przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. Programu "Zielone przystanki Szczecina"

Numer: 1835
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2020/10/06

Szanowny Panie Prezydencie,

na podstawie § 53 Regulaminu Rady Miasta oraz na podstawie rozmów z przedstawicielami ekologicznych organizacji pozarządowych zwracamy się z zapytaniem dotyczącym możliwości rozpoczęcia miejskiego programu „Zielone przystanki Szczecina”. Gmina Miasto Szczecin jako organizator systemu lokalnego transportu zbiorowego może rozpocząć edukacyjny ekologiczny program wykorzystania swoich wiat przystankowych jako kolejnego miejsca rozwoju roślinności. Dach wiaty przystankowej może być bowiem przeznaczony pod nasadzenia roślin, które są odporne wobec miejskich warunków życia. Takimi roślinami są np. rozchodniki. W konsekwencji dokonania nasadzeń, zapylenie powietrza w otoczeniu wiaty zmniejsza się o ok. 15-20%, następuje absorpcja nawet 7,3 kg dwutlenku węgla rocznie, zaś w upalne dni temperatura pod dachem wiaty obniża się o 3 do 5 °C. Ponadto, roślinność umieszczona na dachu wiaty przystankowej zapobiega marnowaniu wody opadowej, ponieważ stanowi ona dla roślin naturalne źródło nawodnienia, co dodatkowo pozwala przeciwdziałać powodziom i podtopieniom.
Idea eko-przystanków jest już wdrażana w niektórych innych polskich miastach takich jak Białystok, Warszawa czy Radom, ponieważ jest to łatwy sposób radzenia sobie w warunkach miejskich z współczesnymi problemami ekologicznymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza czy susza. Dachy wiat przystankowych obecnie pozostają w Szczecinie przestrzenią niezagospodarowaną w żaden sposób. Tymczasem umieszczenie na nich odpornej na trudne warunki roślinności pozwoliłoby na wykorzystanie wiat w efektywny sposób. Co więcej, koszty utrzymania roślin będą niemal zerowe lub bardzo niewielkie. Nawadnianie roślin odbywać się będzie bowiem w sposób naturalny, tzn. poprzez absorpcję opadów.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty wnosimy o rozpoczęcie modernizacji wiat przystankowych polegającej na umieszczaniu na dachu wiaty roślinności odpornej na miejskie warunki.
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/10/06, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/10/06 10:48:06
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/10/06 10:48:06 nowa pozycja