przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Organizacje Międzynarodowe z udziałem Miasta Szczecin

Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego powstało we wrześniu 2007 roku w Greifswaldzie (Niemcy), podejmując kontynuację założeń wcześniejszego projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej o nazwie EuRoB (skrót od niemieckiej nazwy Europäische Route der Backsteingotik). Jego celem jest przybliżenie wiedzy o najcenniejszych budowlach gotyckich, charakterystycznych dla pejzażu architektonicznego północnej Europy z uwagi na zastosowanie jako budulca czerwonej cegły, wypalanej z miejscowo pozyskiwanych glinek. Działania stowarzyszenia obejmują swoim zasięgiem miasta europejskie położone na terenie pobrzeża Bałtyku, niegdyś w większości należące do Związku Miast Hanzy.

Promocja tego dziedzictwa kulturowego oraz związanych z nim ofert kulturalnych, stała się inspiracją do powstania szlaku turystycznego, podkreślającego specyfikę kultury i historii nadmorskich regionów Morza Bałtyckiego i jednocześnie jest głównym zadaniem Stowarzyszenia EuRoB.

Obecnie (2010) EuRoB liczy 43 członków, w tym 28 miast i regionów w Niemczech, Polsce i Danii. Miasto Szczecin, działające w tej dziedzinie od 2001 roku, przystąpiło do Stowarzyszenia jako członek projektu EuRoB w 2008 roku. Na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego znajdują się nasze cztery szczecińskie budowle zabytkowe z okresu średniowiecza:
• Kościół p.w. św. Jana Ewangelisty,
• Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jakuba Apostoła
• Kościół p.w. św. Piotra i Pawła,
• Stary Ratusz

Podczas targów „denkmal 2010” odbywających się w listopadzie 2010 roku w Lipsku (Niemcy) Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego zostało odznaczone Złotym Medalem za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków w Europie. EuRoB znajdował się w grupie dziesięciu z 449 wystawców, których działania zostały uhonorowane tym odznaczeniem.

Więcej informacji na stronie www.eurob.org


 

udostępnił:
arybacki
wytworzono:
2010/12/10
odpowiedzialny/a:
arybacki
wprowadził/a:
Andrzej Rybacki
dnia:
2010/12/10 09:15:52
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Andrzej Rybacki 2010/12/10 09:15:52 nowa pozycja
Andrzej Rybacki 2010/12/10 09:15:25 nowa pozycja