Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/02/25
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pani interpelację nr 331 informuję i wyjaśniam, że wolne komunalne lokale mieszkalne są to lokale odzyskiwane najczęściej z tzw. „ruchu ludności”, których stan techniczny nie pozwala na szybkie ich zasiedlanie lub też zachodzi konieczność wyłączenia części lokali z zasobu komunalnych lokali mieszkalnych. Duża liczba zwalnianych lokali wymaga przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych przez zarządcę, w tym konieczność wykonania w lokalu łazienki. Cyklicznie prowadzona jest też procedura naboru wniosków przyszłych najemców w zamian za wykonanie remontu na własny koszt. Ponadto część lokali Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zagospodarowuje realizując obowiązek zapewniania lokali zamiennych w związku z koniecznością rozbiórki budynku lub zdarzeniami losowymi.
Ad.1). Na dzień dzisiejszy gmina może zadysponować 329 wolnymi lokalami mieszkalnymi, z których 200 planowanych jest do remontu przez ZBiLK (wykonanie łazienek oraz remonty części wspólnych), 129 zwolnionych części w lokalach tzw. wspólnych (pojedyncze pokoje i części lokali) przeznaczone do wskazania najemcy, który pozostał w lokalu (tzw. rozgęszczenie) lub do odzyskania drugiej części lokalu przez wskazanie zamiany lub realizacji wyroku.
W ramach realizacji przyjmowanych w roku 2018 przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych wniosków o wynajęcie lokalu po uprzednim przeprowadzeniu prac remontowych na koszt przyszłego najemcy, rozpatrzono i zweryfikowano pozytywnie ponad 400 osób (wniosków) dla których zostaną wskazane wolne lokale. Około 60 wolnych lokali przeznaczonych jest do zbycia w drodze przetargu lub zagospodarowania na cele społeczne; 68 lokali jest przygotowanych do zasiedlenia przez mieszkańców.
Ad.2) Ocena stanu technicznego lokali dokonywana jest przy sporządzaniu protokołu przejęcia lokalu, jak również w sytuacji zaistnienia takich okoliczności jak włamania, otwarte okna i inne zgłoszenia.
Lokale będące pustostanami podlegają podobnie jak pozostałe lokale obowiązkowym przeglądom wynikającym z prawa budowlanego - w przypadku stwierdzenia potrzeby przeglądu przez osobę dokonującą przeglądu ogólnobudowlanego budynku a także w ramach obowiązkowych przeglądów instalacji gazowej, kominowej i wentylacyjnej oraz elektrycznej.
Ad.3). Najczęstszym efektem złej eksploatacji lokalu (braku właściwej wentylacji) jest wilgoć i zagrzybienie lokalu. Badanie stopnia zawilgocenia i ewentualnego zagrzybienia zawiera się w ocenie, przy badaniu ogólnego stanu technicznego budynku, a ich usunięcie następuje zazwyczaj przy pracach remontowych lokalu. Natomiast dalsze właściwe użytkowanie lokalu (ogrzewanie i wietrzenie) niweluje możliwość ponownego zawilgocenia. Niemniej sytuacje takie wydłużają czas zagospodarowanie wolnego lokalu.
4. W 2018 roku średni miesięczny koszt utrzymania jednego wolnego komunalnego lokalu wyniósł 169 zł (jest to koszt utrzymania lokalu w budynku wspólnoty mieszkaniowej, oraz koszty związane z opłatą centralnego ogrzewania).
Interpelacja: Dot. pustostanów w mieście