Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. wsparcia dla niepublicznych przedszkoli i żłobków
Numer: 1417Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/05/18
Szanowny Panie Prezydencie,
Pandemia covid-19 uniemożliwiła działalność wielu firmom. Każda z nich jest w innej sytuacji. Wiele w szybkim czasie nadrobi straty powstałe z minionych miesiącach, ale inne bez odpowiedniego wsparcia nie będą w stanie wyjść na prostą nawet do końca roku, lub w najgorszej sytuacji upadną. Do firm w bardzo trudnej sytuacji należą niepubliczne przedszkola i żłobki.
Wielu rodziców w obawie przed utratą pracy i dochodu, asekuracyjnie wypowiedziało umowy, wiec okres wakacji będzie trudnym czasem dla większości placówek. Dodatkowo liczba dzieci jaką mogą przyjąć placówki została mocno ograniczona rozporządzeniem.
Od dyrektorów placówek mamy informację, że przedszkola niepubliczne nie mogą skorzystać z żadnej tarczy, jeżeli prowadzą tylko działalność oświatową, ponieważ tarcze skierowane są do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Żłobki niepubliczne w Szczecinie, nie mają żadnej subwencji, dotacji, więc przy braku wsparcia publicznego, bez podnoszenia opłat i przy trwającym reżimie sanitarnym nie są w stanie przetrwać (rękawiczki koszt od 100 zł/100 sztuk, zwiększone godziny pracy personelu, jak i zwiększona obsada - 1 osoba wprowadza dzieci, druga dezynfekuje itd.). W Szczecinie liczba żłobków publicznych jest niewystarczająca. Niepubliczne placówki wypełniają tę lukę, dając możliwość rodzicom na powrót do pracy. Tym samym miastu powinno zależeć na utrzymaniu obecnie funkcjonujących placówek.
Dyrektorzy placówek niepublicznych obawiają się, że gmina, próbując ratować swój budżet, poszuka oszczędności w dotacjach dla przedszkoli niepublicznych. Dyrektorzy podkreślają, że nie można dopuścić do sytuacji, żeby organy prowadzące placówki niepubliczne musiały wybierać między przetrwaniem a jakością. Aktualnie gmina nie jest zobligowana do udzielania placówkom informacji o zmianie wysokości dotacji. Z uzyskanych informacji wynika, że placówki o wysokości dotacji dowiadywały się najszybciej 2 tygodnie przed przelewem. Przy takich zmiennych i wielu niewiadomych nie jest możliwe poprawne zaplanowanie budżetu placówki.
W czasach epidemii placówki niepubliczne uzupełniając siatkę placówek publicznych, dają wsparcie rodzicom, umożliwiając im powrót na rynek pracy. Elastyczne formy pracy z dziećmi dają możliwości dostosowania się do indywidualnych potrzeb dziecka, ale i rodziców. Aby nasze miasto mogło w miarę normalnie funkcjonować, rodzice muszą mieć możliwość wykonywania pracy, spokojni o to, że mają możliwość zapewnienia opieki dzieciom.
Mając na uwadze powyższe, proponujemy następujące rozwiązania:
1. Umorzenie czynszu za marzec, kwiecień, maj – placówki nie mogły w ogóle prowadzić działalności w tych miesiącach, w maju placówki wróciły do pracy ale w mocno ograniczonej formie i zredukowanej liczbie dzieci. Przedszkola i żłobki nie są w stanie w najbliższych miesiącach odrobić strat bez podnoszenia opłat. W sytuacji gdzie liczba dzieci w placówkach będzie mocno ograniczona, odrobienie strat jest niemożliwe.
2. Umorzenia 70% czynszu do września, a od września zastosowania wzrostu progresywnego,
3. Zwiększenie dotacji na dziecko w przedszkolu do 100% w okresie do września, którego rodzice stracili pracę w wyniku pandemii i aktywnie szukają pracy, rozpoczynają nową pracę lub otwierają własną działalność gospodarczą. Osoby, które straciły pracę, nie mogą sobie pozwolić na prywatne przedszkole, tym samym nie mogą aktywnie szukać pracy, lub otworzyć działalności gospodarczej. W przypadku kiedy rodziców nie stać na czesne, nie są w stanie podjąć nowej pracy.
4. Wprowadzenie dotacji na dziecko w żłobku do 100% w okresie do września, którego rodzice stracili prace w wyniku pandemii i którzy szukają pracy lub otwierają działalność gospodarczą.
5. Informowania o wysokości dotacji na 30 dni przed wykonaniem przelewu przez gminę.
Powyższe kroki pomogą uchronić placówki przed zamknięciem, a rodzicom ułatwić powrót na rynek pracy, tym samy przyczyni się do pobudzenia gospodarki, co ma swoje przełożenie na budżet miasta.
Interpelujący Radni:
- Dominika Jackowski (Koalicja Obywatelska)
- Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska)
- Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska)
- Łukasz Kadłubowski (Koalicja Obywatelska)
- Marcin Biskupski (Koalicja Obywatelska)
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marzena Arciszewska | 2020/05/18 09:02:36 | nowa pozycja |