przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
Odpowiadający:
Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
Data odpowiedzi:
2019/01/18
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana zapytanie nr 99 w sprawie interwencji służb miejskich (WOPR, Policja, Straż Miejska) podejmowanych w rejonie bulwarów w drugiej połowie roku 2017, uprzejmie informuję co następuje:

W piśmie z dnia 14.01.2019 r. Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Szczecinie poinformował, że w okresie od 29 czerwca 2017 r. do 18 grudnia 2017 r. w rejonie szczecińskich bulwarów ( ul. Bulwar Gdyński, ul. Zbożowa, ul. Wendy) odnotowano 93 interwencji policyjnych. Zwiększoną liczbę zdarzeń odnotowano w okresie letnim, w którym bulwary stały się bardzo popularnym miejscem spotkań młodzieży i dorosłych.

Spośród wszystkich przeprowadzonych interwencji największy odsetek stanowiły zdarzenia w niżej wymienionych kategoriach:

  • 42 interwencje w kategorii” interwencja policyjna inna”- w tym 11 przypadków interwencji wobec osób będących pod wpływem alkoholu i osób agresywnych, zaczepiających przechodniów, były to także interwencje własne policjantów związane z legitymowaniem osób, z odnalezieniem dokumentów i przedmiotów, itp.
  • 8 interwencji dotyczących zakłóceń porządku publicznego i spoczynku nocnego- w tym dotyczących zakłóceń wywoływanych przez osoby pod wpływem alkoholu w rejonie Łasztowni oraz dotyczących odtwarzań głośnej muzyki w pobliskich restauracjach i pubach;
  • 13 interwencji w ruchu drogowym , w tym 1 przypadek ujawnienia nietrzeźwego kierowcy, 1 przypadek ujawnienia nietrzeźwego sternika, 4 przypadki kolizji drogowych i kontrole drogowe;
  • 4 interwencje w kategorii „ leżąca osoba”;
  • 5 interwencji w sprawie bójek i pobić;
  • 3 interwencje w sprawie kradzieży cudzej rzeczy – w tym kradzieży telefonów komórkowych, kradzież rur z tworzywa sztucznego oraz złomu;
  • 2 interwencje dotyczące pomocy uprawnionemu organowi – w większości załogom Pogotowia Ratunkowego;
  • 1 interwencja w kategorii „ osoba nietrzeźwa”
  • 1 interwencja w sprawie niszczenia mienia

Odnotowano również po jednej interwencji dotyczącej kradzieży telefonu komórkowego, zgłoszenia uszkodzenia ciała osoby.

W prowadzonym rejestrze interwencji policyjnych udokumentowano 1 interwencję mającą związek z próbą lub skokami do wody w rejonie bulwarów.

W przedmiotowym okresie ujawniono również jednego małoletniego, który posiadał środki odurzające.

Pismem z dnia 10.01.2019 r. Straż Miejska Szczecin poinformowała, że w okresie od czerwca 2017r. do grudnia 2017r. w rejonie Bulwaru Gdyńskiego funkcjonariusze Straży Miejskiej zrealizowali ogółem 14 interwencji i kontroli w zakresie przestrzegania Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

W wyniku przeprowadzonych działań w 12 przypadkach nie stwierdzono naruszenia przepisów ustawowych przepisów.

Natomiast wykroczenia ujawniono w 2 przypadkach, a wobec sprawców zastosowano sankcje zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Z udzielonych informacji wynika również, że nie odnotowano przypadków pomocy osobom, które wpadły do wody lub pływały w tym rejonie oraz nie podejmowano czynności wobec osób nieletnich spożywających w tym rejonie alkohol.

Pismem z dnia 11.01.2019 r. Szczecińskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że w przedmiotowym okresie w obrębie bulwarów podjęto łącznie 53 interwencje. Na Bulwarze Gdyńskim odnotowano następujące zdarzenia: 17 akcji dotyczyło osoby przebywającej w wodzie, natomiast 3 były to akcje techniczne (dryfujące łodzie itp.) Na Bulwarze Piastowskim podejmowano 8 akcji wobec osoby przebywającej w wodzie oraz 6 akcji medycznych na lądzie związanych z zasłabnięciem, udarem itp.

Ponadto poza wskazanymi przypadkami w obrębie obszaru wodnego rzeki Odry na odcinku pomiędzy Trasą Zamkową a Dworcem PKP Szczecińskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podejmowało 19 interwencji związanych z próbami samobójczymi.


Interpelacja: Dot. interwencji służb miejskich na bulwarach w roku 2017
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/01/18, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2019/01/18 13:56:24
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2019/01/18 13:56:24 nowa pozycja