Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. organizacji nieobowiązkowych lekcji religii w szkołach publicznych
Numer: 1730Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/09/07
Szanowny Panie Prezydencie,
rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny, a wraz z nim powraca kwestia lekcji religii prowadzonych w szkołach. Rodzice po otrzymaniu pierwszych planów lekcyjnych zwracają uwagę, na umiejscowienie lekcji religii w środku planów zajęć. Niestety obecnie nieobowiązkowe lekcje religii są, za zgodą dyrektorów szkół, na życzenie strony kościelnej i bez konsultacji z rodzicami uczniów, wplatane pomiędzy zajęcia obowiązkowe, co stoi w sprzeczności z wieloma aktami prawnymi, w tym z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie sposobu i warunków organizowania nauki religii w szkołach publicznych. W rozporządzeniu zapisano, że naukę religii organizuje się w szkołach i przedszkolach “na życzenie rodziców” oraz, że “uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek i w jakiejkolwiek formie”.
Praktyka większości, jeśli nie wszystkich, szczecińskich szkół jest taka, że pierwszego dnia roku szkolnego rodzice otrzymują plan zajęć dziecka, w którym lekcje religii są już wpisane (zazwyczaj pomiędzy lekcjami obowiązkowymi), a zatem szkoła wbrew zaleceniu ministerstwa nie czeka na wyrażenie życzenia przez rodziców. Szkoły dystrybuują też wśród rodziców gotowe formularze, w których Ci mają zaznaczyć zgodę na uczestnictwo dziecka w lekcjach religii. To także działanie niezgodne z Rozporządzeniem Ministra, zgodnie z którym to zainteresowani rodzice z własnej inicjatywy powinni złożyć odpowiednie oświadczenie. W ten sposób zajęcia nieobowiązkowe zyskują ten sam status co zajęcia obowiązkowe prowadząc do szkodliwych społecznie skutków. Umieszczanie lekcji religii w środku planu lekcji sprawa, że wiedza o przynależności religijnej każdej rodziny, należąca do zbioru danych wrażliwych, staje się wiedzą publiczną. Co więcej, jak informują rodzice, zdarzają się sytuację, gdy uczniowie nieuczęszczający na lekcję religii, spędzają ten czas na szkolnych korytarzach.
Według art. 53 pk. 6 Konstytucji RP nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia w praktykach religijnych. Katecheza umieszczana w środku lekcji może niestety stanowić swoisty przymus, ponieważ część dzieci uczestniczy w tych zajęciach z (własnego lub rodziców) lęku przed ostracyzmem lub brakiem właściwej opieki dla dziecka w trakcie przeczekiwania nieobowiązkowych zajęć innych dzieci. Szkoła nie powinna stawiać rodziców i dzieci w tego typu sytuacjach.
Umieszczanie nieobowiązkowych zajęć religii katolickiej w środku planu lekcji w publicznej szkole to uprzywilejowanie jednego, konkretnego wyznania co jest niezgodne z art 1, pkt 3 Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, zgodnie z którym “obywatele wierzący wszystkich wyznań oraz niewierzący mają równe prawa w życiu państwowym, politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym”.
Dodatkowo w czasie trwającej pandemii, umieszczanie zajęć nieobowiązkowych pomiędzy obowiązkowymi powoduje, że część dzieci, która mogłaby pozostać w tym czasie w domu, spędza go w szkole z dziećmi z innych klas, w salach lub na korytarzach, tym samym zwiększając ryzyko ewentualnej transmisji wirusa.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy Gmina Miasto Szczecin posiada informacje, w ilu szkołach publicznych na jej terenie, plan lekcji ustalany jest zgodnie z harmonogramem, w którym najpierw ustala się plan zajęć obowiązkowych optymalny dla wszystkich uczniów danej klasy, a następnie, na wyrażone z własnej woli życzenie rodziców, dodaje się do niego zajęcia nieobowiązkowe takie jak lekcje religii lub etyki?
2. W jaki sposób Gmina Miasto Szczecin będzie przeciwdziałać, sytuacjom w których nieobowiązkowe zajęcia są umieszczane w środku planu lekcji?
3. W jaki sposób Gmina Miasto Szczecin przeciwdziała występowaniu sytuacji, w których dzieci nieuczęszczające na zajęcia nieobowiązkowe, są zostawiane w budynku szkoły bez należytej opieki?
4. W jaki sposób i do jakiego organu Gminy Miasto Szczecin, rodzice mogą zgłaszać nieprawidłowości związane z organizacją nieobowiązkowych zajęć lekcyjnych?
5. Jaki roczny koszt dla Gminy Miasto Szczecin stanowi organizacja zajęć nieobowiązkowych lekcji religii, w tym jakie są koszty wynagrodzeń dla katechetów/katechetek i księży prowadzących lekcję religii w publicznych szkołach i przedszkolach?
6. Jaki roczny koszt dla Gminy Miasto Szczecin stanowi organizacja zajęć nieobowiązkowych lekcji etyki, w tym jakie są koszty wynagrodzeń dla nauczycieli/nauczycielek prowadzących lekcję etyki w publicznych szkołach i przedszkolach?
7. Czy Gmina Miasto Szczecin jest już w posiadaniu danych na temat tego ilu uczniów i uczennic szczecińskich szkół uczęszcza na zajęcia nieobowiązkowe, z wyszczególnieniem na lekcję religii i etyki?
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2020/09/07 12:22:11 | nowa pozycja |