przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. ekologicznych sposobów ograniczenia występowaniem pyłów zawieszonych w okresie letnim na terenie miasta Szczecin

Numer: 3804
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2022/03/25

Szanowny Panie Prezydencie,

zjawisko występowania pyłów zawieszonych (smogu) w miastach to jeden z największych problemów i wyzwań przed, którymi stoją miasta w Polsce. Zjawisko to kojarzy się większości osób z okresem zimowym, kiedy to głównym winowajcą zanieczyszczenia powietrza są substancje powstałe w procesie spalania w tzw. "kopciuchach". Ich negatywny wpływ na nasze zdrowie jest ogromny, a z konsekwencjami walczy się latami.

Problem jakości powietrza w miastach nie jest jedynie problem sezonowym. Aerozole atmosferyczne występują również w okresie letnim, mimo faktu, że ich skład się różni są tak samo niebezpieczny dla naszego zdrowia. W interpelacji nr. 3741 dot. czystości ulic wokół przebudowanej alei Wojska Polskiego przybliżyłem problem pyłu, który pokrył śródmieście, jednak nie opisałem w niej wpływu tego zjawiska na nasze zdrowie. Na Covid-19 zachorowało wielu szczecinian, powikłania po chorobie mają negatywny wpływ na układ odpornościowy oraz oddechowy. Te osoby są szczególnie narażone na negatywny wpływ pyłów zawieszonych.

Od ponad dwóch tygodni na terenie Szczecina nie padał deszcz, prognozy przewidują, że na najbliższe opady poczekamy co najmniej tydzień. Podobna sytuacja meteorologiczna ma miejsce w Warszawie, w związku z czym Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o nocnym myciu ulic. Ma to wymiar zarówno wizualny, ale i zdrowotny bo sprawia, że wspomniane pyły nie unoszą się w powietrzu. W związku z powyższym wnoszę o powrót do praktyki mycia ulic w Szczecinie, zwłaszcza w okresach występowania suszy. Nowoczesne miasta w dobie postępujących zmian klimatycznych muszą dynamicznie dostosowywać się do nowych wyzwań, Szczecin musi podążać tą drogą. Grupą radnych z klubu KO kilkukrotnie już sugerowaliśmy, aby spróbować ponownie wykorzystać wodę ze szczecińskich basenów, jest to ponad 3 miliony litrów wody każdego roku, która zamiast trafiać do kanalizy, mogłaby służyć do mycia ulic.
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2022/03/25, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2022/03/25 12:08:48
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2022/03/25 12:08:48 nowa pozycja