Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Ochrony Środowiska
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/03/06
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
odpowiadając na Pana interpelację uprzejmie informuję, że usunięcie drzew i krzewów z terenu położonego przy ul. Janosika 3 w Szczecinie (dz. nr 80 obr. 1022) nastąpiło w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej, wielorodzinnej wraz z budową urządzeń i sieci infrastruktury technicznej oraz zagospodarowaniem terenu, w oparciu o wydane przez organ gminy zezwolenie na ich usunięcie z dn. 11 grudnia 2019 roku.
Decyzja zezwalająca na wycinkę zieleni obejmuje łącznie 170 szt. drzew oraz 50 m2 krzewów i została wydana na wniosek właściciela terenu tj. Master House Sp. z o.o.. Do wniosku Inwestor dołączył dokumentację obejmującą m.in. decyzję o warunkach zabudowy, szczegółową inwentaryzację istniejących drzew i krzewów, projekt zagospodarowania terenu z wykazaną kolizją przyszłej zabudowy z drzewami i krzewami, plan nasadzeń zastępczych zieleni, bilansujący powstały uszczerbek w drzewostanie. Złożenie przez Inwestora wniosku o usunięcie zieleni poprzedzone było przeprowadzeniem w 2017 roku postępowania administracyjnego w sprawie wydania dla przedsięwzięcia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W trakcie powyższego postępowania organ prowadzący tj. organ gminy, wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie o opinię co do konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz zakresu ewentualnego raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Zgodnie z wyrażoną przez RDOŚ opinią, dla przedsięwzięcia nie istniała konieczność przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko. Na podstawie dokonanej analizy przedłożonej przez wnioskodawcę dokumentacji, w tym zapisów „Waloryzacji przyrodniczej województwa Zachodniopomorskiego” RDOŚ zaświadczył, że na terenie inwestycji nie stwierdzono występowania siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono oddaloną o ok.3,4 km ostoję siedliskową (obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Dolnej Odry). Ponadto na terenie inwestycji brak jest gatunków ptaków i ich siedlisk, chronionych w ostojach ptasich i innych elementów cennych przyrodniczo.
Odnosząc się do przeznaczonej do usunięcia roślinności, nie stwierdzono drzew i krzewów objętych ochroną gatunkową oraz egzemplarzy kwalifikujących się do objęcia ochroną w formie pomnika przyrody ożywionej. Dodatkowo na drzewach i krzewach nie stwierdzono objętych ochroną gatunkową mchów i grzybów. A z uwagi na możliwość potencjalnego gniazdowania gatunków awifauny (czego podczas oględzin drzewostanu nie potwierdzono), a także w celu wyeliminowania bezpośrednich strat w lęgach lokalnych populacji ptaków, RDOŚ zobowiązał Inwestora do przeprowadzenia wycinki drzew i krzewów poza sezonem lęgowym ptaków tj. poza okresem od 01 marca do 15 października.
Zezwolenie administracyjne na usunięcie zieleni, utrzymało ten termin, do którego Inwestor się zastosował. Termin usunięcia zieleni wypełnił również określony w ustawie o ochronie przyrody przepis stanowiący, że wycinka drzew i krzewów, w przypadku realizacji inwestycji, może nastąpić po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę. Inwestor pozwolenie na budowę, zatwierdzające projekt budowlany, uzyskał w dn. 18.12.2019 roku. Zgodnie z projektem, 35% powierzchni działki zagospodarowane będzie, jako teren zieleni.
Bezpośrednio przed przystąpieniem do wycinki drzew i krzewów tj. w dn. 13 lutego b.r. Inwestor uzyskał opinię ornitologiczną stwierdzającą brak czynnych gniazd ptasich i możliwość usunięcia zieleni w wyznaczonym terminie. Organ gminy, przy udzielanym zezwoleniu na usunięcie drzew i krzewów, dbając o zrównoważone gospodarowanie zasobami przyrodniczymi na terenie Miasta, zobowiązał też Inwestora do wykonania ekwiwalentnej rekompensaty powstałego ubytku w zieleni poprzez nasadzenie łącznie 187 szt. drzew. Nasadzenia drzew zostaną wykonane w obrębie terenu realizowanej inwestycji tj. przy ul. Janosika 3 w Szczecinie, w terminie do 31 grudnia 2023 roku.
Jednocześnie informuję, że za wycinkę drzew, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ochronie przyrody, została ustalona dla Inwestora opłata w wysokości 381 224,00 zł.
Wskazuję zarazem, że warunkiem odroczenia naliczonej kwoty jest wykonanie nasadzeń zastępczych. Brak realizacji powyższego warunku w wyznaczonym terminie, skutkować będzie dla Inwestora wygaśnięciem decyzji w całości i wszczęciem przez organ postępowania o wymierzeniu pieniężnej kary administracyjnej za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia, równej dwukrotnej wysokości opłaty naliczanej za usunięcie drzew. Tym samym organ dołożył wszelkich przewidzianych przepisami prawa starań, by zasoby zieleni na terenie Miasta Szczecin zostały utrzymane, co najmniej na tym samym poziomie.
Interpelacja: Dot. wycinki drzew na działce po dawnym szpitalu przy ul. Janosika