Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023
Dot. spontanicznego powstania muralu na budynku przy ul. Krasińskiego 85 w Szczecinie
Numer: 445Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2019/03/04
Na podstawie § 53 Regulaminu Rady Miasta zwracamy się z interpelacją dotyczącą spontanicznego powstania muralu na budynku przy ul. Krasińskiego 85 w Szczecinie. W oficjalnej wypowiedzi dla portalu GS24.pl, rzecznik jednostki budżetowej miasta (ZBiLK), Pan Tomasz Klek orzekł że mamy do czynienia ze “zwykłym wandalizmem”. Czy była to wypowiedź podparta wiedzą nt. współczesnego street artu? Czy przedstawiciel miasta korzystał z konsultacji z badaczami i praktykami tej dziedziny sztuki? Gmina Miasto Szczecin prowadzi instytucję zajmującą się współczesnymi praktykami artystycznymi, z której wiedzy można było skorzystać.
Jesteśmy przekonani, że zaczerpnięcie opinii ekspertów w dziedzinie sztuki, doprowadziłoby do wypowiedzi dużo bardziej stosownej. W naszej ocenie, nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku mamy do czynienia z ciekawą, spontaniczną i co najważniejsze nie wandalizującą czy dewastującą, wypowiedzią artystyczną. Praca, która powstała na fasadzie tego konkretnego budynku, zachęca do dyskusji i refleksji na temat procesu dezurbanizacji. Artysta bądź artystka, wykorzystali przestrzeń już uprzednio zdewastowaną i doprowadzoną do ruiny (poprzez zaniedbanie), nadając jej nowe znaczenie. Kamienica skazana na wyburzenie dzięki artystycznej interwencji zamieniła się w interesujący znaczeniowo obiekt, który skłania do zastanowienia się nad losem pozostałych kamienic w podobnym stanie.
Szczecin z jednej strony zapatrzony jest w Berlin i dąży do uzyskania podobnej atmosfery, z drugiej - gdy w przestrzeni publicznej pojawia się autentyczny street art, pędzi się z lękiem, aby ją zamalować lub zdemontować.
Stanowczo sprzeciwiamy się zamalowaniu przez ZBiLK tego kompleksowego muralu - niech te obrazy trwają do momentu wyburzenia kamienicy. Nie bójmy się spontaniczności i niejednoznaczności w przestrzeni publicznej. Co więcej, wydawanie pieniędzy na malowanie budynku, który ma zostać rozebrany wydaje się zdecydowanym brakiem gospodarności i poszanowania publicznych pieniędzy.
Powstanie wspomnianego muralu jest dobrym impulsem dla szerszego wykorzystania budynków przeznaczonych do wyburzenia. Ich powierzchnia, historia i lokalizacja (kontekst okolicy) z pewnością stanowić będą inspirację dla innych street artowych dzieł. Takie działania nie tylko pozwalają artystom na realizowanie swoich wizji, ale mają również działanie miastotwórcze. W sąsiedztwie tego rodzaju interwencji często pojawiają się nowe funkcje (patrz. fot.: lokale, kluby, galerie itp.). Funkcje te podsuwali sami mieszkańcy Szczecina kontaktując się z nami bezpośrednio.
W załączeniu przekazujemy dokumentację fotograficzną paru miejsc w Berlinie, gdzie swobodna twórczość plastyczna przyczyniła się do rewitalizacji społecznej i materialnej zdekapitalizowanych miejsc.
(fot. Edyta Łongiewska-Wijas, większość zdjęć pochodzi z 2018 r.)
Jednocześnie zwracamy się z prośbą o odpowiedź na poniższe zagadnienia:
1. Czy wypowiedź rzecznika ZBiLK dotyczącą zamalowania street artu, jest już zadeklarowanym i zabudżetowanym działaniem, a jeśli tak, to jaki będzie całkowity koszt zamalowania i jaka jest zasadność takiego działania względem budynku, który ma zostać wyburzony?
2. Ile budynków należących do Gminy Miasto Szczecin jest przeznaczone do wyburzenia i które z nich są zaplanowane do likwidacji w przeciągu najbliższych trzech lat? Prosimy o podanie listy budynków.
3. Które budynki z powyższej listy mogłyby zostać wykorzystane w pierwszej kolejności, jako powierzchnia dla murali, miejsc swobodnej wypowiedzi artystycznej, czy innych interwencji?
4. Ile w latach 2017-2018 kosztowało malowanie elewacji budynków, zniszczonych przez faktyczne akty wandalizmu?
5. Czy wszystkie, nawet najmniejszej, przejawy wandalizmu na elewacjach budynków są zgłaszane do organów ścigania i ile takich zgłoszeń miało miejsce w latach 2017-2018?
Interpelujący Radni:
Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Edyta Sowińska | 2019/03/04 11:22:16 | nowa pozycja |