?

Odpowiedź:

MSN-y

Pytanie nr 20:

Dotyczy załącznika nr 8a do SIWZ: § 4 i § 5 przewiduje możliwość odstąpienia od umowy. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie w § 4 punktu "a" i pkt "b" oraz § 5.?

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Pytanie nr 21:

Dotyczy załącznikanr 8a do SIWZ: § 9 ust. 16 przewiduje karę umowną za odstąpienie od umowy. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie w § 9 ust. 16.?

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Pytanie nr 22:

Dotyczy załącznikanr 8a do SIWZ: § 9 przewiduje kary umowne bez określenia górnej ich granicy. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dopisanie w § 9 kolejnego ustępu w brzmieniu: "Łączna wysokość wszystkich kar umownych do zapłaty których może być zobowiązany wykonawca nie może przekroczyć 10% wartości umowy brutto"?

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Pytanie nr 23:

Dotyczy załącznika nr 8bdo SIWZ:§ 4 i § 5 przewiduje możliwość odstąpienia od umowy. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie w § 4 punktu "a" i pkt "b" oraz § 5?

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Pytanie nr 24:

Dotyczy załącznika nr 8bdo SIWZ:§ 9 ust. 10  przewiduje karę umowną za odstąpienie od umowy. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie w § 9 ust. 10?

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Pytanie nr 25:

Dotyczy załącznika nr 8bdo SIWZ:§ 9 przewiduje kary umowne bez określenia górnej ich granicy. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dopisanie w § 9 kolejnego ustępu w brzmieniu: "Łączna wysokość wszystkich kar umownych do zapłaty których może być zobowiązany wykonawca nie może przekroczyć 10% wartości umowy brutto"?

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody.

Pytanie nr 26:

Rozdział XV Część I  A pkt.12  w części dotyczącej sporządzania wykazu połączeń wychodzących i przychodzących. Prosimy o zmianę zapisu, ponieważ system bilingujący wykonawcy  umożliwia dostarczanie bilingu połączeń z ruchu wychodzącego od klienta,  natomiast nie ma możliwości dostarczania wykazu połączeń dla ruchu przychodzącego do klienta.

Odpowiedź:

W rozdziale XV Części I A pkt. 12 nie ma w ogóle mowy o wykazie połączeń przychodzących. Zamawiający wymaga jedynie dostarczenia wykazu (billingu) połączeń wychodzących.

Pytanie nr 27:

Kalkulacja Cenowa – zał. 1a do SIWZ

Zamawiający w Kalkulacji Cenowej  – Rodzaj połączeń - komórkowe ,   wymaga od Wykonawców podania jednej wartości cenowej za takie połączenia do wszystkich operatorów,  jednakże w związku z brakiem podpisania przez sieć Play operatora P4 sp. z o.o. oraz Polsat Cyfrowy, umów międzyoperatorskich kwota połączenia na numery telefonów tych operatorów jest inna aniżeli do pozostałych operatorów sieci komórkowych.

Czy Zamawiający wyrazi zgodę, że  „rodzaj połączenia:  do sieci komórkowych „ w Formularzu ofertowym będą dotyczyły tylko połączeń do Orange, Era i PLUS?

Jeżeli Zamawiający nie wyrazi zgody na powyższe, prosimy o podanie informacji o ilości minut w ruchu do sieci PLAY i Polsat Cyfrowy.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody na powyższe zmiany. Zamawiający wymaga zapewnienia jednej stawki na połączenia do krajowych operatorów sieci komórkowych. Zamawiający generuje miesięcznie średnio 2000 minut do sieci PLAY i Polsat Cyfrowy.

Pytanie nr 28:

Kalkulacja cenowa – zał. 1a do SIWZ

Prosimy  o sprecyzowanie,  jakich połączeń międzynarodowych ma dotyczyć cena „za 1 minutę połączenia międzynarodowe”. Rozpiętość cenowa za takie połączenia jest bardzo duża dlatego Wykonawca dopytuje, czy możliwa jest zmiana zapisu na połączenia międzynarodowe do telefonii stacjonarnej do krajów Unii Europejskiej, USA.  – I strefa?

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga zapewnienia jednej stawki na połączenia międzynarodowe do I strefy, zarówno dla telefonii stacjonarnej jak i telefonii komórkowej.

Pytanie nr 29:

Rozdział XV - I część I E, pkt 1 –

„czas reakcji na miejscu nie dłuższy niż 2 godziny” - czy zamawiający rozumie przez "czas reakcji na miejscu" także działanie serwisu w zakresie usunięcia usterki systemu łączności poprzez zdalne zalogowanie się upoważnionej osoby (serwisanta) i usuniecie usterki bez fizycznej obecności na terenie posesji na której nastąpiła usterka?

Odpowiedź:

Tak

Pytanie nr 30:

Wzór umowy , zał. 8a, zał. 8b, par. 2 ust. 2

Prosimy  o skreślenie zapisu dotyczącego potwierdzenia zgłoszenia awarii faksem, SMS bądź mailem i zastąpienie go zapisem dotyczącym przyznania numeru zgłoszenia  umożliwiającemu monitorowanie realizacji naprawy.

Odpowiedź:

Zamawiający podtrzymuje zapisy zawarte w SIWZ

Pytanie nr 31:

Przygotowanie oferty pod niestandardowe wymogi określone w przetargu  przez zamawiającego wymaga dłuższego czasu na opracowanie.

Mając na uwadze dobro prowadzonego postępowania liczymy na przedłużenie terminu składania ofert o 7 dni, do 31.01.2012. 

Odpowiedź:

Zamawiający przedłuży termin składania ofert do dnia 07.02.2012 r.


udostępnił:
Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej
wytworzono:
2012/01/27
odpowiedzialny/a:
Agnieszka Jerzykowska
wprowadził/a:
Madlena Gruszka
dnia:
2012/01/27 11:12:28
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Madlena Gruszka 2012/01/27 11:12:28 nowe pytania