przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
Data odpowiedzi:
2019/06/07
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana interpelację informuję, że w dniu 4 czerwca 2019 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej Szczecin przeprowadzili czynności służbowe związane ze wskazanymi w interpelacji nieprawidłowościami. Ustalono, iż utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym należy do najemcy nieruchomości. Ujawniono, że nieruchomość nie jest wyposażona w urządzenie służące do zbierania odpadów. Wobec najemcy zastosowano karę grzywny w postępowaniu mandatowym na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dodatkowo wydano polecenie zawarcia umowy na odbieranie odpadów z nieruchomości z firmą świadczącą tego typu usługi.
W odniesieniu do części interpelacji dotyczącej deratyzacji na terenie Gminy Miasto Szczecin wyjaśniam, że zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 roku poz. 1454 t.j. z późn. zm.) ustawodawca upoważnił Radę Gminy, która w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym wyznacza obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzania. Stosownie do § 13 Uchwały nr VI/81/15 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 marca 2015 roku w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin „Deratyzację przeprowadza się corocznie na całym obszarze Miasta Szczecin, w następujących terminach: od 15 do 30 kwietnia oraz od 15 do 30 września”. Deratyzacja jest obowiązkiem każdego właściciela, posiadacza lub zarządcy nieruchomości. W myśl zapisu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r.
o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno – sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności: (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki.
Straż Miejska Szczecin przypomina wyżej wymienionym podmiotom o wskazanym obowiązku i w związku z tym otrzymuje od nich pisemne potwierdzenia przeprowadzonej deratyzacji (faktury, umowy, protokoły po wykonaniu usługi). Biorąc pod uwagę analizę posiadanej korespondencji nadsyłanej na wniosek Straży Miejskiej Szczecin, w latach 2017 – 2019 otrzymano potwierdzenie realizacji deratyzacji od 77 zarządców nieruchomości oraz zweryfikowano jej wykonanie w 8 229 przypadkach.

 


Interpelacja: Dot. porządku w okolicy pl. Kościuszki i deratyzacji
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/06/07, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2019/06/07 09:10:20
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2019/06/07 09:10:20 nowa pozycja