Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Projektami
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/09/09
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pani interpelację chciałbym potwierdzić, że jednym z wiodących kierunków polityki Gminy Miasto Szczecin w dziedzinie elektromobilności jest zapewnienie dostępności do stacji ładowania pojazdów elektrycznych zgodnie z celami określonymi przez Rząd RP w dokumentach programowych oraz zapisami Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. 2018 poz. 317 z późn. zm.).
Odpowiadając na zadane przez Panią Radną pytania:
1. Gmina Miasto Szczecin jest właścicielem trzech stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych przy ulicach:
a. Zygmunta Felczaka (parking przy Urzędzie Miasta Szczecin, na wysokości II Urzędu Skarbowego w Szczecinie).
b. Sebastiana Klonowica (parking przed siedzibą Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie)
c. Kazimierza Przerwy-Tetmajera (przy dojeździe do Placu Jakuba Wujka, w pobliżu siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
Ponadto Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. posiada ogólnodostępną stację ładowania na parkingu przed swoją siedzibą ul. Maksymiliana Golisza 10.
2. Liczba stanowisk i moc poszczególnych stacji przedstawia się następująco:
a. ul. Zygmunta Felczaka – dwa stanowiska, moc stacji 50 kW
b. ul. Sebastiana Klonowica – dwa stanowiska, moc stacji 50 kW
c. ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera – dwa stanowiska, moc stacji 50 kW
d. ul. Maksymiliana Golisza - dwa stanowiska, moc stacji 22 kW
3. Gmina Miasto Szczecin nie planuje obecnie rozbudowy już istniejących stacji ładowania. Trwają analizy w zakresie lokalizacji czwartej miejskiej stacji szybkiego ładowania w prawobrzeżnej części miasta. Sposób rozwoju infrastruktury ładowania w Szczecinie został ukształtowany zapisami Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. 2018 poz. 317 z późn. zm.). Należy tu podkreślić, że ustawodawca nadał Gminie Miasto Szczecin wiodącą rolę w zakresie wyznaczania lokalizacji stacji ładowania samochodów elektrycznych, równocześnie rolę inwestora powierzając innym podmiotom.
4. Koszt budowy trzech miejskich stacji ładowania (ul. Felczaka, Klonowica, Przerwy-Tetmajera) to kwota 477 000,00 zł brutto.
5. Użytkownicy korzystać będą z przedmiotowych stacji bezpłatnie w okresie trwałości projektu, w ramach którego zakup stacji był współfinansowany (do 2021 r.).
6. Na dzień 21.08.2019 r. w Szczecinie zarejestrowanych było 59 elektrycznych samochodów osobowych i 9 ciężarowych. Gmina Miasto Szczecin zawarła w styczniu 2019 r. umowę na zakup 11 autobusów elektrycznych dla Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica Sp. z o.o., zgodnie z treścią zawartej umowy dostawa powinna nastąpić w I kw. 2020 r.
Wyżej wymienione działania Gminy Miasto Szczecin w dziedzinie elektromobilności zostały pozytywnie ocenione w 2019 r. przez niezależne podmioty zewnętrzne – Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przyznało Szczecinowi tytuł „Miasta przyjaznego elektromobilności”, a kapituła składającą się z przedstawicieli Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności oraz organizatora XVII Międzynarodowych Targów Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2019 przyznała I nagrodę za najlepszą strategię elektromobilną 2018 roku w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców.
Interpelacja: Dot. miejskich stacji ładowania pojazdów elektrycznych