przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/02/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację z dnia 22 stycznia 2019 roku uprzejmie informuję, że wprowadzenie alternatywnych form systemu taryfowego jest procesem wieloetapowym wymagającym analiz, weryfikacji rozwiązań technicznych czy też testów funkcjonowania takiego rozwiązania. W związku z powyższym mając na względzie oczekiwania mieszkańców związane z wprowadzeniem nowych alternatywnych form rozliczania przejazdów, w 2017 roku została zlecona Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Szczecinie, wstępna analiza wprowadzenia zmian do aktualnie obowiązującej taryfy między innymi pod kątem wprowadzenia taryfy przystankowej.
W przeprowadzonej analizie porównawczej wskazano na problemy w zakresie wdrożenia taryfy przystankowej. Według autorów opracowania Szczecin jest miastem o różnorodnej gęstości przystanków w poszczególnych obszarach miasta. Różnice te widoczne są zarówno w przypadku porównań międzygałęziowych (relacja autobus-tramwaj), jak również w ujęciu wewnątrzgałęziowym (relacje poszczególnych linii autobusowych lub tramwajowych). Różnice w odległościach pomiędzy przystankami wynoszą od 1,92 km aż do 6,08 km. Jest to dość duża rozbieżność stanowiąca istotną barierę do wprowadzenia taryfy przystankowej.
Wybierając poszczególny system taryfowy do wdrożenia należy mieć na uwadze szerokie spektrum możliwości poszczególnych rozwiązań, jak też lokalną specyfikę danego systemu transportowego. Nie zawsze bowiem taryfa sprawnie działająca na innym obszarze, ma szanse pełnego wdrożenia na obszarze macierzystym. Istotne jest również, aby planując wdrażanie nowych rozwiązań taryfowych, mieć na uwadze planowane w kolejnych latach zmiany w systemie transportu publicznego obszaru – np. wprowadzenie nowych gałęzi transportu (kolej miejska itp.) W związku z powyższym proponowane w analizie rozwiązania będą w bieżącym roku przedmiotem dalszych prac.


Interpelacja: Dot. Wprowadzenia taryfy przystankowej w komunikacji miejskiej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/02/04, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/02/04 13:37:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/02/04 13:37:36 nowa pozycja