przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/08/24
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Państwa interpelację uprzejmie informuję, że Gmina Miasto Szczecin w dniu 12.04.2019 r. wystąpiła o udzielenie pozwolenia na „ przebudowę torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie na wysokości ul. Podwale - ul. Kolumba - Chmielewskiego- Smolańska – Budziszyńska - do rozjazdów z pętlą Pomorzany”. Projekt architektoniczno – budowlany przewiduje ( na terenie działki drogowej ul. Chmielewskiego) wykonanie zatoki postojowej, która koliduje z istniejącymi drzewami. Postępowanie było dwukrotnie zawieszane ( z urzędu od 07.05.2019 r. do 05.02.2020 r. i na wniosek inwestora od 26.02.2020 r.). Do dnia dzisiejszego inwestor nie podjął postępowania. Decyzja Nr CP/15/2017 z dnia 04.12.2017 r. o lokalizacji inwestycji celu publicznego ustalona dla ww. przedsięwzięcia, obliguje organ udzielający pozwolenia na budowę, do uzgodnienia projektu budowlanego z Wydziałem Ochrony Środowiska w zakresie wycinki drzew i wykonywania robót budowlanych w zbliżeniu do drzew i krzewów. Projekt zostanie przesłany do uzgodnienia po podjęciu postępowania na wniosek inwestora.
Ponadto informuję, że założenia do projektu każdej przebudowy są elementem narad koordynacyjnych, jakie mają miejsce w trakcie konsultowania przyszłych rozwiązań komunikacyjnych pomiędzy zarządcą drogi, zarządzającym ruchem i projektantem. Natomiast rozwiązań projektowych w granicach pasa drogowego nie konsultuje się i nie uzgadnia z okolicznymi firmami. Zaznaczam, że dla zadania pn. „Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie na wysokości ul.: Podwale – ul. Kolumba - Chmielewskiego – Smolańska – Budziszyńska – do rozjazdów przed pętlą Pomorzany” dokumentacja nie jest zakończona i nie uzyskała jeszcze decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę. W tym miejscu należy także wyjaśnić, że zatoka postojowa nie będzie objęta projektem, a zatem nie będzie konieczności wycinki drzew.
Jednocześnie informuję, że na potrzeby przedsięwzięcia pn. Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie – Etap II”, w ramach którego realizowana będzie m.in. inwestycja jw. wydana została decyzja Nr 19/2016 o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia z dnia 9 listopada 2016 r. znak: WONS-OŚ.4210.8.2016.AC.11 przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ), w której dopuszczono realizację analizowanej inwestycji, a w sytuacji, kiedy z projektu budowlanego wynikać będzie, że poszczególne egzemplarze drzew znajdujące się na terenie działek ewidencyjnych objętym projektem, będą w kolizji z zamierzeniem inwestycyjnym również przewidziano możliwość ich wycinki. Przywołana decyzja została wydana zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. RDOŚ przed wydaniem decyzji o braku potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia, powiadomił w sposób zwyczajowy przyjęty w formie obwieszczenia, które było zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej RDOŚ, na tablicy ogłoszeń RDOŚ oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Szczecin o możliwości zapoznania się ze zgromadzoną dokumentacją, na podstawie której zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, wskazując jednocześnie termin na wniesienie ewentualnych uwag i zastrzeżeń w przedmiotowej sprawie. We wskazanym terminie nie wpłynęły żadne uwagi, ani wnioski w przedmiotowej sprawie. Zauważyć również należy, że projekt w zakresie zieleni dla ww. zadania uzyskał pozytywną opinię Zakładu Usług Komunalnych, a także pozwolenie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie na przeprowadzenie robót budowlanych na wspomnianym zadaniu z obowiązkiem uzyskania pozwolenia na prace przy usunięciu i nasadzeniu drzew i krzewów związanych z realizacją inwestycji.
Reasumując powyższe zrozumiałym jest, że wycinka drzew czy też wprowadzanie nowych rozwiązań w zamian dotychczas funkcjonujących budzi opór społeczny części mieszkańców, jednakże zadaniem władz samorządowych jest wypracowanie rozwiązań godzących wszystkie sporne interesy. Realizacja inwestycji służących wszystkim mieszkańcom miasta Szczecina, z uwagi na swój charakter wiąże się z koniecznością dokonania wycinki niektórych egzemplarzy drzew czy też wprowadzenia innych rozwiązań technicznych. Należy kierować się tu racjonalnym podejściem zarówno w kwestiach ochrony środowiska jak i interesem społecznym uwzględniającym całe spektrum znaczenia tego stwierdzenia, gdyż realizacja inwestycji z zakresu transportu niskoemisyjnego jest działaniem proekologicznym, a wszelkie negatywne działania związane wycinką poszczególnych egzemplarzy drzew zostaną zrekompensowane nowymi nasadzeniami drzew na obszarze inwestycji.
W ramach dobrych praktyk, mających na celu usprawnienie ochrony istniejącego drzewostanu na terenach miejskich, po wykonaniu opracowania „Standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Miasta Szczecin” Zarządzeniem Prezydenta Miasta zostaną określone procedury postępowania dla inwestycji prowadzonych przez jednostki gminne oraz jednostki podległe. Jedną z wytycznych będzie konieczność uzgadniania zamierzeń inwestycyjnych (koncepcji, projektów) kolidujących z zielenią przez Wydział Ochrony Środowiska tut. Urzędu.


 


Interpelacja: Dot. planowanej wycinki drzew przy ulicy Chmielewskiego
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/08/25, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/08/25 09:33:34
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/08/25 09:33:34 nowa pozycja